Roadmapa Intelu: odklad 4nm procesorů, další CPU na LGA 1700

Uniklá roadmapa desktopových procesorů Intel do konce roku 2023

Před víkendem jsme psali o specifikacích procesorů Intel, které vyjdou po Vánocích (Core i7-13700, Core i9-13900 a 6GHz speciálu Core i9-13900KS). Stejný zdroj, který na Twitteru vypustil jejich specifikace, ukázal také slajd s roadmapou desktopových procesorů. Ta ukazuje, jaké má Intel plány v desktopových CPU na celý příští rok. Potvrzuje, že se chystá jeden refresh procesorů Raptor Lake, a naopak 4nm nová generace bude až v roce 2024.

Tyto informace vycházejí z prezentace určené pro OEM výrobce a distributory spolupracující s Intelem, kteří je samozřejmě dostávají pod NDA, tedy v režimu utajení. Dokument je označen jako roadmapa pro segment stolních PC a pracovních stanic a je, zdá se, ze 47. týdne roku 2022 (mělo by jít o 21. 11. až 27. 11.). Dost pravděpodobně v něm tedy jsou uvedené plány stále aktuální, Intel dle nadpisu bude případný update plánů prezentovat partnerům až v únoru (7. týden roku 2023).

Samotná roadmapa procesorů je v jednom slajdu spojujícím plány pro běžný desktop (socket LGA 1700 s procesory Core pro desktop), highendový desktop (HEDT) a pracovní stanice s procesory Xeon. Vidět ji můžete zde v tweetu leakera HXL, který prezentaci vypustil do světa. Druhý slajd ukazuje v podstatě stejnou roadmapu, ale tentokrát sděluje místo procesorů to, s jakým čipsetem budou spárované.

Spodní čtyři řádky jsou různé cenové úrovně běžného desktopu, které jsou od nynějšího Q4 2022 až do druhého kvartálu roku 2023 (Q2 2023) obhospodařené procesory Raptor Lake pro desktop. To na první pohled nedává smysl, protože 65W a 35W modely pro spotřebitele a firmy („Commercial“, čímž se míní platforma s podporou technologií vPro a čipsetem Q670) ještě v prodeji nejsou. Ovšem jak vyjasňují poznámky, začátek proužku v roadmapě neznamená přímo oficiální začátek prodeje. Může jít i o „začátek produkce“ čili rozjezd masové výroby, který nastává až o měsíce dřív, protože je třeba nejdřív vyrobit nějakou zásobu a začít dodávat procesory OEM partnerům v předstihu.

Příští rok jen refresh procesorů Raptor Lake, žádné 4nm procesory

Nicméně jak můžete v roadmapě vidět, nakonec je zřejmě pravda, že alespoň v desktopu se v příštím roce 2023 ještě neobjeví žádné procesory Meteor Lake. Ty jsou zajímavé z mnoha důvodů – budou například poprvé čipletové a zároveň použijí nový výrobní proces (4nm proces Intelu). Tedy pokud se nezměnily plány a Intel desktopovou verzi nepřeklopí zpět na 7nm proces kvůli frekvencím. Podle roadmapy Intelu ale ani v Q4 2023 Meteor Lake nevyjde, čili ho uvidíme až někdy v roce 2024. A to ani pokud se bavíme o onom startu „produkce“, a ne o vydání.

Roadmapa naopak potvrzuje nedávnou zprávu, že v druhé polovině roku 2023 Intel místo nové generace vydá jen refresh procesorů Raptor Lake. Refresh znamená, že půjde asi o stále tytéž čipy, ale mohou mít zvýšené frekvence a podobné změny. Zatím není jasné, zda budou označené jako Core 14. generace, nebo stále jako 13. generace.

Roadmapa klade vydání refreshových modelů na Q3, ale je možné, že prodávat se začnou o něco později, mohly by tedy vyjít až v Q4 2023. Tentokrát by možná mohly najednou vyjít jak nadšenecké 125W modely s odemčeným násobičem pro přetaktování, tak i 65W obyčejné modely a úsporná 35W řada. Všechny tyto segmenty mají totiž začátek vyznačený na stejné pozici.

Existence tohoto refreshe místo toho, aby po roce vyšla nová generace procesorů, asi ukazuje na to, že se procesory Meteor Lake pro desktop opozdily proti dřívějšímu plánu. Tyto refreshované modely procesorů Raptor Lake by stále měly používat stejnou platformu, půjdou tedy snad instalovat do desek se socketem LGA 1700. Naproti tomu Meteor Lake mělo mít již nový socket LGA 1851.

Schéma procesoru Meteor Lake nebo Arrow Lake pro socket LGA 1851 (Zdroj: BenchLife)

Na druhou stranu je pravděpodobné, že nepůjde o nějaké katastrofální zdržení o celý rok. Podle toho, jak Intel refresh „smrsknul“ a jednak s ním nečeká až na uplynutí plných 12 měsíců od vydání prvního Raptor Lake, jednak vydá 65W modely hned, a ne až s odkladem, bychom čekali, že to pak už také nebude trvat celý rok, než vyjde úplně nová generace Meteor Lake. Je klidně možné, že ji Intel vypustí již třeba v druhém kvartálu roku 2024, třeba koncem května u příležitosti Computexu 24. Teoreticky by to asi mohl být i duben nebo třeba březen, ale o moc dřív už asi vydání nebude, jinak by se Intel s refreshem Raptor Lake asi nedělal.

Zdroj: HXL

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Jen 70 W. Nvidia uvádí SFF grafiku s čipem AD104 generace Ada

Nvidia teď pořádá svou výroční konferenci GTC a během ní odhalila jednu velmi pozoruhodnou grafickou kartu pro desktop: model Nvidia RTX 4000 SFF Ada. Není sice herní, ale určená pro profesionální grafiku a podobná nasazení, parametry je však to jedna z nejzajímavějších karet nové 4nm generace s architekturou Ada Lovelace. Bude to asi nejefektivnější grafika, jaká se teď bude dát koupit, a navíc v kompaktním provedení. Celý článok „Jen 70 W. Nvidia uvádí SFF grafiku s čipem AD104 generace Ada“ »

 •  
 •  
 •  

První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c

Hybridní architektura s velkými jádry P-Core a menšími a efektivními E-Core, kterou Intel nasadil do procesorů v roce 2021, je často vnímána hodně kontroverzně. Tento přístup se ale už chystá i u AMD. Informace se o tom objevují delší dobu, ale teď už je potvrzený první procesor Ryzen, který takto dopadne. Půjde o APU označené Phoenix 2. To je levnější varianta dnešních Ryzenů 7000, takže big.LITTLE od AMD je už dost blízko. Celý článok „První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c“ »

 •  
 •  
 •  

Místo Meteor Lake pro desktop vydá Intel rovnou Arrow Lake

Vypadá to, že se nám vyjasňují plány Intelu v oblasti desktopových počítačů a procesorů na další roky. Nyní v této oblasti Intel prodává procesory Alder Lake a Raptor Lake se socketem LGA 1700, po nichž ale přijde nová platforma. Aktuální zprávy hovoří o tom, že Intel zřejmě opravdu zrušil vydání procesorů Meteor Lake pro tuto platformu, ale místo nich má být uspíšeno vydání následující generace Arrow Lake. A také už k těmto CPU máme detaily. Celý článok „Místo Meteor Lake pro desktop vydá Intel rovnou Arrow Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *