Viete, aký má asi odber RGB LED na grafike? Najprv si tipnite

Test spotreby osvetlenia na grafickej karte

Vypínate alebo nechávate svietiť? Možno ste sa už pozastavili nad tým, aký podiel spotreby má na grafickej karte jej osvetlenie. Táto otázka padla aj v redakcii, tak sme to teda odmerali. Predtým, než budete čítať ďalej, skúste si spraviť odhad toho, aký by mohol byť rozdiel medzi RGB LED on/off na MSI Tri Frozr 2. Či ste sa trafili a s akou toleranciou nám môžete dať vedieť v komentároch pod článkom.

Grafické karty testujeme tak, ako sa po nainštalovaní ovládačov prirodzene správajú. To znamená, že v prípade, že majú RGB LED, tak s pestrofarebným osvetlením obvykle s dúhovým efektom. Je jasné, že spotreba LED je nízka, ale to pri nízkej záťaži platí i o samotnej grafickej karte. Tá má v nečinnosti alebo i pri prehrávaní videa spotrebu takisto v jednotkách wattov. V takýchto už spotreba samotného RGB LED nemusí byť úplne zanedbateľná a môže tvoriť nejaké to percento z celkovej spotreby.

Tento krátky testík rozhodne nemá byť o tom, že má zmysel šetriť vypínaním RGB LED, to samozrejme nemá, a berte ho len ako zaujímavosť. Skúsiť sme to museli, pre predstavu sú i takéto merania obohacujúce a všetko je čierne na bielom. V závislosti od konkrétneho dizajnu karty, či skôr jej chladiča, sa môže samozrejme spotreba RGB LED líšiť, ale závratné rozdiely to nebudú. My sme tento experiment podstúpili na MSI RTX 3070 Gaming X, ku ktorej v stredu vyjde kompletná recenzie. Zatiaľ pre potreby tohto článku uvedieme to, že z pohľadu početnosti RGB LED môže byť reč o zlatej strednej ceste. Najvýraznejší osvetľujúci prvok je 155 milimetrov dlhý svetlovodivý pás, ktorý lemuje časť backplate. Za sebou má šesť RGB LED. Ďalšie (dve?) zboku osvetľujú logo a nápis MSI a potom sú nejaké svietiace prvky aj okolo stredného ventilátora.

V továrenskom nastavení je intenzita RGB LED nastavená na úroveň 4/5. Úžasné by bolo nejakým spôsobom luxmetrom zaznamenať aj svietivosť LED, ale na takéto jednoúčelové merania žiaľ reflexnú komoru nemáme, ale osvit je to pomerne výrazný a ostrí aj pri tých 80 %. Určite sa nájdu i takí používatelia, čo ho v noci stlmia.

So zapnutým osvetlením je spotreba grafickej karty v nečinnosti 15,12 W. A teraz prichádza to, na čo čakáte. Po centrálnom vypnutí všetky RGB LED spotreba klesla o zhruba jeden watt, na 14,19 W. To je z pohľadu celkovej je to mínus 6,2 %. Na Radeone RX 6800, ktorý je v nečinnosti a všeobecne pri nízkom zaťažení úspornejší, bude s rovnakým chladičom pokles približne dvojnásobný (14 %). Tak ani tak vám to síce účty za elektrinu nezníži, ale rámcovú predstavu o spotrebe RGB LED na grafických kartách už máte. A my tiež. 🙂

Mohlo by vás zaujímať: Ako meriame spotrebu grafických kariet


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Megatest Sapphire RX 6900 XT Toxic LE: špička AMD „na vodě“

Radeon RX 6900 XT Toxic LE ve společnosti jiných grafik jen tak nepřehlédnete. 360-milimetrový vodník pro chlazení GPU je raritní záležitost, která rozhodně upoutá pozornost. Přesto jde o poměrně kontroverzní kus hardwaru. Existuje několik důvodů, proč se o tuto – v dobrém slova smyslu – šílenost ucházet. Ale je třeba vědět i o jistých nedostatcích, které má. V této cenové kategorii musíme být nároční a přísní. Celý článok „Megatest Sapphire RX 6900 XT Toxic LE: špička AMD „na vodě““ »

 •  
 •  
 •  
 •  

PowerColor vydal dve RX 6900 XT a odporúča zdroj s 900 W

Grafické karty z „diabolskej“ série PowerColoru (Devil) sa rozrastajú o nové modely RX 6900 XT. Tie majú prívlastok Ultimate a frekvencie GPU šponujú cez 2400 MHz. S týmito parametrami sú jasne v čele najrýchlejších kariet AMD s grafickým jadrom Navi 21 XTX. Red Devil Ultimate je ešte s tradičným chladičom, Liquid Devil Ultimate je zase grafika určená na zapojenie do vodného okruhu. Celý článok „PowerColor vydal dve RX 6900 XT a odporúča zdroj s 900 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia ukázala plány. Nová architektura GPU v 2022, další 2024

Plány na několik let dopředu tento týden ukázala Nvidia na konferenci GTC 2021. Firma tyto akce věnuje hlavně serverovým a výpočetním produktům a umělé inteligenci, ale při této příležitosti představila i roadmapu. A ta je pro nás zajímavá i z hlediska hráčských grafických karet, protože ukazuje, na kdy se plánuje příchod nových architektur GPU, s nimiž bývají spojené velké skoky vpřed ve výkonu a nové funkce. Celý článok „Nvidia ukázala plány. Nová architektura GPU v 2022, další 2024“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *