ASRock má pasivní barebone a desku s Ryzen R1000 ve formátu NUC

ASRock iBox-R1000 a SFF deska NUC-R1000

AMD minulý týden vypustilo na trh Embedded Ryzeny R1000 – dvoujádrové Zeny s 12–25W TDP v notebookovém provedení. A s tímto čipem se už stihl objevit i zajímavý barebone či minipočítač od ASRocku. Jeho iBOX-R1000 má formát desky odpovídající NUCům od Intelu a zároveň odolné provedení s pasivním chlazením procesoru přes žebrovanou hliníkovou skříňku. A použitá deska NUC-R1000 by mohla být dostupná i samostatně.

Základem těchto počítačů je deska NUC-R1000, která má, jak název říká, odpovídat rozměrově deskami do NUCů (4,09 × 4,02 palců) a snad by mohla být kompatibilní se skříněmi pro ně. Jako procesor je na ní integrovaný Ryzen Embedded R1606G s dvěma jádry a SMT na taktu 2,6–3,5 GHz (varianta NUC-R1000M), nebo níže taktovaný model R1505G s taktem 2,4–3,3 GHz, ale stále čtyřmi vlákny (deska NUC-R1000V). Oba procesory mají grafiku Radeon Vega 3 se 192 shadery a taktem 1200, respektive 1000 MHz u R1505G. Oba čipy mají nastavitelné TDP v rozsahu 12–25 W, ale ASRock neudává, jak ho tyto desky mají zrovna zvolené.

Deska ASRock NUC-R1000

Podobně jako na NUCích se do desky instaluje paměť do dvou slotů SO-DIMM. Podporován je dual-channel a DDR4-2400. A podle popisu také funguje ECC. Na PCB jsou dva sloty M.2 pro rozšíření: krátký pro bezdrátový modul Wi-Fi/Bluetooth a dlouhý pro SSD. Ale pozor, podporuje zřejmě jen maximálně 60mm moduly, kdežto většina běžných SSD jsou 80mm. Standardní délka se nedá použít kvůli kolizi s dvěma konektory RJ-45 od síťovek. Slot M.2 je „key M“, takže by měl podporovat NVMe moduly. Přítomný je i jeden konektor SATA.

K integrované grafice se dají připojit až tři 4K monitory (při 60 Hz) – deska má dva výstupy DisplayPort 1.2 a k tomu jedno HDMI 2.0. K tomu jsou vyvedené dvě gigabitové síťovky Ethernet (Realtek RTL8111G). Na zadním panelu jsou k tomu ještě dva porty USB 3.0 a třetí je spolu s 3,5mm audio konektorem kombinujícím výstup a mikrofonní vstup vepředu. Z vývodů na PCB se ještě dají vyvést dvě USB 2.0 a jeden sériový port COM. Napájení je DC externím zdrojem s napětím na 12 V.

ASRock iBOX-R1000

Pasivní barebone

IBOX-R1000 založený na této desce má kovovou skříň s rozměry 17,18 × 15,0 × 6,98 cm a velkým hliníkovým žebrováním ze tří stran, které chladí CPU pasivně. Žebra jsou drážkovaná, což by mělo zvětšovat povrch a snad zlepšovat chlazení. Uvnitř je kromě desky místo na jedno 2,5″ HDD nebo SSD, šasi se dá nasadit do VESA držáku a celé to váží 1 kilo. Kromě výstupů nativně osazených na desce má barebone ještě vyvedený onen COM a jedno USB 2.0, takže venku jsou celkem čtyři porty USB. Podle ASRocku je počítač určený do teplot 0 až 50°C, není tedy pro horší podmínky s rozšířeným rozsahem teplot. V balení barebonu by měl být přidán i externí zdroj.

ASRock iBOX-R1000

Deska oficiálně podporuje OS Windows 10 (Windows 7 na těchto APU pravděpodobně vůbec neběží, jako desktopové Ryzeny 2200G/2400G) a Linuxové distribuce s jádrem 4.18 s vyšším. Použití tohoto barebonu a desky má být hlavně v kioscích, herních automatech, reklamních tabulích, IoT zařízeních (v roli gateway) a tenkých klientech. ASRock je nabízí v rámci své divize ASRock Industrial, takže asi nebude k mání v úplně běžné distribuci.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů

Nereferenční grafické karty Radeon generace Navi, neboli modely RX 5700 a RX 5700 XT nebyly ke koupi hned při uvedení a bohužel až teprve teď koncem srpna se začaly objevovat v našich obchodech. Jednu poměrně zajímavou mezi nimi ukázala firma ASRock, která s grafickými kartami začala teprv loni. Teď kromě jiných modelů přišla také s kartou Radeon RX 5700 XT Taichi, která má proti běžným zajímavou specialitu. Celý článok „Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel

Když vyšly první Ryzeny s novým socketem AM4, objevily se desky, které měly montážní otvory i pro chladiče určené na předchozí platformu AM3+/FM2+ a obcházely tak problém s kompatibilitou. Teď s platformou X570 ale ASRock přišel s ještě o trochu radikálnější věcí: jeho deska X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 vůbec nemá mechanismus pro uchyvecení z platformy AM4, ale místo toho montážní otvory na chladiče pro Intel. Celý článok „ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?

Ventilátory u desek s čipsetem AMD X570 už jsme tu propírali několikrát. Po Computexu máme i dost fotografií a bohužel to vypadá, že aktivní chladiče často nebudou moc povedené. Mnohdy se zdají být navržené jen s ohledem na vzhled a chladící schopnosti asi budou o dost horší, než by musely být. Což znamená, že se ventilátory budou muset točit častěji a na vyšších otáčkách. Na několik negativních příkladů se podíváme. Celý článok „Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *