Čínská Onda vyrábí první Thin Mini-ITX desku pro AMD Ryzen

Onda B320-IPC je zatím asi jediná nízká ITX deska s DC napájením pro procesory AMD do socketu AM4

Desky Thin Mini-ITX jsou ztenčenou verzí formátu Mini-ITX, původně vyvinutou pro All-in-one počítače. Pro kompaktní počítače jsou ale zajímavé i obecně, hlavně třeba tím, že používají vždy DC napájení externím adaptérem místo zdroje ATX. Thin Mini-ITX desky se dají koupit pro procesory Intel, ale něco se socketem AM4 pro APU Ryzeny dlouho chybělo. Až teď se taková deska poprvé objevila od čínské firmy Onda.

Nese označení Onda B320-IPC, což možná znamená, že je částečně zaměřená i na průmyslové počítače, ale v popisu se mluví i o kancelářském využití, videu a hrách, takže jde i o běžný PC produkt. Onda je bohužel jedním z výrobců, jejichž produkci na západě neseženete v normální distribuci. Vůbec první Thin Mini-ITX deska pro procesory Ryzen (nebo Athlon) tedy asi nebude snadno sehnatelná mimo čínské obchody typu Aliexpress, což je škoda. Až na chystaný Mini-STX model od ASRocku deska s DC napájením pro Ryzeny schází.

Deska B320-IPC používá čipovou sadu A320 a nabízí obvyklou výbavu a vlastnosti platformy Thin Mini-ITX. Paměti DDR4 se instalují do dvou naplocho osazených slotů SO-DIMM pro notebookové moduly. Přítomný je 80mm slot M.2 pro SSD (u nějž výrobce uvádí jen režim SATA, takže není jasné, zda je možné použít NVMe moduly) a druhý krátký slot pro bezdrátový modul. Pro další úložiště nebo optickou mechaniku jsou ještě na PCB dva konektory SATA včetně napájení. Co ale chybí, je rozšiřující slot PCI Express ×16 nebo aspoň ×4, které desky Thin-ITX často mají a je pak možné s nimi používat třeba samostatnou grafiku v riseru. Zde to nepůjde.

Onda B320-IPC

Na zadním panelu má deska čtveřici portů USB 3.0. Onda má osazené dva výstupy pro obrazovky – analogový D-Sub a HDMI, u kterého ale specifikace neuvádějí, že by umělo režim HDMI 2.0. Za portem D-Sub je však na PCB také bílý konektor, do kterého lze volitelně zdá se přidat ještě jeden analogový výstup coby třetí video výstup. Přítomný je také gigabitový Ethernet (Realtek RTL8111H) a dvojice audio jacků. Z interních vývodů lze vyvést ještě čtyři USB 2.0, ale úplně zdá se chybí konektor pro USB 3.0 na čelní panel, což je docela slabina.

Pokud byste nestavěli běžné PC a desku skutečně používali pro all-in-one nebo pro nějaké embedded účely, má ještě konektor pro připojení LCD panelu (LVDS) a také invertoru jeho podsvícení. Na PCB je také obvyklý výstup pro zapojení reproduktorů. A také vývod pro sériový port, takže v případě potřeby lze vyvést jeden COM.

Napájení je jako vždy u Thin Mini-ITX externím zdrojem – konektor je na zadním panelu a je možno použít adaptéry s napětím od 12 do 19 V. Napájecí kaskáda (pokud se dobře dívám, má 4+2 fáze) není chlazena pasivem, takže bude třeba mít chladič, který na ní bude směrovat vzduch.

Chlazení je atypicky kompatibilní s deskami pro Intel

Deska má sice socket AM4, ale bez jeho standardního mechanismu pro montáž chladiče nebo montážních děr. Místo toho jsou použité montážní otvory jako pro procesory Intel. To umožňuje použít chladiče vyvinuté pro tuto platformu. V tomto případě jde asi hlavně o různé speciální nízké chladiče pro All-in-one PC. Bez tohoto triku by asi byl problém takové chladiče pro AM4 sehnat. Uživatelé, kteří by tento model osadili do desktopu, zase mohou standardní chladiče uchytit pomocí montážních sad pro Intel, nebude ale (bez nějakého pokročilého kutilství) možné použít žádné boxované chladiče přímo z balení procesorů AMD.


  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *