Asus ZenWiFi AX – nová WiFi do celej domácnosti

Softvér – Aplikácia

WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX.

Softvér – Aplikácia

Oblasti, ktorej sme sa v predchádzajúcich recenziách ešte nevenovali je mobilná aplikácia. Tá nesie názov Asus Router a nájdete ju v App Store aj Google Play. Pri jej prvom spustení budete musieť povoliť Bluetooth, lokáciu či upozornenia. Nasleduje možnosť nastaviť nový smerovač alebo ovládanie už existujúceho. Môj AX88U našlo hneď a rovnako neboli žiadne ťažkosti s novou konfiguráciou ZenWiFi AX.

Po úspešnom nájdení routra nasleduje nastavenie internetového pripojenia, názvu a hesla k WiFi ako aj admin prostrediu. Ďalším krokom je vytvorenie prepojenia medzi oboma smerovačmi pomocou AiMesh, ktoré je však plne automatické.

Po úspešnej konfigurácii sa dostávate do administrátorského prostredia, ktoré má pomerne moderný a futuristický dizajn. Hlavnou obrazovkou je opäť Mapa siete, kde vidíte oba smerovače aj pripojenie k internetu. Hore sú uvedené niektoré základné informácie. Pod mapu sú tri tlačidla, ktoré zmenia pohľad na aktuálne vyťaženie či nastavenia WiFi. Horné menu vľavo hore má len zopár základných informácií. Plusko v pravom hornom rohu vám zase umožní vykonať 3 akcie. Pri rozkliknutí niektorého zo smerovačov uvidíte viac informácií ako aj možnosť zmeniť jeho umiestnenie.

Ďalším ovládacím prvkom je spodné menu, kde nájdete zariadenia či náhľad. V zariadeniach uvidíte oba smerovače ako aj zariadenia, ktoré sú k ním pripojené. Náhľad vám zase dá zopár rád a tipov pre nastavenia či iné užitočné funkcie ako napríklad zdieľanie hesla pomocou QR kódu.

V položke rodina si môžete priradiť jednotlivé zariadenia k členom rodiny a spravovať ich prístup k internetu, blokovať isté stránky alebo obmedziť prístup na základe časového rozvrhu.

Poslednou položkou sú nastavenia, ktoré ukrývajú množstvo funkcií a možností na prispôsobenie či sledovanie stavu routra. Môžete tak sledovať aktuálne prenosy, vykonať diagnostiku siete, obmedziť prenosy pre rôznych používateľov či spravovať QoS alebo zariadenia USB.

V sieťových nastaveniach nájdete samozrejme všetky informácie o bezdrôtových sieťach, ich názvoch, heslách či zabezpečení. Vytvoriť môžete hosťovskú sieť, čierny zoznam klientov, zapnúť eko režim či zdieľať vašu WiFi.

Nechýbajú ani nastavenia LAN, WAN, port forwarding či DNS.

Rovnako môžete zistiť viac informácii o samotnom routri ako aj vyťaženie procesora či operačnej pamäte.

Prekvapením bola aktualizácia SW routra priamo z aplikácie.

Nájdete tu tiež pokročilé systémové nastavenia ako aj WOL.

Na záver tu nájdete aj ďalšie odporúčané aplikácie pre rozšírenie možností vášho smerovača.

Mobilná aplikácia ponúka prakticky všetky možnosti webového rozhrania a to v ešte krajšom šate. Konfigurácia nového smerovača bola rýchla a jednoduchá. Pre bežných používateľov tak môžem odporučiť prvé spustenie cez smartfón.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *