Veľký test CPU: 3× AMD Ryzen 3000 vs. 3× Intel Coffee Lake

Rendering a Geekbench

Tretia generácia procesorov AMD Ryzen je tu a s ňou aj 7nm výrobný proces a výrazný nárast IPC. S touto prelomovou sériou Intel dostáva naozaj plnohodnotného konkurenta a to už nie je len cenovou politikou, ale aj reálnym výkonom. Trh počítačov už dlho nebol tak zaujímavý, ako je v tomto roku. Nové modely sme otestovali naprieč všetkými triedami, od Ryzen 5 po Ryzen 9, a to v porovnaní s ekvivaletnými Core i5/7/9.

Rendering


Cinebench R15 patrí medzi najpopulárnejšie benchmarky vôbec. Veľkým prekvapením je fakt, že 3900X poráža 9900K v single-core teste, pretože práve výkon jedného jadra bola posledná modla Intelu, na ktorú AMD v predchádzajúcich generáciách nestačilo. 3700X a 3600X však tiež nejako výrazne nezaostávajú za 9700K a 9900K. To jasne hovorí o tom, že AMD v náraste IPC neklamalo a Ryzeny sa tak naozaj už dokážu vyrovnať Intelu.

Viacvláknové testy už tak neprekvapili, 12 jadrový a 24 vláknový 3900X necháva všetku konkurenciu za sebou. Prekvapením je možno to, že 3700X poráža 9900K, to asi nikto nečakal.



Novšia verzia Cinebench R20 prináša v single-core ešte prekvapivejšie výsledky, AMD tu totiž úplne dominuje. V multi-core si 9900K len tesne zachránil krk pred 3700X, no rozdiel je naozaj zanedbateľný, nakoľko nepredstavuje ani 1 % výkonu.


V POV-Ray opäť vidíte dominanciu viacjadrového výkonu AMD. Zaujímavé ale je, že 8 jadrový 9700K je lepší ako 6-jadrový 12-vláknový 3600X napriek tomu, že mu chýba HT.

Blenderu tiež vládne 3900X a 3700X len o chlp zaostal za 9900K. V tomto teste 3600X poráža 9700K práve vďaka viacerým vláknam.

Geekbench


Geekbench 3 kopíruje výsledky Cinebench R20 s tým rozdielom, že 3700X v ňom poráža 9900K.



Novšia verzia Geekbench 4 preferuje single-core výkon Intelov, ale v testoch multi-core je opäť v čele AMD.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Nějak sem nikde nenašel info na jaké grafice byl proveden herní test – jen z obrázků to byl evidentně Gigabyte. V každém případě z jedné hry lze těžko dělat závěry. Těším se jestli uděláte nějaké podrobnější přímé srovnání herního výkonu.

    1. Ahoj, máš pravdu, v tabuľke testovacej konfigurácie som zabudol uviesť grafickú kartu. Ide o Gigabyte RTX 2080 Ti Gaming OC a tabuľka už je doplnená. Viac testov hier je v pláne, no vzhľadom na časovú náročnosť nebolo možné otestovať 5-6 hier už do tohto článku. Taktiež bude rozumnejšie hry otestovať teraz, keď vyšli nové čipset ovládače a nová AGESA a tým pádom aj BIOSy. Sami sme zvedaví, aký bude praktický výkon, keď AMD odladí všetky detaily. V pláne je teda viacero článkov a test hier je medzi nimi 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *