AMD ustoupí: podpora Zenu 3 na B450/X470 deskách bude, ale beta

AMD oznamuje plán přidat alternativní podporu procesorů s jádry Zen 3 formou beta BIOSů

Když AMD odhalilo čipset B550, oznámilo nepříjemnou věc, že procesory s architekturou Zen 3 nebudou podporované na starších deskách s čipsety řady 300 a 400. Vznesla se proti tomu značná kritika. Máme dobrou zprávu: AMD nyní zareagovalo a rozhodnutí změnilo. Na deskách s čipsety B450 a X470 bude možné použít Ryzeny 4000  s jádry Zen 3, ovšem kvůli technickým komplikacím to bude mít různé háčky.

AMD původně nechtělo procesory s jádry Zen 3 podporovat, údajně protože většina desek má příliš malé paměti pro BIOS, takže by se do nich nevešla současně podpora pro starší CPU a vznikl by značný chaos pro méně zkušené uživatele. Nicméně pod tlakem veřejného míněné AMD dá nadšencům, kteří chaos a problémy výměnou za možnost upgradu jsou ochotní řešit, tuto možnost. Firma slíbila, že ve spolupráci s výrobci desek podporu na starších deskách vytvoří.

Nebude to ovšem ve standardních BIOSech (tomu brání ony různé potíže). Zůstává, že úplně plnohodnotná, standardní a učesaná podpora pro Zen 3 bude jen na B550, X570 (a asi ještě neoznámených A520) deskách. Pro desky generace 400 ale budou dostupné beta BIOSy pro ty, kdo budou chtít Zen 3 používat. Tyto beta BIOSy budou ovšem „fork“ neboli volitelná alternativní verze, s níž budou spojená různá omezení.

Omezení spojená s beta BIOSy pro Zen 3

Tyto beta aktualizace budou pravděpodobně odstraňovat podporu pro některá starší CPU – 28nm APU Bristol Ridge, ale nejspíš i procesory Ryzen první generace nebo některá APU. U desek s 32MB BIOSem by to nemuselo být tak zlé, ale u těch 16MB možná bude třeba vyhodit poměrně hodně předchozích generací.

AMD také uvádí, že update BIOSu bude pravděpodobně nevratný, nebude možné naflashovat desku zpět. Toto je proto, že kvůli ušetření místa bude přeorganizovaný vnitřní systém souborů i blok, který je potřebný pro flashování. Toto bude ale dost citlivé, protože je možné, že beta BIOSy nebudou tak odladěné jak ty běžné, takže v případě výskytu bugů by uživatel mohl být neschopen se jich zbavit (nicméně ještě by asi mohlo být možné fyzicky vyměnit čip s BIOSem nebo použít externí programátor pro flashování, což zručnější kutil dokáže realizovat i pomocí Raspberry Pi).

Tyto beta BIOSy současně asi nebudou vydány hned s procesory, nebudou mít prioritu, takže vlastníci starších desek si na ně budou muset chvíli počkat. AMD neříká, že to budou jednorázová vydání, na která pak nikdo nesáhne, údajně na této větvi bude probíhat vývoj a opravy chyb, ale bude záležet na výrobcích desek, jak mnoho úsilí učiní, aby tyto aktualizace pro jednotlivé svoje desky připravili a jak pečlivě budou opravovat chyby ve svém vlastním kódu (tj. mimo část AGESA od AMD).

Čipset AMD X470

Také není zaručeno, že takovýto beta BIOS bude vydán pro všechny desky s čipsetem B450 a X470. Výběr bude ponechán na výrobcích, kteří například mohou tuto podporu vyrobit jenom pro vybrané dražší či populárnější modely.

Podle AMD je také v plánu, že beta BIOSy pro Zen 3 by nemusely být normálně k dispozici ke stažení každému, ale dostali byste je jenom na vyžádání. Přičemž byste museli potvrdit, že máte desku, které se tento update týká a že máte koupený procesor s architekturou Zen 3 (toto i kvůli tomu, že v některých případech asi update může odstranit podporu pro CPU, na kterém zrovna běžíte). Zda bude služba podpory po vás třeba chtít přímo kopii objednávky či fotku CPU, nebo bude stačit odkliknout nějaké automatizované prohlášení, že berete riziko na sebe a víte, co děláte, to zatím není jasné.

Rozhodnutí přijít s touto alternativní formou podpory Zenu 3 bylo údajně uděláno až teď během posledních dvou týdnů po oznámení B550, tudíž přípravy a hledání řešení jsou na samém začátku a konkrétní podoba není ještě jasná. To znamená, že až ve finále beta BIOSy vyjdou, možná to nebude až taková opičí dráha, jak bylo předestřeno výše. Možná že některá omezení (například to o nemožnosti vrátit se na standardní firmware) nebudou nakonec nutná. AMD a výrobci desek si teď asi trošku kryjí záda a snaží se zabránit tomu, aby očekávání byla příliš velká. Je možné, že nakonec bude forma této podpory mnohem uhlazenější, ale prozatím bychom se měli připravit, že s ní mohou být spojené nějaké nepříjemnosti, nevýhody a nepohodlí.

Nicméně AMD také pořád připomíná, že plnohodnotná podpora (a k tomu i PCI Express 4.0) bude jenom na deskách generace 500. Tato beta podpora je pro ty, kdo už mají desku z minulosti. Pokud stavíte nový počítač teď, je důrazně doporučeno koupit X570 nebo počkat do příštího měsíce na B550, máte-li v plánu eventuální upgrade na Zen 3.

Desky s čipsetem B350, A320 a X370 mají údajně smůlu

Jak jste si mohli všimnout, pořád je řeč jenom o deskách řady 400. Bohužel to vypadá, že u generace 300 – tedy desek s čipsety A320, B350 a X370 – už AMD takto slevit nechce a podle některých informací ani nemíní ponechat tuto možnost na výrobcích desek. Je teoreticky možné, že to nějaký výrobce zkusí na vlastní pěst přidat podporu třeba na highendové X370 desky a podaří se mu to. V takovém případě by AMD nemělo tomuto pokusu nijak bránit, ale obecně to zatím vypadá tak, že s deskami generace 300 velká šance není.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. S díky vítám, ale chápu to pouze jako doplněk právě s ohledem na rozhraní. Pro někoho, kdo se pohybuje ve středu (8-12 vláken) to bude, troufám si říci, mít větší význam (nové generace rozhraní oželí spíše). A mimochodem, všiml jsem si, že MSI má v plánu B550 MPG Gaming Edge WiFi, teda patrně konkurenční mATX desku s možností x8/x8 na slotech při cpu, sympatické!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *