Roadmapa Intelu: odklad 4nm procesorů, další CPU na LGA 1700

Uniklá roadmapa desktopových procesorů Intel do konce roku 2023

Před víkendem jsme psali o specifikacích procesorů Intel, které vyjdou po Vánocích (Core i7-13700, Core i9-13900 a 6GHz speciálu Core i9-13900KS). Stejný zdroj, který na Twitteru vypustil jejich specifikace, ukázal také slajd s roadmapou desktopových procesorů. Ta ukazuje, jaké má Intel plány v desktopových CPU na celý příští rok. Potvrzuje, že se chystá jeden refresh procesorů Raptor Lake, a naopak 4nm nová generace bude až v roce 2024.

Tyto informace vycházejí z prezentace určené pro OEM výrobce a distributory spolupracující s Intelem, kteří je samozřejmě dostávají pod NDA, tedy v režimu utajení. Dokument je označen jako roadmapa pro segment stolních PC a pracovních stanic a je, zdá se, ze 47. týdne roku 2022 (mělo by jít o 21. 11. až 27. 11.). Dost pravděpodobně v něm tedy jsou uvedené plány stále aktuální, Intel dle nadpisu bude případný update plánů prezentovat partnerům až v únoru (7. týden roku 2023).

Samotná roadmapa procesorů je v jednom slajdu spojujícím plány pro běžný desktop (socket LGA 1700 s procesory Core pro desktop), highendový desktop (HEDT) a pracovní stanice s procesory Xeon. Vidět ji můžete zde v tweetu leakera HXL, který prezentaci vypustil do světa. Druhý slajd ukazuje v podstatě stejnou roadmapu, ale tentokrát sděluje místo procesorů to, s jakým čipsetem budou spárované.

Spodní čtyři řádky jsou různé cenové úrovně běžného desktopu, které jsou od nynějšího Q4 2022 až do druhého kvartálu roku 2023 (Q2 2023) obhospodařené procesory Raptor Lake pro desktop. To na první pohled nedává smysl, protože 65W a 35W modely pro spotřebitele a firmy („Commercial“, čímž se míní platforma s podporou technologií vPro a čipsetem Q670) ještě v prodeji nejsou. Ovšem jak vyjasňují poznámky, začátek proužku v roadmapě neznamená přímo oficiální začátek prodeje. Může jít i o „začátek produkce“ čili rozjezd masové výroby, který nastává až o měsíce dřív, protože je třeba nejdřív vyrobit nějakou zásobu a začít dodávat procesory OEM partnerům v předstihu.

Příští rok jen refresh procesorů Raptor Lake, žádné 4nm procesory

Nicméně jak můžete v roadmapě vidět, nakonec je zřejmě pravda, že alespoň v desktopu se v příštím roce 2023 ještě neobjeví žádné procesory Meteor Lake. Ty jsou zajímavé z mnoha důvodů – budou například poprvé čipletové a zároveň použijí nový výrobní proces (4nm proces Intelu). Tedy pokud se nezměnily plány a Intel desktopovou verzi nepřeklopí zpět na 7nm proces kvůli frekvencím. Podle roadmapy Intelu ale ani v Q4 2023 Meteor Lake nevyjde, čili ho uvidíme až někdy v roce 2024. A to ani pokud se bavíme o onom startu „produkce“, a ne o vydání.

Roadmapa naopak potvrzuje nedávnou zprávu, že v druhé polovině roku 2023 Intel místo nové generace vydá jen refresh procesorů Raptor Lake. Refresh znamená, že půjde asi o stále tytéž čipy, ale mohou mít zvýšené frekvence a podobné změny. Zatím není jasné, zda budou označené jako Core 14. generace, nebo stále jako 13. generace.

Roadmapa klade vydání refreshových modelů na Q3, ale je možné, že prodávat se začnou o něco později, mohly by tedy vyjít až v Q4 2023. Tentokrát by možná mohly najednou vyjít jak nadšenecké 125W modely s odemčeným násobičem pro přetaktování, tak i 65W obyčejné modely a úsporná 35W řada. Všechny tyto segmenty mají totiž začátek vyznačený na stejné pozici.

Existence tohoto refreshe místo toho, aby po roce vyšla nová generace procesorů, asi ukazuje na to, že se procesory Meteor Lake pro desktop opozdily proti dřívějšímu plánu. Tyto refreshované modely procesorů Raptor Lake by stále měly používat stejnou platformu, půjdou tedy snad instalovat do desek se socketem LGA 1700. Naproti tomu Meteor Lake mělo mít již nový socket LGA 1851.

Schéma procesoru Meteor Lake nebo Arrow Lake pro socket LGA 1851 (Zdroj: BenchLife)

Na druhou stranu je pravděpodobné, že nepůjde o nějaké katastrofální zdržení o celý rok. Podle toho, jak Intel refresh „smrsknul“ a jednak s ním nečeká až na uplynutí plných 12 měsíců od vydání prvního Raptor Lake, jednak vydá 65W modely hned, a ne až s odkladem, bychom čekali, že to pak už také nebude trvat celý rok, než vyjde úplně nová generace Meteor Lake. Je klidně možné, že ji Intel vypustí již třeba v druhém kvartálu roku 2024, třeba koncem května u příležitosti Computexu 24. Teoreticky by to asi mohl být i duben nebo třeba březen, ale o moc dřív už asi vydání nebude, jinak by se Intel s refreshem Raptor Lake asi nedělal.

Zdroj: HXL

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia RTX 2000 Ada: 70W verze RTX 4060 není bohužel pro hráče

Tento měsíc Nvidia vydala GeForce RTX 3050 6GB, což je dosud nejúspornější grafická karta v její aktuální nabídce, ale stále je založená na horší 8nm technologii Samsungu a starší architektuře Ampere. Nvidia ovšem teď vydává i kartu, která má stejnou spotřebu maximálně 70 W, ale s modernějším 4nm čipem AD107 architektury Ada Lovelace. Jde ale o profi model řady Nvidia RTX, takže za lepší 70W grafiku si případní zájemci hodně připlatí. Celý článok „Nvidia RTX 2000 Ada: 70W verze RTX 4060 není bohužel pro hráče“ »

 •  
 •  
 •  

AMD potvrdilo detaily Zenu 5: 6 ALU, AVX-512 s plným výkonem

Letos (snad v třetím kvartále) vyjdou procesory AMD s novou architekturou Zen 5. Bude to opět velká změna, zatímco předchozí Zen 4 byl v podstatě evoluce Zenu 3, a podle různých nepřímých náznaků, mezi nimiž jsou i výroky architekta Mike Clarka, by to prý mohla být vůbec nejzajímavější architektura AMD od prvního Zenu. Je zajímavé, že až dosud o ní byly informace z jediného youtuberského zdroje. Právě ale byly oficiálně potvrzeny přímo z AMD. Celý článok „AMD potvrdilo detaily Zenu 5: 6 ALU, AVX-512 s plným výkonem“ »

 •  
 •  
 •  

Zen 5 bude později. AMD potvrdilo vydání v druhé polovině roku

Nejdřív jsme tu měli zprávu, že to možná nebude až tak horké s novou generací procesorů Intel pro desktop – 2nm Arrow Lake na platformě LGA 1851. K dovršení štěstí to vypadá na komplikace i na druhé straně barikády. AMD bude zřejmě mít opožděný Zen 5. Snad to nebude úplně dramatické, ale nevyplní se zprávy o vydání už na jaře, které jsme nedávno publikovali. Zda se tím nepozdí také speciální herní modely s 3D V-Cache, ještě nevíme. Celý článok „Zen 5 bude později. AMD potvrdilo vydání v druhé polovině roku“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *