Nová deska Thin Mini-ITX pro AMD Ryzen od ASRocku

ASRock A320TM-ITX: (skoro) první Thin Mini-ITX deska pro Ryzeny, i s DC napájením

Po Mini-STX desce se socketem AM4 od ASRocku stejný výrobce zase rozšířil možnosti pro stavbu kompaktních počítačů s procesory AMD. ASRock totiž uvedl Thin Mini-ITX desku platformy AM4 A320TM-ITX, díky níž se Ryzeny mohou dostat do tohoto formátu, používaného třeba skříní Akasa Euler. A tato deska zároveň také používá pro pasivní chod výhodné DC napájení, což je s platformou Ryzenů zatím velká vzácnost.

Hned je třeba říct, že ASRock A320TM-ITX není úplně první deska tohoto nízkoprofilového formátu. Už loni jsme tu psali o Thin Mini-ITX modelu Onda B320-IPC. Ten byl asi částečně zaměřený na průmyslové využití, ale hlavně jde o značku aktivní na čínském trhu, takže pro nás jen obtížně sehnatelnou (a případně servisovatelnou). Od ASRocku by Thin Mini-ITSX řešení mohlo být o dost dostupnější.

ASRock A320TM-ITX podporuje Ryzeny či Athlony „Raven Ridge“ (případně 28nm APU Bristol Ridge) do socketu AM4 s TDP do 65 W. Nikoliv asi CPU Ryzeny, protože na desce chybí slot PCI Express a musíte tedy mít integrovanou grafiku. Rozšíření je možné jen dvěma sloty M.2 – jeden je pro moduly SSD s délkou 80 mm a podporuje NVMe a PCI Express 3.0 ×4 i režim SATA, druhý je 30mm pro bezdrátový modul. Deska má i jeden klasický port SATA pro disky HDD či SSD. A pak jsou na ní samozřejmě sloty pro paměťové moduly, v tomto případě notebookového typu SO-DIMM. Dva pro dual-channel zapojení, není ovšem podporováno ECC.

ASRock A320TM-ITX

S APU lze použít dva grafické výstupy – na desce je vývod LVDS (maximální rozlišení 1920 × 1080) pro vestavěné panely LCD, nebo dvojice výstupů HDMI, které ale oficiálně podporují jen HDMI 1.4, nikoliv HDMI 2.0. Podle specifikací je možné mít aktivní dvě obrazovky najednou. Je zde ještě ta komplikace, že jedno HDMI je vyvedené na horní hranu desky. V obvyklé skříni nebude tedy zvenčí přístupné a budete muset použít nějakou prodlužku.

V další konektorové výbavě je sériový port, gigabitový Ethernet (dle specifikací „Realtek RTL8111GR/RTL8111H“ – možná, že ASRock osazuje jeden nebo druhý čip podle toho, co má na skladě), čtyři porty USB 3.0 na zadním panelu a audio konektory ze zvukovky Realtek ALC233. Na PCB jsou ještě vývody pro celkem čtyři porty USB 2.0 na čelní panel, napájení pro SATA disk, napájení pro podsvícení LCD, přední audio konektory a také vývod pro vestavěné reproduktory.

Deska by tedy měla být použitelná pro zástavbu do all-in-one šasi s monitorem, ale to u nás není nějak populární řešení. Napájení je každopádně provedené pro 19V externě připojený adaptér notebookového typu, což činí tuto desku atraktivní i pro samostatné použití ať již v běžné, nebo kompaktní skříni. Klasická Mini-ITX deska s DC napájením pro Ryzeny zatím neexistuje. Prakticky jediná možnost byla ona Mini-STX deska ASRock A300M-STX. Stejně jako ta má i A320TM-ITX pětifázové napájení (vypadá to na 3+1+1), ovšem tentokrát bez pasivu. Ideální tedy asi bude mít nějaký top-flow chladič.

V obchodech zatím tato deska není a nevíme termín, kdy se má začít prodávat. Tím pádem ještě ani není známá ani cena, za kterou se bude prodávat.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus vydává Mini-ITX X570 desky, s unikátním návrhem a chlazením

Když vyšly procesory Ryzen první generace, chyběly jim Mini-ITX desky. S generací Ryzen 3000 se to změnilo a dokonce přišly i Mini-ITX desky platformy X570, i když se tento čipset spotřebou a také přebytečnou výbavou pro tento formát nehodí. Asus má hned dvě Mini-ITX desky, které se s toto výkonnou platformou docela zajímavě potýkají. Odhalené byly sice již na Computexu, ale až teď přicházejí do obchodů. Celý článok „Asus vydává Mini-ITX X570 desky, s unikátním návrhem a chlazením“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel

Když vyšly první Ryzeny s novým socketem AM4, objevily se desky, které měly montážní otvory i pro chladiče určené na předchozí platformu AM3+/FM2+ a obcházely tak problém s kompatibilitou. Teď s platformou X570 ale ASRock přišel s ještě o trochu radikálnější věcí: jeho deska X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 vůbec nemá mechanismus pro uchyvecení z platformy AM4, ale místo toho montážní otvory na chladiče pro Intel. Celý článok „ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Levnější desky pro Ryzen 3000 s čispety B550/A520 až příští rok?

Na Computexu se oficiálně vynořilo množství desek pro procesory Ryzen 3000 s čipsetem X570. Potvrdilo se ale, že bude mít vyšší spotřebu, což je spolu s nutností aktivního chlazení dost odrazující – a desky to také budou relativně drahé. Z toho povstává otázka, kdy AMD doplní nějaké úspornější a levnější čipové sady pro „normálnější desky“. Tuto roli mají plnit sady B550 a A520, ale zdá se, že jsou ještě daleko. Celý článok „Levnější desky pro Ryzen 3000 s čispety B550/A520 až příští rok?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *