Intel odhalil roadmapu CPU: 2nm Arrow Lake, 1,8nm Lunar Lake

Roadmapa procesorů Intel až do let 2024–2025

Koncem minulého týdne uspořádal Intel akci Investor Meeting 2022, kde prezentoval své budoucí plány. Už jsme psali o jeho roadmapě pro herní grafické karty, kde firma slibuje příchod do nejvýkonnějšího segmentu v roce 2024 s čipy Celestial. Ale Intel odhalil i svou roadmapu CPU: máme potvrzené budoucí generace procesorů Arrow Lake a Lunar Lake, jejich plánovaná uvedení a také to, na jakých procesech je Intel bude vyrábět.

V roadmapě má teď Intel veřejně odhalené rovnou čtyři budoucí generace, což je z našeho pohledu hodně příjemné, firmy v poslední době většinou tak sdílné nejsou (AMD teď například potvrzuje maximálně jednu generaci dopředu, a v případě procesorů pro notebooky dokonce ani to, o mobilních Ryzenech 7000 zcela mlčí, podobně jako dopředu neříkala nic o 6nm Ryzenech 6000 a měli jsme jen informace z úniků – byť detailní).

Letos: Raptor Lake

Intel nyní má již oficiálně oznámené procesory Raptor Lake, které budou bezprostřední následník nynější generace Alder Lake – budou jakýmsi jejím refreshem stále na 7nm procesu (Intel 7, tedy dřívější 10nm Enhanced SuperFin), podobně jako u 10nm procesorů Tiger Lake, navazujících na Ice Lake. O Raptor Lake jsme již psali samostatně, tyto procesory vyjdou již letos.

Více: Intel předvedl Raptor Lake. 16 E-Core, ST výkon vyšší o víc než 10 %

Dokonce by to podle neoficiálních drbů mohlo být už v třetím kvartále, což by asi mohlo znamenat srpen nebo září – poprázdninový termín býval pro Intel častým cílem, byť hlavně v případě notebookových procesorů. Nyní bychom asi spíš očekávali, že v Q3 jako první vyjdou spíš 125W (pokud Intel TDP nezvýší) desktopové nadšenecké procesory pro LGA 1700.

Prezentace procesorů Intel Meteor Lake na Investor Meeting 2022 (Zdroj: Intel, via techPowerUp)

2023: Meteor Lake

Také Meteor Lake už Intel netají zhruba rok – firma ho potvrdila po nástupu Patricka Gelsingera na pozici CEO začátkem roku 2021. Tyto procesory budou první 4nm – vyrobené procesem Intel 4, který je první technologie Intelu s EUV(poznámka: dříve měl být označen jako 7nm, nicméně by měl být generačně srovnatelný s 5nm a 4nm technologií TSMC).

Meteor Lake budou opět hybridní procesory s velkými jádry P-Core a malými E-Core. Dojde u nich ale k ještě větší změně – tyto procesory budou čipletové, a to výrazněji než současné Ryzeny. Vypadá to, že „čip“ se bude skládat minimálně ze čtyř čipletů. Na jednom budou jádra CPU, což je patrně „CPU“, ale samostatná bude také grafika, které Intel proto říká „tGPU“ (Tile GPU).

Toto GPU by mohlo mít novou architekturu a zejména také hodně výpočetních jednotek – až 1536 (192 EU), takže výkon by mohl být hodně vysoký. Toto tGPU by podle dosavadních zprávy mohlo používat proces TSMC – možná už 3nm technologii N3.

Tip: Intel ukázal snímky budoucích procesorů včetně 4nm Meteor Lake. Má 3D čiplety ležící na sobě

Samostatný bude čiplet „SoC“, ale také „IO“ čiplet, které asi budou dohromady pnit ty úlohy, jaké má jeden IO čiplet u AMD. První by asi mohl obsahovat logickou funkcionalitu čipsetu (doteď ho Intel měl externí, ale u mobilních procesorů je připojený na pouzdru), IO čiplet by možná mohl nést analogová rozhraní (PHY).

Integrovaný AI engine

Je ale možné, že čipletů bude časem (ne-li už v procesoru Meteor Lake) víc. Intel totiž ještě hlásí, že Meteor Lake bude mít integrovanou speciální jednotku pro akceleraci AI. Jde asi o integraci AI enginu, který má být u Raptor Lake volitelným komponentem, instalovaným ve formě modulu M.2. Jeho integrace je zajímavá, ale člověk se musí ptát, jestli Intel pořád nemá v umělé inteligenci trochu chaos – firma ji propaguje u instrukcí CPU (DLBoost/VNNI), u svých integrovaných GPU, další forma akcelerace by měla být přítomná v jednotkách pro zpracování obrazu z kamer a teď ještě na další jednotce typu ASIC. Je ale pravda, že podobná redundance bývá i v mobilních procesorech ARM (například Qualcomm Snapdragon).

Roadmapa procesorů Intel ukázaná na Investor Meeting 2022 (Zdroj: Intel, via techPowerUp)

2024: Arrow Lake

Další dvě generace Intel potvrdil/přiznal úplně poprvé. Jde o Arrow Lake a Lunar Lake a tato kódová jména jsou signifikantní, protože jsme je již slyšeli z úniků. Takže víme, že něco na předchozích zvěstech bylo.

Více: Unikl údajný plán CPU Intel: Arrow Lake, Lunar Lake a převratná nová architektura Nova Lake

Jako první z nich přijde Arrow Lake, což bude následník Meteor Lake, vydaný v roce 2024. Převezme opět čipletovou konstrukci i hybridní big-LITTLE architekturu. Některé čiplety by asi opět mohly být vyráběné u TSMC (hlavně GPU, ale kdo ví, jestli ne i CPU). Intel by mohl použít už svůj proces 20A (to je patrně to, co se kdysi mělo jmenovat 5nm proces).

Podle předchozích neoficiálních zpráv by se v těchto procesorech mělo už skutečně masivně rozvinout hybridní řešení. Nejvýkonnější verze by prý mohla pořád mít jen 8 velkých jader P-Core s HT (16 vláken), ale k tomu by CPU již mělo 32 malých či lépe řečeno efektivních jader E-Core, takže celkově by to bylo 40jádro s 48 vlákny. Procesor by tedy většinu mnohovláknového výkonu měl dosahovat pomocí E-Core. Lze čekat, že software by už v té době neměl obecně mít problém škálovat na malá jádra, takže by mohlo jít o hodně zajímavé CPU.

Roadmapa procesorů Intel ukázaná na Investor Meeting 2022 (Zdroj: Intel, via techPowerUp)

2025: Lunar Lake

Poslední generace, kterou Intel potvrdil oficiálně, je Lunar Lake. V roadmapě tyto procesory uvádí na rok „2024 a později“, jinde je pro rok 2024 už Intel neuvádí a je tedy implikace, že patří až do roku 2025. Asi je možné, že by mohly být vydané ještě třeba na konci roku 2024, ale asi můžeme konzervativně očekávat, že to bude hlavně produkt pro rok 2025 a dost možná také vyjde až po začátku roku 2025.

Tyto procesory mají používat 1,8nm proces (Intel 18A). Má ale pokračovat také používání externích dodavatelů, tedy asi TSMC. Intel tudíž v té době pořád nemusí být opětovným králem křemíkových procesů, což je cíl, který si výhledově (do roku 2025) vytyčil. Procesory Lunar Lake a pozdější mají nicméně podle Intelu být „vedoucí“ v energetické efektivitě a úspornosti, ať už to bude znamenat použití jeho vlastních procesů, nebo výroby u TSMC. Uvidíme, zda se to podaří…

Další generaci po Lunar Lake ještě Intel neprozradil. Podle předchozích úniků by to mohla být rodina označená kódovým jménem Nova Lake, kde prý mají nastat velké architektonické změny a tyto procesory by mohly být jednou z největších revolucí v historii Intelu. O této generaci ale Intel ještě není připraven hovořit veřejně.

Zdroje: Intel, techPowerUp (1, 2), Andreas Schilling (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Plán Intelu: 2nm procesory příští rok, 1,8nm Panther Lake 2025

Na akci Intel InnovatiOn udělal Intel symbolický „krok do budoucnosti“, když odhalil procesory Meteor Lake, poprvé obsahující outsourcovaný křemík vyráběný u TSMC a pokročilou čipletovou stavbu s 3D technologií Foveros. Meteor Lake vyjde na konci roku, Intel ale také zveřejnil roadmapu procesorů pro PC a notebooky, ukazující, co bude následovat po něm. Na roky 2024 a 2025 se chystají hned tři nové generace či rodiny „jezerních“ procesorů. Celý článok „Plán Intelu: 2nm procesory příští rok, 1,8nm Panther Lake 2025“ »

 •  
 •  
 •  

Procesory ARM pro mobily budou vyráběné na 1,8nm procesu Intelu

Intel pod vedením Pata Gelsingera sleduje strategický plán vybudovat ze svých továren  poskytovatele zakázkové výroby, takže by vedle výroby vlastních čipů byl i konkurencí pro TSMC a Samsung. To by mu dodalo ekonomickou škálu potřebnou pro rozpuštění čím dál větších nákladů na moderní výrobní procesy. Firmě se teď podařil důležitý krok: uzavřela partnerství s ARMem, v jehož rámci mobilní čipy budou používat 1,8nm proces Intelu. Celý článok „Procesory ARM pro mobily budou vyráběné na 1,8nm procesu Intelu“ »

 •  
 •  
 •  

Lunar Lake: nový revoluční „moment Conroe“ v procesorech Intel?

V procesorech je velká událost, když vyjde úplně nová architektura jádra CPU. U Intelu jsme ji dlouho vyhlíželi po generaci Skylake z roku 2015, kdy se vývoj zasekl kvůli 10nm procesu. Od té doby přišly nové architektury v procesorech Ice Lake a Alder Lake, ale vypadá to, že by nás teprve mohla čekat velká architektonická revoluce během pár let. V procesorech následujících po Meteor Lake a Arrow Lake totiž prý bude něco úplně nového. Celý článok „Lunar Lake: nový revoluční „moment Conroe“ v procesorech Intel?“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. „Jako první z nich přijde Arrow Lake, což bude následník Meteor Lake, vydaný v roce 2023.“

  Arroe Lake má být dle prezentace i nadpisu vydaný v 2024.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *