Viete, aký má asi odber RGB LED na grafike? Najprv si tipnite

Test spotreby osvetlenia na grafickej karte

Vypínate alebo nechávate svietiť? Možno ste sa už pozastavili nad tým, aký podiel spotreby má na grafickej karte jej osvetlenie. Táto otázka padla aj v redakcii, tak sme to teda odmerali. Predtým, než budete čítať ďalej, skúste si spraviť odhad toho, aký by mohol byť rozdiel medzi RGB LED on/off na MSI Tri Frozr 2. Či ste sa trafili a s akou toleranciou nám môžete dať vedieť v komentároch pod článkom.

Grafické karty testujeme tak, ako sa po nainštalovaní ovládačov prirodzene správajú. To znamená, že v prípade, že majú RGB LED, tak s pestrofarebným osvetlením obvykle s dúhovým efektom. Je jasné, že spotreba LED je nízka, ale to pri nízkej záťaži platí i o samotnej grafickej karte. Tá má v nečinnosti alebo i pri prehrávaní videa spotrebu takisto v jednotkách wattov. V takýchto už spotreba samotného RGB LED nemusí byť úplne zanedbateľná a môže tvoriť nejaké to percento z celkovej spotreby.

Tento krátky testík rozhodne nemá byť o tom, že má zmysel šetriť vypínaním RGB LED, to samozrejme nemá, a berte ho len ako zaujímavosť. Skúsiť sme to museli, pre predstavu sú i takéto merania obohacujúce a všetko je čierne na bielom. V závislosti od konkrétneho dizajnu karty, či skôr jej chladiča, sa môže samozrejme spotreba RGB LED líšiť, ale závratné rozdiely to nebudú. My sme tento experiment podstúpili na MSI RTX 3070 Gaming X, ku ktorej v stredu vyjde kompletná recenzie. Zatiaľ pre potreby tohto článku uvedieme to, že z pohľadu početnosti RGB LED môže byť reč o zlatej strednej ceste. Najvýraznejší osvetľujúci prvok je 155 milimetrov dlhý svetlovodivý pás, ktorý lemuje časť backplate. Za sebou má šesť RGB LED. Ďalšie (dve?) zboku osvetľujú logo a nápis MSI a potom sú nejaké svietiace prvky aj okolo stredného ventilátora.

V továrenskom nastavení je intenzita RGB LED nastavená na úroveň 4/5. Úžasné by bolo nejakým spôsobom luxmetrom zaznamenať aj svietivosť LED, ale na takéto jednoúčelové merania žiaľ reflexnú komoru nemáme, ale osvit je to pomerne výrazný a ostrí aj pri tých 80 %. Určite sa nájdu i takí používatelia, čo ho v noci stlmia.

So zapnutým osvetlením je spotreba grafickej karty v nečinnosti 15,12 W. A teraz prichádza to, na čo čakáte. Po centrálnom vypnutí všetky RGB LED spotreba klesla o zhruba jeden watt, na 14,19 W. To je z pohľadu celkovej je to mínus 6,2 %. Na Radeone RX 6800, ktorý je v nečinnosti a všeobecne pri nízkom zaťažení úspornejší, bude s rovnakým chladičom pokles približne dvojnásobný (14 %). Tak ani tak vám to síce účty za elektrinu nezníži, ale rámcovú predstavu o spotrebe RGB LED na grafických kartách už máte. A my tiež. 🙂

Mohlo by vás zaujímať: Ako meriame spotrebu grafických kariet


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *