Asus ROG Strix X570-E Gaming: Silné VRM i konektivita

Parametre a detaily

AMD je na skvelej ceste ovládnuť trh procesorov, čo by pred pár rokmi asi nikto nepredpokladal. Hurikán po predstavení Ryzen 3000 sa už ustálil, dodávky procesorov sa dostali do normálu, BIOSy tiež prešli niekoľkými iteráciami a sú stabilnejšie. Ceny takisto už o čosi klesli a nová generácia sa neobjaví ešte zopár mesiacov. Momentálne je teda vhodný čas na upgrade a máme pre vás jednu kandidátku na základ počítača.

Séria Strix E Gaming predstavuje strednú alebo vyššiu strednú triedu v ponuke Asusu. Dbá na solídnu výbavu ale aj nápaditý dizajn. Cena je tiež priaznivejšia než pri vrcholovom rade ROG Crosshair, ktorý má viacero iterácií – VIII Formula, VIII Hero či VIII Impact. Na druhej strane zase vidíte modely Pro WS X570-ACE, Prime X570-P a X570-Pro či štýlové TUF Gaming X570-Plus. Najbližšie v tomto mori dosiek k X570-E je X570-I, čo je ITX doska na rovnakej úrovni ako testovaná.

Základné parametre


Balenie

Vzhľadom na to, že Strix nie je najnižšia séria a Asus je známy množstvom príslušenstva v baleniach, môžete ostať príjemne prekvapení po otvorení škatule X570-E Gaming. Nachádzajú sa v nej štvorica káblov SATA, pásky na káble, skrutky na M.2 SSD. Nájdete tu aj predlžovacie káble pre LED RGB a ARGB či anténu WiFi a teplotný senzor. Nechýba ani manuál, CD s ovládačmi či vysačka na dvere a nálepky.

   

Detaily

Séria Strix bola vždy zameraná na dizajn a ten, ktorý vidíte na X570-E Gaming má počiatok v predchodkyni X470 a neskôr Z390. Opäť sa tak pozeráte na čierno-sivú tému s typickými popismi Strix po celej doske, vrátane PCB. Mne osobne sa tento dizajn páči a podľa mňa dosky ROG patria medzi tie najkrajšie na trhu. Dizajn však nie je všetko a dôležité je tiež, akú výbavu doska ponúkne. Na to sa pozrieme za chvíľu.

Nová čipová súprava X570 prináša niekoľko zmien. Hlavnými sú sloty PCIe 4.0 pre grafiky či SSD M.2, podpora pre až 16-jadrové procesory, WiFi 6 ax či viac ako 1Gb LAN na viacerých doskách než u minulej generácie. Nepopulárnymi zmenami sú ventilátor na čipsete či nekompatibilita s prvou generáciou procesorov Ryzen.

Doska má už tradičnú výbavu ako dvojicu vystužených portov PCIe či dva M.2 sloty. Horné dva porty PCIe Asus SafeSlot sú typu PCIe 4.0 ×16. Pri použití oboch však fungujú len v režime ×8. Posledný, tretí slot nie je vystužený a funguje v konfigurácii PCIe 4.0 ×4. Dva krátke sloty ×1 sú tiež typu PCIe 4.0.

Sloty M.2 sú na doske akýsi mačkopes. Chválim, že oba je možné používať bez heatsinkov, ktoré sú odnímateľné, no na to, aby ste sa k slotom vôbec dostali, musíte rozobrať celý kryt čipsetu a odskurkovať celkovo 6 skrutiek. Niekoho prítomnosť kovových heatsinkov poteší, no ja oceňujem, že sa dajú dať preč, kedže čím ďalej viac SSD diskov prichádza s vlastným. Zopár príkladov od Aorus, Patriot či Adata

Oba sloty sú určené pre klasické SATA ale aj najnovšie PCIe 4.0 NVME SSD formátu M.2 a to až o dĺžke 22110. Osobne som sa s takým SSD ešte nestretol a s veľkou pravdepodobnosťou aj vy siahnete po tradičnom 2280, ktorých sú v predaji už desiatky. Okrem slotov M.2 môžete použiť aj jeden z ôsmych portov SATA pre 2,5″ SSD či normálne HDD.

K slotom M.2 ešte jedna zaujímavosť. Heatsinky sú, ako sme už povedali, odnímateľné. Čo ma ale zaujalo je, že skrutky sú v nich napevno uchytené a nevypadnú. Za to obrovský palec hore, pretože skrutky sú to, čo mi najviac žerie nervy pri manipulácii s doskami pri testovaní. Pre bežného používateľa, ktorý SSD namontuje raz za x rokov to samozrejme nepredstavuje žiaden problém, no mne táto maličkosť spravila veľkú radosť. Dúfam, že aj ostatní výrobcovia sa chytia tohto trednu.

Jednou z hlavných predností platformy AMD oproti tej intelovskej je lepšia podpora nových 10GB konektorov USB, ktorých je tu až 8. Jeden z toho je typu C, ostatné sú klasické A. Úplne tu absentujú akékoľvek staršie verzie USB ako USB 3.0 či 2.0. V prípade, že budete používať integrovanú grafiku poteší dvojica video výstupov – HDMI 2.0b a DisplayPort 1.2. Sieťová konektivita je solídna s dvomi RJ-45 portami, pričom jeden je 1Gb a druhý 2,5Gb. To je opäť jedna z predností oproti starším doskám X470, kde viac ako 1Gb bol zvyčajne len pri najdrahších modeloch. A 1Gb už pri WiFi 6 ax nestačí, ako sme zistili pri testoch tohto nového WiFi štandardu na Asus RT-AX88U. Samozrejmosťou je aj zvukový vstup a výstup v podobe 3,5mm audio konektorov a optického S/PDIF. Chválim takisto integrovaný kryt I/O. Toto je jedna z drobností, ktoré pri stavaní počítača potešia. V budúcnosti tiež možno využijete funckiu BIOS flashback, vďaka ktorej viete aktualizovať BIOS bez nutnosti mať zapojený CPU. To sa zíde v prípade, že máte procesor novší než aký doska podporuje. Typickým príkladom bude, že si kúpite procesor zo série Ryzen 4000 a túto X570 dosku, na ktorej nebude nový BIOS, ktorý by daný procesor podporoval.

U konektivity ešte chvíľu ostaneme a zameráme sa na WiFi. Je skvelé vidieť, že takmer všetky dosky X570, okrem tých najlacnejších, ponúkajú nový WiFi 6 ax. Využívajú na to kartu Intel Wireless-AX200 2×2, ktorú som použil aj ja v notebooku. Túto kartu si môžete sami zakúpiť a vylepšiť si starú dosku, no bez ax routra ju veľmi nemáte ako využiť. Súčasťou je aj Bluetooth 5.0, ktorý oceníte pri použití bezdrôtového príslušenstva.

Konektorov na ventilátory a pumpy je na doske viac než dosť. Nachádza sa tu, samozrejme, konektor CPU_fan, ktorý dopĺňa druhý CPU_opt. Ďalej je tu dvojica konektorov pre ventilátory na skrini, port na AIO pumpu aj samostatnú pumpu. Celkovo je tu tak šesť konektorov, ktoré sú rozmiestnené na všetkých stranách dosky – hore, dole, vpravo aj vľavo. Nemal by tak byť problém do dosky zapojiť všetko, čo budete potrebovať pri vzdušnom aj vodnom chladení.

   

Na doske nájdete aj štvoricu headerov RGB, dva z toho adresovateľné a dva podporujúce Asus Aura Sync. Ide asi o aktuálne najrozšírenejší a najpodporovanejší štandard synchronizácie RGB. Vďaka doske tak budete môcť zladiť komponenty – ramky, grafiku, ventilátory či rôzne periférie. Doska je tiež pripravená pre nové skrinky s predným portom USB 3.2 gen 2. O zvuk sa potom stará (SupremeFX) 8-kanálový kodek S1220A, o ktorom výrobca tvrdí, že je lepší ako často používaný ALC1220. Doska síce nemá tlačidlá, no nájdeme na nej prepínač MemOK! II, ktorý využijete, ak vám počítač nebude chcieť naPOSTovať po pretaktovaní pamätí. Užitočné sú aj Q-LED nad 24-pin konektorom, ktoré zasvietia v prípade, že nejaká časť počítača nefunguje, či už ide o procesor, grafickú kartu, pamäte alebo disk. Absencia tlačidiel je asi jediné, čo mi na Strix doskách chýba. Pri používaní dosky na testbenchi je to praktickejšie, ako zapájať tlačidlá zo skrine a pri ručnom taktovaní je reset skrutkovačom nočná mora. Preto odkazujem výrobcovi, aby v novej generácii dosiek Strix už konečne použili tlačidlá. Konkurencia ich používa už dlho.

Zopár ďalších detialov k dizajnu dosky: Kryt I/O a heatsinku je podsvietený a zároveň lesklý ako zrkadlo. Heatink čipsetu má zase zaujímavé nepravidelné perforovanie.

   

Na záver sa pozrite, ako sa mení dizajn jednotlivých modelov Strix. Predchádzajúcu generáciu reprezentuje Z370-F Gaming na prvom obrázku. Druhá je Z390-E Gaming a X470-F Gaming nájdete na treťom obrázku. Posledným je práve verzia X570, ktorej patrí tento test.

Ktorá doska sa vám páči najviac?

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK

Tento týden vydaný herní procesor Ryzen 7 5800X3D s tzv. 3D V-Cache, výrazně zvyšující herní výkon, má jednu nevýhodu pro nadšence. Již před vydáním se ukázalo, že u něj nebude povolené přetaktování. Údajně proto, že čipletová 3D V-Cache nevydrží vysoká napětí. Vypadá to ale, že tento blok na overclocking doznává první trhliny – MSI na některých deskách umožní přetaktování, zatím jen pomocí BCLK. Celý článok „MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK“ »

  •  
  •  
  •  

Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW

V dobách, kdy zájem o desktopové počítače klesal před tím, než přišla renesance „Gaming“ sestav, jsme tu občas lamentovali, jak ubývá výrobců základních desek. Teď pro změnu jeden přibude, a to i na západním trhu. Přesněji to tak bude z pohledu desek pro platformu procesorů AMD. Do jejich výroby se totiž pouští firma Evga, která doteď exkluzivně vyráběla jen desky pro platformu Intel. Celý článok „Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením

Na záver testu dosiek X570 sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehanbí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše závery. Celý článok „Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (13) Pridať komentár

  1. celkom by sa hodilo rozpisat aj teploty chipsetu / otacky ventilatora ktory ho chladi v roznych kombinaciach alebo aspon popisat vplyv teploty na otacky ventilatora v roznych kombinaiach napr. pri vyuziti pcie4.0 nvme ssd a prace s nim, pri vyuziti pomalsieho ssd atp.

    1. Vďaka za tip, doplnil som teplotu čipsetu. V recenzii ASRock dosky uvediem aj otáčky ventilátora.

  2. Super deska. Práve na ní stavím kamarádovi jeho nové PC (3700X, RTX 2070 Super, EKWB vodník…). Plný souhlas se zápory, v této cenovce bych čekal už trojici M.2 NVMe slotů.

    1. Jde-li o fyzickou konektivitu, vynikne rozdíl o to více v konkurenci s X299. Příliš nerozumím tomu, co na X570 vidíte, že je kupujete namísto cenově lépe Ryzenu odpovídajících předchozích generací AM4. Gen4 PCI-E je argument spíše z těch slabších (benefit ještě dlouho bude při praktickém použití sotva měřitelný), asi bych rozuměl jistější kompatibilitě s budoucími generacemi Ryzenu s ohledem na rostoucí ambice AMD při cenotvorbě a segmentaci.

      1. Je to jednoduché. PC bude skoro 300 km daleko, takže volím co nejvíc fool-proof řešení. Po telefonu se troubleshooting provádí dost blbě a fakt nechci jezdit kvůli každé blbině za hranice. Takže X570 čipset, požadavek na rychlou WiFi, dostatek USB portů a zvolil jsem Asus kvůli jejich UEFI. Ano, mohl jsem vzít klidně B450 Tomahawk MAX, ale pak bych musel řešit externí DAC, externí WiFi apod. Tohle bylo nejjednodušší a nejčistší řešení, vzhledem k okolnostem.

        1. Rozumím, když X570 zvolí ten, kdo ji chce osedlat už do základu 3900 výš, ale jinak mi to hlava příliš nebere.

          1. Tohle je „vanity PC build“ i celý ten EKWB okruh je tam vcelku zbytečný. Jak 3700X, tak RTX 2070 Super jdou celkem v pohodě uchladit kvalitním vzduchovým chladičem. To samé deska, je to overkill, ale foolproof overkill…

            1. Subjektivně nepochopím, buď cenu a účel zohledňuju, nebo ne… A vodníka oproti vzduchovému chlazení do šuplíku foolproof? Spíš totálně divný…

              1. Vanity PC build – ten nevyžaduje pochopení a hledat u něj poměr výkon/cena je také marné 🙂

        2. Takhle drahá deska a WI-FI? (hlavně, ať moc nefouká) a kdo na tohle bude strkat APU? tak na co jsou tam teda dira/y k monitoru? a větrák na chipsetu?, který má taky chladit M.2?…..jen pár argumentú, proč ne!….pokud máte nějaký protiargument, rád si ho vyslechnu…třeba mě přesvědčí….mám trošku starší, ale taky drahou (tehdy) desku a tak jsem jinak pro, ale tohle je podle mě nesmysl…..jinak díky za recenzi této…..desky….kvituji, že byla naplněna litera.
          (Keď jej nebudú, něch sa pojebe…..copyright neznámý bača a Izer)
          BoMan

          1. Reagujete na nesprávného člověka, nejsem autorem recenze, tím je kolega Brestovanský, já jen okolojdoucím komentujícím 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *