MSI Prestige P100: Elegán, ktorému (zatiaľ) niečo chýba

Hlavne elegantne

Uchmatnúť si čo najširšie spektrum zákazníkov je veľká výhoda a MSI myslí nielen na konzumentov, ale i tvorcov obsahu. Napriek tomu je rovnako dobre vhodný aj na hranie hier a multimédiá. Počítač Prestige okúzli ihneď aj vzhľadom, malými rozmermi, štandardizovanými komponentmi a aj ich efektívnym vnútorným usporiadaním. Napriek tomu nejde úplne o to „pravé orechové“.

Základné parametre


Hlavne elegantne

Celá zostava je zabalená do kartónovej škatule. Vo vnútri je vystlaná molitanom, čo výrazne znižuje pravdepodobnosť poškodenia obsahu pri preprave. Nakoľko je zostava kompletná, jej príslušenstvo nie treba veľmi rozširovať a tak stačí napájací kábel, kábel SATA na možné rozšírenie dátového úložiska a návod na obsluhu. Po vybalení počítača zo škatule sa vám môže tvar zdať povedomý. Vychádza totiž z počítačov MSI Trident, z ktorých sme jeden (X) testovali minulý rok.

Prestige je primárne zameraný pre tvorcov obsahu a tak sa tomu prispôsobil aj vzhľad. Ostré hrany a agresívny vzhľad herného Tridentu sa vymenil za uhladenosť. Bočnice z oboch strán majú na väčšine plochy trojuhoľníkové výseky, no skrz na skrz nie sú tak deravé, ako sa zdá. Tvorene sú totiž z viacerých vrstiev, z ktorých výrazne perforovaná je iba vonkajšia.

Otvory sú len tam, kde je potrebný prívod chladného vzduchu. Vedľa grafickej karty, procesorového chladiča a zdroja. Je to viac než postačujúce a celý komplet sa vďaka správnemu rozloženiu komponentov chladí bez problémov. Toto dvojvrstvové zloženie má mimochodom za následok hrúbku bočníc až 5 mm, čo je fajn. Slabšie je to s ochranou pred prachom, filtre tu nenájdete.

Na ľavej strane predného panela sú k dispozícií konektory USB, konkrétne 2× USB 3.2 gen 1 (typ A + C) a 1× USB 2.0. Zaujímavosťou je, že USB 3.2 nie je farebne odlíšený od štandardu 2.0 a oba zdieľajú rovnakú bielu farbu.

Pri prednom paneli ešte ostaneme. Jeho nadvihnutá časť ukrýva pás LED RGB pozdĺž celej ľavej, hornej a spodnej časti. Upravovať farby a svietiace režimy je možné z Dragon Centra MSI pomocou aplikácie Mystic Light. Intenzita osvetlenia je regulovatelná v širokom rozsahu. Dá sa dostatočne nízko stmiť (či úplne vypnúť), ale aj poriadne rozžiariť.

Vrchná časť skrinky ma okrem tlačidla na zapnutie aj inú, zaujímavú funkciu. Pod vyvýšenou vrchnou časťou sú otvory, ktoré pomáhajú odvádzať teplý vzduch zo skrinky. Pri takto malej skrinke (132 × 372 × 404 mm) a výkonných komponentoch určite nie je na zahodenie, využiť každú príležitosť zvýšiť efektivitu chladenia. 

Vo vertikálnej polohe držia skrinku tri „nožičky“ na podnose

Väčšina konektorov je umiestnená tradične vzadu. Vrchná časť konektorov patrí výstupom grafickej karty GTX 1660 Super (Ventus XS). Na spresnenie to je 3× DisplayPort 1.4 a 1× HDMI 2.0b. Následne sú tu konektory základnej dosky MPG Z390I Gaming Edge AC: 5× 3,5mm jack na slúchadlá a mikrofon, 2× USB 3.2 gen. 1, 2× USB 3.1 gen. 1, 2× USB 2.0, 1× DisplayPort 1.2, 1× DVI-D, 1× RJ-45 a 1× S/PDIF. Nevyužitý priestor zadnej steny (tj. plocha bez konektorov) je na lepšie chladenie „na rešeto“.

Výhodou P100 je možnosť kombinovania samotných komponentov. Aj pri tak malom objeme (necelých 20 litrov) je možné vymeniť komponenty za vlastné. Vďaka prepracovanému usporiadaniu je vidieť, že pod ľavou bočnicou je ešte veľa priestoru pre prípadnú výmenu grafickej karty, ktorá môže výkon zostavy zvýšiť v desiatkách percent. Možnosť umiestniť grafickú kartu limituje len jej dĺžka, ktorá môže byť maximálne 330 mm, čo v podstate znamená, že je možnosť použiť akúkoľvek kartu.

Druhá strana poskytuje rozšírenie úložiska o 2,5″ SSD alebo HDD v prípade, že vám tie vstavané (1 TB SSD a 2 TB HDD) nebudú stačiť. Po horších skúsenostiach s platňovým diskom, k čomu sa dostaneme v ďalšej kapitole, odporúčam siahnúť po SSD. Celý komplet napája 650 W FSP650-57SAB, čo je dostatočne výkonný zdroj v prípade rozšírenia alebo hardvérovej obmeny. Doska je umiestnená v strede pocítača a obklopená je komponentami z oboch strán. Jej výhodou je aj bezdrôtová konektivita Wi-Fi 6 (AX200). Podporovaný je aj Bluetooth 5.0, cez ktorý je možné pripojiť všetky potrebné periférie.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI Optix MAG272CQR: Herný monitor, ktorý neobanujete

MSI je známe predovšetkým ako výrobca komponentov a herných notebookov, no nejaký ten rok už ponúka aj herné monitory Optix. K vrcholovému radu MEG s prvkami RGB pod displejom pribudli monitory MAG, ktoré sú už menej výstredné, no viac zamerané na hernú stránku. Na výber máte z viacerých uhlopriečok, rozlíšení aj rýchlostí panelov. Testovaný MAG272CQR má rozlíšenie QHD a 165 Hz. Celý článok „MSI Optix MAG272CQR: Herný monitor, ktorý neobanujete“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

50 dosiek s čipsetom Intel Z490 v porovnávajúcich tabuľkách

Po skončení informačného embarga na základné dosky Z490 sa spustila poriadna smršť. Kľúčoví výrobcovia modelmi rozhodne nešetrili a výber je mimoriadne bohatý už takto od začiatku. Niektoré série nadväzujú na tradíciu predošlých, iné majú nielen na platforme Intel premiéru. Aby ste sa mohli zorientovať čo najrýchlejšie, pripravili sme pre vás súhrnný prehľad parametrov. Celý článok „50 dosiek s čipsetom Intel Z490 v porovnávajúcich tabuľkách“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MSI Modern 14: tichý, ľahký, ale výkonnostne slabší

Rok 2020 nám začal pomerne netradične, či už pre rôzne udalosti vo svete alebo aktuálnu situáciu okolo pandémie koronavírusu. Intenzívny boj sa však odohráva aj na poli výrobcov notebookov, kde momentálne zúri bitka medzi 10. generáciou Intel procesorov a Ryzen 4000 Renoir. Než nám dorazia prvé kúsky s procesormi AMD, pozrite sa ešte na kúsok MSI s Comet Lake. Celý článok „MSI Modern 14: tichý, ľahký, ale výkonnostne slabší“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *