MSI RTX 3090 Gaming X Trio: 24 GB VRAM maximalistom

Záver

Len žiadne kompromisy vo výkone! Pokiaľ je toto i vaše motto, tak test grafickej karty GeForce RTX 3090 si nemôžete nechať ujsť. Uživí aj rozlíšenie 4K, má suverénne najrýchlejší ray tracing aj akceleráciu OptiX, obrovskú videopamäť a v testovanom vyhotovení MSI aj mnoho iného, atraktívneho. Najväčším nedostatkom je, ako to už pri špičkovom hardvéri býva zvykom, cena. Tá je fakt vysoká.

Záver

RTX 3090 Gaming X Trio už má dostatočný výkon na natívny ray-tracing aj v rozlíšení Ultra HD. Isteže, Cyberpunku 2077 sa to netýka, ten si užijete až s DLSS. Ale aj s DLSS je to hranie príjemnejšie a má bližšie k 60 fps než trebárs TUF RTX 3080 Gaming.

Metro Exodus v UHD s DXR má RTX 3090 Gaming X 14-percentný náskok, ktorý pri inak pomerne nízkych fps (35. vs 40) je cítiť. A to i v hrách ako Battlefield V (DXR Ultra@UHD) či Shadow of the Tomb Raider (DXR Ultra@UHD), kde je už tá plynulosť veselšia a RTX 3090 Gaming X prelieza 60-snímkovú hranicu, zatiaľ čo RTX 3080 sa drží pod ňou. To sa ale stále bavíme o tom, že máte tie najvyššie nároky na grafické detaily, čo je pri cene nad dvetisíc eur iba za grafickú kartu prirodzené. S nižšími nárokmi sa tie rozdiely už začínajú stierať. Už s takým DLSS je rozdiel vo výkone v porovnaní s RTX 3080 zhruba „iba“ 10-percentný a hlavne, fps nad 60 dosiahnete už i s podstatne lacnejšou grafikou, než je RTX 3090.

Bez ray-tracingových efektov má RTX 3090 Gaming X Trio oproti TUF RTX 3080 Gaming v režime performance k dobru v priemere do 7 %, čo začína byť na herné použitie už naozaj nezmyselne málo.

Iná vec je, pokiaľ má ísť o kartu na výpočtové úlohy, kde je schopná karta profitovať napríklad i z obrovskej VRAM. RTX 3090 je koncepčne odvodená od radu Titan a pri 3D renderingu sme zaznamenali výkon vyšší i o 26 % a hlavne bude RTX 3090 dávať zmysel pri adresácii VRAM, ktorá bude nad možnosti RTX 3080. Pozoruhodný je bezkonkurenčný výkonom dešifrovania SHA, SHA2-512, ale aj iných šifier či relatívne malý pokles herných fps počas nahrávania obrazu cez Nvenc.

Gaming X Trio navyše vyniká výborným chladičom. Ani pri spotrebe 373 W (v F1 2020) je pomerne tichý a na jeho hlučnosť si najskôr sťažovať nebudete. Taký referenčný Radeon 6800 je hlučnejší o približne 4,5 dBA, a to je grafika s takmer polovičnou spotrebou. Zahrievanie GPU a VRAM je pritom v poriadku a pre nižšie decibely natrpia ani frekvencie GPU (1826–1901 MHz), ktoré sú výrazne nad špecifikovaným boostom. Napriek tomu je pomer cena/výkon dosť nevýhodný, ale to má na svedomí Nvidia.

MSI si svoju prácu na karte odviedlo dobre a ani tá efektivita (výkon na watt) nakoniec nie je o toľko horšia ako o TUF RTX 3080 Gaming. Najjagavejšie redakčné ocenenie „Top-notch“ si necháme zatiaľ v rezerve (možno pre vyšší rad Suprim X), zatiaľ zostaneme pri „Approved“. A snáď už čoskoro uvidíte, ako do vrchných priečok prehovorí Sapphire RX 6900 XT Toxic. 🙂

Za poskytnutie hier na testovanie ďakujeme Spacebaru


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Nemáte náhodou chybu pri meraní spotreby v idle? Moja ASUS TUF RTX3090 má spotrebu v idle s jedným monitorom (3840 x 1600) okolo 24W, ale spotreba v idle pri zapojených dvoch monitoroch (3840 x 1600 a 1440 x 2560) je cca 37W.
    V recenzii by ste mohli vyskúšať aj undervolting. Tým síce minimálne znížite výkon, ale rapídne klesne spotreba karty a tým pádom je aj efektivita (pomer výkon na watt) úplne niekde inde. Ja prevádzkujem RTX3090 pri 0,75V a 1750Mhz. Výkon je nižší o pár FPS, ale spotreba karty klesne na cca 260W.

    1. Há! Dobrý postreh, ale určite to máme správne aj keď som sa nad tým tiež pozastavoval. Predpokladám, že Vašich 24 a 37 W je údaj z GPU-Z alebo HWiNFO, prípadne z nejakého iného detekčného softvéru. To sú ale pomerne nepresné výstupy a odchýlka od reálnej hodnoty sa mení aj v závislosti od konkrétnej karty. My meriame spotrebu s úplne inou presnosťou/spoľahlivosťou a vždy rovnako priamo na slote PCI Express, respektíve na kábloch externého napájania. Ťažko povedať, čo a do akej miery je na grafickej karte aktívne mimo záťaž (s dvoma monitormi ten nárast spôsobuje vynútenie vyšších frekvencií VRAM), ale napájanie kariet MSI je zo slotu evidentne úspornejšie. Keď si porovnáte spotrebu s dvoma monitormi medzi TUF RTX 3080 a RTX 3090 Gaming X Trio, čo sú karty s rovnakým jadrom, ale v prípade 3090 s viac aktívnymi SM, tak je odber z externého napájania prakticky rovnaký. RTX 3090 má vyššiu spotrebu len na úrovni mW, ale z pohľadu interného napájania (zo slotu), je už tá spotreba polovičná (2 vs. 5 W). Možno to je z nejakého dôvodu na všetkých RTX 3090 tak a možno jen na tých od MSI, ona zo slotu berie menej, než by človek odhadoval, aj RTX 3070 Gaming X Trio.

      Jedna taká zaujímavosť s testovania s dvoma monitormi je, že výška spotreby nie je úmerná rôznemu rozlíšeniu monitorov. Ide len o to, či je už rozlíšenie na druhom monitore už dosť vysoké na tom, aby vynútilo tie plné frekvencie VRAM, alebo stále ide na tých úsporných. Teraz už presne neviem, kde bola tá hranica (a asi to môže mať každá karta inak), ale viac-menej sú v praxi možné dve hodnoty. Spotreba s jedným monitorom, alebo i dvoma s nižším celkovým rozlíšením (QHD/1440 + FHD/1080p sa do neho ešte celkom určite zmestí, minimálne na RX 6800 XT a RTX 3080, na ktorých som to vtedy ladil a skúšal) a potom tá zvýšená spotreba, po tom náraste frekvencií pamätí. Ale tam už je jedno, či je to UHD@60 Hz + QHD@60 Hz alebo 2× UHD@144 Hz.

      Undervoltingu sa pri grafických kartách skôr či neskôr budeme venovať. Do štandardných metodík to ale dávať nechcem. To z dôvodu tej inakosti, ktorá môže medzi jednotlivými kusmi byť. Ale v samostatných článkoch sa tomu venovať budeme. Len mám ešte teda furt hromadu restov, ktoré sa nazbierali počas dlhých príprav metodiky. Takže najprv tých sa musím striasť a potom môžeme detailne rozoberať aj témy podvoltovávania. Tie ja rád a tiež v nich vidím zmysel/užitočnosť. 🙂

      1. Jen jsem proletěl testy obecného použití a všiml si prkotiny. U výsledků CompuBench v OpenCL máte špatný ilustrační obrázek nastavení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *