Návod: Jak rozjet nové Ryzeny na starší základní desce B450

Softwarová příprava

Chcete si pořídit nový procesor AMD Ryzen Matisse? A nechcete zbytečně utrácet velké peníze za nové základní desky s čipovou sadou X570? Nevadí, nové Ryzeny jde provozovat i na starších deskách. K tomu samozřejmě potřebujete provést aktualizaci BIOS. A ne každý má doma Ryzen z řady 1000 a 2000. Naštěstí existuje řada základních desek, které umí aktualizovat BIOS i bez procesoru. Na jednu takovou se zaměříme.

Tento návod si klade za cíl detailně vysvětlit postup pro zprovoznění procesoru AMD Ryzen 5 3600 na základní desce MSI B450 Tomahawk, jenž patří za jednu z nejprodávanějších desek pro procesory Ryzen. Nicméně MSI nabízí více modelů, než jen Tomahawk, kde lze stejný postup s malými modifikacemi také použít. Na konci tohoto článku je uveden seznam základních desek s paticí AM4, které jsou vybaveny funkcí BIOS Flashback+/USB BIOS Flashback. Dle informací od MSI lze tuto funkcí využít pro nahrání nové verze BIOS na základní desku, aniž byste měli v desce osazený procesor, operační paměť nebo grafickou kartu. Zde uvedený návod se však může u těchto desek mírně lišit. Nejlepší je koneckonců vždy konzultovat manuál k odpovídající základní desce a řídit se instrukcemi, které uvedl výrobce základní desky. Takže jak to tedy provést? A co k tomu vše potřebujete? Pouze základní desku, napájecí zdroj a USB disk.

Upozornění: Aktualizace BIOS na novou verzi má vždy svá rizika a možné komplikace. Autor ani redakce nemohou ručit za případné problémy či poškození hardware důsledkem nesprávného postupu nebo manipulace. Berte tedy prosím na vědomí, že BIOS update provádíte vždy na vlastní riziko!

Krok 1

Začneme nejprve USB diskem, respektive jeho přípravou. Je potřeba jej mít naformátovaný v souborovém systému FAT32 a samozřejmě nemusím dodávat, že formátování disku odstraní všechna data, která máte na USB disku uložená. Pokud tam tedy máte důležitá data, nejprve je někam zazálohujte a teprve poté disk zformátujte.

Krok 2

Nyní je třeba stáhnout aktuální* verzi BIOSu ze stránek podpory pro MSI B450 Tomahawk:
https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK
*V současné době se jedná o verzi 7C02v19 vydanou 10.7.2019

Pokud máte AMD Ryzen řady 3000 ale nemáte v plánu měnit svou desku za novou s čipsetem X570, je pro vás aktualizace BIOS nezbytná. Pokud však ještě nejste rozhodnutí a zatím sledujete články, testy a unboxingy, doporučujeme ponechat si současnou verzi BIOS dokud nepřejdete na nový procesor.

Po updatu na nový BIOS si můžete všimnout, že uživatelské prostředí je zcela odlišné proti předchozí verzi. Nový BIOS má zjednodušené prostředí (GUI) kvůli limitaci velikostí BIOS ROM a nutnosti vtěsnat podporu řady 3000 do omezené kapacity BIOS ROM. Jedná se o GSE Lite verzi rozhraní s méně grafickými prvky a ikonami než Click BIOS 5, nicméně funkce jako as A-XMP, M-Flash a Smart Fan Control jsou zachovány. Ale odpadla podpora starších procesorů Bristol Ridge.

Krok 3

Nyní je třeba stažený archiv (7C02v19.zip) otevřít a zkopírovat soubor BIOSu (E7C02AMS.190) do kořenového adresáře USB disku, který jste si již nachystali v prvním kroku.

Krok 4

Dalším krokem je změna názvu a přípony souboru. Přejmenujte celý název souboru z E7C02AMS.190 na msi.rom. Nezapomeňte přejmenovat nejen název, ale i příponu souboru!

Pokračování na další straně.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock B450M Steel Legend: budgetový základ pod Ryzen

ASRock je už dlouho známý nabídkou kvalitních základních desek za rozumné peníze a jeho řada Steel Legend by měla opět tuto skutečnost potvrzovat. V řade Steel Legend jde najít dvě desky pro AMD (B450 a B450M) a jednu pro Intel (Z390). Dle marketingového hesla „Tough as Steel, True Legend“ by měly tyto desky nabídnout stabilitu i při OC procesoru a RAM a poskytnout legendární spolehlivost celého systému. Celý článok „ASRock B450M Steel Legend: budgetový základ pod Ryzen“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX

Dva formáty, dve čipové súpravy, tri základné dosky. Obsadili sme také modely, aby bolo porovnanie čo najatraktívnejšie. A veruže z monitoringu frekvencií, analýzy spotreby či návrhu a zahrievania, vzišli pozoruhodné závery. Dôležitá je ale i pamäťová podpora, výbava konektorov a v neposlednom rade takisto cena. Zistite, ktorá z dosiek má najbližšie k vašim predstavám o optimálnom základe platformy AMD AM4. Celý článok „Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *