Adata XPG Gammix S11 Pro – malý heatsink, veľká rýchlosť

Novinka v high-ende

Do rúk sa nám dostalo jedno z najatraktívnejších rýchlych SSD (NVMe). Naśtupca Gammix S11 má po novom v názvosloví označenie Pro. Vzhľad sa síce nezmenil, výkon však už narástol znamenite. Okrem rýchlostí zaujme aj elegantným heatsinkom, ktorý je však na rozdiel od toho na Patriot Viper VPN100 pomerne malý (bude stačiť?). Navyše Gammix S11 Pro má veľmi prijateľne nastavenú cenovú politiku.

Novinka v high-ende

Rýchle SSD od Adata sme u nás už mali. Konkrétne išlo o SX8200 a SX6000 Pro. Gammix S11 Pro je vrcholom ponuky výrobcu a plne nahrádza Gammix S11.

   

Už tradične ide o M.2 PCIe Gen3 ×4 vo formáte 2280, ktorý využíva najnovšie NVMe 1.3. Vybavený je radičom Silicon Motion SM2262EN a DRAM bufferom neznámej veľkosti. Využíva 3D TLC NAND pamäte o kapacite 256/512 GB až 1 TB. Výrobca udáva maximálne teoretické rýchlosti na úrovni 3500 MB/s pre sekvenčné čítanie a 3000 MB/s pre sekvenčný zápis. 

Podobne ako pri nedávno testovanom Patriot Viper VPN100, aj pri XPG Gammix S11 Pro možno vidieť rozdiely medzi jednotlivými modelmi. Všetky majú sekvenčné čítanie 3500 MB/s, zápis je však závislý od kapacity. 256GB variant má len 1200 MB/s, 512GB potom 2300 MB/s a 1TB 3000 MB/s. My sme testovali 1-terabajtový model. Líši sa aj výkon 4K náhodného zápisu a čítania:

256 GB: 220K/290K IOPS
512 GB/1TB: 390K/380K IOPS

Rozdiel medzi Pro a staršou verziou bez prívlastku je nepostrehnuteľný. Disky sa podobajú ako vajce vajcu.

   

Ceny Adata XPG Gammix S11 Pro začínajú na 56 eurách za 256GB model, 512GB stojí 103 eur, 1TB zhruba 185 eur. 256 a 512GB modely sú tak lacnejšie ako konkurenčný Patriot Viper VPN100, 1TB je pre zmenu drahší. Oba disky majú heatsink, rozdiel medzi nimi je však obrovský, veď posúdte sami na obrázkoch nižšie. Bude zaujímavé preto sledovať, aké bude zahrievanie radiča Gammix S11 Pro v porovnaní s VPN100.

   

Výrobca dáva na SSD 5-ročnú záruku, pričom hovorí o životnosti je 2 000 000 hodín a 160/320/640 TBW v závislosti od kapacity.

Tak, vrhnime sa na testy. Tie prebiehajú v prvom slote M.2 na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Dve novinky Adata: extra rýchle a úsporné SSD PCIe 4.0

Adata sa blysla uvedením unikátnych SSD, ktoré sa vyznačujú jedinečnými vlastnosťami. Jedno výkonom naráža na hranice priepustnosti štyroch liniek zbernice PCI Express 4.0 a pri druhom sa už konečne kladie dôraz i na nízku spotrebu a vysokú efektivitu. Zatiaľ sa tieto SSD nepredávajú, ale dlho na seba nenechajú čakať. Na produktových stránkach sú už dostupné parametre a laťku nastavujú pomerne vysoko. Celý článok „Dve novinky Adata: extra rýchle a úsporné SSD PCIe 4.0“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu

Loni jsme psali o NUCu 9 od Intelu používajícím modulární konstrukci se základním prvkem „Compute Element“ ve formě vyměnitelné karty nesoucí procesor, sloty pro paměti/SSD a tak dále. Nyní Intel tento produkt uvedl na trh a vypadá to, že ona modularita by mohla fungovat. Minipočítače založené na této „základní kartě“ teď totiž uvedlo několik dalších firem, takže tu máme ekosystém, na němž může vzniknout nový SFF standard. Celý článok „Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Adata XPG Spectrix D41: najlacnejšie rýchle pamäte s RGB

Firma Adata je v divízii produktov XPG v poslednej dobe veľmi aktívna. Novým prírastkom do portfólia „herných“ pamätí sú Spectrix D41. Okrem pôsobivého vzhľadu s podsvietením RGB a vysokej frekvencie (3200 MHz) v XMP ich charakterizuje aj mimoriadne priaznivá cena. Podobný profil majú Patriot Viper RGB, ktoré boli donedávna najlacnejšie. Teraz situácia trochu mení, Adata vás už výjde na menej.  Celý článok „Adata XPG Spectrix D41: najlacnejšie rýchle pamäte s RGB“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. Prehliadol som to alebo ste nemali test rýchlosti trvalo udržateľného zápisu alebo aká veľká je SLC cache?
  Inak ďakujem za dobrý test.

  1. Ahoj, veľkosť SLC cache sme zatiaľ netestovali a výrobca neudáva jej veľkosť. Najväčší súbor, ktorý máme v teste má vyše 9 GB a ten sa prenášal bez spomalenia rýchlosťou cca 1,5 GB/s. Cez víkend sa pokúsim vyskúšať nejaký výrazne väčší súbor a orientačne odmerať, kedy nastane spomalenie prenosu.

   1. Super, z môjho pohľadu by na to bol vhodný HDTach (neviem či zapisuje iba 0, 1 alebo náhodné dáta) alebo napr. vo Veracrypt urobiť jeden veľký kontajner a buď pri jeho tvorbe sledovať rýchlosť zápisu alebo sledovať rýchlosť kopírovania na testované SSD.

    1. Ahoj Vito. Skúsim som nakopírovať 100 GB súbor zo Samsung 960 Pro na testovaný Gammix S11 Pro. Prvých 10 GB rýchlosť prenosu klesá z 3 GB/s a ustáli sa na hodnote cca 2,1 GB/s, ktorou sa už konzistentne prenáša zvyšných 90 GB. Vyzerá to teda tak, že maximálne rýchlosti zápisu sú dostupné len pre prvých 10 GB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *