Intel ukázal plány: továrny, foundry, 7nm procesory jsou čipletové

Meteor Lake: 7nm procesory budou čipletové jako u AMD, v roce 2023

Intel má od února nového šéfa, zkušeného inženýrského veterána Pata Gelsingera. Očekávají se od něj velké změny a ty nyní firma představila: bude mezi nimi větší použití cizích továren, ale současně investice do těch vlastních, které se zpřístupní i dalším firmám. Vedle toho ale Gelsinger také poodhalil první 7nm procesory Meteor Lake: budou používat 3D technologii Foveros a čiplety, Intel tedy půjde stejnou cestou, jako Ryzeny.

Tolik tedy k továrnám. Z pohledu samotných procesorů jsou pro nás teď nejdůležitější zprávy o roadmapě a o 7nm čipech. Intel opět potvrdil, že prvním 7nm produktem bude speciální GPU akcelerátor Ponte Vecchio, který ale nepůjde na běžný trh, je určený do exascale superpočítače Aurora. Ponte Vecchio jsme nedávno viděli na fotce, podle nových informací je složené ze 47 různých čipů (16 výpočetních čipletů, 8 čipů Rambo Cache, dva základní čiplety, dva čiplety Xe Link, 8 pamětí typu HBM a 11 propojujících můstků EMIB) a má přes 100 miliard tranzistorů.

Galerie: GPU Ponte Vecchio složené ze 47 čipletů

Pro nás jsou ale důležitější 7nm procesory, které mají označení Meteor Lake. Gelsinger potvrdil, že tato CPU přijdou na trh až v roce 2023. Takže je asi již definitivní, že to bude až 14. generace procesorů Core. Mezi 10nm Alder Lake, které vyjde na konci letošního roku jako 12. generace, tedy bude jako 13. generace vydaný ještě jeden 10nm refresh – patrně 10nm procesory Raptor Lake, o kterých jsme nedávno zprostředkovávali uniklé informace (tyto procesory zatím Intel nepotvrdil).

O té 14. generaci (první na 7 nm) je toho zatím známo málo – máme nepotvrzené úniky, podle kterých by architektura CPU pořád měla vycházet z Alder Lake/Golden Cove (a nová prý bude až v následujícím Lunar Lake v roce 2024). Ale toto zatím nebylo potvrzeno.

Gelsinger ale prozradil, že Meteor Lake bude mít jinou novinku: budou to čipletové procesory, kde „výpočetní část“, tedy jádra CPU a možná i GPU, bude na samostatném kousku křemíku, ale I/O a podobné funkce budou zvlášť na čipu zřejmě vyráběném starším procesem, který se pro tyto role více hodí. Přesně takto to má AMD a je možné, že Meteor Lake díky tomu také bude moci existovat ve verzích s různými počty CPU čipletů – a díky tomu bude moci mít v nejvýkonnějších modelech více jader. Rozdíl ale je v tom, že Meteor Lake bude používat pokročilejší 3D pouzdření Foveros, kdy IO čiplet asi bude pod CPU čiplety a negativní dopady na spotřebu by mohly být nižší, stejně jako dopady na latence při komunikaci.

CPU čiplet pro Meteor Lake je již prý téměř hotový a měl by být dokončen v druhém čtvrtletí roku 2021. Ovšem jak již bylo řečeno, vydání tyto procesory stihnou až v roce 2023.

Stav vývoje 7nm procesu je také údajně výrazně lepší. Gelsinger uvádí, že ze začátku firma nechtěla u tohoto procesu v takové míře používat expozici EUV, která ještě před pár lety byla nevyzkoušenou novinkou. Ale teď údajně Intel technologii 7nm procesu na jednu stranu zjednodušil, ale na druhou stranu v ní rozšířil použití EUV o 100 %, což by mělo znamenat, že se touto metodou bude exponovat více vrstev/kroků při výrobě čipu. Díky tomu by měly mít čipy lepší vlastnosti (frekvence, efektivitu, hustotu), i když se tím asi Intelu trošku zhorší náklady.

Přechod na 10nm proces konečně po letech skutečností

Mimochodem, Gelsinger také potvrdil, že 10nm procesory Alder Lake vyjdou ještě letos, a dokonce zmínil, že „pro desktop a poté pro notebooky“, takže by dokonce tentokrát mohla desktopová verze vyjít dříve (i když se proslýchá, že to stejně bude až koncem roku).

Intelu se ale už zdá se konečně daří přejít na 10nm proces a nechat 14nm éru za sebou: v druhé polovině roku už prý přes polovinu procesorů pro desktopy a notebooky budou tvořit ty 10nm. Gelsinger se také pochlubil, že Intel už prodal výrobcům notebooků 30 milionů čipů Tiger Lake.

Na začátku dubna také konečně budou vydané 10nm procesory Xeony (Ice Lake-SP). Další generace Sapphire Rapids bude patrně v masovém měřítku uvedena příští rok – výroba má začít v posledních týdnech letoška a rozjede se více po jeho konci.

Následující generace Xeonů Granite Rapids má přijít v roce 2023 a bude používat čiplety, patrně 7nm. Teoreticky by to dokonce možná Intel mohl dělat jako AMD a použít v těchto procesorech stejné čiplety jako v desktopové verzi Meteor Lake. Ale při větší velikosti a tržním podílu Intelu by asi mohlo jít i o separátní pro servery optimalizovaný návrh.

Cíl: být nejlepší ve všem, co Intel dělá…

Pat Gelsinger během této možná by se dalo říct inaugurační prezentace vytyčil motto, ke kterému by chtěl Intel vést: aby firma byla bez diskusí nejlepší ve všech věcech, kterými se zabývá – tedy procesorech, výrobních technologiích a samozřejmě se stejnou ambicí také v trzích, do kterých nově vstupuje, jako je AI nebo GPU.

Toto je samozřejmě ideál, který se může, ale nemusí (zejména pokud bychom bazírovali na tom „ve všech oblastech“) splnit. Jde samozřejmě o dlouhodobý cíl, který třeba v případě výrobního procesu bude potřebovat hodně dohánění. V tomto je také Gelsinger otevřený a uvádí, že posilování, o které se bude snažit, si vezeme čas a pokud se dostaví úspěch, bude to třeba v roce 2024 nebo 2025.

Například produkty pro léta 2021 až 2023 jsou nyní, v momentě, kde jako CEO nastupuje, v podstatě hotové a není na nich už co měnit – i ty první 7nm procesory s čiplety tedy budou dílo Swanovského Intelu před Gelsingerem. Až potom se víc ukáže, co do procesorů vneslo nové vedení. Nedivte se tedy, že se nestanou nějaké zázraky přes noc.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden

AMD letos v druhé polovině roku vydá procesory Ryzen pro desktop s architekturou Zen 5, které by mohly slušně zvednout laťku výkonu, Intel zase nové 2nm 3nm čipletové Arrow Lake na platformě LGA 1851. Než se tak stane, ale vyjde ještě jedno CPU založené na 7nm čipech Raptor Lake: limitovaná edice Core i9-14900KS, které přinese rekordní frekvenci 6,2 GHz. Bude to nový nejvýkonnější model Intelu pro herní počítače. Celý článok „Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden“ »

  •  
  •  
  •  

Analýza Core i5-14400F je úplna, raritný stepping (C0) otestovaný

Pre kompletnosť testov procesora Intel Core i5-14400F dopĺňame výsledky jeho druhého steppingu. Variant B0 otestovaný už máme, teraz prichádza rad na variant C0. Jeho dostupnosť v obchodoch je minimálne v súčasnosti podstatne horšie a vzniká sa otázka, či je vôbec o čo stáť. Má zmysel sa cielene uchádzať o stepping C0 alebo je „v poriadku“ aj B0? Alebo je to „jedno“ (k čomu sa v rámci nákupnej lotérie dostanete)? Celý článok „Analýza Core i5-14400F je úplna, raritný stepping (C0) otestovaný“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *