MSI RTX 4070 Ti Suprim X 12G: Náplasť na „príliš drahú 4080“

MSI RTX 4070 Ti Suprim X 12G v detailoch

Po grafických kartách GeForce RTX 4080, ktorým pre vyššiu cenu veľa ľudí nevie prísť na chuť, Nvidia vydala podstatne lacnejšie GPU pre GeForce RTX 4070 Ti. Výkon oproti modelu RTX 4080 je síce citeľne slabší, ale percentuálne nie o toľko, o koľko je nižšia, približne dvojtretinová cena RTX 4070 Ti. V testoch sme rozobrali nereferenčné vyhotovenie MSI z najvyššieho radu Suprim.

Nvidia urobila zrejme dobre, že upustila od pôvodného plánu s dvoma RTX 4080, kde jedna (s lepšie vybaveným GPU a 16 GB VRAM) mala byť výkonnejšia a druhá (12-gigabajtová) pomalšia. Tej i z hľadiska lepšej orientácie lepšie sedí konečné označenie RTX 4070 Ti. Tieto grafické karty sú postavené na jadre AD104, ktoré je s 295 mm2 oproti tomu (AD103) v RTX 4080 plošne menšie o približne 22 %. V takomto pomere je RTX 4070 Ti „ukrátená“ aj o počet blokov SM (60) a shaderov má 7680. Frekvenčne je však GPU v RTX 4070 Ti vždy rýchlejšia, základný takt je vyšší o 105 MHz (2310 MHz). V praxi je však taktovacia frekvencia obvykle výrazne vyššia – MSI pre testovaný variant Suprim X v booste garantuje aspoň 2775 MHz.

Jeden z hlavných rozdielov RTX 4070 Ti oproti RTX 4080 je vo veľkosti videopamäte, tá je o 4 GB menšia (12 GB), ale stále sú použité rýchle moduly GDDR6X. Pripojené sú ale „iba“ 192-bitovou zbernicou, takže priepustnosť je nakoniec o nižšia o takmer 30 %.

Detaily MSI RTX 4070 Ti Suprim X 12G

Z nejakých, povedzme všeobecnejších parametrov sa presunieme ku konkrétnym detailom, ktoré sa týkajú vlajkového vyhotovenia MSI – Suprim X. Okrem neho MSI má aj lacnejšie varianty Ventus 3X (OC)Gaming (X) Trio (dokonca aj v bielej), no najrýchlejšia možnosť s najefektívnejším chladičom stelesňuje práve Suprim X. Eventuálne je s rovnakým chladičom k dispozícii aj Suprim bez „X“ s o trochu nižšími frekvenciami.

Telo RTX 4070 Ti Suprim X je obrovské. Do dĺžky je to 338 mm a na výšku 73 mm. Chladič je o trošičku (úmerne menšiemu TDP) nižší ako RTX 4080 Suprim X, ale stále musíte počítať s tým, že grafická karta okrem svojho vlastného obsadí ďalšie tri sloty PCI Express. Výrobcovia základných dosiek (a špeciálne Gigabyte) s ohľadom na „hrubé“ grafiky svoje základné dosky celkom dobre optimalizujú – druhý slot PCIe si obvykle od prvého držia dobrý odstup a medzipriestor efektívne vypĺňajú pozície M.2 na SSD.

A nakoniec ešte jeden rozmer, od ktorého závisí kompatibilita so skrinkou – šírka. Tá je u RTX 4070 Ti Suprim (X) 142 mm. Pre väčšinu skriniek sa nejedná o mieru, ktorá by presahovala podporu, ale pri modeloch s vertikálne rozdeleným interiérom na dve časti buďte obozretní. V nich sa totiž už môže stať, že bude grafická karta narážať na bočnicu skrinky.

Súčasťou chladiča Tri Frozr 3S sú tri ventilátory s priemerom 95 mm. Pozoruhodný je pri nich to, že špičky lopatiek sú pospájané po trojiciach akýmsi rámčekom. Ten má hlavne spevňujúcu úlohu a eliminuje vlnenie na koncoch lopatiek. Tým sa znižujú nielen vibrácie, ale sa i potláčajú rezonančné frekvencie zvuku, ktoré znepríjemňujú používateľský komfort.

Väčšina krytu karty je kovová, z hliníku. Backplate i predná časť medzi ventilátormi. Plastové prvky (časti s tmavšou farbou) sú v menšine a vždy sa vyznačujú vysokou pevnosťou (jedná sa o riadne tvrdený materiál). Všetky časti k sebe dobre lícujú a celkový dojem z konštrukcie je veľmi dobrý, príslušnosť k triede najdrahších vyhotovení si Suprim X obháji pomerne ľahko.

   

Externé napájanie je realizované jedným 16-pinovým konektorom (12VHPWR) s dutinkami Astron. Hoci sú to tie s menšou styčnou plochou (s pinmi) s vyšším prechodovým odporom, ale vzhľadom na nižšiu spotrebu je adaptér spôsobilý. Svedčia o tom aj termovízne testy, ktoré sme robili pri výkonnejšej RTX 4080 Suprim X s rovnakým adaptérom v balení.

Podsvietenie ARGB LED je z troch strán. Svetlovodivé pásy sú medzi ventilátormi, zboku (s podsvietením nápisu Suprim a loga MSI) a nakoniec i zozadu, kde je osvetlené logo Suprim, útvar vyskladaný z trojuholníkových dlaždíc, ktorý na znak prémiovosti symbolizuje diamant.

Súčasťou príslušenstva je okrem napájacieho adaptéru podložka pod myš s tematickou príslušnosťou k značke Suprim, ale hlavne výškovo nastaviteľný držiak. Ten grafickú kartu podpiera zozadu, aby si držala rovinu a nadmerne nezaťažovala slot PCI Express. „Zdvihák“ MSI je robustný a vďaka gumenej základni stabilný aj pri manipulácii s počítačom.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

 •  
 •  
 •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

 •  
 •  
 •  

Odmerané: „Úsporný režim“ Arc A580 neprináša iba výhody

Jedno z negatív grafických kariet Intel Arc je ich vysoká spotreba v nečinnosti. Konkurenčné riešenia z podobnej triedy sú skrátka výrazne úspornejšie. Do určitej miery je možné aj spotrebu grafických kariet Arc, a to veľmi jednoduchým spôsobom. Ten však prináša aj nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré sa do bežnej praxe príliš nehodia a celú túto operáciu pre ne pravdepodobne zavrhnete. Celý článok „Odmerané: „Úsporný režim“ Arc A580 neprináša iba výhody“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *