Veľký test CPU: 3× AMD Ryzen 3000 vs. 3× Intel Coffee Lake

Rendering a Geekbench

Tretia generácia procesorov AMD Ryzen je tu a s ňou aj 7nm výrobný proces a výrazný nárast IPC. S touto prelomovou sériou Intel dostáva naozaj plnohodnotného konkurenta a to už nie je len cenovou politikou, ale aj reálnym výkonom. Trh počítačov už dlho nebol tak zaujímavý, ako je v tomto roku. Nové modely sme otestovali naprieč všetkými triedami, od Ryzen 5 po Ryzen 9, a to v porovnaní s ekvivaletnými Core i5/7/9.

Rendering


Cinebench R15 patrí medzi najpopulárnejšie benchmarky vôbec. Veľkým prekvapením je fakt, že 3900X poráža 9900K v single-core teste, pretože práve výkon jedného jadra bola posledná modla Intelu, na ktorú AMD v predchádzajúcich generáciách nestačilo. 3700X a 3600X však tiež nejako výrazne nezaostávajú za 9700K a 9900K. To jasne hovorí o tom, že AMD v náraste IPC neklamalo a Ryzeny sa tak naozaj už dokážu vyrovnať Intelu.

Viacvláknové testy už tak neprekvapili, 12 jadrový a 24 vláknový 3900X necháva všetku konkurenciu za sebou. Prekvapením je možno to, že 3700X poráža 9900K, to asi nikto nečakal.Novšia verzia Cinebench R20 prináša v single-core ešte prekvapivejšie výsledky, AMD tu totiž úplne dominuje. V multi-core si 9900K len tesne zachránil krk pred 3700X, no rozdiel je naozaj zanedbateľný, nakoľko nepredstavuje ani 1 % výkonu.


V POV-Ray opäť vidíte dominanciu viacjadrového výkonu AMD. Zaujímavé ale je, že 8 jadrový 9700K je lepší ako 6-jadrový 12-vláknový 3600X napriek tomu, že mu chýba HT.

Blenderu tiež vládne 3900X a 3700X len o chlp zaostal za 9900K. V tomto teste 3600X poráža 9700K práve vďaka viacerým vláknam.

Geekbench


Geekbench 3 kopíruje výsledky Cinebench R20 s tým rozdielom, že 3700X v ňom poráža 9900K.Novšia verzia Geekbench 4 preferuje single-core výkon Intelov, ale v testoch multi-core je opäť v čele AMD.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový ovladač snižuje napětí a takt Ryzenů 3000 mimo zátěž

Mezi stížnostmi, které se objevily na nové procesory AMD Ryzen 3000, je chování mimo zátěž. Řadě uživatelů se nezdálo, že CPU mají v nečinnosti („idle“) vysoké frekvence a napětí jdoucí až k 1,5 V, jako by byly v turbu. AMD k tomuto problému teď vydalo vysvětlení a také řešení, které spočívá v úpravě chování frekvencí a boostu. Realizuje ho nový ovladač verze 1.07.29 a upravené schéma napájení pro Windows. Celý článok „Nový ovladač snižuje napětí a takt Ryzenů 3000 mimo zátěž“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Podvoltování AMD Ryzenu 3000? Nedělejte to, procesor se brání

U procesorů Ryzen panuje dřív nevídaná situace, kdy vyšší modely většinou nelze přetaktovat ani na úroveň jejich maximálního jednovláknového turba. Je to proto, že automatické řízení taktů a napětí dokáže být v jednovláknovém turbu velmi agresivní a CPU tím vlastně vyčerpává většinu OC potenciálu. Ovšem nejen to. U Ryzenů 3000 s tím zdá se zmizela i možnost podvoltování pro snížení spotřeby. I to je u Zenu 2 téměř nemožné. Celý článok „Podvoltování AMD Ryzenu 3000? Nedělejte to, procesor se brání“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Procesor AMD Ryzen 5 3600 – Nový král mainstreamu

AMD nedávno představilo nové procesory na inovované architektuře Zen 2, založené na 7nm FinFET technologii. Nové procesory slibují vyšší výkon a nižší spotřebu než předchozí generace procesorů Zen+. Marketing je jedna věc, realita často věc druhá. Povedlo se tedy AMD konečně předstihnout Intel? Splnilo AMD své sliby a očekávání zákazníků? To vše se dozvíte v naší recenzi. Celý článok „Procesor AMD Ryzen 5 3600 – Nový král mainstreamu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Nějak sem nikde nenašel info na jaké grafice byl proveden herní test – jen z obrázků to byl evidentně Gigabyte. V každém případě z jedné hry lze těžko dělat závěry. Těším se jestli uděláte nějaké podrobnější přímé srovnání herního výkonu.

  1. Ahoj, máš pravdu, v tabuľke testovacej konfigurácie som zabudol uviesť grafickú kartu. Ide o Gigabyte RTX 2080 Ti Gaming OC a tabuľka už je doplnená. Viac testov hier je v pláne, no vzhľadom na časovú náročnosť nebolo možné otestovať 5-6 hier už do tohto článku. Taktiež bude rozumnejšie hry otestovať teraz, keď vyšli nové čipset ovládače a nová AGESA a tým pádom aj BIOSy. Sami sme zvedaví, aký bude praktický výkon, keď AMD odladí všetky detaily. V pláne je teda viacero článkov a test hier je medzi nimi 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *