Lunar Lake: nový revoluční „moment Conroe“ v procesorech Intel?

Intel prý chystá úplně novou na zelené louce postavenou architekturu CPU, přijde s čipy Lunar Lake

V procesorech je velká událost, když vyjde úplně nová architektura jádra CPU. U Intelu jsme ji dlouho vyhlíželi po generaci Skylake z roku 2015, kdy se vývoj zasekl kvůli 10nm procesu. Od té doby přišly nové architektury v procesorech Ice Lake a Alder Lake, ale vypadá to, že by nás teprve mohla čekat velká architektonická revoluce během pár let. V procesorech následujících po Meteor Lake a Arrow Lake totiž prý bude něco úplně nového.

Zástupci Intelu se teď údajně nechali slyšet, že firma chystá novou architekturu pro procesory s kódovým označením Lunar Lake. Podělil se o to Ian Cutress, někdejší redaktor webu AnandTechu. Ten na Twitteru píše, že tuto informaci sdělila Michelle Johnston Holthaus, výkonná viceprezidentka Intelu (a také vrchní manažerka PC divize). Zřejmě to ještě bude později zveřejněno více přímo, Intel prý má prezentovat víc ze svých plánů u příležitosti vyhlášení finančních výsledků 26. ledna.

Lunar Lake podle této zkazky má mít „zcela novou na zelené louce stavěnou architekturu“. To by bylo velmi zajímavé, protože jde o velmi výjimečnou věc. Téměř všechny architektury, i ty, o kterých mluvíme jako o nových, nějak navazují na předchozí architektury. Například Core 2 navazovalo na linii Pentia Pro až Pentia III a Pentia M. Jádra, která jsou zcela novým začátkem, jsou proto hodně zajímavý moment a zároveň příležitost pro to, aby se odbourala různá dřívější omezení nebo dlouhou dobu držené vlastnosti. Takovýmto novým jádrem byl do jisté míry Zen, ale jen do určité míry – i ten zdědil nějakou DNA po starších jádrech AMD.

Zde je ale možné, že Lunar Lake bude momentem, kdy Intel opustí linii jader vyvíjených od Sandy Bridge přes Haswell a Skylake až k jádru Golden Cove v dnešních procesorech a začne s čerstvým stolem. To by mohlo přinést výrazné změny v podobě architektury. Nové jádro by například mohlo být navrženo tak, že by běželo na výrazně nižší frekvenci, ale s vyšším výkonem na 1 MHz, mohlo by opustit Hyper Threading a jiné tradiční rysy a tak podobně.

Občas se spekuluje, že by Intel mohl z architektury vyhodit různé historické sedimenty a staré funkce jako originální FPU instrukce x87 a instrukce MMX (a jejich registry). Tím by se nicméně porušila dlouhodobá kompatibilita s historickým softwarem.

Ovšem je možné, že ona formulace, kterou zmínil Ian Cutress, není míněná zas tak striktně, mohlo by tím tedy teoreticky být míněno, že Lunar Lake bude spíše jádro podobné Golden Cove, které je také výrazně inovované, přestože pořád staví na základech ze svého předchůdce. Nicméně zajímavější to bude, když se splní interpretace.

Onen úplně zčerstva započatý design architektury Lunar Lake má být zaměřený na energetickou efektivitu a to, aby jádro bylo dobře použitelné v mobilních zařízeních. Možná by tedy mohlo být cíleno na to, aby spotřeba jednoho jádra byla nižší (včetně turbo boostů). Zaměření na energetickou efektivitu je nicméně výhodné i v dalších oblastech, například v serverech. Právě použití nové koncepce a návrhu by mohlo pomoci k lepší efektivitě díky tomu, že se eliminují dlouho se kumulující zátěže a komplikace v architektuře.

Kdy by tyto procesory Lunar Lake měly přijít na trh? Před touto generací by měly vyjít ještě dvě předešlé – Meteor Lake a Arrow Lake. Meteor Lake podle posledních zpráv asi nevyjde v plánovaném termínu koncem roku 2023, ale nejspíš až v první polovině roku 2024. Nicméně Arrow Lake by pak asi mohlo mít premiéru koncem roku 2024 (alespoň v desktopové verzi). Pokud by Intel držel jednoleté odstupy, mohla by ona nová architektura jít na trh na podzim 2025, snad jako Core 15. generace.

Roadmapa procesorů Intel ukázaná na Investor Meeting 2022 (Zdroj: Intel, via techPowerUp)

Podle dřívějších informací by asi procesory Lunar Lake mohly být vyráběné 1,8nm procesem (Intel 18A, i když v tomto se asi ještě může plán změnit, je zde také možnost, že se výroba přenese k TSMC). Procesor ovšem asi také může být čipletový, protože nyní se tuto technologii Intel chystá začít používat. Ve skutečnosti tedy mohou používat jak proces Intel 18A, tak něco od TSMC.

Zdroj: Ian Cutress

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Plán Intelu: 2nm procesory příští rok, 1,8nm Panther Lake 2025

Na akci Intel InnovatiOn udělal Intel symbolický „krok do budoucnosti“, když odhalil procesory Meteor Lake, poprvé obsahující outsourcovaný křemík vyráběný u TSMC a pokročilou čipletovou stavbu s 3D technologií Foveros. Meteor Lake vyjde na konci roku, Intel ale také zveřejnil roadmapu procesorů pro PC a notebooky, ukazující, co bude následovat po něm. Na roky 2024 a 2025 se chystají hned tři nové generace či rodiny „jezerních“ procesorů. Celý článok „Plán Intelu: 2nm procesory příští rok, 1,8nm Panther Lake 2025“ »

  •  
  •  
  •  

Procesory ARM pro mobily budou vyráběné na 1,8nm procesu Intelu

Intel pod vedením Pata Gelsingera sleduje strategický plán vybudovat ze svých továren  poskytovatele zakázkové výroby, takže by vedle výroby vlastních čipů byl i konkurencí pro TSMC a Samsung. To by mu dodalo ekonomickou škálu potřebnou pro rozpuštění čím dál větších nákladů na moderní výrobní procesy. Firmě se teď podařil důležitý krok: uzavřela partnerství s ARMem, v jehož rámci mobilní čipy budou používat 1,8nm proces Intelu. Celý článok „Procesory ARM pro mobily budou vyráběné na 1,8nm procesu Intelu“ »

  •  
  •  
  •  

Plán výrobních procesů Intelu: tick-tock, 2 nm a 1,8 nm roku 2024

Už jsme dnes psali o roadmapě budoucích procesorů Intel, kterou firma představila na Investor Meetingu 2022. Zvlášť se ještě podíváme na plány Intelu ve výrobních procesech. Ty byly hlavní problém firmy v posledních pěti letech, kdy ztratila technologické vedení kvůli nezvládnutému a dlouho odkládanému 10nm procesu. Teď ale Intel hodlá během nějakých 4–5 let manko dohnat a vrátit se na špičku. Roadmapu má na to hodně ambiciózní. Celý článok „Plán výrobních procesů Intelu: tick-tock, 2 nm a 1,8 nm roku 2024“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *