Už víme, kdy vyjdou procesory Rocket Lake a pak 10nm Alder Lake

Desktopové procesory Rocket Lake tu budou za necelé čtyři týdny. 10nm Alder Lake pro desktop vyjdou v prosinci

Pět a půl roku trvala doba, kdy Intel v desktopu nabízel procesory s architekturou Skylake. Teď to paradoxně vypadá, že se během jen devíti měsíců po sobě vystřídají dvě nové architektury, každá se zhruba 20% zvýšením IPC: podle aktuálních informací totiž procesory Rocket Lake (11. generace Core) vyjde za měsíc 15. března, ale 12. generace Alder Lake i s novou platformou LGA 1700 má být v prodeji už v prosinci.

Pokud čekáte se stavbou nebo upgradem PC na nové desktopové procesory Intelu „Rocket Lake“, tak už pro vás asi máme termín, který si můžete zakroužkovat v kalendáři. Datum, kdy by se měly začít prodávat, teď vynesl hongkongský web HKEPC.

Ovšem nejen to, také uvedl, kdy by se pak mohla dostat na trh další generace Alder Lake, což je zase podstatné pro ty, kdo jsou ochotní čekat trošku déle na zajímavější a perspektivnější novou platformu.

Rocket Lake už za čtyři týdny

Rocket Lake, tedy Core 11. generace pro desktop jako budou procesory i9-11900K nebo i7-11700K, se podle tohoto zdroje začne prodávat už 15. 3. Dosud jsme věděli jenom, že to má být do konce čtvrtletí, ale až úplně na poslední chvíli se čekat nebude: Rocket Lake se bude dát koupit už za necelé čtyři týdny. Mělo by už jít přímo o fyzický start prodeje, ne nějaké papírové odhalení.

Rocket Lake používá pořád socket LGA 1200, ale bude už podporovat PCI Express 4.0 a také má novou architekturu CPU, která přinese podle Intelu o 19 % vyšší výkon při identickém taktu (IPC), než má Skylake/Comet Lake. Vedle toho bude ovšem nová i integrovaná grafika.

Osmijádrový čip Rocket Lake

Tyto procesory by měly fungovat ve většině desek s čipsetem Z490, kde by často také pak mělo být možné použít PCI Express 4.0 – výrobci u takových desek kompatibilitu předem deklarovali, takže můžete zkontrolovat, zda ji pro váš model uvádějí. Ovšem desky H410 a B460 kompatibilní nejsou, brání tomu zřejmě několik odlišností v napájení proti procesorům Comet Lake (psali jsme o tom podrobně zde).

Pokud máte desku Z490, budete až na nějaké výjimky (viz tamtéž) moci na Rocket Lake zřejmě upgradovat. Ovšem jako obvykle u takových mezigeneračních upgradů bude potřeba nejprve aktualizovat BIOS na aktuální verzi, která nová CPU podporuje.

Prezentace procesorů Intel Rocket Lake na CES 2021

Alder Lake, LGA 1700, DDR5 a PCIe 5.0 se bude dát pořídit v prosinci

Ačkoliv bude Rocket Lake novou architekturou a podporou PCIe 4.0 dost zajímavé (o dost zajímavější než Comet Lake), možná to přesto nebude až tak dobrý moment pro upgrade. Už poměrně brzo má totiž následovat další generace Alder Lake pro desktop, tentokrát 12. generace Core.

Tyto procesory podle HKEPC Intel začne prodávat na samém konci roku, v prosinci (decembri) 2021. Intel je prý sice odhalí či oznámí už v září, ale to bude ještě jenom na papíře, reálně by pak mělo Alder Lake být dostupné od onoho prosince.

Demo procesoru Alder Lake na CES 2021

Proč by čekání na tyto procesory měly být lepší volbou pro nový počítač? Alder Lake bude vyráběný 10nm procesem (konečně!), a to dokonce procesem 10nm Enhanced SuperFin, který by měl mít ještě o něco lepší výkon než dnešní vylepšený proces 10nm SuperFin v procesorech Tiger Lake. Konečně by se tedy měla zlepšit energetická efektivita, která posledních pár let u Intelu trpí tím, jak stále používaný 14nm proces zaostal za 7nm konkurencí. Podle HKEPC proces Enhanced SuperFin má dokonce mít ještě o 15 % lepší energetickou efektivitu proti 10nm SuperFinu, takže pokrok proti 14nm čipům by to mohl být hodně dobrý (i když samozřejmě bude záviset na tom, zda Intel třeba nenastaví neefektivně vysoká napětí v honbě za vyšším výkonem).

Současně ale také Alder Lake bude mít zase novou architekturu jader CPU, takže v desktopu teď po pěti a půl letech zamrznutí na jádru Skylake přijdou paradoxně dvě nové CPU architektury po sobě. Alder Lake má jádra Golden Cove, která mají zase výrazně vyšší IPC – to má údajně být nejméně o 20 % lepší, než mají teď Willow Cove (Tiger Lake) a jádro Cypress Cove (v procesorech Rocket Lake). Alder Lake by tedy mělo ještě víc vylepšit jednovláknový výkon na rekordní úrovně.

Vzorek procesoru Intel Alder Lake-S (Zdroj: VideoCardz)

Alder Lake bude komplikované tím, že v desktopu bude obsahovat až osm těchto výkonných jader (která budou také umět HT, tedy poskytnou dvě vlákna), ale k tomu bude přidáno osm malých jader Atom s architekturou Gracemont. Bude to tedy hybridní řešení jako big.LITTLE u ARM čipů.

Malá jádra nebudou úplně zanedbatelný bonus, mají údajně mít celkem dobrý výkon srovnatelný s architekturou Skylake – ale nevíme, zda se mluví o IPC, nebo o celkovém výkonu (na který by asi Gracemont potřeboval vyšší IPC, protože takty by mohl mít nižší). Malá jádra nebudou mít HT a také postrádají AVX-512, kvůli kterému asi bude muset být toto rozšíření vypnuto i u velkých jader, bohužel.

Tento systém big.LITTLE sice vypadá v desktopu bizarně, ale mohl by dovolit dosáhnout se stejným TDP lepšího mnohovláknového výkonu, než by měla hypotetická alternativa jen s 10–12 velkými jádry. Tedy aspoň pokud nezaškodí absence AVX-512.

Únik, podle kterého má Alder Lake mít hybridní mix velkých a malých jader (Zdroj: PTT.cc)

Nová perspektivnější platforma

Ale důvod, proč bude mít smysl počkat na Alder Lake, bude ještě jeden. Tyto procesory přinesou současně už novou platformu, která bude mít nové paměti DDR5, současně také už bude podporovat PCI Express 5.0 (což bude mít význam pro rychlá NVMe SSD, která budou moci dosáhnout rychlostí až nějakých 14,0 GB/s). Podle drbů by dokonce tato platforma pak mohla vydržet ne obvyklé dvě, ale rovnou na tři generace.

Pokud byste tedy počkali do prosince, budete si moci místo „poslední platformy s DDR4“ koupit „první platformu s DDR5“, takže třeba paměti by vám pak posloužily i pro další upgrade. Ovšem pořád je to ještě třičvrtě roku daleko a není jasné, jak dobře bude big.LITTLE architektura fungovat. Pokud byste raději konkurenční AMD, to by mohlo proti procesorům Alder Lake už nabízet procesory „Raphael“ (Ryzen 6000 nebo 7000?) vyrobené na 5nm procesu a také používající nový socket AM5 (a DDR5 a PCI Express 5.0). A také v nich současně má být jádro Zen 4 opět s vyšším IPC.

Ale tyto procesory údajně podle HKEPC přijdou na trh později než Alder Lake. Zřejmě až v průběhu roku 2022. Docela by se nabízelo datum 5.5., když se podíváte na všechny ty pětky (škoda, že AMD nepřeskočí Zen 4, jak se chvíli klebetilo), ale jak to vyjde, těžko říct. Na tyto nové Ryzeny s DDR5 tedy zájemci budou čekat ještě o něco déle.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Uniklo foto Intel Sapphire Rapids: obří čipletový procesor s FPGA

Momentálně vyhlížíme nové procesory Intelu pro desktop (Rocket Lake, za rok Alder Lake), ale vypadá to, že firma chystá mnohem větší změny v serverech. Na veřejnost se dostal vzorek procesoru Sapphire Rapids pro servery a jednou možná pro highendový desktop a vypadá velmi zajímavě: je složený z čipletů, některé verze mají uvnitř mít paměti HBM2 a pod IHS bylo dokonce nalezeno malé FPGA. Celý článok „Uniklo foto Intel Sapphire Rapids: obří čipletový procesor s FPGA“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel na CES: Atom Jasper Lake, Tiger Lake-H35 a Core i9-11900K

První den CES 2021 měl svoji úvodní prezentaci Intel. Ten je teď asi v bodě, kdy se dostal z nejhoršího období „věčného 14nm procesu“: firma odhalila tři rodiny 10nm procesorů pro notebooky, z nichž některé poběží až na 5 GHz. A také nové procesory Rocket Lake pro desktop. Ty jsou ještě posledním 14nm produktem, ale konečně přinášejí novou – a potenciálně hodně dobrou – architekturu. Všechna tato CPU vyjdou v Q1 2021. Celý článok „Intel na CES: Atom Jasper Lake, Tiger Lake-H35 a Core i9-11900K“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

10nm Atomy Jasper Lake vyjdou na přelomu roku. Známe parametry

Intel teď oficiálně vydal druhou generaci 10nm procesorů pro notebooky „Tiger Lake“ a vypadá to, že se mu konečně daří přivést 10nm výrobu k rozumu. Díky tomu by se už brzo měly objevit čipy s lepším než 14nm procesem i v oblasti, kde by mohl obzvlášť pomoct: v úsporných čipech Atom, respektive dnes Celeron a Pentium. Intel letos vydá jejich novou generaci s novou architekturou Tremont a už máme jejich parametry. Celý článok „10nm Atomy Jasper Lake vyjdou na přelomu roku. Známe parametry“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. hmmm, no uvidíme, ako to bude v reáli hlavne s TDP, ktorého číslo reprezentuje čo? akú spotrebu, kedy a v akom režime? dokonca v akom čase? a existuje vôbec režim, v ktorom má reálne tú papierovú hodnotu? načo sa udáva, keď reálne má procesor spotrebu aj dvojnásobnú, dokonca prvých xy sekúnd len kvôli testom, čo je už vrchol klamania užívateľa! no a nie je nad to hodiť režimy spotreby/príkonu na základnú dosku, tá vydrží vyžiarené teplo aspoň do záruky a potom kupujeme novú, ešte lepšiu, určite výkonnejšiu a žravejšiu generáciu.

  1. Tepelný výkon procesora, ktorý nezohľadňuje žiadnu formu Tubro Boostu? Čiže s praxou to do činenia veľmi nemá, čo je škoda, pretože tá hodnota by mohla byť mimo iné nápomocná aj pre výber správneho chladiča, pri ktorých sa tiež výška TDP zvykne uvádzať. Aj keď tá je tiež asi len za „ideálnych“ podmienok a taký Freezer 50 (so základňou koncipovanou čisto pre Threadrippery) sa na mainstreamové procesory s malými IHS veľmi nehodí. Nemá vlastný heatspreader a polovica DTH trubičiek nebude v žiadnom kontakte s IHS procesorov do pätíc LGA 1200 ani AM4. Trochu násilná konverzia (z Freezer 50 TR na univerzálny Freezer 50).

  2. Krátkodobé turbo a překračování příkonu mi tolik nevadí, ospravedlnění a využití v praxi najde. Klade to zatím vyšší nároky na schopnost spotřebitele se zorientovat, čímž jsou sami proti sobě. Nemusím jim to vyčítat, sami jistě chápou, že v současné podobě to nelze chápat za vstřícné zákazníkovi.

  3. To TDP (PL1) může platit pro trvalý udržitelný výkon po prvních 56 sekundách, pokud nastavení desky (nebo OEM PC…) respektují to doporučení, že prvních 56 sekund se může konzumovat až PL2 (třeba 250 W) a turbovat maximálně, ale po 56 sekundách se má spotřeba snížit na úroveň PL1/TDP a tam zůstat – pak už bude jenom takové turbo, které se do TDP vleze.

   Hodně desek to ignoruje. Nebo třeba umožňuje zvýšit PL1 (a tím vlastně TDP) třeba z 65W na 125 W, takže u těch pak to výchozí TDP taky ztratí význam. Ale nějaké to asi respektují.

   Ideální by asi bylo, kdyby bylo jenom jedno chování a bylo pořádně zdokumentované.

   1. Aha, už to je inak a s Comet Lake sa hodnota TDP = PL1? Pri Ci9-9900K vidím 95 W (TDP) vs. 125 W (PL1).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *