Asus ZenWiFi AX – nová WiFi do celej domácnosti

Balenie a parametre

WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX.

Základné parametre


Balenie a exteriér

Na test nám prišiel set dvojice routrov ZenWiFi AX XT8. Škatuľa má peknú grafiku a zobrazuje nielen samotné smerovače, ale aj ich hlavné funkcie.

   

Nakoľko ide o dvojbalenie, všetky veci sa tu nachádzajú dvakrát. Dva smerovače, dvojica napájacích konektorov s vymeniteľnými koncovkami, ale prekvapivo len jeden kábel LAN. Nechýba návod a dokumentácia.

Na rozdiel od predchádzajúcich routrov Asus, ktoré sme testovali, menovite AX88U a ROG Rapture AX2900, vidíte, že XT8 má úplne iný dizajn a ide skôr o skvostný doplnok do domácnosti než vesmírnu loď, na ktoré sa ponášajú high-endové routre tohto výrobcu.

   

Telo je síce plastové, no pripomína brúsený hliník. Nenápadná hnedo-sivá farba nebude biť do očí v obývačke, spálni ani detskej izbe. Routre tak plnia aj funkciu estetického doplnku v domácnosti a nebudete sa zaň hanbiť, ani keď bude na očiach. To je naozaj rozdiel oproti bežným smerovačom, hlavne tým od operátorov. Zaujímavý je aj bočný profil, ktorý vďaka rebrovaniu slúži na vetranie. Vzhľad XT8 mi tak pripomína či už nejakú modernú architektúru alebo isté prvky zo športových áut, lodí či prípadne lietadiel.

Kým AX88U je zameraný na funkčnosť aj rozložením ovládacích prvkov, XT8 aj v tejto oblasti vsádza skôr na dizajn až potom funkčnosť. Nielen, že je tu menej tlačidiel ako na druhom spomenutom routri, ale tie čo tu sú nájdete nezvyčajne na spodnej strane, čo nie je úplne logické. Narážam predovšetkým na tlačidlo WPS, ktoré by nebolo zle mať poruke. Vrch smerovača je bez akýchkoľvek prvkov, opäť však zaujme, že vrchný kryt sa ako keby vznáša.

Vzadu sa nachádza všetka konektivita, ktorej je oproti AX88U výrazne pomenej. Sú tu len tri 1 Gb porty LAN, 2,5 Gb WAN a USB 3.0. To je proti 9 sieťovým konektorom a dvojici USB na AX88 naozaj rozdiel. Ak však beriete do úvahy, že v testovanej zostave sú dva XT8 smerovače, rozdiel sa zmenší už na jeden konektor RJ-45 a dokonca XT8 má výhodu dvojice 2,5 Gb portov, ktoré na AX88 úplne absentujú. Je potrebné však spomenúť, že 2,5 Gb porty sú primárne WAN, no v konfigurácii AiMesh a pri prepojení routra a uzlu bezdrôtovo môžete využiť port uzla WAN aj ako LAN. Na hlavnom routri by však WAN mal byť využívaný na prívod internetu z modemu operátora.

Za zmienku stojí ešte fakt, že ZenWiFi AX XT8 je dostupný aj v bielej farbe, čo môže byť výhodou pre vašu domácnosť, ak vám bude biela verzia viac pasovať k vášmu zariadeniu miestnosti, ladiť s nábytkom a pod. Viem si predstaviť, že po bielej farbe siahnu napríklad fanúšikovia produktov Apple, prípadne dizajnéri, fotografi či ľudia, čo sa chcú odlíšiť. Biela verzia bude tiež asi praktickejšia čo sa týka údržby, nakoľko bude na nej menej vidieť prach. Z vlastnej skúsenosti viem, že AX88U v čiernej farbe je doslova magnet na prachové čiastočky a musím ho neustále čistiť.

Hlavné zmeny sú teda funkčné a tie sa dozviete v sekcii testov. Predtým sa však pozrieme aké zmeny prináša WiFi 6 a taktiež na webové rozhranie routra.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus

Po vydání procesorů platformy AM5 byly stížnosti na to, že mají šestijádrové a osmijádrové modely jenom 65W TDP, a zároveň už před vydáním začaly vycházet zprávy o tom, že jim AMD zpětně TDP zvýší. To se nakonec potvrdilo, je to ale udělané rozumnější cestou – jako přepínač v nastaveních desky, kde si 105W režim může zájemce aktivovat. Jako první se tato funkce objevila u MSI, teď už ji ale rychle přebírají i ostatní výrobci desek. Celý článok „105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Arion. Jedno z najlepšie vybavených puzdier SSD

Príslušenstvo vrcholového puzdra na SSD od Asusu je bohatšie než u kdejakého smartfónu. Rôzne káble, gumený chránič, uško na pútko a v rámci vstavaných prvkov napríklad RGB LED. Nadbytočné a otravné? Možno, ale cieľovú skupinu produktov ROG pravdepodobne osloví. Strix Arion je okrem iného aj v čele rýchlostných testov, a to pri nadpriemerne nízkej spotrebe. Celý článok „Asus ROG Strix Arion. Jedno z najlepšie vybavených puzdier SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Opravy proti umírání procesorů Intel byly vydány pro první desky

Ač to tak hned nevypadalo, událostí roku v počítačovém průmyslu se nakonec patrně staly šířící se problémy procesorů Intel Raptor Lake s nestabilitou a padáním her, za kterými stojí postupné fyzické poškozování čipu vysokými napětími, kvůli kterému nevratně degraduje. Teď konečně začalo postupné vydávání oprav mikrokódu, u kterých se doufá, že postupné umírání procesorů zastaví – tedy u těch procesorů, pro které ještě není pozdě. Celý článok „Opravy proti umírání procesorů Intel byly vydány pro první desky“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *