Acer Swift 3 – prvý pohľad na AMD Renoir

Parametre a detaily

8 jadro v ultrabooku? Donedávna utopia, dnes realita. Acer Swift 3 s Ryzen 7 4700U nám prináša prvý pohľad na nové mobilné čipy AMD Ryzen 4000 Renoir, ktoré sú priamou konkurenciou 10. generácie Intel Ice Lake a Comet Lake. Dokáže tenký a ľahký notebook vôbec uchladiť 8 jadier a nie je 15 W TDP len nejaká pseudo hodnota? Alebo sa naozaj pozeráme na mobilnú revolúciu a 7 nm Ryzeny vytrú s Intelom podlahu?

Základné parametre


Detaily

Balenie Swift 3 je podobné ako u nedávno testovaného Swift 5. Kartónová škatuľa, dokumentácia a nabíjačka. Nič viac v balení nehľadajte.

   

Swift 3 je hierarchicky nižšie postavený model ako Swift 5, čo na prvý pohľad nie je vidieť, ale pri bližšom skúmaní si všimnete mierne rozdiely. Nie je taký ľahký a pôsobí menej hodnotnejšie. Mám na mysli materiály. Nie je plastový, stále využíva kombináciu hliníka a horčíka, no nepôsobí prémiovým dojmom ako napríklad Dell či Lenovo, ktoré sme nedávno testovali. Rovnako aj plast okolo displeja vyzerá pomerne lacno. Opäť, ide o Swift 3, takže takéto veci sa dali očakávať. Notebook je stále pomerne ľahký a s hmotnosťou 1214 gramov patrí medzi najľahšie, ktoré sme testovali. Nie je to 969 g ako Swift 5, ale aj 1214 g je stále skvelá hodnota.

   

Zatiaľ čo Swift 5 sa odlišoval modro-zlatou farebnou kombináciou, Swift 3 vsádza na tradičnú striebornú farbu, ktorá ničím nevyčnieva z radu. Ide o klasický pracovný notebook do kancelárie alebo do školy. Tu rozhodne nebolo cieľom zaujať dizajnom či farebným prevedením, Dôležité je to, čo je vo vnútri notebooku. Tým je nový procesor AMD Ryzen 7 4700U vyrobený na 7 nm s 8 jadrami a 8 vláknami a TDP 15 W. Procesor zároveň ponúka grafiku Vega 7 s taktom až 1600 MHz. Testovaný kus má tiež 16 GB RAM LPDDR4X s 4266 MHz a 1 TB PCIe SSD. To je poriadna nálož, čo poviete? Takúto výbavu v tejto cenovej kategórii som ešte nevidel.

   

Napriek menej prémiovému telu konštrukcia nijako neutrpela na pevnosti. Základňa sa neprehýba a rovnako ani displej pri chytení za rohy. Nie je problém chytiť notebook jednou rukou za roh základne. Nič nevŕzga ani sa nepraská. Takže materiál síce nepôsobí luxusne, ale konštrukčne je notebook zvládnutý veľmi dobre.

Portová výbava je veľmi podobná ako na Swift 5. Je tu teda kruhový napájací konektor, USB-C s podporou nabíjania, DisplayPort a 10 Gb/s rýchlosťou, HDMI a klasické 5 Gb/s USB 3.0. K HDMI treba povedať jednu vec. Vážení, podržte sa, ide o HDMI 2.0! To je hádam prvýkrát, kedy ultrabook ponúka HDMI s podporou 4K 60 Hz. Všetky Intely bez dedikovanej grafiky doteraz mali len HDMI 1.4. Na Lenovo X1 Carbon notebookoch ma toto vždy štvalo, kedže 4K monitory používam už asi 6 rokov… Na pravom boku je audio jack, USB 2.0, LED indikátory a Kensington lock. USB 2.0 som kritizoval na Swift 5, Asus UX431 a tu sa objavilo zase. Nechápem, čo to je za trend, že notebooky v roku 2020 majú USB 2.0, ale dúfam, že to čoskoro skončí.

   

Predná strana ponúka zárez pre na otváranie displeja. Otváranie jednou rukou žiaľ nie je možné, musíte si základňu pridržať druhou. Zadaná strana je úplne prázna, nič okrem pántu tu nenájdete.

   

Vrchná strana má len logo výrobcu. Veko vďaka striebornému prevedeniu nie je veľmi náchylné na odtlačky. Spodná strana má ventiláciu na chladenie, štyri gumené nožičky a 10 krížových skurtiek, ktoré viete ľahko a rýchlo odskurtkovať.

Po ich odskrutkovaní a odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Môžete tu vidieť tu batériu, jeden ventilátor, ktorý chladí CPU s integrovanou grafikou, napravo SSD M.2 a kartu WiFi uprostred.

Testovaná konfigurácia je v najvyššej možnej výbave Swift 3 v prevedení AMD a teda s procesorom Ryzen 7 4700U s 8 jadrami a 8 vláknami, 16 GB RAM na doske bez možnosti výmeny. Ide o LPDDR4X o rýchlosti 4266 MHz, čo je najvyššia rýchlosť, akú som v notebooku doteraz videl. 1 TB PCIe NVMe SSD tiež nebýva zvykom a chválim použitie Intel WiFi AX200 s podporou nového štandardu WiFi 6. O jej výhodách si môžete prečítať v našich testoch WiFi 6 a systémov Mesh od Asus. Táto konfigurácia stojí približne tisíc eur. Nižší model ponúka Ryzen 5 4500U, 8 GB RAM, 512 GB SSD s cenou cca 730 eur. Pre porovnanie, Swift 3 s i7-1065G7 a MX350 stojí 1300 eur a ponúka prakticky totožnú výbavu s našim testovaným modelom až na jednu výnimku. Intel verzia má 3:2 displej s rozlíšením 2256 × 1504 px, ktorý je však lesklý. Nakoľko je to však model s Intelom, má aj Thuderbolt 3, ktorý pri Ryzenoch nenájdete. Zaujímavé bude určite porovnanie výkonu v testoch, kde Swift 3 s Ryzen porovnávame so Swift 5 s Intelom.

   

Po oboch stranách batérie mžete vidieť reproduktory, ktoré hrajú priemerne. V tejto oblasti Swift 3 nijako neprekvapí.

To nemôžem povedať ale o pánte, ktorý ma príjemne prekvapil. Otvára sa totiž až do priameho uhla, teda až 180 stupňov. Toto nedokázal ani drahší Swift 5.

Notebooku nechýba biometrické zabezpečenie formou čítačky odtlačkov. Tá funguje rýchlo a presne, no musíte na ňu prst položiť v správnom uhle, nakoľko je len pozdĺžna. Štvorcové číťačky mávajú lepšiu toleranciu na prst položený v netradičnom uhle. Ak však prst položíte tak ako bol zosnímaný, odomknutie je prakticky okamžité a úspešnosť bola 10/10, takže nemám čo vyčítať.

Klávesnica vyzerá prakticky rovnako ako na Swift 5 len s farebným rozdielom. Tu sú klávesy strieborné a písmená priehľadné s bielym podsvietením, takže opäť nastáva problém s čitateľnosťou. Swift 5 s modrými klávesami a zlatým textom tento problém nemal. Takisto sú tu rovnaké dva nedostatky a to tlačidlo napájania v pravom hornom rohu, kde by mal byť Delete a stále si myslím, že piktogrami pridávania a uberania jasu sú naopak. Touchpad síce nemá sklenený povrch, no pri používaní som s ním nemal žiaden problém.

Kamera s rozlíšením 720p predstavuje bežný štandard medzi notebookmi a kvalitou sa nijako nevymiká. Na núdzové videohovory to stačí, ale váš mobil má určite lepšiu prednú kameru.

Miernym sklamaním je len 48 Wh batéria, teda skoro rovnaká aká bola v ZenBook 14. Tá mala 47 Wh a so Swift 3 tak ide o najmenšie batérie, aké sme tu testovali. Znamená to aj slabú výdrž? Na to sa pozrieme o chvíľu.

Čo ma potešilo je použitie 65 W nabíjačky, ktorá dokonca dokáže notebook rýchlo nabiť. Ide o rovnaký adaptér, aký sme našli pri Swift 5 a ten sme tiež chválili za rýchle nabíjanie. Kedže Swift 3 má menšiu batériu ako 5, aj nabíjanie je rýchlejšie. Za hodinu sa dostanete na 72 % a plné nabitie trvá 1:31. Ako už bolo spomenuté pri portoch, USB-C môžete využiť aj na nabíjanie. So 65 W USB-C nabíjačkou trvá nabitie rovnako, teda zhruba hodinu a pol.

Ako je na tom výdrž? 48 Wh nie je veľa, ale máme tu 7 nm procesor, takže efektívnosť by mohla byť lepšia ako pri Inteloch. V našom teste na YouTube vydržal Swift 3 neuveriteľných 7 hod a 36 min, čím spravil nový rekord. Ide o naozaj veľmi dobrú hodnotu a pri kancelárskej práci by ste sa mohli dostať aj na 10 hodín a viac. Menšia batéria tak nie je problém, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Renoir tak ukazuje nevídanú efektívnosť a za chvíľu sa pozrieme aj na výkon.

Notebook ponúka aj tzv. Acer Care Center, kde môžete sledovať stav notebooku, spraviť kontroly systému či vyhľadať aktualizácie.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Renoir mě rozpoltil a trochu zklamal – ústupek na straně grafiky ve prospěch vícera jader a celkového TDP mě nepotěšil. Více než osm vláken bych v notebooku nevyužil narozdíl od té grafiky. Na druhou stranu takto nastavená segmentace umožňuje lépe vybrat model s menším diskem, doplnit s menší ztrátou lepší.
    V recenzi mi chybí informace o možnostech uživatelského doladění čipu v UEFI.

  2. Na dnešní dobu mi 16 GB RAM přijde málo, na seriózní práci bych požadoval 32 GB a to zatím žádný notebook s Renoirem nemá/neumí 🙁

    1. Zatím… 16GB se mi ale zdá na zařízení tohoto formátu dost (že jsou napevno je věc druhá a výrobci se asi taky nevyhnou opačnému bolestivému extrému, 8GB v jednokanálovém zapojení). Na práci by se mi v prvé řadě hodil spíše kvalitnější displej.

      1. Tiež si myslím, že 16 GB je na Swift 3 dosť. Robiť na 14″ notebookoch čokoľvek, kde sa upotrebí 32 GB hodí, musí byť utrpenie. Viac ma tá kapacita bez možnosti rozšírenia štve v nižšej konfigurácii (UX581GV-H2002R) Asus Pro Duo s Ci7-9750H. Zrovna pri takto koncipovanom notebooku mi tých 16 GB už príliš zmysel nedáva…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *