Sapphire RX 7900 XT Pulse: Rasterizačná drvička RTX 4070 Ti

Sapphire RX 7900 XT Pulse v detailoch

Zatiaľ čo pre niekoho môže byť v rámci svojej ceny najatraktívnejšia grafická karta RX 7900 XT, iný môže v tejto pozícii vidieť RTX 4070 Ti. A obaja majú pravdu, len sa teda nezhodujú na prioritách. Mimo ray-tracingovú grafiku je Radeon atakujúci či dokonca predbiehajúci RTX 4080 o triedu vyššie. To síce na úkor povedzme, horšej technologickej vyváženosti a i horšej energetickej efektivity, ale pokiaľ niekto silné stránky GeForce neocení…

Segmentácia herných grafických kariet s čipmi AMD je o dosť redšia než u Nvidie. Tá v aktuálnej generácii (Ada Lovelace) na dva Radeony (RX 7900 XT a RX 7900 XTX) RDNA 3 už štyri karty GeForce (RTX 4070, RTX 4070 Ti, RTX 4080 a RTX 4090). Napriek tomu sa nedá konštatovať, že by Nvidia mala vyložene ekvivalent k niektorému z Radeonov RX 7000.

Dôraz firiem (AMD a Nvidia) na rôzne vlastnosti je natoľko výrazný, že vzbudzuje pomerne veľa emócií okolo toho, čo je pre koho viac a čo menej dôležité. Spory o vyššej atraktivite tej či onej grafickej karty vychádzajú tak trochu z odlišných pohľadov na svet. Každý preferuje trochu iné veci a úlohou tohto článku je poukázať na všetky silné, ale i slabé stránky Sapphire RX 7900 XT Pulse v porovnaní s MSI RTX 4070 Ti Suprim X 12GMSI RTX 4080 16GB Suprim X.

Zo základných parametrov, ktoré sa týkajú všetkých grafických kariet Radeon RX 7900 XT: GPU je Navi 31 XT, teda rovnaký čip, ako má RX 7900 XTX, ale bez 12 aktívnych výpočtových jednotiek. Pri 84 CU má RT 7900 XT k dispozícii tak 5376 shaderov. Pamäte sú „iba“ typu GDDR6 (GDDR6X, ako je u GeForce, AMD nepoužíva), ale pre širokú pamäťovú zbernicu je i tak dosahovaná mimoriadne vysoká priepustnosť, nad 800 GB/s. Veľkosť pamäte je u RX 7900 XT vždy 20 GB. Ďalej je podporovaný DisplayPort 2.1, čo je oproti GeForce RTX 4000 (s DP 1.4a) kľúčová vec pre záujemcov o 8K monitor so 165 Hz. Rozlíšenie 7680 × 4320 px zobrazia síce aj grafické karty s GPU Ada Lovelace, ale pri nižšej obnovovacej frekvencii (60 Hz). Kompletné parametre nájdete tradične v prehľadovej tabuľke druhej kapitoly.

A teraz k špecifikám Sapphire Pulse: Jedným je zvýšená frekvencia pre boost GPU, oproti referenčným (2394 MHz) o 56 MHz (2450 MHz). Toto sú oficiálne, garantované rýchlosti, ktoré bývajú v praxi prekonávané. Niekedy i dosť výrazne, ale to si už rozoberieme neskôr, pri hodnotení.

Detaily Sapphire RX 7900 XT Pulse

Séria grafických kariet „Pulse“ predstavuje v ponuke Sapphire najlacnejšie možnosti s nereferenčným chladičom. Ten je postavený na obyčajnej technológii celomedeného coldplate a heatpipe. Na báze výparníkovej komory je až model Nitro+ Vapor-X.

Na ochladzovanie pasívu sú použité tri 90-milimetrové ventilátory. Kontakty na ich prepojenie však už nie sú v rámčeku, ale každý ventilátor má krátky káblik, ktorým sa reťazí na zvyšné ventilátory. Tým síce odpadá mimoriadne rýchla výmena chybného ventilátora, ale pri poruche jedného ale aspoň stále nemusíte vymieňať všetky tri ventilátory zároveň. Na odpojenie ventilátora sa ale teda vyžaduje demontáž krytu. Modelové označenie ventilátorov je mimochodom FD9015H12D. Možno sa bude neskôr na ich vyhľadanie hodiť, momentálne ho prieskumové stroje príliš neindexujú.

Backplate (na rozdiel od plastového krytu okolo ventilátorov) je z kovu (hliník) a Sapphire ho používa aj na absorpciu tepla z pamätí. Nielen medzi pamäťami a pasívom, ale i za pamäťami – na zadnej strane PCB – sú teplovodivé vložky. A plnohodnotné, veľké.

V zadnej časti karty je potom mriežka na lepší odvod ohriateho vzduchu. Je menšia ako na grafických kartách GeForce, ale to preto, že Radeony majú výrazne väčšie PCB. To chladič v tomto prípade presahuje iba o 35,5 mm.

Pri detailnom pohľade na ventilátory je vhodné upozorniť na dva prvky, ktoré spevňujú lopatky. Jednak je to stredové „zalomenie“, jednak orámovanie lopatiek kruhovým tunelom. V obidvoch prípadoch výrobca pracuje s tým, aby zvýšil pevnosť lopatiek a eliminoval vibrácie pri špičkách, ktoré by bez týchto úprav pre vysokú pružnosť vznikali. To by potom okrem výraznejších rezonančných frekvencií (tónových špičiek) zvuku viedlo eventuálne aj k rozdrnčaniu krytu a následne pasívu, k čomu dochádza u niektorých jednoduších konštrukcií.

S 315 mm nejde o vyložene krátku, ale ani dlhú grafickú kartu. Komplikácie s kompatibilitou v menších skrinkách (tak ako u výkonnejších GeForce RTX 4000) však väčšinou mať nebudete ani keď za čelný panel nainštalujete radiátor (s ventilátormi) kvapalinového chladiča.

   

Sapphire RX 7900 XT Pulse je v porovnaní s podobnou výkonnostnou triedou GeForce (RTX 4070 Ti a RTX 4080) takisto výrazne užšia. S takmer 55 mm nezasahuje nad štvrtý slot PCI Express a ten tak môžete pohodlne, to znamená s rozumnou rezervou na (de)montáž, upotrebiť na nejakú prídavnú kartu. Na šírku (od konektora) má RX 7900 XT Pulse má 134 mm. Záslepku okolo výstupov tak presahuje o nejakých 27 mm, ale to je obvykle opäť menej než u celkovo väčších konkurenčných grafických kariet s GPU Nvidia.

   

Samotný pasív chladiča má na výšku 20–25 mm (rebrá nad GPU a VRAM sú vyššie) pri hmotnosti 658 gramov. Na rozvod tepla slúži sieť šiestich heatpipe.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Sapphire RX 7800 XT Nitro+: Aj Radeon môže byť tichý

Testy Radeonov 7000 strednej triedy zahajujeme výkonnejším modelom s kompletne aktivovaným GPU Navi 32. RX 7800 XT je konkurenciou hlavne pre GeForce RTX 4070, čo je drahšia, ale i úspornejšia (a efektívnejšia) grafická karta. S relatívne vyššou spotrebou sa však Sapphire popasoval nadmieru dobre a pokiaľ máte skúsenosť „s hlučnejšími Radeonmi“, tak pre RX 7800 XT Nitro+ úplne platiť nebude. Celý článok „Sapphire RX 7800 XT Nitro+: Aj Radeon môže byť tichý“ »

 •  
 •  
 •  

Malý nárast spotreby Radeonov s 2+ obrazovkami je iba niekedy

Hypotéza, že s novšími grafickými ovládačmi už druhý (či tretí) monitor zvyšuje spotrebu u všetkých grafických kariet Radeon iba symbolicky, sa nepotvrdila. Rýchlo ju vyvrátili hneď merania RX 7600. Ale potom, pri RX 7900 XTX sa ukázal ako pravdepodobný iný predpoklad. A síce, že k výraznému navŕšeniu spotreby nedochádza aspoň u súčasných kariet z vyšších tried. Teda minimálne za určitých okolností. Celý článok „Malý nárast spotreby Radeonov s 2+ obrazovkami je iba niekedy“ »

 •  
 •  
 •  

Asus Dual RTX 4070 12G alebo RTX 3080 prestávajú dávať zmysel

Grafické karty GeForce RTX 4070 vypĺňajú veľkú priepasť medzi RTX 4070 Ti a RTX 4060 Ti, a pokiaľ ide o rýchlosť či herný výkon, oscilujú okolo RTX 3080. To však s mnohými výhodami, z ktorých najväčšia spočíva vo výrazne nižšej spotrebe. Tá je u RTX 4070 polovičná. Pri lacnejších vyhotoveniach, aké predstavuje aj testovaný variant Asus Dual, je u RTX 4070 (oproti výpredajovým RTX 3080) atraktívnejší aj pomer cena/herný výkon. Celý článok „Asus Dual RTX 4070 12G alebo RTX 3080 prestávajú dávať zmysel“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Ďakujem za upozornenie, už je všetko v poriadku. Môžete sa vrátiť na veci, ktoré predtým chýbali. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *