Gigabyte RX 7900 GRE Gaming OC 16G v teste 30 grafických kariet

Gigabyte RX 7900 GRE Gaming OC 16G v detailoch

Najviac „odľahčené“ GPU AMD Navi 31 (XL), najpomalší pamäťový subsystém, ale i najnižšia cena. To je RX 7900 GRE v porovnaní s RX 7900 XT. Tento Radeon je o poznanie lacnejší aj oproti RTX 4070 Super, hoci energetická efektivita je priaznivejšia u GeForce. Herný výkon RX 7900 GRE (RTX 4070S) je pritom porovnateľný. Teda, pokiaľ vám nebude chýbať ray-tracingová grafika.

Grafické karty Radeon RX 7900 GRE sú postavené na hybridnom GPU „Navi 31 XL“ architektúry RDNA 3. To používa veľký čiplet GCD z highendového Navi 31, v ktorom je zapnutých 80 CU, čo je iba o štyri menej, ako má Radeon RX 7900 XT. Každopádne, na rozdiel od Navi 31 je osadený v menšom puzdre s menším počtom kontaktov a pripojený je iba cez 256-bitovú zbernicu. Aktívne sú teda iba štyri čiplety MCD a 64 MB Infinity Cache. Primárnym cieľom tejto verzie GPU boli herné notebooky (predáva sa ako Radeon RX 7900M). V kontexte s Radeon RX 7900 GRE môžeme asi hovoriť o akomsi sekundárnom použití.

V ponuke Radeonov je RX 7900 GRE pomerne blízko RX 7800 XT , ktorému zodpovedá aj 16 GB pamäťou s 256-bitovou šírkou zbernice. Radeon RX 7800 XT má síce len 3840 shaderov (60 CU), teda podstatne menej ako RX 7900 GRE (s 5120 shadermi), ale s pomerne vysokou taktovacou frekvenciou. Hernú frekvenciu GPU v RX 7900 GRE AMD oficiálne uvádza na konzervatívnych 1880 MHz. Náš testovaný variant (Gigabyte Gaming OC) je však s agresívnejším boostom, ale stále sa jedná o jednoduchšie vyhotovenie. S ohľadom na čo najlepší pomer ceny k výkonu to je ale dobre – nepriplácate si za veci, ktoré nemajú na rýchlosť vplyv, ale pokiaľ áno, tak iba minimálne.

Nižšie továrenské takty tu znamenajú aj relatívne lepšie možnosti na pretaktovanie. V snahe dohnať cez OC výkon Radeon RX 7900 XT však môžu byť prekážkou pamäte, ktoré s užšou zbernicou a s frekvenciou 18,0 GHz majú priepustnosť „iba“ 576 GB/s (oproti cca 800 GB/s RX 7900 XT s 20 GHz pamäťami a s 320-bitovou zbernicou).

Detaily Gigabyte RX 7900 GRE Gaming OC 16G

Jediný model RX 7900 GRE, ktorý Gigabyte má, je vo vyhotovení Gaming (OC). Jedná sa teda o najnižší rad grafických kariet Gigabyte, ale oficiálny boost clock (2391 MHz) je stále 146 MHz nad referenčným.

A pomerne robustný je v tomto prípade aj chladič Windforce (3X) s troma ventilátormi. Inak by to ani príliš nešlo, keďže TGP je nad 260 W. Koľko presne zodpovedá maximálnemu výkonu Gigabyte neuvádza. Nejde ale o nič podstatné – spotrebu odmeriame. Dôležitá tu je len poznámka o chladiči, ktorý je väčší aj napriek tomu, že máte dočinenia s relatívne „lacnejším“ vyhotovením (s hmotnosťou až 1315 gramov).

Grafická karta RX 7900 GRE Gaming OC 16G je s 302 mm i pomerne dlhá. Na šírku, od slotu PCIe smerom na druhú stranu, ku krytu chladiča, je to cca 130 mm. S tými je určitý potenciál inštalácie aj do užších skriniek, respektíve do dvojkomorových skriniek s vertikálne rozdeleným interiérom. Tie majú komoru, v ktorej je grafická karta, často užšiu. Pre tie, ktoré počítajú s naformátovaním grafickej karty podľa šírky záslepky PCI Express, bude aj tento model priširoký.

   

Čo sa týka výšky, tak počítajte s tým, že s RX 7900 GRE Gaming OC 16G prídete o tri sloty. Existuje veľa výrazne hrubších grafických kariet, ale sú takisto tenšie, aj keď tie sú často slabšie alebo sa minimálne viac zahrievajú, pokiaľ nie sú pritom rovno aj hlučnejšie.

Backplate je kovový, z hliníku, v tomto má Gigabyte aj v rade Gaming vyššie nastavený „štandard“ ako u lacnejších a menej výkonných modelov so slabšími GPU.

Externé napájanie je cez dva 8-pinové konektory PCIe. Tie sú hlbšie ponorené do tela grafickej karty, vďaka čomu sa šírka zväčší iba o hrúbku kábla (t.j. bez konektora), čo má pozitívny dosah na kompatibilitu so počítačovými skrinkami.

Kúsok od konektorov na externé napájanie je prepínač BIOSov. Táto karta má dva, jeden s profilom „OC“, druhý „Silent“. My síce tradične testujeme na „OC“, čo je i východisková pozícia, ale je fér poznamenať, že na „Silent“ je chod grafickej karty o trochu tichší. Pri porovnateľných frekvenciách GPU sme s ním zaznamenali o trochu nižšiu rýchlosť ventilátorov – cca 1300 ot./min (z 1500 ot./min na „OC“), z čoho prirodzene vyplýva o chlp nižšia hlučnosť, ale na úkor vyššieho zahrievania. To je však stále dostatočne nízke, pretože má chladič celkom dobrú rezervu.

Konštrukcia pasívu pozostáva z tradičného medeného coldplate, z ktorého je teplo siedmimi heatpipe odvádzané ho pasívu s pomerne hustým rebrovaním. Od rebra k rebru je to približne 14 mm, pričom hrúbka jedného rebra je 0,3 mm.

Na ochladzovanie pasívu sú použité 90-milimetrové ventilátory s deviatimi lopatkami a s výškou rotora 13,5 mm. Lopatky sú tu pomerne krátke a okrem toho sú charakteristické „akceleračnými“ kanálikmi na prednej strane odtokových hrán. Ich užitočnosť má spočívať v potlačení nežiaducich mikroturbulencií na vstupe ventilátora, čím by sa mal zvýšiť prietok vzduchu pri súčasnom znížení hlučnosti. To samozrejme iba minimálne, žiadne dramatické zmeny táto úprava nerobí. Kozmetika.

Aj keď je RX 7900 GRE Gaming OC 16G je ťažšia aj dlhšia grafická karta, tak v príslušenstve nenájdete žiadnu podperu. Vlastne v ňom okrem „rýchlej príručky“ so základnými pokynmi k inštalácii nenájdete vôbec nič – cena má byť skrátka čo najnižšia.

   

Sú tu ale nejaké drobné ozdoby, ktoré Gigabyte v tejto cenovej triede považuje za vhodné. V zadnej časti je to logo Radeon a v strede potom logo Gigabyte s ARGB podsvietením (spracovateľným cez aplikáciu RGB Fusion 2.0).

   

Zlá schopnosť pretaktovania už neplatí. Chvíľu po vydaní to vyzeralo tak, že pretaktovací potenciál grafické karty RX 7900 GRE napriek vysokým očakávaniam príliš nemajú. Dôvodom mali byť nízke limity frekvencií (hlavne pamätí) a spotreby nastavené vo firmvéri. Toto ale potom AMD označilo za nechcenú chybu s opravou v ovládačoch od verzie 24.3.1 WHQL. Oprava nezahŕňa priamo zmenu samotného BIOSu karty, čo asi znamená, že v prípade použitia na Linuxe by problém s obmedzeným pretaktovaním asi pretrvával (alebo aspoň predpokladáme, že softvérové preprogramovanie bude len pre operačný systém Windows). Ak teda máte aktuálne ovládače, nemali by sa vás tieto komplikácie okolo pretaktovania týkať a OC pamätí bude obmedzované iba tým, čo použité čipy zvládnu.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte má PCIe 4.0 SSD se zápisem SLC, vydrží 109 500 přepisů

Boom (nebo bublina?) kolem AI přináší ledasco, ale bude mezi tím také zajímavá novinka pro ty, kdo litují vymizení SSD založených na pamětech NAND Flash se záznamem MLC a SLC, která sice byla dražší, ale měla lepší výkon a zejména násobně vyšší životnost, se kterou byste se nemuseli bát, že SSD opotřebujete. Gigabyte totiž uvádí SSD, které oficiálně je určené pro AI aplikace, ale ne jen pro ně – jeho hlavní devizou je právě SLC NAND. Celý článok „Gigabyte má PCIe 4.0 SSD se zápisem SLC, vydrží 109 500 přepisů“ »

  •  
  •  
  •  

Nová skrinka Aorus (C400 Glass): 40 l pre veľké komponenty

Gigabyte pod svojou značkou Aorus vydal skrinku s modelovým označením C400 Glass. Pozoruhodná má byť napríklad tým, že pri relatívne malých rozmeroch podporuje aj plnoformátové grafické karty, základné dosky a takisto i chladiče CPU. A jednou z jej predností pritom má byť aj efektívne systémové chladenie s vertikálnym prúdením vzduchu, hoci to u výrobcov skriniek obvykle nebýva preferovaná možnosť. Celý článok „Nová skrinka Aorus (C400 Glass): 40 l pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (23) Pridať komentár

  1. Škoda, že ste nedostali do redakcie PowerColor Hellhound Radeon RX 7900 GRE OC
    …tiež je okolo 600€ (aj s držiakom)
    https://geizhals.de/powercolor-hellhound-radeon-rx-7900-gre-oc-rx7900gre-16g-l-oc-a3113427.html
    …tento Giganoise má veľmi podobný výkon ako RX 7800 XT Nitro+, síce pri lepšej spotrebe, ale rovnakej teplote a + 10dBA :-O … a + 40€

    Ale samozrejme ďakujeme za recenziu!… ako vždy, kvalita … každý si v nej nájde potrebné info ;⁠-⁠)

    1. Hmm, PowerColor je trochu odruky. Na nich priamy kontakt nemame a Datacomp, z ktoreho by šla požičať, tú značku bohužiaľ nevedie. Ale inak vyzera, samozrjeme, dobre. Orámované rotory ventilátorov, hrúbka iba 50 mm… snáď nebude príliš hlučná. 🙂

          1. Tak už je to správne (a text korešponduje s obrázkom). To v tom teda robím bordel. 🙂

        1. –„…Něco mezi polednicí a obecní královnou diskoték…“
          Presne tak…to mi vadí (aj keď, u mňa svetlo môže prejsť maximálne vzadu – Define C, žiadne TG), ale na TPU vychádza hlukom podobne ako Nitro+, ale ten hotspot pri Sapphire je hodne vysoko (aj vlastná skúsenosť 6650 RX Nitro+) oproti GPU.
          https://www.techpowerup.com/review/asus-radeon-rx-7900-gre-tuf/37.html
          https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7800-xt/36.html
          Tak by som chcel vedieť, ako to výjde Ľubovi, ale už asi nezistím 🙁

        2. Zaujímavé… predošlý koment mi asi nezobralo… tak skúsim bez linkov…
          —-
          Áno je to blikajúci cirkus ( čo v mojej Define C bez TG až tak nevadí)
          Ale na TPU dopadne často Hellhound teplotne a hlukovo ako Nitro+, pritom zaberá menej miesta, má nižšiu HotSpot teplotu a ešte k tomu aj cenu (či už je to 7900 GRE alebo XT, aj 7800 XT).
          A zaujímalo by ma ako by to vyšlo Ľubovi 🙂

          Jeho zmysel pre detail a rigoróznosť vzbudzujú u mňa najvyššiu dôveru 😉

          1. Vzhledově vypadá strašně, chladič ale asi bude velmi efektivní. Je promyšlený, účelně vzdušnější, k čemuž má i výřezy v baseplate atd.

          2. „predošlý koment mi asi nezobralo… tak skúsim bez linkov…“

            Jj, kvôli URL čakal v redakčnom systéme na schválenie. Ale už je pustený. Síce je tu istá informačná redundancia (naprieč komentármi)… prežijeme. 🙂

            1. Som si všimol, že niektoré URL pustí hneď (nevieš náhodou aké je pravidlo?), niekde to čaká dlhšie (asi na tvoje alebo niečie schválenie)…ale ešte nikdy 2,5 hod., tak som myslel, že to už neprejde… 🙂 … sorry

              1. Nemám najmenšiu predstavu, podľa čoho niektoré komentáre s URL púšťa a iný dáva na „na schválenie“. Je to na zozname vecí, ktoré musíme skôr či neskôr vylepšiť. Pokiaľ by sme ten súčasný filter odstavili, tak je to všade samí spam…

                Áno, tie pozdržané komentáre schvaľujem ručne. Dlhšie sa čaká vtedy, keď o nich neviem, pretože idem offline režim (typicky keď testujem ventilátory alebo spím, haha).

                1. –„…alebo spím…“
                  A ty aj spíš? 😀 🙂
                  A na vylepšovanie filtru sa vy….. Skôr, keby sa dala spraviť editácia vlastných príspevkov (často píšem z droida…a ten ma nemá rád,… a ani Lovenčina) 😛

                  1. Ten edit príspevkov je „zložitejší“ a čiastočne je to aj tým, že sa na komentovanie, myslím, nevyžaduje registrácia. Ale ani registrovaní nemôžu upravovať, pokiaľ sa im nezvýšia oprávnenia na úroveň, že môžu upravovať web, haha. Pre niekoho, kto tomu rozumie, to asi môže byť banalita nastaviť (minimálne pre tých registrovaných), ale minimálne ja osobne som teda na to prikrátky. Čoskoro už ale pošlem na špecialistu zoznam vecí, ktoré treba na HWC zmeniť a možnosť úpravy komentárov bude jeden z bodov programu. 🙂

                    A vyriešime elegantnejšie aj ten spam filter. Nemôže brzdiť konštruktívnu debatu.

                    1. Spíše vyřešte styly dosavadních záznamů obsahujících tabulky, vlastnosti přizpůsobte, abyste nemuseli ručně měnit barvu pozadí tabulek pro noční režim, protože to nemusíte. Jsou to maličkosti, do kterých jste vnesli zbytečný chaos. Jestli něco, tak tabulky a grafy by stály za poctivou revizi a optimalizaci i pro mobily.

                    2. To je potrebné iba Janových novinkách a asi ide hlavne o úsporu času. Tie tabuľky sú obvykle migrované zo Cnews, kde tmavý režim ani nemajú? Neviem… v tomto prípade ide aj o úsporu času.

                      Keby sme to aj zjednotili a používali by sa všade tabuľky Subsystic (používané v testoch), tak na mobiloch to lepšie nebude. Tie sú síce rezponzívne, ale tým, ako sú vždy orientované na šírku, sa ich bunky na mobiloch rozbijú do nepoužiteľného stavu. Neviem úplne, ako presne to urobiť, aby to bolo „ok“ vždy a všade. Ale je pravda, že som nad tým zase až tak nepremýšľal. Stále je to oproti existenčne dôležitým povinností v kategórii vecí s nižšou prioritou. Samozrejme by bolo skvelé a úžasné všetky rôzne nedostatky odstrániť (a snáď sa to aj časom bude dariť), ale sú tu „viac“ a „menej“ dôležité veci na to aby mohlo HWC fungovať a zároveň zostať odborným magazínom. 🙂

                      Každopádne vďaka za užitočné pripomienky, rozhodne ich neignorujem, ale momentálne riešime pálčivejšie veci (teraz asi ešte netušíte, o čom je reč, ale uč čoskoro sa to dozviete), ale niekedy určite nájdeme priestor aj na tú „kozmetiku“.

                    3. –„…rozhodne ich neignorujem, ale momentálne riešime pálčivejšie veci …“
                      Jj, to vieme, že ich neignoruješ ;-P
                      A okrem tých pálčivejších vecí, možno na pondelok chystáš nejakú recenziu nejakého ventilátoru (domnienka zo sklenenej gule), keďže si bol , 2,5 hod. off … a tak dlho asi nespíš 😀 …
                      Teraz už nebudeme rušiť… daj si džús … ale nie jahodový, …dcérke sa po ňom večer čká (škytavka) 😛

                    4. Na pondelok test ventilátora určite nebude, ale… jún sa ventilátorový rýsuje. Jednak teda by mali byť testy jedného modelu, ktorého podoba na internet ešte neprerazila. Tým asi prezrádzam, že NF-A14x25 to nebude, ale niečo veľmi špeciálne a originálne sa (na jún) pripravuje aj v tomto smere. Vlastne sa na to teším už skoro rok, čo k tomu priebežne zbierame rôzne útržky, ktoré sa konečne spoja. 🙂

                    5. @Ľubo Tak já teda zase posílám něco na pitný režim, ať je to třeba i s lepší náladou 🙂

                    6. Díky! Nejaké to euro navyše sa bude v nasledujúcom období hodiť aj z iných dôvodov. Na HWC sme urobili historicky najväčšie rozhodnutie, z ktorého sa mi trochu, priznám sa, podlamujú kolená. Ale snáď nie príliš a je to hlavne veľký rešpekt k tomu, čo v nasledujúcom období oficiálne oznámime. Nie, niekto HWC nekúpil a ani nikdy nekúpi a ide o investíciu z našej strany. 🙂

                      A jo, donatovať môžete viacerí, haha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *