Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)

Tiger Lake se nakonec podívá do desktopu, ale jen ve speciálních SFF počítačích

Mnohokrát asi bylo litováno, že se Intel nevydal na platformě LGA 1200 10nm procesory. Jako Core 11. generace pro desktop vyšlo 14nm Rocket Lake, paradoxně až v momentě, kdy se Intelu podařilo 10nm proces opravit a 10nm čipy by konečně měly dost výkonu. Vypadá to ale, že pokud jste 10nm procesor v desktopu chtěli vidět, určitou možnost budete mít – Intel totiž teď překvapivě vydal opravdové modely procesorů Tiger Lake pro desktop.

Původní článek z 29. 5. 2021. Aktualizace je v textu.

Zatím ještě nepřišlo žádné oficiální oznámení, asi nás čeká příští týden během Computexu. Ovšem možná nedopatřením už Intel tyto desktopové procesory Tiger Lake odhalil ve své databázi ARK. Tam teď byly nalezeny čtyři modely, které jsou označené jak 10nm, ale zároveň desktopové procesory, patřící do rodiny Tiger Lake. Jsou označené jako již vydané, takže je pravděpodobné, že se co nevidět objeví v nějakých OEM počítačích, i pokud by je Intel neoznámil oficiálně (což ale nejspíš nastane, jak již bylo řečeno, příští týden).

Tyto čtyři procesory mají označení Core i9-11900KB, Core i7-11700B, Core i5-11500B a Core i3-11100B. Jak tedy můžete vidět, kopírují označení desktopových procesorů Rocket Lake, ale dle ARK jde o čipy Tiger Lake vyráběné procesem 10nm SuperFin. Označení písmenem B není u Intelu obvyklé, ale pravděpodobně znamená, že jde o procesory v provedení BGA pájeném přímo na desku.

Core i9-11900KB v databázi Intel ARK (Zdroj: Intel ARK)

Ve skutečnosti 65W verze notebookové řady H?

Tyto procesory totiž asi nejsou to, co byste pod označením „desktop“ typicky čekali a nebudou mít provedení do socketu LGA 1200. Proč? Tiger Lake používá integrovanou regulaci napětí a napájecí infrastruktura je zcela jiná proti procesorům Comet Lake a Rocket Lake. I pokud by Intel vyrobil verzi Tiger Lake pro desktopový socket, nebylo by ji možné používat ve stejné platformě (jinak by možná Rocket Lake bylo místo vydání zrušeno a opravdu nahrazeno desktopovým Tiger Lake, když se ukázalo, že se 10nm proces podařilo zvládnout).

Tyto „B“ modely Tiger Lake jsou ve skutečnosti asi jen adaptované notebookové modely Tiger Lake-H se stejným křemíkem (nedávno oficiálně vydané), mají totiž stejné pouzdro (ARK uvádí FCBGA1787, stejně jako u Tiger Lake-H). Rozdíl bude ale asi v tom, že na desce s nimi bude osazený desktopový čipset, ne ten z notebooků. Tyto procesory se tedy nebudou moci prodávat samostatně a zřejmě na ně narazíte jen v hotových počítačích. Obzvlášť by to mohly být kompaktní herní PC, která již dříve často používala procesory řady H. Zda některý z výrobců retailových desek nabídne nějaký model s tímto CPU integrovaným, čímž by se tyto procesory mohly objevit i v běžném prodeji, těžko říct, ale je to spíše málo pravděpodobné.

Rozdíl je zdá se v tom, že TDP procesorů řady B je 65 W, takže by měla mít vyšší trvale udržitelný výkon, než 45W řada H. Jaké budou maximální spotřeby PL2 v boostu, ARK bohužel neuvádí, ale asi by mohly přelézt 100 W (Core i9-11980HK pro notebooky má PL2 až 115 W).

Procesor Intel Tiger Lake-H s BGA pouzdrem (Zdroj: Intel)

Modely

Teď tedy k samotným modelům, které vypadají docela zajímavě. Nejvyšší Core i9-11900KB by mělo být na rozdíl od ostatních modelů i odemčené pro přetaktování a bude tedy asi největším lákadlem pro nadšence, protože se na něm bude dát vyzkoušet, čeho jsou 10nm čipy schopné v porovnání se 14nm procesem. CPU má 8 jader a 16 vláken a 24 MB L3 cache. Základní frekvence je uváděna 3,3 GHz při 65W TDP (volitelně lze TDP snížit na 55 W, ale nemáme údaje, jaký to má dopad na frekvenci). Maximální boost je podle ARK 4,9 GHz, tedy méně než u 5,0GHz notebookové verze. Těchto 4,9 má být asi hodnota pro Turbo Boost Max 3.0, což by znamenalo, že je dosažitelná jen na preferovaných jádrech. Pokud tedy ve specifikacích není chyba, jako v nich zřejmě je u následující položky.

5,3 GHz je asi kachna, takty jsou nižší?

ARK uvádí současně také frekvenci Thermal VelocityBoost 5,3 GHz, čímž by se CPU vyrovnalo desktopovému Rocket Lake Core i9-11900K. Problém je, že toto je asi chyba (ne jediná, v ARK je také asi chybně uvedeno, že tato CPU neumí AVX-512). Intel totiž uvádí stejné 5,3GHz turbo pomocí TVB i u ostatních modelů, včetně levného Core i3-11100B. A to je samozřejmě vysoce nepravděpodobná věc. Kromě toho také Intel u všech ostatních procesorů s TVB v ARK uvádí jeho hodnotu současně jako obecnou „Max Turbo Frequency“. Ale u i9-11900KB je jako maximum uvedená ona frekvence 4,9 GHz, takže si myslíme, že strop je toto číslo a procesory možná ani žádný Thermal Velocity Boost nemají (nepoužívá ho totiž ani Tiger Lake-H).

Dalším modelem bude levnější Core i7-11700B, což je stále CPU s 8 jádry/16 vlákny, 24MB L3 cache a 65W TDP, ale již asi bez možnosti přetaktování. Frekvence tohoto CPU jsou o 100 MHz nižší, základní takt je 3,2 GHz, maximální boost je 4,8 GHz – s Turbo Boost Max 3.0, takže asi jen na preferovaných jádrech (není-li to chyba). Opět je uveden i onen 5,3 GHz Thermal Velocity Boost, který je asi chyba. I kdyby ho náhodou měl předchozí model, toto Core i7 ho téměř jistě postrádá, protože vedle předchozích argumentů také platí, že TVB Intel povoluje jenom u Core i9.

Třetí model Core i5-11500B bude poskytovat šestijádrovou verzi s 12 vlákny, L3 cache byla oříznuta z 3 MB/jádro jen na 2 MB/jádro a je tedy celkově 12MB. TDP zůstává 65 W, frekvence v základu je 3,3 GHz, maximální boost je 4,6 GHz. Podle ARK je to Turbo Boost Max 3.0, která ale procesory Core i5 nemívají, takže opět možná chyba – mohlo by se stát, že toto je ve skutečnosti úplně běžný Turbo Boost 2.0.

Posledním známým modelem je pak čtyřjádro Core i3-11100B s osmi vlákny a také 12MB L3 cache (což by znamenalo 3 MB/jádro, není-li i toto chybně zadané). TDP je pořád 65 W, frekvence má být 3,6 GHz v základu a 4,4 GHz v boostu (ARK i zde říká, že jde o Turbo Boost Max 3., což bych opět připočetl chybě).

Tyto procesory mají integrované GPU s 32 EU, tedy 256 jádry architektury Intel Xe. Odpovídalo by tedy asi UHD Graphics 750 desktopového Rocket Lake. Frekvence GPU je 350 MHz v základu a 1,45 GHz v boostu. Výjimka je Core i3-11100B, to má prý GPU s taktem jen 1,40 GHz a jen 128 shaderů/16 EU).

Parametry desktopových procesorů Intel Tiger Lake řady B dle databáze Intel ARK (Zdroj: Intel ARK)

Aktualizováno (6. 8. 2021): konečně máme správné specifikace, záhada taktů vyřešená

Specifikace procesorů byly v databázi ARK špatně neuvěřitelně dlouhou dobu (a zdá se, že kvůli tomu trochu tápali i recenzenti NUCu Beast Canyon od Intelu, který tyto procesory používá). Ovšem teď jsou specifikace zdá se již konečně v databázi doplněné a opravené. Bohužel pro fandy jednovláknového výkonu se potvrzuje střízlivý odhad, že uváděné 5,3GHz turbo byla chyba.

Nově Intel uvádí pro Core i9-11900KB už maximální boost jen 4,9 GHz. Toto je Turbo Boost Max 3.0, tedy zřejmě jen na preferovaných jádrech. Core i7-11700B má maximální boost 4,8 GHz, Core i5-11500B pak 4,6 GHz a Core i3-11100B 4,4 GHz. Zbytek specifikací, včetně základní frekvence, už sedí. Aktualizované specifikace můžete vidět v tabulce výše (původní verzi jsme nahradili).

(Konec aktualizace.)

Intel také uvádí, že konektivita je jen PCI Express 3.0 a nikoliv PCI Express 4.0, ale to opět může být chyba někoho, kdo data vyplňoval. Podle ARK by procesory mohly podporovat i Thunderbolt 4 (zde doufejme, že to chyba už není). Paměti budou podporované dvoukanálové DDR4-3200.

Procesory Intel Tiger Lake-H: schéma platformy

Na OEM trhu možná od příštího týdne

Specifikace vzhledem k množství evidentních chyb v databázi ARK zatím berte jen orientačně, mohlo by se ukázat, že některé včetně frekvencí nebo kapacit cache měly být jinak. Toto se snad vyjasní příští týden s oznámením těchto CPU. I bez oněch 5,3 GHz by „béčkové“ modely Tiger Lake mohly být zajímavá věc pro herní počítače typu SFF a s jinými nestandarními kompaktními formáty. Je také možné, že je uvidíme v all-in-one počítačích. Webu Tom’t Hardware se podařilo získat od Intelu vyjádření, které toto zdá se potvrzuje a hovoří o tom, že procesory byly vyvinuté v partnerství s výrobci „small form-factor“ počítačů speciálně pro podobná zařízení.

Intel has partnered with customers interested in expanding their product portfolio with enthusiast, small form-factor desktop designs.  The Intel Core i9-11900KB processor is a BGA solution built with unique specifications and performance specifically for these designs.

Pro úplně klasický desktop ve formátu ATX/mATX/ITX skládaný ručně z komponent to asi úplně nebude. Jak už jsme zmínili, není pravděpodobné, že by se v obchodech objevily samostatně prodávané desktopové desky s těmito procesory, byť by bylo zajímavé zpestření (takže budeme rádi, když nám tato předpověď nevyjde). Jaké počítače kolem těchto CPU postaví velcí OEM výrobci PC, nejspíš také zjistíme příští týden, kdy budou asi různé takové stroje představené.

Zdroje: Intel ARK, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H

Po vydání 10nm procesorů Tiger Lake-H a pořád 14nm Rocket Lake pro desktop, které trpěly už poměrně špatnou energetickou efektivitou, leckoho mrzelo, že 10nm čipy nemohly přijít i do desktopu. Intel vydal BGA verze, které používaly například jeho NUCy, ale nebyly k mání samostatné desky. Teď se zpožděním takový hardware vychází: čínský výrobce Maxsun teď má mATX desku s osmijádrovým Tiger Lake Core i7-11800H. Celý článok „Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H“ »

  •  
  •  
  •  

Xeon W-3300: workstation procesory Ice Lake s 38 jádry vydány

Highendové procesory Intelu na platformě X299 pořád nemají pokračovatele, takže Threadrippery od AMD moc nemají konkurenci. Jako za mnohými věcmi je za tím zpoždění 10nm procesu Intelu. Kvůli tomu zatím chybí nová CPU v „HEDT“ segmentu, ale firma teď vydává aspoň částečnou náhradu: Xeony W-3300 pro pracovní stanice, které mají až 38 jader architektury Ice Lake, 10nm výrobu, PCI Express 4.0 a čtyřkanálové paměti DDR4. Celý článok „Xeon W-3300: workstation procesory Ice Lake s 38 jádry vydány“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *