Keď sa dvíha laťka – Samsung 970 Pro v porovnaní s 960 Pro

Čo sa zmenilo?

Rýchle SSD (PCIe) Samsung sú s nami už nejaký ten rok. Za túto dobu si získali právom skvelé renomé. Od modelového radu 950 cez 960 a aktuálnu 970 ponúkajú to najlepšie, čo si môžete za ešte rozumné peniaze kúpiť. Týka sa to rýchlosti, výdrže aj záruky. S aktuálnym top modelom, 970 Pro, už výrobca elegantne rieši o povestné vysoké zahrievanie. V teste tak zistíte, ako je na tom i z pohľadu prevádzkových vlastností.

Čo sa zmenilo?

Už samotné balenie 970 Pro je od tých predchádzajúcim trochu vylepšené. Stále je to papierová škatuľka s názvom a kapacitou, zmenilo sa však vnútro. Tentokrát už nie je disk v tenkej čiernej plastovej forme, ale v pevnom plastovom obale s priehľadným krytom. SSD je tak počas prepravy viac chránené pred nepriaznivými vplyvmi. Vnútri okrem samotného disku nájdete aj dokumentáciu a nálepku.

   

970 Pro patrí medzi aktuálne najrýchlejšie SSD na trhu. Výrobca udáva maximálne teoretické rýchlosti na úrovni 3500 MB/s pre sekvenčné čítanie a 2700 MB/s pre sekvenčný zápis. Áno, tieto čísla sami o sebe vyrážajú dych, no 970 Pro ponúka oveľa viac. Výrobca toto SSD vybavil 64-vrstvovými (960 Pro má vrstiev 48) 2-bitovými MLC V-Nand pamäťami a novým 5-kanálovým radičom/procesorom ARM nazývaným Pheonix“. Rozhranie je známe PCIe Gen 3.0 ×4, avšak s podporou nového štandardu NVMe 1.3. Rozdiel je tu v rýchlosti náhodného čítania a zápisu, ktorá dosahuje až 500 000 IOPS v oboch prípadoch. Predchodca zvládal „iba“ 440 000 a 360 000 IOPS pri čítaní, respektíve zápise.

Vylepšením prešiel aj buffer DRAM, ktorý je teraz typu LPDDR4. Predchodca používal starší a pomalší LPDDR3. 970 Pro je dostupná v 512 GB a 1 TB verzii. Od toho závisí aj veľkosť vyrovnávacej pamäte. 1 TB model má 1 GB LPDDR4, 512 GB model polovicu. Životnosť disku sa takisto odvíja o kapacity. Menší 512GB model má garantovaných 600 TBW (počet zapísaných terabajtov) a väčší 1TB model až 1200 TBW. Zlepšenie oproti predchodcovi s uvádzanou životnosťou 400 TBW a 800 TBW pri 512 GB/1 TB modeloch, je tak viditeľné. Záruka je na oba disky 5 rokov ako v prípade predchodcu. 

Vzhľad SSD sa oproti 960 Pro nezmenil, no isté vylepšenia môžeme pozorovať. Hlavným je kovový odvádzať tepla na radiči, ktorý zlepšuje jeho chladenie. Pri pohľade na SSD môžete vidieť, že pamäťové moduly sú (oproti pôvodným štyrom) už len dva a tretí v poradí je buffer. Pamäťové modulu sú výrazne väčšie a zaberajú celú šírku disku.

   

V neposlednom rade pribudla podpora hardvérového šifrovania Triedy 0 (AES 256), TCG/Opal v2.0, MS eDrive (IEEE1667), keďže 970 Pro je určený na profesionálne použitie. Šifrovanie tak nesmie chýbať.

Tak, vrhnime sa na testy. Tie prebiehajú v prvom slote M.2 na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem

Nejvýkonnějším dnešním SSD založeným na rozhraní PCIe 5.0 momentálně kraluje platforma řadiče Phison E26. Je však známá vysokou spotřebou a byly pozorovány případy, kdy tato SSD mohou snižovat výkon, nebo se dokonce zaseknout, když se přehřejí. Teď se ovšem chystají první PCIe 5.0 SSD od Hynixu. Tato firma v předchozích generacích mívala nejméně žravá SSD, a tudíž by její PCIe 5.0 moduly teď mohly být přesně to, co potřebujeme. Celý článok „Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem“ »

  •  
  •  
  •  

PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND

Chvíli to vypadalo, že výrobci SSD přibrzdili se snahou ušetřit pomocí pamětí QLC, které mají o třetinu větší kapacitu na jednu buňku, ale výrazně horší životnost i výkon. Drtivá většina nových SSD teď byla založených na TLC, zvlášť po odchodu Intelu z trhu. Možná to souvisí s růstem cen NAND, ale QLC se, zdá se, vrací. Western Digital vydává moduly PC SN5000S, které slibují slušný výkon s PCIe 4.0, ale jsou právě na bázi QLC NAND. Celý článok „PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND“ »

  •  
  •  
  •  

Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max

Vypadá to, že příchod PCIe 5.0 SSD konečně způsobil, že se z úložišť, používajících předchozí PCI Express 4.0 konečně stává naprostá norma, zatímco předtím se většina trhu držela tvrdošíjně na PCIe 3.0. I levnější a úsporná SSD se teď zřejmě posunou na výkony, které nedávno měly jen ty nejdražší, což ukazuje nový Corsair MP600 Elite – spíš mainstreamové SSD, které ale čte data rychlostí až 7000 MB/s, takže skoro plně využije PCIe 4.0 ×4. Celý článok „Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. keď už bol v poslednom odstavci spomenutý Evo model, škoda, že recenzent neporovnal aj ten. teploty sú stále dosť vysoké, ale tomu ste sa tu už venovali, nie je to nič, čo by nešlo vyriešiť či už kúpou špeciálneho chladiča, alebo samodomo pasívkom. no a profesionáli v predposlednej vete majú radšej i 😉
    ináč fajn testík, tak ako je tu dobrým zvykom 🙂

    1. Ďakujeme za postreh, chybičku sme opravili. 970 Evo sa nám do rúk ešte nedostala, pokúsime sa ju zohnať, keď je o ňu záujem. V takom prípade ju porovnám aj s 960 Evo, ktorú mám doma 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *