Nový ovladač snižuje napětí a takt Ryzenů 3000 mimo zátěž

Chipset Driver 1.07.29 a AMD Ryzen Balanced power plan

Mezi stížnostmi, které se objevily na nové procesory AMD Ryzen 3000, je chování mimo zátěž. Řadě uživatelů se nezdálo, že CPU mají v nečinnosti („idle“) vysoké frekvence a napětí jdoucí až k 1,5 V, jako by byly v turbu. AMD k tomuto problému teď vydalo vysvětlení a také řešení, které spočívá v úpravě chování frekvencí a boostu. Realizuje ho nový ovladač verze 1.07.29 a upravené schéma napájení pro Windows.

Ono vysoké napětí, o němž je řeč, může dosahovat až k 1,5 V, jde totiž o to, že uživatelé pozorovali, že jejich procesor i mimo zátěž drží frekvence jednovláknového turba, pro které Ryzeny tato napětí automaticky používají. Typicky přitom mimo zátěž jiné procesory běží na snížených taktech a napětích. Důvod, proč to na Ryzenech 3000 s jádry Zen 2 tak není, je velmi agresivní turbo. Ryzeny s jádry Zen 2 umí přepínat frekvenci každou 1 ms a snaží se velmi agresivně zrychlit běžící aplikace například i kvůli responzivnosti systému.

Ovšem k situaci, kdy na procesoru běží jen nějaká běžná nízká zátěž, tato agresivita vedla k tomu, že jádro CPU šlo zbytečně do turba a tím vyšší spotřeby. Kromě tohoto faktoru ovšem do hry vstupuje komplikovanější věc – v některých případech totiž toto chování způsobilo přímo to, že napětí a frekvenci uživatel sledoval. Mnoho utilit, které monitorují napětí, frekvence a podobné údaje, totiž jádra probouzí a kontaktují v poměrně krátkých časových intervalech a někdy je Ryzeny 3000 chybně vyhodnocují jako aplikaci, která potřebuje výkon, takže jádro přepnou do turba. Pokud tedy pustíte takový program, vybudíte tím procesor uměle to boost a pak uvidíte onu vysokou frekvenci a napětí. Tímto neduhem údajně nemá trpět snad jen CPU-Z, které podle AMD ukazuje v nečinnosti hodnoty správně (ovšem nepozná, že je jádro uspané do C-stavů, to dnes ukazuje jenom Ryzen Master).

AMD Ryzen Balanced power plan

AMD včera jako opravu pro tento problém ve zmíněném novém ovladači čipsetu (ten můžete stáhnout zde) vydalo speciální upravené schéma napájení AMD Ryzen Balanced power plan (které se liší od toho původního z roku 2017 určeného pro Ryzeny 1000). Ovladače by ho měly automaticky instalovat, ale raději si ručně zkontrolujte, zda se vám nastavilo a nezůstává vám zvoleno nějaké jiné. Toto schéma napájení upravuje fungování CPU a mělo by zajistit, aby v nečinnosti CPU běželo na konzervativních taktech. Mělo by to být 99 % základní frekvence (takže u Ryzenu 7 3700X například něco pod 3,6 GHz, napětí by mělo být do 1,2 V). Na této frekvenci procesor poběží v malých zátěžích nebo nečinnosti a turbo boost se aktivuje až při detekci větší zátěže.

Předchozí stav, kdy Ryzen 3000 prakticky pořád aplikoval turbo (graf napětí na osciloskopu)

Zároveň procesor bude méně agresivně přepínat takty. Ve nečinnosti nebo nízké zátěži se takt bude měnit jen každých 15 ms místo oné 1 ms. Granularita na 1ms bude ale použitá v režimu turba. Ovšem turbo bude zaktivováno až při detekci větší zátěže a z předešlého vyplývá, že do něj procesor asi vstoupí až minimálně po 15 ms zátěže. To znamená, že nový plán snížil agresivitu boostu a je možné, že v některých úlohách kde, byla při nárazových zátěžích rychlá aktivace turba přínosem, teď může dojít ke zpomalení. Při delších zátěžích nebo hrách by to ale asi viditelné už být nemělo.

A zde graf po instalaci nových ovaldačů a použití schématu spotřeby AMD Ryzen Balanced. Je vidět běh na základní frekvenci s jen omezeným naběhnutím na frekvenci a napětí turba. Velké propady by měly znamenat uspání do úsporného stavu CC6 (kdy může napětí jít až na 0,2 V)

Tato změna by se jinak měla týkat jen Ryzenů 3000 běžících s nejnovějšími Windows 10 1903, které poprvé používaly 1ms rychlé přepínání frekvencí pomocí technologie CPPC2. Pokud byste měli starší build Windows, případně ovladače čipsetu z doby před 7.7. bez CPPC2, pak se vás ono agresivní turbo netýkalo a měli byste dostat podobné chování, jako teď s aktualizovaným schématem Ryzen Balanced power plan.

Pokud si chcete přečíst podrobný popis tohoto problému a toho, co AMD Ryzen Balanced power plan dělá, najdete ho v tomto dokumentu.

Je škoda, že AMD muselo snížit rychlost, s kterým Ryzeny 3000 dokáží aktivovat turbo, protože tato bleskurychlá responzivnost byla jednou z novinek architektury Zen 2. Je možné, že se firma pokusí systém řízení frekvencí ještě znovuvyladit, aby dokázal poznat nenáročné aplikace nebo situace jako přístup monitorovacích programů, a pak bude možno se vrátit k agresivnímu 1ms přepínání frekvencí i v režimech mimo zátěž. Ovšem může to trvat, nebo dokonce nastat třeba až zase s nějakou další vylepšenou generací architektury Zen.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Ryzen 3600XT, 3800XT a 3900XT vydané, obsahují lepší křemík

Včera uplynul rok od dne (7.7.), kdy AMD vydalo první 7nm Ryzeny 3000. K tomuto výročí firma uvádí nové procesory – Ryzen 5 3600XT, Ryzen 7 3800XT a Ryzen 9 3900XT. Není to ještě nová generace, ale tyto modely přinášejí lepší jednovláknový výkon. Zajímavé je, že nejde o úplně stejný křemík, tyto modely XT obsahují čipy s (lehce) vylepšeným procesem. Ovšem je to momentálně spojené s dost výrazným příplatkem. Celý článok „AMD Ryzen 3600XT, 3800XT a 3900XT vydané, obsahují lepší křemík“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Konec ohlých pinů na Ryzenech, které chladič vyrval ze socketu

Piny na procesorech AMD proti ploškám na procesorech Intel, to je věčné téma hardwarových debat. Provedení AMD má jednu slabinu: socket nedrží procesor na místě, takže při sundavání chladiče občas můžete vytáhnout CPU ven a ohnout při tom piny. Pokud vás toto trápí, objevil se na trhu zlepšovák, který může CPU ochránit: speciální vložka, která Ryzen drží na místě, takže se při demontáži chladičů nemáte čeho bát. Celý článok „Konec ohlých pinů na Ryzenech, které chladič vyrval ze socketu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel Core i7-10700K: nižšie číslo, lepšia cena, vyšší výkon?

V poslednom teste Core i9-10900K sme zistili, že je síce skvelý na hry vo vysokých fps, no spotreba, cena a pracovný výkon nie sú také dobré, ako ponúka konkurenčné AMD. Intel si tak stále udržal náskok v hrách, no 10900K rozhodne nie je ideálny procesor. Ak sú vašou prioritou hry, alternatívou môže byť Core i7-10700K, ktorý je vlastne len preznačený a mierne upravený Core i9-9900K. Celý článok „Intel Core i7-10700K: nižšie číslo, lepšia cena, vyšší výkon?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *