Veľký test CPU: 3× AMD Ryzen 3000 vs. 3× Intel Coffee Lake

Metodika testovania

Tretia generácia procesorov AMD Ryzen je tu a s ňou aj 7nm výrobný proces a výrazný nárast IPC. S touto prelomovou sériou Intel dostáva naozaj plnohodnotného konkurenta a to už nie je len cenovou politikou, ale aj reálnym výkonom. Trh počítačov už dlho nebol tak zaujímavý, ako je v tomto roku. Nové modely sme otestovali naprieč všetkými triedami, od Ryzen 5 po Ryzen 9, a to v porovnaní s ekvivaletnými Core i5/7/9.

Metodika testovania

Procesory sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov. Snažili sme sa eliminovať faktory, ktoré by ovplyvnili výkon okrem samotného procesora a základnej dosky. Použili sme tak v oboch prípadoch rovnaké komponenty. Idea všetkých testov bola základné nastavenia a zapnúť profil XMP, žiadne iné úpravy neboli spravené. Takto bude totiž väčšina používateľov aj reálne fungovať.


Zostava AMD

   

   

Zostava Intel

   

   

Testovalo sa na Windows 10 1903 a ovládačoch čipsetu 1.07.07. Testovanie samotné nebolo bezproblémové a potýkali sme sa s množstvom problémov, či už s kompatibilitou pamätí v profile XMP, vysokým napätím 1,5 V, vysokými teplotami v idle či nižšími taktami a skóre, ako mali byť. Vyskúšali sme všetky základné dosky a množstvo rôznych verzií BIOSov, no všade boli podobné ťažkosti. Toto všetko by už mala riešiť najnovšia aktualizácia, o ktorej sme vám nedávno písali. V čase testovania však tento update samozrejme dostupný nebol a nás tak čaká ďalšie testovanie s novými ovládačmi a BIOSmi. V každom prípade príchod nových procesorov AMD sa nezaobišiel bez problémov, čo nám hlásia nielen používatelia, ale aj výrobcovia základných dosiek. Ak vám kúpa nových komponentov alebo zostavy vyslovene nehorí, odporúčame radšej ešte chvíľu počkať, kým sa všetky tieto veci odladia, vyhnete sa tak komplikáciám. Nejde však o nič netradičné a pri príchode novej platformy to je celkom bežné.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový ovladač snižuje napětí a takt Ryzenů 3000 mimo zátěž

Mezi stížnostmi, které se objevily na nové procesory AMD Ryzen 3000, je chování mimo zátěž. Řadě uživatelů se nezdálo, že CPU mají v nečinnosti („idle“) vysoké frekvence a napětí jdoucí až k 1,5 V, jako by byly v turbu. AMD k tomuto problému teď vydalo vysvětlení a také řešení, které spočívá v úpravě chování frekvencí a boostu. Realizuje ho nový ovladač verze 1.07.29 a upravené schéma napájení pro Windows. Celý článok „Nový ovladač snižuje napětí a takt Ryzenů 3000 mimo zátěž“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Podvoltování AMD Ryzenu 3000? Nedělejte to, procesor se brání

U procesorů Ryzen panuje dřív nevídaná situace, kdy vyšší modely většinou nelze přetaktovat ani na úroveň jejich maximálního jednovláknového turba. Je to proto, že automatické řízení taktů a napětí dokáže být v jednovláknovém turbu velmi agresivní a CPU tím vlastně vyčerpává většinu OC potenciálu. Ovšem nejen to. U Ryzenů 3000 s tím zdá se zmizela i možnost podvoltování pro snížení spotřeby. I to je u Zenu 2 téměř nemožné. Celý článok „Podvoltování AMD Ryzenu 3000? Nedělejte to, procesor se brání“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Procesor AMD Ryzen 5 3600 – Nový král mainstreamu

AMD nedávno představilo nové procesory na inovované architektuře Zen 2, založené na 7nm FinFET technologii. Nové procesory slibují vyšší výkon a nižší spotřebu než předchozí generace procesorů Zen+. Marketing je jedna věc, realita často věc druhá. Povedlo se tedy AMD konečně předstihnout Intel? Splnilo AMD své sliby a očekávání zákazníků? To vše se dozvíte v naší recenzi. Celý článok „Procesor AMD Ryzen 5 3600 – Nový král mainstreamu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Nějak sem nikde nenašel info na jaké grafice byl proveden herní test – jen z obrázků to byl evidentně Gigabyte. V každém případě z jedné hry lze těžko dělat závěry. Těším se jestli uděláte nějaké podrobnější přímé srovnání herního výkonu.

  1. Ahoj, máš pravdu, v tabuľke testovacej konfigurácie som zabudol uviesť grafickú kartu. Ide o Gigabyte RTX 2080 Ti Gaming OC a tabuľka už je doplnená. Viac testov hier je v pláne, no vzhľadom na časovú náročnosť nebolo možné otestovať 5-6 hier už do tohto článku. Taktiež bude rozumnejšie hry otestovať teraz, keď vyšli nové čipset ovládače a nová AGESA a tým pádom aj BIOSy. Sami sme zvedaví, aký bude praktický výkon, keď AMD odladí všetky detaily. V pláne je teda viacero článkov a test hier je medzi nimi 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *