Asus ZenWiFi AX – nová WiFi do celej domácnosti

Balenie a parametre

WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX.

Základné parametre


Balenie a exteriér

Na test nám prišiel set dvojice routrov ZenWiFi AX XT8. Škatuľa má peknú grafiku a zobrazuje nielen samotné smerovače, ale aj ich hlavné funkcie.

   

Nakoľko ide o dvojbalenie, všetky veci sa tu nachádzajú dvakrát. Dva smerovače, dvojica napájacích konektorov s vymeniteľnými koncovkami, ale prekvapivo len jeden kábel LAN. Nechýba návod a dokumentácia.

Na rozdiel od predchádzajúcich routrov Asus, ktoré sme testovali, menovite AX88U a ROG Rapture AX2900, vidíte, že XT8 má úplne iný dizajn a ide skôr o skvostný doplnok do domácnosti než vesmírnu loď, na ktoré sa ponášajú high-endové routre tohto výrobcu.

   

Telo je síce plastové, no pripomína brúsený hliník. Nenápadná hnedo-sivá farba nebude biť do očí v obývačke, spálni ani detskej izbe. Routre tak plnia aj funkciu estetického doplnku v domácnosti a nebudete sa zaň hanbiť, ani keď bude na očiach. To je naozaj rozdiel oproti bežným smerovačom, hlavne tým od operátorov. Zaujímavý je aj bočný profil, ktorý vďaka rebrovaniu slúži na vetranie. Vzhľad XT8 mi tak pripomína či už nejakú modernú architektúru alebo isté prvky zo športových áut, lodí či prípadne lietadiel.

Kým AX88U je zameraný na funkčnosť aj rozložením ovládacích prvkov, XT8 aj v tejto oblasti vsádza skôr na dizajn až potom funkčnosť. Nielen, že je tu menej tlačidiel ako na druhom spomenutom routri, ale tie čo tu sú nájdete nezvyčajne na spodnej strane, čo nie je úplne logické. Narážam predovšetkým na tlačidlo WPS, ktoré by nebolo zle mať poruke. Vrch smerovača je bez akýchkoľvek prvkov, opäť však zaujme, že vrchný kryt sa ako keby vznáša.

Vzadu sa nachádza všetka konektivita, ktorej je oproti AX88U výrazne pomenej. Sú tu len tri 1 Gb porty LAN, 2,5 Gb WAN a USB 3.0. To je proti 9 sieťovým konektorom a dvojici USB na AX88 naozaj rozdiel. Ak však beriete do úvahy, že v testovanej zostave sú dva XT8 smerovače, rozdiel sa zmenší už na jeden konektor RJ-45 a dokonca XT8 má výhodu dvojice 2,5 Gb portov, ktoré na AX88 úplne absentujú. Je potrebné však spomenúť, že 2,5 Gb porty sú primárne WAN, no v konfigurácii AiMesh a pri prepojení routra a uzlu bezdrôtovo môžete využiť port uzla WAN aj ako LAN. Na hlavnom routri by však WAN mal byť využívaný na prívod internetu z modemu operátora.

Za zmienku stojí ešte fakt, že ZenWiFi AX XT8 je dostupný aj v bielej farbe, čo môže byť výhodou pre vašu domácnosť, ak vám bude biela verzia viac pasovať k vášmu zariadeniu miestnosti, ladiť s nábytkom a pod. Viem si predstaviť, že po bielej farbe siahnu napríklad fanúšikovia produktov Apple, prípadne dizajnéri, fotografi či ľudia, čo sa chcú odlíšiť. Biela verzia bude tiež asi praktickejšia čo sa týka údržby, nakoľko bude na nej menej vidieť prach. Z vlastnej skúsenosti viem, že AX88U v čiernej farbe je doslova magnet na prachové čiastočky a musím ho neustále čistiť.

Hlavné zmeny sú teda funkčné a tie sa dozviete v sekcii testov. Predtým sa však pozrieme aké zmeny prináša WiFi 6 a taktiež na webové rozhranie routra.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?

Nereferenčné grafické karty s chladičmi Noctua už znáte z generácie Nvidia Ampere (GeForce RTX 3000), teraz je tu ale prvé vyhotovenie s GPU AdaLovelace na RTX 4080. Hlavné vylepšenie chladiča tkvie v použití Vapor Chamber a chladiaca efektivita sa zdá byť naozaj špičková. O cievkach toho vieme už ale menej – v testoch sa pri nich nikto príliš nezaoberal, ale nejaké informácie sme získali aj z komunikácie s Noctuou. Celý článok „Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?“ »

 •  
 •  
 •  

Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor

Snaženie Asusu na poli samostatných počítačových ventilátorom má vzrastajúcu tendenciu. Po premiére v podobe ROG XF120 existuje už aj o polovicu lacnejší TUF TF120, ktorý v niektorých aplikácia podáva i atraktívnejšie výsledky. A to aj v porovnaní s inými, podobnými ventilátormi s ARGB LED. Geometria TF120 je pomerne rozumná, preto vo svojej cenovej kategórii svojich konkurentov často poráža. Celý článok „Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor“ »

 •  
 •  
 •  

Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero

Pokiaľ sa pri stavbe počítača neupínate na najnovšie generácie hardvéru a preferujete staršie, ale osvedčené komponenty, mohla by vás zaujímať výrazne zlacnená doska Asusu s čipsetom X570. Crosshair VIII Dark Hero by ste ešte nedávno kúpili za dvojnásobok, teraz sa do vypredania zásob cenovo prepadla do strednej triedy. Lacnejšiu a zároveň lepšie vybavenú základnú dosku len tak nezoženiete. Celý článok „Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *