Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

Prečo zdroj môže mať vplyv

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie?

V internetových diskusiách sa často objavuje jeden tip na to, ako vyriešiť vyššiu hlučnosť cievok u grafických kariet – použiť iný zdroj. Pre niekoho to môže znieť ako dobrý nápad a niečo, s čím je ochotný experimentovať, pre iného zase ako niečo, čo nemá príliš zmysel. V tomto druhom tábore sme boli aj my, respektíve (nech sa oprostím od autorského plurálu) ja osobne. Než nad niečím špekulovať spôsobom „čo by ako asi mohlo byť“, je lepšie veci otestovať a potom vynášať nejaké závery. Zo štartu si ale predsa len dajme trochu tej teórie.

Prečo zdroj môže mať vplyv

Najprv si vysvetlime, prečo sa má zmysel baviť o závislosti intenzity pískania cievok (grafickej karty) od použitého zdroja (ATX). Ešte predtým v krátkosti k tomu, prečo cievka vôbec vydáva zvuk. Cievka ako taká je v podstate drôt obtočený okolo kovového jadra. Na súčasných komponentoch to pre použitie tienenia (takej tej obdĺžnikovej skrinky) nevidno, ale vnútri je to práve tak. Na túto cievku prichádza naspínané napätie, vplyvom ktorého vznikajú vibrácie. Tie pre konštrukciu cievok ako takých sú zdrojom zvuku. Ako tento zvuk bude znieť záleží okrem elektrických vlastností aj od miery tlmenia vibrácií lepidlom, stabilizáciou.

Historická ilusrácia zo starej základnej dosky so Socket 7. Na súčastných komponentoch už závity cievok zvonku neuvidíte…

Pokiaľ by ním cievky boli dokonalo zaliate, tak by nedochádzalo k žiadnym vibráciám, k žiadnemu zvuku. Dosiahnuť takýto stav v praxi by však bolo mimoriadne drahé, nerentabilné, a preto cievky viac alebo menej „pískaju“. V skutočnosti je to skôr ako „pískanie“ akési „zurčanie“. Jedná sa totiž o mix rôznych frekvencií zvuku, nie jednej výraznej (ako napríklad keď fúknete na píšťalku).

… bez tienenia to už nejde. To je okolo cievok z dôvodu eliminácie vzájomného elektromagnetického rušenia

Cievky sú hlučnejšie alebo tichšie v závislosti od toho, či sa „lepšie“ alebo „horšie“ pri danej práci triafajú do rezonančných frekvencií. Keď sa trafia, tak môžu byť pomerne hlučné.

Pre lepšiu predstavu asi môžeme poznamenať, že cievky majú nejakú „prirodzenú“ rezonančnú frekvenciu, ktorá vzniká pri perfektne čistom napätí. To (čisté, vyhladené napätie) je ale iba teória a prax môže byť taká, že vždy dochádza k väčšiemu alebo menšiemu šumu. Ten je definovaný zvlnením nejakou amplitúdou (peak to peak v mili voltoch) a potom časovou periódou, respektíve frekvenciou. A predpokladáme, že práve tá (frekvencia šumu) môže zasahovať a ovplyvňovať „základnú frekvenciu“ cievok. Negatívne, ale i pozitívne. Samotný charakter šumu nehovorí o tom, či budú cievky jeho aktivitou hlučnejšie alebo tichšie. K obom výsledkom môže viesť aj rovnako „agresívny“ šum. Ide len o to, či v súčinnosti s ním budú cievky bližšie alebo ďalej od rezonančných frekvencií, pri ktorých je dosahovaná najvyššia hlučnosť.

Vizualizácia šumu napätia osiloskopom. Priebeh na 12-voltovej vetve je žltý

A teraz k tomu, prečo by teoreticky nič z toho, čo sme písali vyššie, nemalo mať váhu. Závislosť pískania cievok od použitého zdroja by nemusela byť žiadna, pokiaľ na úrovni VRM grafickej karty pred cievkami (na kondenzátoroch) dochádza k perfektnému vyhladeniu napätia alebo k vyhladeniu do takej miery, ktorá nijako neovplyvní vibrácie cievok.

Takýto stav ale možno považovať tiež za teoretický a v praxi bude na cievky prechádzať kvalitatívne predsa len trochu iné napätie, ktoré môže mať dosah na zvuk cievok. Či dramatický alebo iba symbolický (alebo niečo medzi tým) to sa ukáže až v testoch. Na tie (testy) sa treba náležite pripraviť, aby sa v konečnom dôsledku nemeralo niečo iné, ako chceme. K tomu ale už v texte nasledujúcej kapitoly s metodikou testovania.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (46) Pridať komentár

  1. Co zkusit zalit civky do pryskyrice ? Cenove by epoxidu bylo tak za dve stovky a je to pekny tuning ktery by si hromada lidi rada udelala.

    1. To by ale musel urobiť výrobca, čo už asi bude práve to „výrobne nerentabilné“ aj pre najdrahšie vyhotovenia.

      Pripustime, že nadšenec bude ešte ochotný z karty zhodiť chladič, ale za ním je potom ešte tienenie, aby sa človek dostal k závitom, ktoré chce zalievať.

      1. Proto mame vas abyste to zkusil 😀
        Treba na nejake starsi karte, nebo pozadat zastupeni nejkeho vyrobce jestli maji nejakou kartu na zniceni, vymenou za reklamu.

        1. Aha, takto… no, keď sa cievky precízne zalejú epoxidom, tak už nemá čo pískať. Žiadne vibrácie, žiadny hluk. 🙂

          1. ked je to take jednoduche, preco to nezalieva priamo vyrobca? Ziskal by tym obrovsku konkurencnu vyhodu.. teda ja osobne som este ziadnu kartu piskat nepocul, pocul som piskat zdroje so saphire radeon 590 (asi 4ty vymeneny nepiskal) a pocul som piskat asus tuf gaming b550 s 5800x3D.. Grafiku este za 20+rokov nikdy.

            1. Je to způsobeno také tím, že se z domácích pc vytratily HDD. Práh, po který vnímáme provozní hluk jako obtěžující, se razantně snížil. Nová skříň se zvukovou izolací působí dnes jako zjevení.

            2. Práveže to až také „jednoduché“ asi nebude. Výrobcovia sa o nejakú formu stabilizácie cievok usilujú vždy, lokálne na závitoch nejaké lepidlo býva. Problém je v tom, že je to iba čiastočné a na to, aby vibrácie zanikli, to musí byť precíznejšie, medzi všetkými závitmi a aj medzi závitmi a jadrom, na ktoré je drôt natočený. Neviem, či je to pri súčasnej konštrukcii, ktorú definuje hustota návinu a rozmery vôbec technicky možné (dostať lepidlo všade tam, kde je to nevyhnutné na úplne zamedzenie vibráciám). Tu sa nejdem tváriť, že tomu rozumiem, pretože nerozumiem. Pokiaľ by sa nám ale podarilo dostať k niekomu, kto áno, pretože malé cievky do počítačových komponentov navrhuje alebo vyrába, tak do rád vyspovedám. Zatiaľ takýto kontakt ale nemáme. 🙂

              1. Ja myslim na tohle, zdroj k notasu, tu plastovou krabicku jsem piskat neslysel. Je to cele zalite.
                Mozna ze nalit vypln do vsech mikro-prostoru v civce neni az tak dulezite, jako zajistit dostatek matrose kolem, ktery hluk proste pohlti.

                Ano, znamenalo by to ze gr. karty, ci napajeci zdroje by byli o par deka tezsi, ale za to ticho by si rada zakazniku priplatila. Vcetne mne. Dnes jsou exoti co si priplaci za blikatka, pro by si lide nepriplatili za ticho ?
                U vetraku si take priplacime za tissi verze, ne ?

                1. „tu plastovou krabicku jsem piskat neslysel“

                  Pískajú aj adaptery k notebookom. Asi sťastie na solídnejšie vyhotovenie, „nedostatočné“ rušenie zo siete alebo sluchovú filtráciu vysokých frekvencií zvuku. 🙂

                  Analógia s RGB LED… tu sa obávam, že oveľa viac zákazníkom nakupuje očami ako ušami. Jasné, potom sú nejaké výnimky, ako je Noctua. Ale za tou stojí špičkové renomé, možno až trochu neprimerane. Isteže, tie ventilátory majú špičkové, ale keď porovnáme úspech NF-A12x25 napríklad so Silent Gale P12, tak ten rozdiel je priepastný. MSI tie ventilátory o toľko horšie nemá, len ich holt nevie predať.

                  Verím, že Noctua by to v rámci svojho marketingu možno i dokázala, ale tam je zase problém s tým, že PCB vyrába Asus. A ten si do toho od „výrobcu ventilátorov“ kecať nechá (majú svoje skúsenosti, svoje požiadavky, skrátka svoje hlavy). Takto nejako som to i vyrozumel s komunikácie s Noctua. Nie sú úplne spokojný s tým, akú im Asus v tomto smere pripravuje pôdu. Ale možno som to len zle pochopil, takže toto tvrdenie smrteľne vážne radšej neberte. 🙂

                  1. Asi sťastie na solídnejšie vyhotovenie,

                    To je mozne. Za poslednich 25 let notebooky Dell bussines line. Pouze ve dvou pripadech HP.
                    Nepiskali ani ty male cestovni adaptery.

                    1. Cievky externých napájacích zdrojov ako takých (ani tých ATX) zvuk zase až tak nevydávaju. Minimálne teda, pokiaľ je pred nimi čisté sínusové napätie. Ak nie je, a v el. sieti je výraznejší šum, tak správanie rovnakého zdroja (aj toho notebookového) môže byť v závislosti od situácie asi vždy trochu iné.

                      Osobne som už u malých adaptérov nejaké pískanie zaregistroval. Vždy to boli tusím také čistejšie tóny…

                  2. to je o dlhodobom budovani znacky a loajalite k nej. Preco by som kupoval nejake prasive MSI vrtule (o ktorych som nikdy nepocul, v reale napr, mozu byt lepsie ako konkurencia, to je napodstatne, podstatne je, ze som o nich nikdy nepocul) ked tie noctua pouzivam xy 15rokov a su vyborne. Noctua zial nevyraba skrinky, to je imho jej minus.. priklad BeQuiet vyraba skrinky, tak ci chces alebo nechces, dostanes ktomu aj ich vrtule (o ktorych si nikdy nepocul, peco by si kupoval prasive BQ vrtule…) No a potom akosi zistis, ze su tie BQ vrtule celkom ok. A namiesto 28€ noctua stoja len 12€. A co potom spravi spravny noctua fanusik 🙂 ano, dolozi si do BQ PureBase500 140 a 120 noctuu 😉 Este sa da jedna dat hore dostredu, ale testoval som, nema vplyv na teploty, tak ju tam nedam. Mozno ked raz bude 600W grafika…

                    1. ak Koenigsegg je mozno lepsi ako Ferrari, ale snad nekupis Koenigsegg ked mozes mat Ferrari! Dlhodobe budovanie znacky a loajalita knej… rolex ti zobrazi cas rovnako ako tieto moje xiaomi, len moje stoja 20€, rolexy 20 000. Keby som mal zbytocnych 20000 a pohyboval sa v kruhoch ludi co maju zbytocnych 20000, tak asi nemam xia hodinky…

                    2. Jasné, pri týchto veciach si už ale používateľ pripláca aj za určitý „sociálny status“ a ktoviečo ďalšie (to je na posúdenie niekoho, kto má do tých tém poriadny vhľad), čo sa počítačových ventilátorov zase až tak úplne netýka? Neviem, do tohto fakt nevidím a nechcem kecať kraviny. 🙂

                    3. „Preco by som kupoval nejake prasive MSI vrtule (o ktorych som nikdy nepocul, v reale napr, mozu byt lepsie ako konkurencia, to je napodstatne, podstatne je, ze som o nich nikdy nepocul)…“

                      Neviem, asi to bude vec názoru, ale pokiaľ má „no name“ všetky merateľné výsledky atraktívnejšie ako „značka“, tak za mňa je to jasné. Netvrdím, že je to prípad Silent Gale P12 a NF-A12x25, pretože okrem značky (na strane Noctuy) je ventilátor Noctua prakticky vo všetkom dokonalejší aj technicky. A MSI tu zrejme dosť narazili aj pre agresívnu cenotvobu – pri v najlepšom prípade porovnateľných vlastnostiach nasadiť vyššiu cenu ako má konkurenčná Noctua je prirodzene taká malá sebevražda. 🙂

                    4. preto, ze som sa uz vela krat stretol s noname vyrobkami, ktore slubovali zazraky a v reale napisem to takto „skutek utek“. Takze dakujem, vrtule do bedne kupujem (kupuje clovek) raz za 10-15 rokov, nebudem riskovat a pojdem na istotu.

                    5. Sa ale nebavíme o tom, že „skutek utek“, ale že sú merateľné vlastnosti „no name“ výrobku porovnateľné (pri nižšej cene) alebo dokonalejšie (pri rovnakej/o trochu vyššej cene) v porovnaní so „značkovým“ výrobkom. Noctua má, samozrejme, výhody aj nad rámec samotných produktov, na úrovni zákazníckeho servisu (napríklad s nadštandardnou podporou u chladičov CPU), čo tiež treba brať do úvahy. A vlastne bez ohľadu na značku, iba na základe posudzovania vlastností, mi NF-A12x25 (PWM) neprídu zase až také drahé, ako sa veľa ľudí tvári. Toto už ale pod článkom o cievkach začíname byť ťažko OT. 🙂

                    6. „sú merateľné vlastnosti „no name“ výrobku porovnateľné (pri nižšej cene) alebo dokonalejšie (pri rovnakej/o trochu vyššej cene) v porovnaní so „značkovým“ “
                      ale to vies len po tom ako si si to sam otestoval a mozno to vie tych 7 ludi co si to tu precita. 99,9% ludi to nevie a ked ma oy*al minule Gude a ta ich pila je na* ale ze strasne, tak si budem vzdy kupovat Bosch, aj ked jenaky „web s testami pil“ bude pisat, ze Einhell je super najlepsia pila na svete. Jasne, nieje! Bosch kupim!

                    7. *nejakym
                      bosch a makita mas istotu, ked nieco kupujem, v podstate sa rozhodujem len medzi tymito znackami, metabo je este fajn. Som proste konzervativny, pricipialny jedinec, co uz somnou 🙂

                    8. Potom ale vznikajú ilúzie o tom, že „sú tu ventilátory Noctua a všetky ďalšie/iné značky sú vždy až za nimi“, čo je, samozrejme, kravina. Noctua má na úplnom tope iba NF-A12x25 PWM a prakticky všetky ostatné ich modely sú dávno prekonané modelmi konkurenčných značiek. A niektoré tie Noctuy prechádzajú dosť jednoznačne. Značka a dobrý pocit z nej sú jedna vec, ale v slepých testoch príliš nepomôže. 🙂

    2. Riskovat ztrátu záruky? No, nevím. Jen se projevilo možné úskalí trendu mít extrémně perforovanou skříň na stole jako výkladní.

  2. Ľubo, ja viem že máte roboty nad hlavu … ale…Niekde na fórach som čítal, že pískanie cievok dosť výrazne ovplyvňuje limitovanie max fps. To je asi aj logické, keďže fps limiter má výrazný vplyv aj na spotrebu. …Aaaa keď už ste pri tomto type testov (pískanie cievok), nedalo by sa to overiť a hlavne kvantifikovať… povedzme na hladinách 60, 75, 120, 144, 240….prípadne doplniť aj spotrebu pri danom nastavení?

    1. Áno, zmena fps má dosah na rezonančné frekvencie cievok grafickej karty. Nemusí však nutne znamenať, že nižšie fps bude nižšia hlučnosť. Pri rovnakých fps môže byť rôzna hlučnosť, alebo aj pri nižších vyššia (hlučnosť). Všimnúť si to môžete aj z výsledkov štandardných testov grafických kariet, kde robíme spektrálnu analýzu zvuku v štyroch rôznych typoch záťaže, popri ktorých je meraná aj spotreba. Výhľadovo z toho plánujem urobiť samostatný článok, ktorý bude poňatý, ktorá grafická karta má aké hlučné cievky.

      Tento článok mal za úlohu ukázať, aká môže byť miera vplyvu zdroja na zvuk cievok grafikcej karty. Je to dobrá informácia aj na to, aby sa vedelo, či je možné v štandardných testoch GK posudzovať hlučnosť zvuku aj vtedy, keď testovanie prebieha iba s jedným zdrojom. A je. Teda nie úplne na úrovní jednotlivých frekvencií zvuku, ale orientačne, jednočíselne hlukomerom, to ide. Aj tie spektrografy sú naprieč zdrojmi jeden ako druhý, pokiaľ ide o množstvo hluku. 🙂

      1. áno…viem, že máte grafy aj pre zvuk aj pre spotrebu.
        …aj keď pri zvuku sú to podľa mňa 3 (nie 4) typy záťaže: 😉
        1. F12020, SOTR, CS:GO@2160p – max fps. (fan on)
        2. Blender – fan on
        3. CS:GO@1080p – max fps. (fan off …+1 toxická pumpa 🙂 )

        áno…myslel som na samostatný článok (special issue) 😊

        Myslel som to inak, …napr. aj pri týchto 3 kartách…nastaviť „fps cap“ na tie hodnoty ako som písal vyššie a zistiť ako sa bude vyvíjať zvuk a rovnako aj spotreba. Verím, že tam bude nejaký typ regresie … t.j. nižší „fps cap“ nížia spotreba (tu určite bude závislosť) a ako je to s pískaním cievok. …možno tam nejaká regresia nebude (tj náhodné) a možno bude… lineárna, kvadratická (tj pre neslovenských matematikov lineárna s 2. stupňom polynómu) alebo exponenciálna. … čo by mohlo byť zaujímavé zistenie…

        https://imgur.com/a/4nNQd9M
        Napr. Všimol som si, že spektrogramy v pásme 2-20kHz sú pri 1. a 3. type záťaže relatívne podobné, ale výrazne iné je to pri 2. type záťaže (https://www.hwcooling.net/kauza-ventus-3x-rtx-4070-tis-finalny-vs-povodny-vbios/50/).

        1. „aj keď pri zvuku sú to podľa mňa 3 (nie 4) typy záťaže“

          Typmi záťaže boli myslené rôzne situácie. Moja chyba, nepresné vyjadrenie. Rôzne situácie sú nakoniec nie sú 4, ale je ich 5. 🙂

          Samostatný článok bude z tých dát, ktoré už zbierame viac ako tri roky. Je pravda, že v tých 50-kapitolových elaborátoch sa to stráca a pre nejaký údernejší prehľad bude pre tie spektrálky vhodný extra rozbor, zameraný výhradne na porovnávanie zvuku cievok naprieč všetkými testovanými grafickými kartami.

          „Všimol som si, že spektrogramy v pásme 2-20kHz sú pri 1. a 3. type záťaže relatívne podobné, ale výrazne iné je to pri 2. type záťaže“

          Správanie v Blenderi je úplne iné ak v hernej záťaži. Už len tým, že tam je zvuk prerušovaný v závislosti od rýchlosti renderovania dlaždíc. A tá je výrazne nižšia ako sú herné fps. V závislosti od grafickej karty je to približne v rozmedzí 2–7 dlaždíc za sekundu. Pri tomto modeli fungovania sú cievky typicky výrazne tichšie. Podobne, ako by boli tichšie pri veľmi nízkych fps v hernej záťaži.

          PS: Ďalšie testy s týmito tromi kartami už nedoplníme. Odhliadnuc od toho, že RX 7600 XT je už preč, nemáme už ani ten invertor pre čistý sínus. A potom sa už musí pracovať na iných veciach. 🙂

                1. V stredu. Na deň vydania skrinky North XL bola publikácia iba v angličtine. Vyhoveli sme tým prosbe FD, ktorému testy pre CZ/SK čitateľa dávali väčší zmysel až po naskladnení do našich obchodov, čo sa nepodarilo doteraz.

                  1. len potom vas
                    1) predbehne konkurencia (bebudem pisat, ktory PC server zaoberajuci sa TUNINGom v CZ to je, ze….)

                    2) fakt mi je luto, ze zas musim kritizovat, ale ja skladam pocitace. Clovek pride a chce po mne bednu, kde sa zmesti to, to a tamto. Cize hlavne JA sa musim o tej bedni dozvediet co najviac… Z vasej recenzie, kde ste do bedne strcili jednu miniITX dosku viem co? Z tej druhej recenzie, kde tam osadzuju hore dole vodnikdy, taky velky, hetaky hore dopredu hocikam viem neporovnatelne viac, ze.
                    Aj minule som prave pretoto kritizoval recenziu bedne, nie preto ze chcem naschval hanit pracu recenzenta, ale preto, ze mi takato recenzia nic neda a tak ci tak si musim vyrobok prezriet inde.

                    1. 1.) Máte pravdu, ale čo sa dá robiť… Všetci, čo majú komponenty k dispozícii tak, aby publikácie mohli prebehnúť v deň vydania daného komponentu, ich majú od výrobcov a každý sa s nimi dohodne inak. Pokiaľ ide iba o požiadavku odloženého vydania, tak mi to zase až nevadí. Horšie je, keď sa kecá do toho, čo v článku má alebo nemá byť uvedené. Tieto veci si zase takmer nikto nedovolí skúšať na nás, hoci bežne sa praktizujú.

                      2.) Jasné, každý hľadá niečo iné. Ste na HWCooling.net a aj do budúcna budú pre nás prioritou efektivita chladenia a akustické vlastnosti. To bude základ aj novej, už mojej metodiky na testy počítačových skriniek. Osobne to považujem takéto poznanie za užitočnejšie a vzácnejšie (k tomu, kde sa čo zmestí sa človek dostane jednoduchšie…), ale máte iný pohľad na veci a plne ho rešpektujem.

                    2. Takže máte v plánu měřit útlum hluku, Ľubo? To by byla paráda.

                    3. No… Keď bude nová metodika na testy skriniek v nejakom pokročilejšom štádiu príprav, tak k nej vydáme článok, pod ktorým doladíme, čo a ako sa bude presne merať. 🙂

    2. Spusťte World of tanks encore benchmark na default, bez limitů fps a UV. Bočnici dolů. Hned z kraje to je nářez. Svoji asusku 3070 slyším i ze zavřené bedny. Tedy mimo UV, jen na test.

  3. Zaujimavy, skvely clanok, zial pre mna uz neskoro.
    Este pred par mesiacmi som bol na nervy z piskajuceho zdroja (ventilator), piskajuceho monitoru (podsvietenie na urcitych hodnotach), piskajuceho zdroja pre router (asi trafo), bzuciaci radiobudik… aby mi teraz nonstop piskalo v lavom uchu. Z nicoho nic sa mi zhorsil sluch. Vediet to, nekupoval by som si nepiskajuce veci.

    S piskanim je problem, ako sa pise, kazdy to vnima inak. Jeden notebook som reklamoval pre piskajuci chladic. Servisak no vymenil, ale on osobne nepocul ziadne piskanie. To bol chlap tak okolo 25 rokov. Ja som vsak z toho piskania salel.

    Ale za cely ten cas, som ani raz nemal piskajucu graficku kartu. Ventilator, ktory piskal, brucal ano, niekolko, ale gr. kartu a na nej piskajucu cievku, to nie. By som zosalel, kedze komp mam na stole a ak v nom nieco piskalo, viac ako polhodinu som to nezvladol.

    Este jeden postreh, jeden zdroj do zasuvky je na stene. Piska, ale zalezi na uhle ku usiam. Zacujem jeho piskanie len z urciteho uhlu.

    Preto chapem vyrobcov, ze poskanie riesia aj neriesia. Je lacnejsie opravit, ci vratit peniaze jednotke pocujucich, ako dal zbytocne do tlmenia pre vacsinu, ktora to nepocuje.
    Co by ma zaujimalo, ako na toto poskanie reaguju domace zvierata. Clovek im urobi pelech, zviera tam nechce byt, clovek je na zviera zly, nuti ho tam byt, ked si uz dal taku namahu s tym a zviera trpi. Mnohi ani nezistia, ze v tej rozvodke na zemi su 2-3 trafa, ktore piskaju, alebo reproduktory, ktore robia brum.

    Tych piskajucich veci je mnozstvo. V praci, pocas pracovneho hluku clovek netusi, preco ho pobolieva hlava. Poskajuce neonky su uz retro, ale mnozstvo hluku si clovek uvedomi, az ked sa vsetko vypne a nastane ticho.

    Kto ma doma pisakajucu grafiku a pocuje to, ak sa nepodari odstranit piskanie (zmenit umiestnenie, zmenit zdroj, odhlucnenie, najst frekvenciu zatazenia pri ktorej piska), zbavte sa tej grafiky. Trvale, intenzivne, dlhodobe piskanie vam poskodi sluch, poskodi aj psychicke zdravie, stresuje vas. Ked to nebudete riesit, neskor si poviete, prisiel som o zdravie kvoli par euram.
    Pokial je to piskanie od zaciatku (niekedy sa moze objavit az po dlhsom case pouzivania), vratte tovar, reklamujte.
    Naozaj nebudte blbci a netrpte mesiace, ako som to kedysi skusil ja. Sustavne piskanie vas ci chcete alebo nie, dava do stresu. Dokazete to ciastocne vedome potlacit, ale telo bude stale stresovane. Skutocne poskodenie sa prejavi az po niekolkych rokoch. Pride bod zlomu a sami nebudete chapat, co sa stalo. Nie je to len o piskani, ale aj o zlom dlhodobom sedeni, zlej strave, zlom spanku. Po tych cca 20+ rokoch, mnoho 40+ rocnych ma zdravotne problemy z kancelarskej prace.
    Neriesilo sa piskanie, ani hluk ventilatorov, stolicky boli lacne, ruka na beznej myske, 8 hodin v praci, 2-3 hodiny doma, mnohi nezadani hry do 2.-3. hodiny a ak budete mat „stastie“ postacia vam len fyzioterapie. Niektori musia operaciu (def.platnicky, karpalny tunel), niektori len dostanu infarktik a obcas niekomu skolabuje cele telo, ze musi na JISku.

    Treba sa ucit na chybach druhych, nie zopakovat ich.
    Vdaka za skvely clanok, tesim sa na test lacnych zdrojov ci bude nejake zhorsenie, alebo cievka ako cievka.

    1. Ďakujem za vyčerpávajúci komentár.

      Snáď ešte nie je všetkým dňom koniec a to pískanie (v uchu) prestane. Bacha aj na duniace ventilátory. 🙂

    2. Uplne te chapu, mne zacala loni vadit bruceni-huceni lednice. Prestoze fungovala jinak v poradku, musela pryc.

    3. mali sme jedneho takehoto zakaznika netopiera. On zakazdym musel mat novinku a furt do potom na druhy den doniesol spet ze to huci, piska, nepaci a mu to atd. Sme ho stym poslali dop..rcic. Potom sa stalo to, ze napr. MSI 3070 gamingX mesic po zakupeni predaval „za polovicu“ na bazosi, lebo hucala. Kks, najtichsia karta na svete, jemu hucala. Niekto to ma proste v hlave… tu kartu by som bol kupil, ale ma len 8GB a uz vtedy bolo jasne, ze sa kupovat neoplati.

      1. doska na 10gen intel, MSI intel370 dosku mal a 9900k. Len isiel (nepamatam sa prene) iba kusok pod alebo kusok nad 5000 a on chcel viac. Tak 300€ dosku predal (mne) za 100€ a kupil inu MSI za 400+/- Tam mu isiel ten procesor 5200 a chvalil sa stym 2 tyzdne. Na treti tyzden to cele predal a prisiel zobrat spet tu povodnu MSI dosku, ze on nema $$$ a musi nejaky lacny pc poskladat 😀 Fakt neviem, ci to hadzal do automatov alebo co, lebo nefetuje urcite..

      2. Zvuk sa naozaj nedá objektívne vyhodnocovať na základe subjektívneho vnemu jednotlivca. To, čo jeden počuje, druhý nemusí. Aj preto ani k testom ventilátorom nedávame k dispozícii zvukové nahrávky, pretože sú zavádzajúce. K veľkým skresleniam (a tým pádom k nesprávnym záverom poslucháča) dochádza hneď na úrovni reproduktorov. Preto tie grafy spektrálnych analýz, ktoré vidíme všetci rovnako. 🙂

        1. — Preto tie grafy spektrálnych analýz, ktoré vidíme všetci rovnako.
          Rovnako grafy nevidíme, len informáciu v nich.
          Otázka: prenáša to žena, ale nemá to, muž to má, ale neprenáša to. Čo to je? 🙂
          Ľubo, neprezrádzaj… 🙂

      3. Záleží na okolnostech. Když se jeden potřebuje opravdu soustředit a sere se, tlačí na něj čas, zákazníci, tak ho snadno začne vytáčet i jinak nenápadný ševel.

  4. Ďakujem za zaujímavé a podrobné testy, zaujímavo to dopadlo 🙂 Takže to vyzerá že veľa je aj o náhode, či konkrétny zdroj akurát potlačí najviac vadiacu špičku konkrétnej GPU zatiaľ čo predchádzajúci ju naopak zvýraznil, a väčšinou veľké rozdiely nie sú. A ako bolo spomenuté teoreticky do toho ešte môže „kecať“ aj kvalita rozvodov domu/bytu pre poriadny guláš. Sranda že ako vždy najhorší vyšiel akurát „výherný“ zdroj zo súťaže 🙂

    TL;DR – chápem správne že dá sa povedať že iný zdroj môže pomôcť, ale nemusí? A nedá sa povedať že konkrétny zdroj bude vždy najlepší ak chce človek menej pískajúce cievky?

    1. Ono je vôbec zložité takmer v akomkoľvek prípade narábať so slovom ako „najlepší“. V tejto galérii môžete vidieť, že základných tvar všetkých spektrografov s rovnakou grafickou kartou je takmer rovnaký. Odlišujú sa na úrovni vrcholov vybraných frekvencií zvuku. To je to, čo niekto môže počuť. Ale zároveň treba poznamenať, že keď niekto tvrdí, že výmenou zdroja je chod tichší, tak u druhého používateľa na základe subjektívneho vnemu rovnaký záver platiť nemusí. Tomu totiž vadia iné frekvencie a ako na hlučnejší ukáže na inú kombináciu. Je to individuálne (človek od človeka) a prakticky nič sa nedá tvrdiť všeobecne. Snáď len to, že z objektívneho hľadiska je nemožné, aby boli z hlučných cievok grafickej karty zrazu tiché len tým, že sa použije iný zdroj. To je technicky nemožné. Pokiaľ by to tak bolo, tak sa tvary spektrografov výrazne odlišujú. Do takej miery, že je na prvý pohľad zrejmé, kde je výrazne menej hluku/menšia modrá plocha. Napríklad ako je u RTX 4090 Gaming OC 24G oproti RX 7600 XT Pulse.

      A jasné, potom vplyv rušenia na zásuvke… nedovolím si tvrdiť, do akej miery ten môže vstupovať do hry. V našich podmienkach máme vyskúšané, že v jednej z nekonečného množstva situácií neovplyvňuje zvuk cievok grafickej karty (a ani zdroja samotného) vôbec. Ale toto je bezcenná informácia. Za iných podmienok, s iným charakterom rušenia, to môže byť iné. Merania v článku individuálny vplyv el. siete nezohľadňujú, keďže je na obmedzenie týchto externých vplyvov pred zdrojom čisté/nezašumené sínusové napätie.

      PS: — „Sranda že ako vždy najhorší vyšiel akurát „výherný“ zdroj zo súťaže.“

      Bohužiaľ, nebol to zámer. V čase, keď sme vyberali zdroje do súťaže, nebola o týchto veciach žiadna vedomosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *