Asus ZenWiFi AX – nová WiFi do celej domácnosti

WiFi 6 - kde ju hľadať?

WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX.

WiFi 6, kde ju hľadať?

V pravom teste routra s WiFi 6 sme sa zamerali aj na to, aké nové funkcie WiFi 6 prináša. Oplatí sa tak prečítať si aj túto recenziu, ak ste tak ešte nespravili. Dnes sa tak už novinkám, ktoré WiFi 6 prináša nebudeme venovať, no pozrieme sa na inú oblasť a tou je dostupnosť a využiteľnosť. Má vôbec význam už teraz investovať do routra WiFi 6, aj keď nemáte žiadne zariadenie s WiFi 6? Je možné, že už novú WiFi 6 máte, ale ani o tom neviete? Presne na tieto otázky sa zameriame v tejto časti testu.

Azda najjednoduchším spôsobom, ako sa k WiFi 6 dostať, je zakúpiť si nové zariadenie, ktoré už má tento nový štandard. V akých zariadeniach môžete WiFi 6 očakávať? Vzhľadom na to, že sa venujeme prevažne počítačovému hardvéru, začneme základnými doskami. WiFi 6 sa v počítačoch prvýkrát masovo objavila s príchodom AMD Ryzen 3000 a základných dosiek X570. Na obrázku nižšie môžete vidieť ROG Strix X570-E Gaming, ktorá už je vybavená kartou WiFi 6. Natívna podpora WiFi 6 na platforme Intel sa dá očakávať s príchodom 10. generácie, teda na základných doskách Z490, ktorých vydanie je za rohom.

Druhou možnosťou je siahnuť po prenosných zariadeniach, akými sú notebooky, smartfóny či tablety. Tu samozrejme platí, že každé zariadenie je iné a niektoré môžu, ale iné nemusia mať WiFi 6. V momentálnej situácii však platí, že na notebookoch môžete hľadať WiFi 6 v nových modeloch s Intel Ice Lake, ktoré sme už testovali od Acer, Dell či Lenovo. Používatelia MacOS zatiaľ nemajú na výber, nakoľko žiaden MacBook zatiaľ nedostal do výbavy novú WiFi. Čo sa týka smartfónov a tabletov, tu je to naozaj pestré, no viac-menej platí, že všetky vlajkové lode so Snapdragon 865 už WiFi 6 majú, no dostali ju už aj niektoré modely minulý rok. Príkladom môžu byť Samsung Note 10 aj nedávno vydaná séria S20. Rovnako WiFi 6 nájdete aj v sérii iPhone 11 sérii. Tablety pomaly ale iste strácajú na popularite, no napriek tomu sa na trh dostávajú aj nové zariadenia a tu opäť zabodoval Apple, ktorý nedávno predstavil vynovené iPad Pro, ktoré dostali aj 802.11ax. Pred kúpou nového zariadenia si určite prítomnosť WiFi 6 overte, aby ste neboli neskôr sklamaní.

Čo ak nechcem nové zariadenie?

V súčasnej situácii je pochopiteľné, že investovať stovky až tisíce eur do nového zariadenia nemusí byť možné pre všetkých. Existuje nejaká možnosť, ako vylepšiť vaše súčasné zariadenie a obohatiť ho tak o funkcie novej WiFi? Opäť to samozrejme záleží od konkrétneho zariadenia, ale je to možné. Na obrázku nižšie môžete vidieť výmenu karty WiFi na notebooku Asus ZenBook 14 UX431, ktorý má síce 10. generáciu Intel Comet Lake, no vzhľadom na cenu zariadenia tu ešte WiFi 6 nenájdete. Tento konkrétny notebook však umožňuje výmenu karty WiFi a presne to sme aj spravili. Postup je naozaj jednoduchý, stačí otvoriť spodný kryt, odpojiť dvojicu antén a vymeniť kartu WiFi podobným štýlom ako keby ste menili M.2 SSD. Prechod z Intel 9560 na AX200 zaberie len pár minút a jediné, čo na to potrebujete je zaobstarať si samotnú kartu WiFi. Tú si viete zaobstarať na internete za 15 – 20 €. Predtým, ako vás zachváti nákupná horúčka si však dobre preverte, či váš notebook výmenu karty WiFi podporuje. Na MacBookoch môžete na takúto výmenu rovno zabudnúť, no ani nový Dell a Lenovo, ktoré sme testovali, výmeny neumožňujú. Tieto dva notebooky však už WiFi 6 majú, pointou však je, že ani windowsové notebooky nemusia disponovať vymeniteľnou kartou WiFi tak ako Asus v tomto príklade.

Pri počítači bude výmena ešte jednoduchšia a dostupná pre viac platforiem a zostáv. Najlepším riešením bude zrejme siahnuť po karte WiFi do PCIe, akou je napríklad Asus PCE-AX58BT, ktorú sme mali tiež možnosť vyskúšať. Táto karta WiFi vám v pásme 5 GHz umožní prenášať dáta bezdrôtovo rýchlosťou až 2,4 Gb/s.

Vnútri nájdete kartu PCIe, náhradný nízkoprofilový držiak, dvojicu antén so stojanom, kábel USB a dokumentáciu.

Inštalácia je jednoduchá  a priamočiara. Stačí kartu zapojiť do slotu PCIe, ideálne voľného ×1, zapojiť antény priamo alebo do stojančeka a pripojiť kábel USB z karty do konektoru na základnej doske.

Karta je veľmi jednoduchá a ničím výnimočná. Ide len o čierne PCB, ktoré má dvojicu výstupov na antény a už spomínaný konektor USB.

Samotný bezdrôtový modul je ukrytý pod čiernym heatsinkom, ktorý je pomerne masívny.

Pri bližšom pohľade na slot a WiFi kartu vidíme, že je tu veľa podobného s tým, ako to vyzeralo vyššie v prípade notebooku. Áno, využíva sa tu tá istá Intel AX200 WiFi karta.

V balení nájdete aj takýto stojanček, ktorý využijete zrejme v prípade, že počítač máte pod stolom a chcete mať lepšiu kvalitu signálu.

Na záver ešte pohľad na to, ako karta vyzerá nainštalovaná v PC.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *