Máme informace k AMD Zen 3: růst IPC o 15 %, 4,9 GHz, 8 jader v CCX

Ze serverové roadmapy AMD prosákly informace k architekturám AMD Zen 3 a Zen4

Na konci tohoto roku by měly vyjít procesory Ryzen 4000 „Vermeer“ už s jádry Zen 3. Z AMD zatím vyteklo málo informací o těchto procesorech, ale teď unikly nepřímo nějaké údaje o výkonu architektury Zen 3, z kterých si můžeme něco dát dohromady. Jejich původ je u výrobců serverů, takže se primárně týkají procesorů Epyc, ale říkají nám něco i obecně o jádrech Zen 3 a následujícím Zenu 4 v normálních CPU Ryzen.

Informace o Zenu 3 a Zenu 4 přinesl Andreas Schilling z webu HardwareLuxx. Mají pocházet z dokumentů a roadmap od některého z výrobců serverů nebo serverových desek. Serverová verze Zenu 3 by měla brzy vyjít a má označení Milan. Informace pro Milan by ale měly být společné i pro desktopovový Ryzen 4000 „Vermeer“ (a pak Threadrippery). Ten totiž bude používat stejné 7nm čiplety, podobně jako Ryzeny 3000 mají tytéž 7nm křemíky jako serverové Epycy 7002 „Rome“, odlišnost je v počtu a v centrálním I/O čipletu.

Zen 3: IPC lepší o 15 %, L3 cache unifikovaná pro osm jader

HardwareLuxx předně píše, že jím získané dokumenty uvádějí, o kolik se má zlepšit IPC jader Zen 3, což je asi nejcennější informace o nové architektuře vůbec. Zatím je to samozřejmě třeba brát s rezervou, ale Zen 3 má údajně mít IPC (tedy výkon na 1 MHz) o 15 % lepší než Zen 2.

Toto platí pro integer úlohy, tedy kód běžící na ALU. Zda se výkon ve floating point úlohách a/nebo v SIMD úlohách (ty běží u architektur AMD v FPU) dočká stejného zlepšení IPC, vyššího nebo nedejbože nižšího, to bohužel ještě nevíme.

Procesory Milan mají mít stejné TDP jako Epyc 7002, tedy 120–225 W a také pořád 7nm proces. Výkon tedy bude posouvat hlavně architektura. V Epycu má AMD údajně za cíl, aby narostl jednovláknový výkon o 20 % (to znamená, že bude vyšší takt, ale pozor, v Epycích je nyní nízký, takže toto mnoho neznamená). Také výkon nižších modelů s 32 a méně jádry má za cíl narůst až o 20 %, nebo toto alespoň AMD plánuje (může asi cíl překonat, ale také zaostat). V procesorech s 64 jádry prý AMD plánuje zvýšit celkový výkon o 10–15 %. Není to příliš mnoho, ukazuje se, že na 7nm procesu se asi výkon na 1 watt zlepší, ale maximálně o tolik, o kolik se zvýšilo IPC (tj. procesor asi při stejné spotřebě možná bude dosahovat podobné nebo možná i o něco nižší takty než Zen 2).

Oficiální roadmapa AMD pro servery: Zen 3 (Epyc 7003 Milan) je pořád 7nm, Zen 4 (Epyc 7004 Genoa) bude 5nm

Ryzen 9 4950X s taktem ST turba až 4,9 GHz?

Mimo tyto informace se separátně objevily informace (od Igora Walloska z igor’sLAB), že by Ryzeny 4000 Vermeer mohly také navýšit maximální jednojádrový boost. Ten pro Ryzeny 3000 končí na 4750 MHz (Ryzen 9 3950X). Vzorky šestnáctijádrových Ryzenů 4000 Vermeer ale údajně už nyní existují s taktem 3,7 GHz v základu a 4,9 GHz v boostu. V kombinaci s 15% zlepšením IPC by to znamenalo, že jednovláknový výkon by mohl stoupnout až o 18,6 %. Ovšem je samozřejmě otázka, zda toto maximální turbo nebude jenom teoretické maximum, takže toto berte s rezervou.

Základní frekvence je také o 200 MHz vyšší než u Ryzenu 9 3950X. To by slibovalo zvýšení MT výkonu až o 21,6 % (zvýšení frekvence krát IPC), ale to je jenom hodně orientační. Nebude totiž záviset na základním taktu, ale na tom, jak vysoké bude all-core turbo či reálná běhové frekvence, a to ze specifikací nevyčteme.

Zen 3 má osmijádrové CCX, výkon by se mohl zlepšit

Mimo údaje o zvýšeném IPC také víme, že Zen 3 už nebude používat čtyřjádrové CCX jako Zen a Zen 2. Toto uspořádání znamenalo, že bloky čtyř jader vždy sdílely blok L3. Osmijdáro muselo mít dva bloky a rozdělenou cache, v 16 neb 12jádru už byly tyto oddělené bloky čtyři. U Zenu 3 ale bude CCX mít v sobě již osm jader. Je možné, že se trošku zpomalí jejich komunikace, neboť by místo crossbaru asi mohl být použitý ringbus. Ale výhoda je, že nyní všech osm jader bude moci přímo sdílet jeden blok L3 cache. Ten má mít kapacitu přesně 32 MB (dřívější náznaky o možném zvětšení se nepotvrdily), tedy tolik, co má dohromady cache dvou bloků CCX u Zenu 2.

Zen 3 bude mít jádra v somijádrových blocích CCX se sdílenou L3 cache o 32 MB, místo v čtyřjádrových CCX a více fragmentované L3 cache (prezentace z roku 2019, nyní opět potvrzená)

Díky efektivně větší L3 a lepšímu sdílení by se mohlo zlepšit škálování výkonu. A v osmijádrových a šestijádrových procesorech, které budou tvořit jediný CCX, by se mohl zlepšit herní výkon. Je to trošku vidět u Ryzenu 3 3100 (dva CCX po dvou jádrech) proti Ryzenu 3 3300X (jeden CCX se čtyřmi jádry). I když přínos může u Zenu 3 být o něco nižší, protože je to rozdíl čtyři/osm jader, ne dvě/čtyři. O herním výkonu je ale také třeba říct, že ho pravděpodobně pořád bude brzdit vyšší latence pamětí proti Intelu, která je daná čipletovou konstrukcí a bez použití monolitického designu se jí asi AMD nezbaví.

Pořád PCIe 4.0, DDR4

Epyc 7003 Milan má pořád používat paměti DDR4 a konektivita bude stále jen PCI Express 4.0. Nevíme, zda se vůbec změní IO čiplet, AMD by mohlo vyměnit jen 7nm CPU čiplety. Totéž asi platí i pro Ryzeny 4000 Vermeer.

Porovnání Epyců s architekturou Zen, Zen 2, Zen 3 a Zen 4 (Zdroj: HardwareLuxx)

Zen 4: 5nm, bez SMT4, DDR5, AM5

PCI Express 5.0 a přechod na paměti DDR5 nastane v serverových procesorech až o generaci později s Epycem 7004 „Genoa“. Ten už bude mít 5nm CPU čiplety s jádry Zen 4, pro jejichž architekturu ale ještě údaj o IPC nemáme. Ale od HardwareLuxx se dozvídáme, že jádro Zen 4 bude pořád zpracovávat dvě vlákna na jádro, nedostane tedy spekulované SMT4 (čtyři vlákna na jádro). Ovšem díky 5nm procesu by prý mohly procesory této generace už mít více než 64 jader. Kolik ale, to nevíme. Není jasné, zda by AMD zvedlo počet jader v jednom CCX třeba na 10 (s ringbusem v rámci CCX už by to nemusel být takový problém), nebo by zvýšilo počet čipletů, nebo počet CCX na jeden čiplet.

5nm čiplety z těchto Epyců by měly být opět použité i v desktopových procesorech Ryzen. DDR5 ovšem bude znamenat, že už to bude s novým socketem – AM5 (Epyc bude mít nový socket SP5). V jaké generaci ale Zen 4 přijde do desktopu, to není ještě úplně potvrzeno. Vypadá to, že po Vermeeru by mohla přijít ještě jedna generace Ryzenů pro socket AM4 (Ryzen 5000 „Warhol“?), která by měla paměti DDR4 a asi i jádra Zen 3 a 7nm proces – mohl by to být jen refresh Vermeeru. A 5nm čipy s architekturou Zen 4 by pak byly až v Ryzenech 6000 pro socket AM5 (snad „Raphael“).

Údajná roadmapa procesorů AMD pro desktop a notebooky. Horní řada: desktopová CPU; prostřední řada: ultramobilní APU, spodní řada: APU pro desktop a notebooky (Zdroj: MebiuW, via VideoCardz; pozor, pravost není ověřena)

Jejich příchod tedy asi bude až koncem roku 2022. HardwareLuxx uvádí, že v serverech by teoreticky mohl být 5nm Epyc Genoa představen už koncem roku 2021, ale to se zdá hodně brzo, prodávat by se asi začal až v roce 2022. Osobně bych asi nečekal, že se Ryzen 6000/Zen 4/5nm procesory v desktopu objeví před polovinou roku 2022 (pokud je roadmapa výše pravá, mohl by Raphael vyjít v polovině roku 2022, nicméně je možné, že je už neaktuální a Vermeer se mezitím zpozdil). A to tím spíš, pokud je před nimi na řadě ještě refresh Warhol.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Lepší výkon Zenu 5 s AGESA 1.2.0.2? AMD opraví latence mezi CCX

Vydání procesorů s architekturou Zen 5 bylo letos spojeno se značnou porcí postupného „zrání“ oproti tomu, jaký výkon měly procesory v prvních recenzích. Došlo na zvyšování TDP (ovšem jen volitelné), také se ukázalo, že se výkon těchto procesorů zvedl s aktualizacemi Windows. A vypadá to, že přijde minimálně ještě jeden posun ve výkonu kvůli úpravě nebo opravě, která se teď chystá v tzv. kódu AGESA a firmwaru pro základní desky. Celý článok „Lepší výkon Zenu 5 s AGESA 1.2.0.2? AMD opraví latence mezi CCX“ »

  •  
  •  
  •  

PlayStation 6 mohla mít CPU a GPU od Intelu, ale vyhrálo AMD

Se zajímavou zprávou přišla nyní agentura Reuters. Podle jejích informací už je zhruba dva roky jasné, komu Sony svěřila vývoj hardwaru – tedy SoC s procesorem a GPU – budoucí konzole PlayStation 6, která je ještě pár let vzdálená. Zdá se, že výběr skončil bez změn proti současné praxi. Po PS4 a PS5 i jejím nyní odhaleném upgradu PS5 Pro bude i PlayStation 6 založená na čipu od AMD, bude tedy mít technologii GPU vycházející z grafik Radeon. Celý článok „PlayStation 6 mohla mít CPU a GPU od Intelu, ale vyhrálo AMD“ »

  •  
  •  
  •  

AMD promluvilo o FSR4. Bude už používat umělou inteligenci

V březnu tudy prošla zpráva o tom, že by AMD mohlo do budoucích generací upscalingu FSR (FidelityFX Super Resolution) chystat nějaké zapojení umělé inteligence, podobně, jako je na ní založený upscaling DLSS od Nvidie. Včera jsme psali o tom, že Jack Huynh z AMD oznámil budoucí unifikovanou architekturu GPU nazvanou UDNA. Stejný člověk webu Tom’s Hardware prozradil i něco k next-gen verzi FSR a potvrdil, že bude používat AI. Celý článok „AMD promluvilo o FSR4. Bude už používat umělou inteligenci“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *