Nový ovladač snižuje napětí a takt Ryzenů 3000 mimo zátěž

Chipset Driver 1.07.29 a AMD Ryzen Balanced power plan

Mezi stížnostmi, které se objevily na nové procesory AMD Ryzen 3000, je chování mimo zátěž. Řadě uživatelů se nezdálo, že CPU mají v nečinnosti („idle“) vysoké frekvence a napětí jdoucí až k 1,5 V, jako by byly v turbu. AMD k tomuto problému teď vydalo vysvětlení a také řešení, které spočívá v úpravě chování frekvencí a boostu. Realizuje ho nový ovladač verze 1.07.29 a upravené schéma napájení pro Windows.

Ono vysoké napětí, o němž je řeč, může dosahovat až k 1,5 V, jde totiž o to, že uživatelé pozorovali, že jejich procesor i mimo zátěž drží frekvence jednovláknového turba, pro které Ryzeny tato napětí automaticky používají. Typicky přitom mimo zátěž jiné procesory běží na snížených taktech a napětích. Důvod, proč to na Ryzenech 3000 s jádry Zen 2 tak není, je velmi agresivní turbo. Ryzeny s jádry Zen 2 umí přepínat frekvenci každou 1 ms a snaží se velmi agresivně zrychlit běžící aplikace například i kvůli responzivnosti systému.

Ovšem k situaci, kdy na procesoru běží jen nějaká běžná nízká zátěž, tato agresivita vedla k tomu, že jádro CPU šlo zbytečně do turba a tím vyšší spotřeby. Kromě tohoto faktoru ovšem do hry vstupuje komplikovanější věc – v některých případech totiž toto chování způsobilo přímo to, že napětí a frekvenci uživatel sledoval. Mnoho utilit, které monitorují napětí, frekvence a podobné údaje, totiž jádra probouzí a kontaktují v poměrně krátkých časových intervalech a někdy je Ryzeny 3000 chybně vyhodnocují jako aplikaci, která potřebuje výkon, takže jádro přepnou do turba. Pokud tedy pustíte takový program, vybudíte tím procesor uměle to boost a pak uvidíte onu vysokou frekvenci a napětí. Tímto neduhem údajně nemá trpět snad jen CPU-Z, které podle AMD ukazuje v nečinnosti hodnoty správně (ovšem nepozná, že je jádro uspané do C-stavů, to dnes ukazuje jenom Ryzen Master).

AMD Ryzen Balanced power plan

AMD včera jako opravu pro tento problém ve zmíněném novém ovladači čipsetu (ten můžete stáhnout zde) vydalo speciální upravené schéma napájení AMD Ryzen Balanced power plan (které se liší od toho původního z roku 2017 určeného pro Ryzeny 1000). Ovladače by ho měly automaticky instalovat, ale raději si ručně zkontrolujte, zda se vám nastavilo a nezůstává vám zvoleno nějaké jiné. Toto schéma napájení upravuje fungování CPU a mělo by zajistit, aby v nečinnosti CPU běželo na konzervativních taktech. Mělo by to být 99 % základní frekvence (takže u Ryzenu 7 3700X například něco pod 3,6 GHz, napětí by mělo být do 1,2 V). Na této frekvenci procesor poběží v malých zátěžích nebo nečinnosti a turbo boost se aktivuje až při detekci větší zátěže.

Předchozí stav, kdy Ryzen 3000 prakticky pořád aplikoval turbo (graf napětí na osciloskopu)

Zároveň procesor bude méně agresivně přepínat takty. Ve nečinnosti nebo nízké zátěži se takt bude měnit jen každých 15 ms místo oné 1 ms. Granularita na 1ms bude ale použitá v režimu turba. Ovšem turbo bude zaktivováno až při detekci větší zátěže a z předešlého vyplývá, že do něj procesor asi vstoupí až minimálně po 15 ms zátěže. To znamená, že nový plán snížil agresivitu boostu a je možné, že v některých úlohách kde, byla při nárazových zátěžích rychlá aktivace turba přínosem, teď může dojít ke zpomalení. Při delších zátěžích nebo hrách by to ale asi viditelné už být nemělo.

A zde graf po instalaci nových ovaldačů a použití schématu spotřeby AMD Ryzen Balanced. Je vidět běh na základní frekvenci s jen omezeným naběhnutím na frekvenci a napětí turba. Velké propady by měly znamenat uspání do úsporného stavu CC6 (kdy může napětí jít až na 0,2 V)

Tato změna by se jinak měla týkat jen Ryzenů 3000 běžících s nejnovějšími Windows 10 1903, které poprvé používaly 1ms rychlé přepínání frekvencí pomocí technologie CPPC2. Pokud byste měli starší build Windows, případně ovladače čipsetu z doby před 7.7. bez CPPC2, pak se vás ono agresivní turbo netýkalo a měli byste dostat podobné chování, jako teď s aktualizovaným schématem Ryzen Balanced power plan.

Pokud si chcete přečíst podrobný popis tohoto problému a toho, co AMD Ryzen Balanced power plan dělá, najdete ho v tomto dokumentu.

Je škoda, že AMD muselo snížit rychlost, s kterým Ryzeny 3000 dokáží aktivovat turbo, protože tato bleskurychlá responzivnost byla jednou z novinek architektury Zen 2. Je možné, že se firma pokusí systém řízení frekvencí ještě znovuvyladit, aby dokázal poznat nenáročné aplikace nebo situace jako přístup monitorovacích programů, a pak bude možno se vrátit k agresivnímu 1ms přepínání frekvencí i v režimech mimo zátěž. Ovšem může to trvat, nebo dokonce nastat třeba až zase s nějakou další vylepšenou generací architektury Zen.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Dostupnost Radeonů RX 9070 a 9070 XT se zlepší „po dubnu“

Nové grafiky AMD vydané začátkem měsíce stihl, zdá se, po vydání poměrně velký zájem. To ale mělo také tu nevýhodu, že jich vznikl nedostatek a podobně jako u grafik GeForce RTX 5000 je obchody (a dost možná už i distributoři a výrobci) zdražili. Protože jde o důsledek převisu poptávky nad nabídkou, měly by ceny klesnout, až nedostatek karet poleví. Zdá se, že takový moment by mohl nastat někdy v polovině jara, alespoň podle jednoho z výrobců. Celý článok „Dostupnost Radeonů RX 9070 a 9070 XT se zlepší „po dubnu““ »

  •  
  •  
  •  

MSI potvrdilo, že nebude vyrábět grafiky Radeon RX 9000

Loni se firma MSI stáhla z výroby grafik Radeon a stala se víceméně exkluzivním výrobcem jen grafik GeForce. Firma už v generaci grafik RX 7000 s architekturou RDNA 3 z roku 2022 nebyla moc aktivní, loni ale své modely úplně přestala nabízet. Při vydání Radeonů RX 9070 a RX 9070 XT s novou architekturou RDNA 4 se opět objevily otázky na to, zda MSI třeba nechce tyto karty také vyrábět. Vypadá to však, že se na rozhodnutí nic nezměnilo. Celý článok „MSI potvrdilo, že nebude vyrábět grafiky Radeon RX 9000“ »

  •  
  •  
  •  

Test Sapphire Pure AMD Radeon RX 9070 XT: skvělý i v bílé

Pure AMD Radeon RX 9070 XT od Sapphire je mírně výše taktovanou variantou základního modelu Pulse AMD Radeon RX 9070 XT. Je osazený stejným chladičem, liší se jen barevným provedením a designem krytu a backplate. Z hlediska provozních vlastností či výkonu jsou na tom oba modely podobně. Kromě barvy je tak nejpatrnějším rozdílem mezi oběma modely podsvícení loga Sapphire na boku karty pomocí adresovatelných RGB LED. Celý článok „Test Sapphire Pure AMD Radeon RX 9070 XT: skvělý i v bílé“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *