ASRock B450M Steel Legend: budgetový základ pod Ryzen

Parametry a rozbor

ASRock je už dlouho známý nabídkou kvalitních základních desek za rozumné peníze a jeho řada Steel Legend by měla opět tuto skutečnost potvrzovat. V řade Steel Legend jde najít dvě desky pro AMD (B450 a B450M) a jednu pro Intel (Z390). Dle marketingového hesla „Tough as Steel, True Legend“ by měly tyto desky nabídnout stabilitu i při OC procesoru a RAM a poskytnout legendární spolehlivost celého systému.

Základní parametry


Co najdete v balení

Balení je tradičně minimalistické a odpovídá příznivé ceně. Vedle základní desky najdete v balení kryt panelu I/O, dva kabely SATA pro připojení disků, dva šroubky pro uchycení M.2 SSD a tištěný manuál. Dále v balení najdete DVD s ovladači a aplikacemi, což je v zásadě zbytečná položka. Ovladače a aplikace je nejlepší stahovat v aktuálních verzích přímo ze stránek výrobce. Jistě by tedy místo DVD stačil štítek s QR kódem jako odkaz na web podpory ASRock.

Analýza základní desky

Deska je formátu mATX a je stylizovaná v rámci řady Steel Legend, tedy v odstínech černé, šedé a bílé se stříbrnými kovovými detaily. V PC skříni se skleněnou bočnicí bude vypadat atraktivně a neutrální barevné schéma nebude dělat problém při výběru ostatních komponent. Čipset AMD B450 Promontory podporuje procesory z řad Pinnacle Ridge, Summit Ridge nebo Raven Ridge, tedy aktuální nabídku všech procesorů pro patici AMD AM4.

Napájení procesoru obstarává kaskáda v konfiguraci 4+2, tedy 4 fáze pro CPU a 2 fáze pro iGPU, tedy samozřejmě pokud je procesor grafickým jádrem vybaven. Všechny fáze jsou pasivně chlazené relativně velkým hliníkovým pasivem s několika žebry. Při továrním nastavení byly teploty kaskády v rozumných mezích (do 65 °C), ale po OC procesoru už se teplota blížila 90 °C, což je ještě stále celkem přijatelné, ale chce to mít alespoň trošku slušný airflow ve vaší skříni (testy probíhaly na open air bench bez airflow a měření teplot kaskády bylo pouze orientační pomocí termočlánku, protože deska nemá čidlo teploty VRM).

Deska je vybavena dvěma sloty M.2, ovšem pouze jeden podporuje rychlé SSD NVMe, druhý je připojen pouze rozhraním SATA. V této cenové kategorii je to však naprosto přijatelné řešení. Škoda jen, že ASRock neosadil slot Ultra M.2 pasivním chladičem, jak už dnes bývá dobrým zvykem.

O síťovou konektivitu se stará Realtek RTL8111H s gigabitovým portem LAN, tedy běžné řešení pro připojení pomocí Ethernetu. Sloty PCIe jsou celkem tři. Nahoře, hned pod paticí procesoru, nalezneme krátký slot PCIe 2.0 ×1, pod ním je pak hlavní slot PCIe 3.0 ×16 s plnou konektivitou pro grafické adaptéry a jako poslední je zde slot PCIe 2.0 ×4, ovšem s plnou délkou (×16). Deska podporuje AMD CrossFireX, nicméně nepodporuje Nvidia SLI.

Zvukové výstupy obstarává čip od Realteku, typ ALC892, podporující až osmikanálový zvuk. Trochu škoda, že ASRock neosadil tuto desku novějším a kvalitnějším zvukovým čipem, ale někde se ušetřit muselo. Alespoň tedy, že jsou zde čtyři kapacitory Nichicon. Náročnější uživatelé budou ale i tak nuceni použít přídavnou zvukovou kartu nebo externí DAC.

V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani podsvícení RGB. Integrované LED najdeme pod chladičem čipsetu tak i pod krytem I/O. Na desce jsou navíc dva klasické 12V porty RGB (jeden blízko patice procesoru pro podsvícení chladiče a jeden u spodního okraje desky) a jeden adresovatelný 5V port v u spodního okraje desky. Není tedy problém zapojit další pásky LED, podsvícení CPU chladiče nebo další ventilátory s podsvícením RGB a vše ovládat a synchronizovat pomocí software základní desky.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V Rusku si vyrábí vlastní základní desky. Přeznačené B450 ASRock

Nejen Čína, už i Rusko kvůli špatným vztahům se západním světem chce mít svůj vlastní počítačový hadware a vlastní počítačový průmysl. Firma Philax tam teď má začít vyrábět domácí ruské monitory a desky pro procesory Ryzen. První už byla ukázána, ovšem úplně nezávisle vyrobená asi nebude, protože vypadá úplně přesně jako jedna B450 deska vyráběná ASRockem, jen z ní byla odstraněná jeho loga. Celý článok „V Rusku si vyrábí vlastní základní desky. Přeznačené B450 ASRock“ »

  •  
  •  
  •  

AMD ustoupí: podpora Zenu 3 na B450/X470 deskách bude, ale beta

Když AMD odhalilo čipset B550, oznámilo nepříjemnou věc, že procesory s architekturou Zen 3 nebudou podporované na starších deskách s čipsety řady 300 a 400. Vznesla se proti tomu značná kritika. Máme dobrou zprávu: AMD nyní zareagovalo a rozhodnutí změnilo. Na deskách s čipsety B450 a X470 bude možné použít Ryzeny 4000  s jádry Zen 3, ovšem kvůli technickým komplikacím to bude mít různé háčky. Celý článok „AMD ustoupí: podpora Zenu 3 na B450/X470 deskách bude, ale beta“ »

  •  
  •  
  •  

Návod: Jak rozjet nové Ryzeny na starší základní desce B450

Chcete si pořídit nový procesor AMD Ryzen Matisse? A nechcete zbytečně utrácet velké peníze za nové základní desky s čipovou sadou X570? Nevadí, nové Ryzeny jde provozovat i na starších deskách. K tomu samozřejmě potřebujete provést aktualizaci BIOS. A ne každý má doma Ryzen z řady 1000 a 2000. Naštěstí existuje řada základních desek, které umí aktualizovat BIOS i bez procesoru. Na jednu takovou se zaměříme. Celý článok „Návod: Jak rozjet nové Ryzeny na starší základní desce B450“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Hned v úvodní tabulce dvojchyba – Patice AMD B450 Čipová sada Intel B365

    Jinak docela by mě zajímalo jaký může být cenový rozdíl mezi zvukovým čipem ALC892 a ALC1220. Osobně bych řekl, že rozdíl bude minimální a výrobci desek toho jen zneužívají a kvalitnější čip neosazují na běžné desky, aby přiměli lidi kupovat předražené rádoby herní desky. A co sem měl možnost si vyzkoušet, tak ten rozdíl v kvalitě těchto čipů je hodně velký.

    1. Nejde jen o zvukový čip jako takový, ale o celkové zpracování zvuku. Co jsem koukal na zahraniční recenze, tak zrovna tady je to jeden z těch lepších ALC892, právě díky těm Nichiconům a většině lidí to stačit bude. Jinak třeba já rozdíl mezi ALC892 a ALC1220 poznám, ale až s kvalitními sluchátky a ne vždy a všude. Nicméně proto mám v PC zvukovou kartu AE-5 a nespoléhám se na interní řešení základních desek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *