Asus ZenWiFi AX – nová WiFi do celej domácnosti

Metodika a výsledky testov

WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX.

Metodika testovania

Cieľom testov je preukázať reálne rýchlosti prenosov medzi routrom a klientom v prostredí panelového domu, nie v laboratórnych podmienkach. To znamená, že v okolí je množstvo iných sietí WiFi.

Testy uploadu a downloadu prebiehajú za použitia aplikácie TamoSoft Throughput Test, kde vyberáme výsledky TCP uploadu a TCP downloadu. Na testovanie boli využité dva počítače a dva notebooky. Konkrétne išlo a Intel zostavu s Ci7-9900K, doskou Z390 a kartou PCIe AX58BT spomínanou vyššie. Druhý PC je zostava s Ryzen 3900X a X570 doskou so vstavanou WiFi 6. Dvojica notebookov pozostávala s Acer Swift 5 s WiFi 6 a Asus ZenBook 14 UX431, ktorý bol vybavený WiFi 5 aj 6 (802.11ac aj 802.11ax) vďaka výmene karty WiFi, ako bolo ukázané v druhej kapitole. Meranie prebehlo vždy dvakrát a následne sa vymenil server a klient. To znamená, že výsledok TCP computer upload pozostáva zo 4 meraní a je ich priemerom.

Rozloženie počítačov/notebookov bolo nasledovné. Router bol vždy v blízkosti asi 50 cm od PC1/NB1. Pohyblivá bola pozícia druhého PC, ktorý bol najskôr dva metre ďaleko v rovnakej miestnosti a následne bol premiestnený o dve miestnosti ďalej. Signál tak musel prejsť do tretej miestnosti, pričom jednotlivé miestnosti sú oddelené železobetónovými stenami, ale otvorenými dverami.

Dôležité je tiež spomenúť, že testy pri 2/10 metrovej vzdialenosti boli vykonané za použitia len jedného routra XT8 bez konfigurácie Mesh. Cieľom bolo zistiť maximálny výkon jedného smerovača a porovnať ho s AX88U a AC88U. Router automaticky vytvára dve 5 GHz siete, pričom druhá je skrytá a má slúžiť na prepojenie s uzlom v sieti AiMesh. Nakoľko však bol použitý len jeden router, túto sieť sme zmenili na viditeľnú. Rozdiel medzi 5 GHz-1 a 5 GHz-2 je vcelku zásadný a to, že prvá využíva iba 80 MHz pásmo, zatiaľ čo druhá aj 160 MHz. Rozdiel v rýchlostiach tak môže byť zásadný, o čom svedčia aj papierové parametre 1201 vs 4808 Mbps. Bude takýto veľký rozdiel vidieť aj v praxi? Aký rozdiel bude pri 160 MHz medzi XT8 a AX88U? Budem XT8 v 80 MHz nastavení rýchlejší ako AC88U?

V dvojmetrovej vzdialenosti




Testy dvojmetrovej vzdialenosti ukazujú, že AX88U má pri 160 MHz mierny náskok oproti XT8. AX88U pri tom používa 4 externé antény, zatiaľ čo XT8 má antén až 6, no sú interné. XT8 v 80 MHz nastavení, ktoré budete využívať pri Mesh konfigurácií dosahuje výrazne nižšie rýchlosti. Dalo by sa povedať, že o niečo málo rýchlejšie ako polovičné oproti 160 MHz. To je naozaj výrazný prepad výkonu medzi prvou a druhou sieťou, ktoré router ponúka. V troch zo štyroch testov však aj v 80 MHz nastavení XT8 poráža starší AC88U, čo je pozitívne. Rozdiely však nie sú veľké, hlavne keď berieme do úvahy, že porovnávame AX a AC smerovače.


Zo vzdialenosti desať metrov




XT8 milo prekvapil v teste na väčšiu vzdialenosť, kde prekvapivo dosahuje lepšie výsledky ako AX88U v 160 MHz pásme. Naopak 80 MHz šírka pásma je vo všetkých testoch posledná, aj keď rozdiely oproti AC88U sú len minimálne.


Rozdiel medzi Ax a Ac

Teraz, keď vieme, aký výkonný je XT8 v porovnaní s AX88U a AC88U sa naskytuje zaujímavá otázka. Má vôbec AX router význam, ak vaše zariadenie ešte nepodporuje WiFi 6? Testovacia konfigurácia sa zmenila nasledovne. Využívať sa bude už len Intel PC a Asus notebook, v ktorom budeme meniť kartu WiFi z Intel 9560 na AX200, aby sme dosiahli prepojenie AX-AX a AX-AC.




Rozdiel medzi AX a AC pri AX88U je zhruba 100 Mb/s pri uploade a 50 Mb/s pri downloade. XT8 má v 160 MHz pásme oveľa menšie rozdiely, ktoré sa pohybujú len v rozmedzí pár jednotiek až 20 Mbps. Prekvapivo AC upload bol rýchlejší ako AX. Podobný scenár s minimálnymi rozdielmi vidieť aj pri 80 MHz šírke pásma, no opäť vidieť zásadný rozdiel v rýchlosti oproti 160 MHz. Test nám tak ukazuje, že rozdiel medzi AX a AC klientmi nie je nijako zásadný a stále väčšiu rolu v prenosových rýchlostiach zohráva výkon samotného smerovača, než klientská karta WiFi.


Rozdiel v rýchlostiach Mesh

Posledný test sa týka len XT8. Ako už bolo povedané, 160 MHz pásmo druhej 5 GHz siete sa používa na prepojenie medzi routrom a uzlom. Pre klientov tak ostáva len prvá sieť, ktorá má však len 80 MHz pásmo a výrazne nižšie rýchlosti. Ako toto ovplyvňuje rýchlosti prenosov, keď ste pripojený k uzlu? Má nejaký vplyv, či je router a uzol pripojení cez WiFi alebo LAN?

Na otestovanie sme použili známy speedtest.net, kde nás zaujímal maximálny download. Najlepší výsledok bol dosiahnutý káblovým pripojením k hlavnému smerovaču s hodnotou 562 Mb/s. Keď bolo pripojenie bezdrôtové, limituje nás 80 MHz pásmo a rýchlosť je tak len 313 Mb/s. Ovplyvňuje rýchlosť, že sú routre prepojené káblom alebo cez WiFi? Podľa meraní rozhodne áno a nie je ani jedno, či následne uzol je prepojený káblom alebo cez WiFi. Pri úplne bezdrôtovom prepojení, teda aj uzol je spojený cez WiFi aj následne klient k nemu bezdrôtovo, bol download len 169 Mb/s. Stačilo však klienta pripojiť káblom a rýchlosť sa takmer zdvojnásobila na 288 Mb/s. Ak sú však routre prepojené káblom a následne klient využíva s uzlom WiFi, rýchlosť je oproti čisto konfigurácii WiFi taktiež dvojnásobná. No ak aj routre sú spojené cez LAN a aj klient je pripojený káblom k LAN, dostávame sa na 497 Mb/s, čo je výrazne viac ako pri ostatných konfiguráciách a dostávame sa takmer na rýchlosť pri pripojení k hlavnému routru.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *