Veľký test CPU: 3× AMD Ryzen 3000 vs. 3× Intel Coffee Lake

Metodika testovania

Tretia generácia procesorov AMD Ryzen je tu a s ňou aj 7nm výrobný proces a výrazný nárast IPC. S touto prelomovou sériou Intel dostáva naozaj plnohodnotného konkurenta a to už nie je len cenovou politikou, ale aj reálnym výkonom. Trh počítačov už dlho nebol tak zaujímavý, ako je v tomto roku. Nové modely sme otestovali naprieč všetkými triedami, od Ryzen 5 po Ryzen 9, a to v porovnaní s ekvivaletnými Core i5/7/9.

Metodika testovania

Procesory sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov. Snažili sme sa eliminovať faktory, ktoré by ovplyvnili výkon okrem samotného procesora a základnej dosky. Použili sme tak v oboch prípadoch rovnaké komponenty. Idea všetkých testov bola základné nastavenia a zapnúť profil XMP, žiadne iné úpravy neboli spravené. Takto bude totiž väčšina používateľov aj reálne fungovať.


Zostava AMD

   

   

Zostava Intel

   

   

Testovalo sa na Windows 10 1903 a ovládačoch čipsetu 1.07.07. Testovanie samotné nebolo bezproblémové a potýkali sme sa s množstvom problémov, či už s kompatibilitou pamätí v profile XMP, vysokým napätím 1,5 V, vysokými teplotami v idle či nižšími taktami a skóre, ako mali byť. Vyskúšali sme všetky základné dosky a množstvo rôznych verzií BIOSov, no všade boli podobné ťažkosti. Toto všetko by už mala riešiť najnovšia aktualizácia, o ktorej sme vám nedávno písali. V čase testovania však tento update samozrejme dostupný nebol a nás tak čaká ďalšie testovanie s novými ovládačmi a BIOSmi. V každom prípade príchod nových procesorov AMD sa nezaobišiel bez problémov, čo nám hlásia nielen používatelia, ale aj výrobcovia základných dosiek. Ak vám kúpa nových komponentov alebo zostavy vyslovene nehorí, odporúčame radšej ešte chvíľu počkať, kým sa všetky tieto veci odladia, vyhnete sa tak komplikáciám. Nejde však o nič netradičné a pri príchode novej platformy to je celkom bežné.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Nějak sem nikde nenašel info na jaké grafice byl proveden herní test – jen z obrázků to byl evidentně Gigabyte. V každém případě z jedné hry lze těžko dělat závěry. Těším se jestli uděláte nějaké podrobnější přímé srovnání herního výkonu.

    1. Ahoj, máš pravdu, v tabuľke testovacej konfigurácie som zabudol uviesť grafickú kartu. Ide o Gigabyte RTX 2080 Ti Gaming OC a tabuľka už je doplnená. Viac testov hier je v pláne, no vzhľadom na časovú náročnosť nebolo možné otestovať 5-6 hier už do tohto článku. Taktiež bude rozumnejšie hry otestovať teraz, keď vyšli nové čipset ovládače a nová AGESA a tým pádom aj BIOSy. Sami sme zvedaví, aký bude praktický výkon, keď AMD odladí všetky detaily. V pláne je teda viacero článkov a test hier je medzi nimi 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *