Innodisk vyrábí grafické karty do slotu M.2, umí i 4K rozlišení

Do slotu M.2 nemusí jít jenom SSD a Wi-Fi

Mít víc grafických karet a víc monitorů je ve velkých PC běžná věc, ale v kompaktních počítačích je to jiná. Mini-ITX podporuje jedinou kartu PCIe a formáty NUC nebo Mini-STX žádnou. Příchod slotů M.2 s konektivitou PCIe ×4 ale přináší možnost je využít i pro jiné periférie než úložiště: třeba síťovky nebo GPU. A firma Innodisk ji teď využila a vyvinula první grafickou kartu, která se vejde právě do slotu M.2.

Tato grafická „karta“ má podobu modulu M.2 ve formátu 2280 (tedy 80mm dlouhého instalovaného do slotu pro SSD). Vzhledem ke spotřebám a zahřívání, s nímž tyto sloty počítají, je ale asi jasné, že nemůže jít o nic s vysokým 3D výkonem pro hraní. Tento adaptér poskytuje jen 2D zobrazení pro embedded aplikace a další zařízení, v nichž je třeba nějak zajistit výstupy na obrazovku. Modul dokáže zajistit tři, i když není jasné, zda všechny najednou. Na PCB jsou osazeny tři vývody pro rozhraní LVDS (interní LCD panel), DVI-D a HDMI. Na HDMI umí adaptér zobrazit až rozlišení 4K při 30 Hz (jde tedy o HDMI 1.4), nebo 1920 × 1080 bodů při 60 Hz.

Modul není založen na obvyklých GPU GeForce nebo Radeon. Innodisk v něm používá čip Silicon Motion SM768, který poskytuje 128bitový 2D akcelerátor (jako kontrolér je v něm ještě ARM jádro Cortex-R5). Zatímco 3D akcelerace zde chybí, čip podporuje dekódování různých video formátů (H.264 včetně MVC, H.263, MPEG-4, MPEG-2, VC-1, MJPEG, Real Video, Theora), takže zvládne multimediální funkce. Ovladače pro tuto grafiku jsou dostupné pro Windows i pro Linux a snad i MacOS a Android.

Grafický adaptér firmy Innodisk do slotu M.2

Mnoho dalších detailů k tomuto zařízení není známo. Integrována buď v pouzdru čipu nebo na PCB by asi měla být grafická paměť, některé informace mluví o 256 MB. Samotný čip SM768 zdá se umí pracovat jak na rozhraní USB 3.0, tak přes PCI Express 2.0 ×1 nebo ×2. Innodisk jinak již dříve vyrobil podobné „grafické karty“ také pro sloty miniPCIe (moduly EMPV-1201 a EMPV-1202). Ty však uměly maximálně rozlišení 1920 × 1080, nikoliv 4K jako nově odhalený M.2 modul, pro nějž bohužel přesné označení nemáme. Na webu zatím tento nový modul firma nemá.

Schéma 2D grafického adaptéru Silicon Motion SM768

Do M.2 má Innodisk i síťové karty

Innodisk mimochodem do slotu M.2 vyrábí adaptéry i pro jiné účely. Před pár lety uvedl například síťové adaptéry pro gigabitový Ethernet. Opět šlo o moduly M.2, na nichž se nacházely vývody pro připojení rozhraní RJ-45 (kromě modulu byl tedy potřeba ještě kabel a bracket k vyvedení portu). Innodisk vyrobil jednoportovou verzi (EGUL-G101), ale také modul s hned dvěma gigabitovými porty (EGUL-G201). Jde také o docela zajímavá zařízení, která by mohla řešit problém, kdy třeba na Mini-ITX desce nemáte dost Ethernetových adaptérů pro NAS nebo router. Ale protože jde o specializovaná embedded zařízení, nebude asi snadné je někde jen tak koupit v malém množství.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI RTX 2070 Gaming Z: tichá, výkonná, robustná

Po Gainward RTX 2070 Phoenix GS pridávame na porovnanie RTX 2070 Gaming Z od MSI. Spoločné majú tieto karty iba grafické jadro. Masívny trojslotový chladič, dva veľké ventilátory, kovový backplate a štedré podsvietenie RGB predstavujú presný opak toho, čo ponúkala grafika Gainwardu. Otázkou zostáva, ktorá z dvojice je výkonnejsšia a má lepšie prevádzkové vlastnosti.  Celý článok „MSI RTX 2070 Gaming Z: tichá, výkonná, robustná“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Gainward RTX 2070 Phoenix GS: tenká, ale i ohybná grafika

Tak, a máme tu GeForce RTX od Gainwardu! Minulá generácia grafických kariet tohto výrobcu, s chladičom Phoenix, podávala perfektné výsledky. O tom sa môžete presvedčiť v teste GTX 1070 Ti Pheonix GS. Nový chladič však prešiel mnohými premenami. Ale hlavne: uberá sa karta v sľapajách predchodkyne a vyznačuje sa rovnako výbornými prevádzkovými vlastnosťami vrátane skvelého pretaktovania? Celý článok „Gainward RTX 2070 Phoenix GS: tenká, ale i ohybná grafika“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming – raytracingový základ

Séria 60 od Nvidie býva medzi hráčmi najpopulárnejšia a najzastúpenejšia. Dôvod je jednoduchý, je ním cenová dostupnosť. S príchodom grafických kariet GeForce RTX sa však situácia trochu mení. RTX 2060 sú už o dosť drahšie ako GTX 1060 alebo GTX 960. Zároveň však platí, že RTX 2060 je akutálne najlacnejšia vstupenka do sveta real-time ray tracingu a DLSS. My sme sa pozreli na vrcholovú kartu Asusu, ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming. Celý článok „Asus ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming – raytracingový základ“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *