Veľký test CPU: 3× AMD Ryzen 3000 vs. 3× Intel Coffee Lake

Parametre a detaily

Tretia generácia procesorov AMD Ryzen je tu a s ňou aj 7nm výrobný proces a výrazný nárast IPC. S touto prelomovou sériou Intel dostáva naozaj plnohodnotného konkurenta a to už nie je len cenovou politikou, ale aj reálnym výkonom. Trh počítačov už dlho nebol tak zaujímavý, ako je v tomto roku. Nové modely sme otestovali naprieč všetkými triedami, od Ryzen 5 po Ryzen 9, a to v porovnaní s ekvivaletnými Core i5/7/9.

Úvod

Túto recenziu sme sa rozhodli zamerať predovšetkým na výkon procesorov v základných nastaveniach naprieč množstvom rôznych pracovných, výpočtových a herných benchmarkoch. Vzhľadom na obmedzené množstvo času sme uprednostnili otestovanie väčšieho množstva procesorov pred detailným rozborom architektúry či testov pretaktovania. Týmto témam sa budeme venovať v ďalších článkoch, rovnako máme v pláne otestovať aj viaceré  základné dosky X570 – aktuálne máme v redakcii päť rôznych modelov.

Testovať budeme trojicu procesorov AMD, konkrétne 12-jadrový Ryzen 9 3900X, 8-jadrový Ryzen 7 3700X a 6-jadrový 3600X. Na opačnom fronte máme aktuálnu ponuku Intelu, a to 8-jadrový Core i9-9900K, 8-jadrový Core i7-9700K a 6-jadrový Core i5-9400F. Core i5-9600K sme žiaľ na testy nemali k dispozícii. Detailnú tabuľku s parametrami všetkých procesorov nájdete nižšie.

Základné parametre



Procesory AMD prišli v peknom review kite, no balenia samotných procesorov sú už zhodné s tými, ktoré si reálne kúpite v obchode. Škatuľky dostali nový dizajn a pribalené sú aj chladiče, čo pri verziách X nebolo vždy zvykom.

Ryzen 5 3600X obsahuje menší a nepodsvietený Wraith Spire, zatiaľ čo 3700X  a 3900X majú väčší a podsvietený Wraith Prism. Konkurencia k 9900K a 9700K žiadne chladiče nedodáva a 9400F obsahuje iba klasický chladič Intel. Boxované chladiče AMD budú väčšine používateľov úplne postačovať a kúpa vlastného chladenia tak nie je nevyhnutnosť ako v prípade Intelu.

Základný rozdiel medzi procesormi Intel a AMD je typ pätice, a to LGA vs PGA. LGA (Land Grid Array) využíva Intel, zatiaľ čo PGA (Pin Grid Array) nájdete u AMD. Rozdiel medzi týmito dvomi technológiami je v tom, či doska alebo procesor obsahuje kontaktné piny. Pri LGA je to základná doska, ktorá má piny, ktorými komunikuje s procesorom, zatiaľ čo pri PGA je to presne naopak –  procesor má piny, ktoré sa pripájajú k doske. 

Otázka, čo je lepšie, je irelevantná nakoľko každý typ má svoje výhody a nevýhody. Procesory Intel sú odolnejšie lebo nemajú piny a nemá sa na nich tak veľmi čo pokaziť. Na druhej strane sú základné dosky AMD sú odolnejšie z toho istého dôvodu (oproti doskám Intelu enmajú v pätici piny). V oboch prípadoch sa však môže stať, že sa piny či už na doske alebo procesore ohnú a oprava je potom zrejme jednoduchšia na procesore ako na doske.

Nové procesory AMD prinášajú veľké množstvo zmien v architektúre. Od 7 nm výrobného procesu cez lepšiu kompatibilitu pamätí, nových funkcií Precision Boost 2 a Precision Boost Overdrive a mnohé iné. Všetkým týmto témam sa budeme venovať neskôr. Opakujeme, že sme v redakcii uprednostnili test šiestich procesorov pred testom jedného spolu s pretaktovaním a rozborom architektúry. Veríme, že porovnanie výkonu viacerých procesorov bude pre vás zaujímavejšie ako teoretické analýzy. Poďme teda na testy!

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Nějak sem nikde nenašel info na jaké grafice byl proveden herní test – jen z obrázků to byl evidentně Gigabyte. V každém případě z jedné hry lze těžko dělat závěry. Těším se jestli uděláte nějaké podrobnější přímé srovnání herního výkonu.

    1. Ahoj, máš pravdu, v tabuľke testovacej konfigurácie som zabudol uviesť grafickú kartu. Ide o Gigabyte RTX 2080 Ti Gaming OC a tabuľka už je doplnená. Viac testov hier je v pláne, no vzhľadom na časovú náročnosť nebolo možné otestovať 5-6 hier už do tohto článku. Taktiež bude rozumnejšie hry otestovať teraz, keď vyšli nové čipset ovládače a nová AGESA a tým pádom aj BIOSy. Sami sme zvedaví, aký bude praktický výkon, keď AMD odladí všetky detaily. V pláne je teda viacero článkov a test hier je medzi nimi 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *