Intel prý zrušil Meteor Lake pro desktop. 4nm CPU jen mobilní

Situace se 4nm procesem opět začíná připomínat problémy s 10nm čipy Intelu

Intel se teď snaží dohnat TSMC a získat zpět vedení ve výrobních procesech, na němž stála jeho dřívější dominance. Největší otázkou do budoucích let je tak možná, zda se mu už podařilo „opravit“ své továrny, nebo se v budoucnu opět budou opakovat nesplněné termíny a zrušené nebo odložené procesory. Teď na toto téma přichází varovná zpráva – nové 4nm procesory Meteor Lake by prý možná mohly dopadnout jako notoricky známé 10nm čipy.

Intel na podzim a letos v lednu vydal procesory Raptor Lake, které by měly být poslední 7nm generaci, přičemž 7nm proces Intelu je evolucí jeho předchozích 10nm technologií, které jsou dnes hodně dobré (v procesorech Tiger Lake, Alder Lake, Raptor Lake), ale jen díky mnoha létům ladění, zatímco první generace byly špatné (Ice Lake) i prakticky nefunkční (Cannon Lake). Po Raptor Lake mají přijít procesory Meteor Lake, u kterých by právě zase mohla padnout kosa na kámen, protože budou poprvé používat opravdu nový 4nm proces „Intel 4“. V dřívějších dobách, kdy byl Intel v číslování napřed, se označoval jako 7nm.

A začíná to vypadat, že kosa možná k úhoně opravdu přijde. Už dříve se objevovaly pochybnosti a v poslední době pak zprávy, že Meteor Lake bude mít zpoždění a nevyjde letos, jak bylo původně plánováno. Podle youtubera Moore’s Law is Dead jsou s procesory Meteor Lake problémy.

Už dříve se od něj objevila informace, že Intel zrušil nejvýkonnější verze těchto procesorů, které měly mít konfigurace 8+16 a 6+16 (tedy osm či šest velkých jader P-Core a 16 malých jader E-Core). Po tomto kroku údajně zbývala ještě verze 6+8, tedy šest velkých, osm malých jader, což by odpovídalo nynějším Core i5-13600K či i5-13600/13500. Ta by ale nemohla být top herním modelem a asi by se musela prodávat jen třeba jako Core i5 a i7, což by pro novou generaci nebylo ideální.

Nyní Moore’s Law uvádí, že procesory Meteor Lake pro desktop jsou možná mrtvé úplně. V podcastu Broken Silicon 192 sdělil, že podle jednoho z jeho zdrojů – OEM výrobce počítačů – zřejmě Intel desktopovou verzi zrušil. Prý to vypadá, že Meteor Lake bude pouze pro notebooky. Respektive asi tedy jen v mobilní řadě U, P a H. Řada HX by asi nebyla, protože ta je založená na desktopových čipech, nebo by v případné 14. generaci Core asi procesory HX pořád byly 7nm, založené na 8+16 čipech Raptor Lake.

Aspoň pokud jde o nás (OEM) v poslední době, Meteor Lake bude jenom v laptopech […] očekáváme, že v desktopu a nejspíš i v extrémním notebookovém segmentu [míněna asi řada HX – pozn. Cnews] budeme ještě aspoň jeden další rok používat procesory Raptor Lake…

Onen výrobce počítačů prý očekává, že v desktopových PC bude Raptor Lake (a tedy socket LGA 1700) mít o rok delší život a v podstatě nahradí nevydanou generaci Meteor Lake. Intel by asi mohl vydat přeznačené Raptor Lake pod označením Core 14. generace, ale pravděpodobně v těchto procesorech nebudou nové čipy. Šlo by tedy o to, že se u top modelů Core i9 zvýší takty a/nebo spotřeba, zatímco u nižších modelů by se mohly měnit počty jader v rámci toho, co dnešní čipy umožňují (například by se teoreticky daly vyrobit Core i7 s 8+12 jádry a Core i5 s 8+8 jádry, či Core i3 s 6+0 jádry). Takovýto refresh by nepřinášel nové funkce a technologie, ale mohl by mít lepší výkon.

Procesor Intel Meteor Lake-U pro notebooky ukázaný na akci Vision 2022. Meteor Lake jsou první čipletové procesory Intelu pro běžné notebooky a měly být první čipletový produkt pro desktop (zdroj: PC Watch)

Podle Moore’s Law je důvodem za okleštěním nebo úplným zrušením desktopové verze Meteor Lake to, že tým vyvíjející ji má problémy a Intel nechce plýtvat zdroji a raději prioritizuje maximální úsilí na úspěšné a co možná nejméně opožděné uvedení mobilního Meteor Lake pro notebooky, kde se více bojí o tržní podíl. Současně ale naráží i na problémy se 4nm procesem, což může být další důvod pro přesun zdrojů na mobilní verzi. Ta nepotřebuje tak vysoké frekvence, takže potíže rané výrobní technologie s dosahováním top frekvencí jsou pro ni méně problematické. Proto 10nm Core 10. a 11. generace byly jen pro notebooky a je možné, že 4nm Core 14. generace to teď zase zopakují.

Neznamená to, že 4nm proces a jeho deriváty (následovat má 3nm Intel 3) a nástupci (Intel 20A, Intel 18A) budou zcela beznadějné. Je možné, že dalším vývojem z nich Intel opět vyrobí použitelnou alternativu. Ale mohlo by to opět být až za cenu zpoždění proti původním plánům, kdy TSMC mezitím opět vydá své nové technologie, a opět tedy bude třeba o generaci dál. Pokud se tato situace, kdy Intel sice nakonec ve vývoji svých vlastních procesů uspěje, ale až třeba rok až dva po TSMC, stane realitou, pak jde v podstatě o porážku, protože Intel nedosáhne cílené parity v konkurenceschopnosti.

Je třeba k tomu ještě dodat, že youtuberské informace nemusí být plně spolehlivé. Toto vše je proto třeba brát s rezervou a asi ještě není chvíle na to akceptovat zrušení Meteor Lake jako definitivní věc. Moore’s Law například nabízí možnost, že by nějaké modely Meteor Lake pro desktop byly vydané v omezené formě třeba jen pro retailový trh, kdy by je Intel nabízel hráčům, kteří si sami stavějí PC, ale ne na OEM trhu. Toto by ale bylo dost problematické, protože retailový trh tvoří jen jednotky procent celého trhu. Produkt jen pro retail, který by nesměřoval do OEM sestav, by měl značné problémy, zvlášť proto, že Meteor Lake bude vyžadovat nové základní desky.

Schéma procesoru Meteor Lake nebo Arrow Lake pro socket LGA 1851 (Zdroj: BenchLife)

LGA 1851 až pro další generaci?

Meteor Lake pro desktop mělo používat nový socket LGA 1851, který se již objevil na nákresech. Tato platforma by po zrušení desktopového Meteor Lake neměla s čím být párovaná, takže uvedení těchto desek by se asi spíš odložilo a vyšly by až s druhou generací procesorů, které byly pro LGA 1851 plánované, což měly být procesory Arrow Lake. Je možné, že by to pak byla pro ně i generace poslední, pokud nevyjde ještě nějaký refresh Arrow Lake nebo na tuto platformu nebude do roadmapy přidaná další generace.

Zdroje: Moore’s Law is Dead (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz •  
 •  
 •  
Flattr this!

Jen 70 W. Nvidia uvádí SFF grafiku s čipem AD104 generace Ada

Nvidia teď pořádá svou výroční konferenci GTC a během ní odhalila jednu velmi pozoruhodnou grafickou kartu pro desktop: model Nvidia RTX 4000 SFF Ada. Není sice herní, ale určená pro profesionální grafiku a podobná nasazení, parametry je však to jedna z nejzajímavějších karet nové 4nm generace s architekturou Ada Lovelace. Bude to asi nejefektivnější grafika, jaká se teď bude dát koupit, a navíc v kompaktním provedení. Celý článok „Jen 70 W. Nvidia uvádí SFF grafiku s čipem AD104 generace Ada“ »

 •  
 •  
 •  

První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c

Hybridní architektura s velkými jádry P-Core a menšími a efektivními E-Core, kterou Intel nasadil do procesorů v roce 2021, je často vnímána hodně kontroverzně. Tento přístup se ale už chystá i u AMD. Informace se o tom objevují delší dobu, ale teď už je potvrzený první procesor Ryzen, který takto dopadne. Půjde o APU označené Phoenix 2. To je levnější varianta dnešních Ryzenů 7000, takže big.LITTLE od AMD je už dost blízko. Celý článok „První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c“ »

 •  
 •  
 •  

Místo Meteor Lake pro desktop vydá Intel rovnou Arrow Lake

Vypadá to, že se nám vyjasňují plány Intelu v oblasti desktopových počítačů a procesorů na další roky. Nyní v této oblasti Intel prodává procesory Alder Lake a Raptor Lake se socketem LGA 1700, po nichž ale přijde nová platforma. Aktuální zprávy hovoří o tom, že Intel zřejmě opravdu zrušil vydání procesorů Meteor Lake pro tuto platformu, ale místo nich má být uspíšeno vydání následující generace Arrow Lake. A také už k těmto CPU máme detaily. Celý článok „Místo Meteor Lake pro desktop vydá Intel rovnou Arrow Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *