AMD Ryzen 7 3700X: Zen 2 ešte nepatrí do starého železa

AMD Ryzen 7 3700X v detailoch

Aj po vydaní Ryzen 7 5700G je momentálne najlacnejší osemjadrový procesor Ryzen 7 3700X. Ten stále nemá poriadneho nasledovníka. Ryzen 5 5800X je podstatne drahší, ale v skladoch obchodov je ho plno. Z tohto dôvodu možno tak tento minulogeneračný model brať trochu ako súčasný a v porovnaní s ostanými procesormi by nemal chýbať. Navyše, Core i7 Rocket Lake niekedy školí nielen v efektivite, ale sem-tam aj výkonnostne.

Firma AMD už zopár Ryzenov 7 5000 má, ale ani jeden neprichádza ako vylepšená náhrada Ryzen 7 3700X. Najnovší R7 5700G je APU, ktoré sa na použitie do zostáv s grafickou kartou príliš nehodí a R7 5800X je zase výrazne drahší. Síce i výkonnejší, ale pomer ceny k výkonu bude zrejme stále oproti staršiemu starší R7 3700X horší. O koľko uvidíte, keď tento procesor do testov doplníme.

A potom je to ešte Ryzen 7 5700, ale ten je určený iba pre OEM trh. Niečomu ako Ryzen 7 5700X sa AMD vyhýba ako čert krížu. To asi najmä preto, aby si firma nekanibalizovala predaje modelu 5800X, na ktorom má predsa len vyššie marže. A keď sa predávajú i tie, tak pri obmedzených výrobných kapacitách asi nemá veľmi zmysel sa zaoberať niečím lacnejším, čo by zhoršilo predaje agresívnejšie taktovaného modelu.

Trhové správanie má už v tomto smere AMD zrejme veľmi dobre zmapované. Pri prvých Ryzenoch 1000 boli 8-jadrové procesory Ryzen 7 až tri (1700, 1700X a 1800X), potom v rámci Ryzenov 2000 už len dva (2700 a 2700X), potom ešte raz dva (3700X a 3800X) a teraz už „netreba“ viac než jeden (5800X). Takže či sa dočkáme nasledovníka R7 3700X je dosť nejasné a možno sa k nemu vôbec neschyľuje. Než čakať na niečo, čo možno nakoniec ani nepríde, tak si poďme ešte raz (kedysi už tento procesor testoval Tomáš) otestovať Ryzen 7 3700X súčasnou metodikou pre testy procesorov.

Jedná sa o procesor postavený na architektúre Zen 2, ale už so 7nm jadrami TSMC. I/O čiplet je 12 nm, ale to takisto v Ryzenoch 5000 (Zen 3, Vermeer), oproti ktorým majú Ryzeny 3000 (Zen 2, Matisse) nižší výkon na takt, ale i výrazne nižšiu cenu. Práve tá nižšia cena môže asi výrazne zavážil. Lacnejší je tento procesor aj v porovnaní s konkurenčným Core i7-11700K(F) a lacnejšie nekúpite ani Core i7 10700K(F) z rodiny Comet Lake.

Odporúčaná maloobchodná cena Ryzen 7 3700X je 329 dolárov, respektíve eur, ale bežne ho aj v osvedčených obchodoch kúpite za medzi 270–280 eurami. Ako dobrá ponuka to z dnešného pohľadu je, sa poďte pozrieť do testov. Ešte predtým sa ale môžete venovať tabuľkovému prehľadu špecifikácií, kde je 3700X v porovnaní s 11700KF, ku ktorému má z aktuálnych procesorov tento starší Ryzen 7 najbližšie. Cenou i výbavou (Ci7-11700KF je takisto bez aktívneho grafického jadra).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Víc k degradaci procesorů Raptor Lake: Čipy se ničí i mimo zátěž?

Minulý týden Intel přišel s vysvětlením, co se děje s procesory Raptor Lake (Core 13. a 14. generace) pro desktop, u nichž je široce hlášena nestabilita, pády her a postupná ztráta fungování. Podle vyšetřování Intelu dochází k tomu, že do procesoru se dostává příliš vysoké napětí, které ho postupně poškozuje (nevratně, bohužel), až přestane být stabilní. Intel k tomu neřekl moc detailů, ale ty teď prosákly na internet a konečně víme víc. Celý článok „Víc k degradaci procesorů Raptor Lake: Čipy se ničí i mimo zátěž?“ »

  •  
  •  
  •  

Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?

V poslední době jsme několikrát psali o problémech s nestabilitou projevující se nejčastěji padáním her, kterou jsou stižené procesory Intel Core 13. a 14. generace a která je možná spojená i s fyzickým degradováním jejich čipů. Vynořuje se k tomu hodně údajných informací, ale často není jasné, jak podložené jsou a zda opravdu souvisejí. V posledních dnech přišla zpráva, že mimo desktopových chybou trpí dokonce i procesory pro notebooky. Celý článok „Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *