MSI Prestige P100: Elegán, ktorému (zatiaľ) niečo chýba

Hlavne elegantne

Uchmatnúť si čo najširšie spektrum zákazníkov je veľká výhoda a MSI myslí nielen na konzumentov, ale i tvorcov obsahu. Napriek tomu je rovnako dobre vhodný aj na hranie hier a multimédiá. Počítač Prestige okúzli ihneď aj vzhľadom, malými rozmermi, štandardizovanými komponentmi a aj ich efektívnym vnútorným usporiadaním. Napriek tomu nejde úplne o to „pravé orechové“.

Základné parametre


Hlavne elegantne

Celá zostava je zabalená do kartónovej škatule. Vo vnútri je vystlaná molitanom, čo výrazne znižuje pravdepodobnosť poškodenia obsahu pri preprave. Nakoľko je zostava kompletná, jej príslušenstvo nie treba veľmi rozširovať a tak stačí napájací kábel, kábel SATA na možné rozšírenie dátového úložiska a návod na obsluhu. Po vybalení počítača zo škatule sa vám môže tvar zdať povedomý. Vychádza totiž z počítačov MSI Trident, z ktorých sme jeden (X) testovali minulý rok.

Prestige je primárne zameraný pre tvorcov obsahu a tak sa tomu prispôsobil aj vzhľad. Ostré hrany a agresívny vzhľad herného Tridentu sa vymenil za uhladenosť. Bočnice z oboch strán majú na väčšine plochy trojuhoľníkové výseky, no skrz na skrz nie sú tak deravé, ako sa zdá. Tvorene sú totiž z viacerých vrstiev, z ktorých výrazne perforovaná je iba vonkajšia.

Otvory sú len tam, kde je potrebný prívod chladného vzduchu. Vedľa grafickej karty, procesorového chladiča a zdroja. Je to viac než postačujúce a celý komplet sa vďaka správnemu rozloženiu komponentov chladí bez problémov. Toto dvojvrstvové zloženie má mimochodom za následok hrúbku bočníc až 5 mm, čo je fajn. Slabšie je to s ochranou pred prachom, filtre tu nenájdete.

Na ľavej strane predného panela sú k dispozícií konektory USB, konkrétne 2× USB 3.2 gen 1 (typ A + C) a 1× USB 2.0. Zaujímavosťou je, že USB 3.2 nie je farebne odlíšený od štandardu 2.0 a oba zdieľajú rovnakú bielu farbu.

Pri prednom paneli ešte ostaneme. Jeho nadvihnutá časť ukrýva pás LED RGB pozdĺž celej ľavej, hornej a spodnej časti. Upravovať farby a svietiace režimy je možné z Dragon Centra MSI pomocou aplikácie Mystic Light. Intenzita osvetlenia je regulovatelná v širokom rozsahu. Dá sa dostatočne nízko stmiť (či úplne vypnúť), ale aj poriadne rozžiariť.

Vrchná časť skrinky ma okrem tlačidla na zapnutie aj inú, zaujímavú funkciu. Pod vyvýšenou vrchnou časťou sú otvory, ktoré pomáhajú odvádzať teplý vzduch zo skrinky. Pri takto malej skrinke (132 × 372 × 404 mm) a výkonných komponentoch určite nie je na zahodenie, využiť každú príležitosť zvýšiť efektivitu chladenia. 

Vo vertikálnej polohe držia skrinku tri „nožičky“ na podnose

Väčšina konektorov je umiestnená tradične vzadu. Vrchná časť konektorov patrí výstupom grafickej karty GTX 1660 Super (Ventus XS). Na spresnenie to je 3× DisplayPort 1.4 a 1× HDMI 2.0b. Následne sú tu konektory základnej dosky MPG Z390I Gaming Edge AC: 5× 3,5mm jack na slúchadlá a mikrofon, 2× USB 3.2 gen. 1, 2× USB 3.1 gen. 1, 2× USB 2.0, 1× DisplayPort 1.2, 1× DVI-D, 1× RJ-45 a 1× S/PDIF. Nevyužitý priestor zadnej steny (tj. plocha bez konektorov) je na lepšie chladenie „na rešeto“.

Výhodou P100 je možnosť kombinovania samotných komponentov. Aj pri tak malom objeme (necelých 20 litrov) je možné vymeniť komponenty za vlastné. Vďaka prepracovanému usporiadaniu je vidieť, že pod ľavou bočnicou je ešte veľa priestoru pre prípadnú výmenu grafickej karty, ktorá môže výkon zostavy zvýšiť v desiatkách percent. Možnosť umiestniť grafickú kartu limituje len jej dĺžka, ktorá môže byť maximálne 330 mm, čo v podstate znamená, že je možnosť použiť akúkoľvek kartu.

Druhá strana poskytuje rozšírenie úložiska o 2,5″ SSD alebo HDD v prípade, že vám tie vstavané (1 TB SSD a 2 TB HDD) nebudú stačiť. Po horších skúsenostiach s platňovým diskom, k čomu sa dostaneme v ďalšej kapitole, odporúčam siahnúť po SSD. Celý komplet napája 650 W FSP650-57SAB, čo je dostatočne výkonný zdroj v prípade rozšírenia alebo hardvérovej obmeny. Doska je umiestnená v strede pocítača a obklopená je komponentami z oboch strán. Jej výhodou je aj bezdrôtová konektivita Wi-Fi 6 (AX200). Podporovaný je aj Bluetooth 5.0, cez ktorý je možné pripojiť všetky potrebné periférie.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Příští týden je CES 2021. Velké novinky, na které se můžete těšit

Na začátku ledna se každoročně v Las Vegas koná veletrh výpočetní techniky, spotřebitelské elektroniky a počítačových technologií CES (Consumer Electronics Show). Letos kvůli stále zuřícímu koronaviru nemůže být pořádán fyzicky, ale o každoroční nálož novinek a odhalení, která se do něj soustředí, nepřijdeme, protože se CES 2021 koná virtuálně. Podíváme se, co se na nás díky tomu v následujícím týdnu chystá. Celý článok „Příští týden je CES 2021. Velké novinky, na které se můžete těšit“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MSI Optix MAG274QRF-QD: herný monitor s profi vlastnosťami

V poslednej dobe sme sa pozreli na viacero multimediálnych, dizajnových či pracovných monitorov, no väčšinu z vás budú asi najviac zaujímať herné modely. Do rúk sa nám dostala horúca novinka od MSI s komplikovaným názvom Optix MAG274QRF-QD. Má 27″ QHD 165 Hz displej s Quantum Dot a podporou G-Sync, čo sú naozaj solídne výhliadky. Pozeráme sa na nový go-to monitor pre zanietených hráčov? Celý článok „MSI Optix MAG274QRF-QD: herný monitor s profi vlastnosťami“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

RTX 3060 Ti sú vonku: Ampere s ľudovým pomerom cena/výkon

Pred koncom roka napokon konečne vychádzajú aj cenovo dostupné grafické karty – GeForce RTX 3060 Ti. Tento rad sa medzi používateľmi vždy tešil vysokej popularite a masovému záujmu. Ten momentálne trochu škrtí slabšia dostupnosť, no napriek sa oplatí po e-shopoch striehnuť. Z času na čas sa nejaký kus skladom objaví. Poďme si prejsť, z akých modelov môžete vyberať. Celý článok „RTX 3060 Ti sú vonku: Ampere s ľudovým pomerom cena/výkon“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *