Nejen Meteor Lake. Zpoždění i u 3nm CPU Intel vyráběných v TSMC?

Intel Core 15. generace / Arrow Lake vypadá na produkt až roku 2025

Včera jsme tu měli zprávu o tom, že Intel údajně zrušil desktopovou verzi prvních 4nm procesorů Meteor Lake, což by mohlo svědčit, že má proces podobně jako v době nástupu své 10nm technologie problémy – například s dosažením dost vysokých frekvencí. Nemusí to ale být jediný průšvih, který má Intel s připravovanými novými produkty. Teď se objevily informace, že se mohou paradoxně opozdit i 3nm čipy, které plánuje vyrábět externě u TSMC.

Jde o strohou informaci od webu DigiTimes, jenž má zdroje v tchajwanském počítačovém průmyslu. Aktuálně přišel se zprávou, že Intel posouvá své dřívější objednávky výroby u TSMC dále do budoucnosti. A jde o objednávky výroby čipů na nejpokročilejším 3nm procesu. Intel sice tradičně vyrábí procesory na vlastních výrobních procesech, ale před nějakými dvěma roky prosáklo, že se chystá využívat i v podstatě konkurenční technologie „foundry výrobců“, což tehdy způsobilo značné pozdvižení a pochybnosti o jeho dlouhodobé strategii.

Intel měl údajně s TSMC mít domluveno, že bude mít dokonce vyhrazenu jednu vlastní továrnu s odděleným týmem, který by neobsluhoval jiné zákazníky. Patrně proto, aby se omezilo riziko, že styk se stejnými zaměstnanci vyzradí nějaká tajemství konkurentům, jako jsou Apple nebo AMD.

Tip: Intel se dohodl na výrobě procesorů s TSMC, bude mít celou 3nm továrnu jen pro sebe

Původně se očekávalo, že by Intel mohl uvést nějaké procesory s 3nm křemíkem od TSMC dokonce už v roce 2023, ale integrované GPU Meteor Lake (nadcházející Core 14. generace), o kterém se přemýšlelo jako o kandidátu, je nakonec 5nm (od TSMC). Teď to vypadá, že tyto produkty nevyjdou ani v roce 2024.

Podle DigiTimes nyní Intel odložil plánovanou výrobu na 3nm procesu TSMC až na čtvrtý kvartál roku 2024. To prakticky jistě znamená, že uvedení výsledných procesorů nebo jiného produktu na trh bude možné až v průběhu roku 2025.

Arrow Lake, nebo Lunar Lake?

Jaké procesory nebo produkty měl Intel na 3nm procesu TSMC, je ovšem dost nejasné. Mluvilo se o tom, že by mohlo jít o procesory Arrow Lake (Core 15. generace následující po Meteor Lake), nebo o procesory Lunar Lake, které by vyšly buď paralelně, nebo jako Core 16. generace – a údajně by mohly být dost přelomové.

Roadmapa procesorů Intel ukázaná na Investor Meeting 2022. Naznačovala by, že 3nm technologie TSMC se měla podílet na procesorech Arrow Lake v roce 2024, ale není moc konkrétní (zdroj: Intel, via TechPowerUp)

Výrobní procesy ale u žádného z těchto procesorů nevíme jistě, takže tím pádem je nejistota i v tom, jakého produktu se týkají aktuální zprávy o odložení začátku výroby. Mohlo by teoreticky jít dokonce i o samostatné GPU Arc místo procesoru – například třetí generaci Arc označenou Celestial, pokud je druhá generace Arc „Battlemage“ založená na 5nm či 4nm technologii.

Více: Jaké chystá Intel procesory? Arrow Lake a Lunar Lake potvrzené na 2024–2025, 20A a 18A proces

Kdo za to může?

Na odsunu uvedení 3nm produktů by teoreticky mohlo nést spoluvinu i TSMC, protože ani jemu se vývoj této technologie nedařil bezchybně a první verze výrobního procesu zřejmě má jak zpoždění, tak problémy s dosaženými parametry. Intel by tedy mohl posouvat masovou výrobu dotyčných produktů jen proto, že v původním termínu by proces ještě nebyl vyhovující. Nicméně je dost pravděpodobné, že problém je i na straně Intelu a jde o projev problémů s vývojem architektonické stránky produktu.

Pokud má totiž Intel problém zvládat vývoj předchozí generace procesorů Meteor Lake a má u nich zpoždění, je dost pravděpodobné, že se toto zpoždění kaskádově přenese i na následující produkty. Ty totiž mohou záviset na technologiích a IP zpracovávaných v předchozí generaci. A pokud jsou zpoždění a technické potíže vyvstávající při vývoji symptomem systémových problémů, může to znamenat, že si Intel ukrajuje příliš velká sousta a jeho plány jsou příliš ambiciózní oproti tomu, co jeho týmy reálně zvládnou. To pravděpodobně mohlo stát i za extrémními problémy s 10nm procesem. A jde-li o systémový problém, pak je pravděpodobné, že se projevy mohou objevit i v dalších generacích, dokud nebudou vyřešené příčiny.

Zdroj: DigiTimes

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ARM chystá CPU architekturu, která má porazit Apple: Blackhawk

Sotva Samsung uvedl do telefonů svůj procesor Exynos 2400, už se objevily zvěsti o jeho nástupci, Exynosu 2500, který by měl pohánět příští generaci telefonů Galaxy. Zatímco Exynos 2400 příjemně překvapil proti dost negativním očekáváním, Exynos 2500 by prý mohl být takřka pecka. Dokonce přicházejí informace, že může porazit ve výkonu krále telefonních procesorů Apple a jeho SoC A17 Pro, což je ale asi třeba brát s hodně velkou rezervou. Celý článok „ARM chystá CPU architekturu, která má porazit Apple: Blackhawk“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia plánuje vydat next-gen grafiky Blackwell v lednu 2025

Tento měsíc bude Nvidia vydávat tři nové modely grafik generace Ada Lovelace – refreshnuté grafiky označené přídomkem Super. Nicméně letos na podzim už tu budou dva roky od doby, kdy generace 4000 přišla na trh, a bude tedy už pomalu čas vyhlížet nástupce. Youtuber Moore’s Law is Dead nyní přišel s informacemi o tom, kdy by se tato nová generace dala na trhu čekat. Zdá se, že by to mohlo být až po konkurenční RDNA 4. Celý článok „Nvidia plánuje vydat next-gen grafiky Blackwell v lednu 2025“ »

 •  
 •  
 •  

Next-gen mobilní zbraň Intelu proti Applu: Detaily Lunar Lake

Aktuální plány Intelu v procesorech jsou takové, že koncem roku uvede v mnoha směrech přelomové procesory Meteor Lake s čipletovou či dlaždicovou stavbou, které mají znamenat novou éru jeho technologie (a Intel doufá, že i konkurenceschopnosti). Ovšem po stránce architektury CPU přijde taková „nová éra“ až v následujících generacích s procesory Arrow Lake a Lunar Lake. Právě k druhému z nich se teď vynořily detailní informace. Celý článok „Next-gen mobilní zbraň Intelu proti Applu: Detaily Lunar Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *