Innodisk vyrábí grafické karty do slotu M.2, umí i 4K rozlišení

Do slotu M.2 nemusí jít jenom SSD a Wi-Fi

Mít víc grafických karet a víc monitorů je ve velkých PC běžná věc, ale v kompaktních počítačích je to jiná. Mini-ITX podporuje jedinou kartu PCIe a formáty NUC nebo Mini-STX žádnou. Příchod slotů M.2 s konektivitou PCIe ×4 ale přináší možnost je využít i pro jiné periférie než úložiště: třeba síťovky nebo GPU. A firma Innodisk ji teď využila a vyvinula první grafickou kartu, která se vejde právě do slotu M.2.

Tato grafická „karta“ má podobu modulu M.2 ve formátu 2280 (tedy 80mm dlouhého instalovaného do slotu pro SSD). Vzhledem ke spotřebám a zahřívání, s nímž tyto sloty počítají, je ale asi jasné, že nemůže jít o nic s vysokým 3D výkonem pro hraní. Tento adaptér poskytuje jen 2D zobrazení pro embedded aplikace a další zařízení, v nichž je třeba nějak zajistit výstupy na obrazovku. Modul dokáže zajistit tři, i když není jasné, zda všechny najednou. Na PCB jsou osazeny tři vývody pro rozhraní LVDS (interní LCD panel), DVI-D a HDMI. Na HDMI umí adaptér zobrazit až rozlišení 4K při 30 Hz (jde tedy o HDMI 1.4), nebo 1920 × 1080 bodů při 60 Hz.

Modul není založen na obvyklých GPU GeForce nebo Radeon. Innodisk v něm používá čip Silicon Motion SM768, který poskytuje 128bitový 2D akcelerátor (jako kontrolér je v něm ještě ARM jádro Cortex-R5). Zatímco 3D akcelerace zde chybí, čip podporuje dekódování různých video formátů (H.264 včetně MVC, H.263, MPEG-4, MPEG-2, VC-1, MJPEG, Real Video, Theora), takže zvládne multimediální funkce. Ovladače pro tuto grafiku jsou dostupné pro Windows i pro Linux a snad i MacOS a Android.

Grafický adaptér firmy Innodisk do slotu M.2

Mnoho dalších detailů k tomuto zařízení není známo. Integrována buď v pouzdru čipu nebo na PCB by asi měla být grafická paměť, některé informace mluví o 256 MB. Samotný čip SM768 zdá se umí pracovat jak na rozhraní USB 3.0, tak přes PCI Express 2.0 ×1 nebo ×2. Innodisk jinak již dříve vyrobil podobné „grafické karty“ také pro sloty miniPCIe (moduly EMPV-1201 a EMPV-1202). Ty však uměly maximálně rozlišení 1920 × 1080, nikoliv 4K jako nově odhalený M.2 modul, pro nějž bohužel přesné označení nemáme. Na webu zatím tento nový modul firma nemá.

Schéma 2D grafického adaptéru Silicon Motion SM768

Do M.2 má Innodisk i síťové karty

Innodisk mimochodem do slotu M.2 vyrábí adaptéry i pro jiné účely. Před pár lety uvedl například síťové adaptéry pro gigabitový Ethernet. Opět šlo o moduly M.2, na nichž se nacházely vývody pro připojení rozhraní RJ-45 (kromě modulu byl tedy potřeba ještě kabel a bracket k vyvedení portu). Innodisk vyrobil jednoportovou verzi (EGUL-G101), ale také modul s hned dvěma gigabitovými porty (EGUL-G201). Jde také o docela zajímavá zařízení, která by mohla řešit problém, kdy třeba na Mini-ITX desce nemáte dost Ethernetových adaptérů pro NAS nebo router. Ale protože jde o specializovaná embedded zařízení, nebude asi snadné je někde jen tak koupit v malém množství.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test obrovskej Asus ROG Strix RTX 2080 Ti O11G Gaming

Podobne ako Gigabyte a EVGA ani Asus nezaháľal a uviedol nové grafické karty RTX. Dnes sa pozrieme na vlajkovú loď ROG Strix vo verzii O11G, ktorá je najvyšší model tohto radu. Novinka má veľmi podobný dizajn ako predchodca zo série Pascal, aké zmeny však výrobca zapracoval?  Minulú generáciu bola GTX 1080 Ti ROG Strix jednou z najlepších (ak nie najlepšia) GTX 1080 Ti. Obháji Asus túto pozíciu i tentokrát? Celý článok „Test obrovskej Asus ROG Strix RTX 2080 Ti O11G Gaming“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ktorú Gigabyte RTX 2080 Ti? Gaming OC vs. Windforce OC

Pokračujeme v testoch nových grafických kariet GeForce RTX. Teraz sa pozrieme na dvojicu modelov od Gigabyte, ktoré na prvý pohľad vyzerajú totožne, no pri detialnejšom pohľade si všimnete niekoľko rozdielov. Ale hlavne zaujímavé je porovnanie taktov jadra, zahrievania a otáčok. Windforce OC patrí medzi cenovo najdostupnejšie RTX 2080 Ti, za dobré peniaze je ale i o pár desiatok eur drahšia sestrička Gaming OC. Celý článok „Ktorú Gigabyte RTX 2080 Ti? Gaming OC vs. Windforce OC“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test EVGA RTX 2080 Ti XC Ultra Gaming: poriadny mastodont!

Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov. Celý článok „Test EVGA RTX 2080 Ti XC Ultra Gaming: poriadny mastodont!“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *