Veľký test CPU: 3× AMD Ryzen 3000 vs. 3× Intel Coffee Lake

Parametre a detaily

Tretia generácia procesorov AMD Ryzen je tu a s ňou aj 7nm výrobný proces a výrazný nárast IPC. S touto prelomovou sériou Intel dostáva naozaj plnohodnotného konkurenta a to už nie je len cenovou politikou, ale aj reálnym výkonom. Trh počítačov už dlho nebol tak zaujímavý, ako je v tomto roku. Nové modely sme otestovali naprieč všetkými triedami, od Ryzen 5 po Ryzen 9, a to v porovnaní s ekvivaletnými Core i5/7/9.

Úvod

Túto recenziu sme sa rozhodli zamerať predovšetkým na výkon procesorov v základných nastaveniach naprieč množstvom rôznych pracovných, výpočtových a herných benchmarkoch. Vzhľadom na obmedzené množstvo času sme uprednostnili otestovanie väčšieho množstva procesorov pred detailným rozborom architektúry či testov pretaktovania. Týmto témam sa budeme venovať v ďalších článkoch, rovnako máme v pláne otestovať aj viaceré  základné dosky X570 – aktuálne máme v redakcii päť rôznych modelov.

Testovať budeme trojicu procesorov AMD, konkrétne 12-jadrový Ryzen 9 3900X, 8-jadrový Ryzen 7 3700X a 6-jadrový 3600X. Na opačnom fronte máme aktuálnu ponuku Intelu, a to 8-jadrový Core i9-9900K, 8-jadrový Core i7-9700K a 6-jadrový Core i5-9400F. Core i5-9600K sme žiaľ na testy nemali k dispozícii. Detailnú tabuľku s parametrami všetkých procesorov nájdete nižšie.

Základné parametreProcesory AMD prišli v peknom review kite, no balenia samotných procesorov sú už zhodné s tými, ktoré si reálne kúpite v obchode. Škatuľky dostali nový dizajn a pribalené sú aj chladiče, čo pri verziách X nebolo vždy zvykom.

Ryzen 5 3600X obsahuje menší a nepodsvietený Wraith Spire, zatiaľ čo 3700X  a 3900X majú väčší a podsvietený Wraith Prism. Konkurencia k 9900K a 9700K žiadne chladiče nedodáva a 9400F obsahuje iba klasický chladič Intel. Boxované chladiče AMD budú väčšine používateľov úplne postačovať a kúpa vlastného chladenia tak nie je nevyhnutnosť ako v prípade Intelu.

Základný rozdiel medzi procesormi Intel a AMD je typ pätice, a to LGA vs PGA. LGA (Land Grid Array) využíva Intel, zatiaľ čo PGA (Pin Grid Array) nájdete u AMD. Rozdiel medzi týmito dvomi technológiami je v tom, či doska alebo procesor obsahuje kontaktné piny. Pri LGA je to základná doska, ktorá má piny, ktorými komunikuje s procesorom, zatiaľ čo pri PGA je to presne naopak –  procesor má piny, ktoré sa pripájajú k doske. 

Otázka, čo je lepšie, je irelevantná nakoľko každý typ má svoje výhody a nevýhody. Procesory Intel sú odolnejšie lebo nemajú piny a nemá sa na nich tak veľmi čo pokaziť. Na druhej strane sú základné dosky AMD sú odolnejšie z toho istého dôvodu (oproti doskám Intelu enmajú v pätici piny). V oboch prípadoch sa však môže stať, že sa piny či už na doske alebo procesore ohnú a oprava je potom zrejme jednoduchšia na procesore ako na doske.

Nové procesory AMD prinášajú veľké množstvo zmien v architektúre. Od 7 nm výrobného procesu cez lepšiu kompatibilitu pamätí, nových funkcií Precision Boost 2 a Precision Boost Overdrive a mnohé iné. Všetkým týmto témam sa budeme venovať neskôr. Opakujeme, že sme v redakcii uprednostnili test šiestich procesorov pred testom jedného spolu s pretaktovaním a rozborom architektúry. Veríme, že porovnanie výkonu viacerých procesorov bude pre vás zaujímavejšie ako teoretické analýzy. Poďme teda na testy!

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Radeon RX 6900 nafocen, už je tu i levnější karta s dvěma větráky

Tento týden jsme už psali o designu a chladiči referenčního Radeonu s architekturou RDNA 2 alias „Big Navi“, který AMD ukázalo na 3D vizualizaci. Prakticky vzápětí se už objevily i reálné fotografie, takže si můžete udělat lepší představu. Zejména ale prosákly obrázky další karty, která má dva ventilátory a asi by mohla být levnějším modelem, tj, například Radeonem RX 6700. A také máme zprávy o podpoře AV1 videa. Celý článok „Radeon RX 6900 nafocen, už je tu i levnější karta s dvěma větráky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Objavil sa 3D model Radeon RX 6000. I s detailmi chladiča

AMD ukázalo podobizeň jednej z nadchádzajúcich grafických kariet s Big Navi. Jednak formou realistického renderu a jednak v hre Fortnite. A hoci tieto materiály nezachádzajú hlbšie pod kožu, je z nich zrejmé, že referenčné návrhy upustia od tradičných referenčných chladičov s jedným radiálnym ventilátorom. Pravdepodobný top model (RX 6900 XT?) bude mať na pasíve tri vrtule s axiálnymi lopatkami. Celý článok „Objavil sa 3D model Radeon RX 6000. I s detailmi chladiča“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD odhalí Zen 3 a GPU Radeon RX 6000 příští měsíc, známe data

Během tohoto měsíce se hardwarové zprávy točí kolem nových grafických karet GeForce RTX 3000 od Nvidie. Ale ten příští by zdá se mohl alespoň z části být i o konkurenci. AMD totiž oznámilo, že během něj budou odhalené jeho grafiky Radeon RX 6000 s novou architekturou RDNA 2 přinášející už i hardwarovou akceleraci ray tracingu, ale předtím i nové procesory Ryzen 4000 s architekturou Zen 3, obojí hodně očekávané. Celý článok „AMD odhalí Zen 3 a GPU Radeon RX 6000 příští měsíc, známe data“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Nějak sem nikde nenašel info na jaké grafice byl proveden herní test – jen z obrázků to byl evidentně Gigabyte. V každém případě z jedné hry lze těžko dělat závěry. Těším se jestli uděláte nějaké podrobnější přímé srovnání herního výkonu.

  1. Ahoj, máš pravdu, v tabuľke testovacej konfigurácie som zabudol uviesť grafickú kartu. Ide o Gigabyte RTX 2080 Ti Gaming OC a tabuľka už je doplnená. Viac testov hier je v pláne, no vzhľadom na časovú náročnosť nebolo možné otestovať 5-6 hier už do tohto článku. Taktiež bude rozumnejšie hry otestovať teraz, keď vyšli nové čipset ovládače a nová AGESA a tým pádom aj BIOSy. Sami sme zvedaví, aký bude praktický výkon, keď AMD odladí všetky detaily. V pláne je teda viacero článkov a test hier je medzi nimi 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *