Keď sa dvíha laťka – Samsung 970 Pro v porovnaní s 960 Pro

Čo sa zmenilo?

Rýchle SSD (PCIe) Samsung sú s nami už nejaký ten rok. Za túto dobu si získali právom skvelé renomé. Od modelového radu 950 cez 960 a aktuálnu 970 ponúkajú to najlepšie, čo si môžete za ešte rozumné peniaze kúpiť. Týka sa to rýchlosti, výdrže aj záruky. S aktuálnym top modelom, 970 Pro, už výrobca elegantne rieši o povestné vysoké zahrievanie. V teste tak zistíte, ako je na tom i z pohľadu prevádzkových vlastností.

Čo sa zmenilo?

Už samotné balenie 970 Pro je od tých predchádzajúcim trochu vylepšené. Stále je to papierová škatuľka s názvom a kapacitou, zmenilo sa však vnútro. Tentokrát už nie je disk v tenkej čiernej plastovej forme, ale v pevnom plastovom obale s priehľadným krytom. SSD je tak počas prepravy viac chránené pred nepriaznivými vplyvmi. Vnútri okrem samotného disku nájdete aj dokumentáciu a nálepku.

   

970 Pro patrí medzi aktuálne najrýchlejšie SSD na trhu. Výrobca udáva maximálne teoretické rýchlosti na úrovni 3500 MB/s pre sekvenčné čítanie a 2700 MB/s pre sekvenčný zápis. Áno, tieto čísla sami o sebe vyrážajú dych, no 970 Pro ponúka oveľa viac. Výrobca toto SSD vybavil 64-vrstvovými (960 Pro má vrstiev 48) 2-bitovými MLC V-Nand pamäťami a novým 5-kanálovým radičom/procesorom ARM nazývaným Pheonix“. Rozhranie je známe PCIe Gen 3.0 ×4, avšak s podporou nového štandardu NVMe 1.3. Rozdiel je tu v rýchlosti náhodného čítania a zápisu, ktorá dosahuje až 500 000 IOPS v oboch prípadoch. Predchodca zvládal „iba“ 440 000 a 360 000 IOPS pri čítaní, respektíve zápise.

Vylepšením prešiel aj buffer DRAM, ktorý je teraz typu LPDDR4. Predchodca používal starší a pomalší LPDDR3. 970 Pro je dostupná v 512 GB a 1 TB verzii. Od toho závisí aj veľkosť vyrovnávacej pamäte. 1 TB model má 1 GB LPDDR4, 512 GB model polovicu. Životnosť disku sa takisto odvíja o kapacity. Menší 512GB model má garantovaných 600 TBW (počet zapísaných terabajtov) a väčší 1TB model až 1200 TBW. Zlepšenie oproti predchodcovi s uvádzanou životnosťou 400 TBW a 800 TBW pri 512 GB/1 TB modeloch, je tak viditeľné. Záruka je na oba disky 5 rokov ako v prípade predchodcu. 

Vzhľad SSD sa oproti 960 Pro nezmenil, no isté vylepšenia môžeme pozorovať. Hlavným je kovový odvádzať tepla na radiči, ktorý zlepšuje jeho chladenie. Pri pohľade na SSD môžete vidieť, že pamäťové moduly sú (oproti pôvodným štyrom) už len dva a tretí v poradí je buffer. Pamäťové modulu sú výrazne väčšie a zaberajú celú šírku disku.

   

V neposlednom rade pribudla podpora hardvérového šifrovania Triedy 0 (AES 256), TCG/Opal v2.0, MS eDrive (IEEE1667), keďže 970 Pro je určený na profesionálne použitie. Šifrovanie tak nesmie chýbať.

Tak, vrhnime sa na testy. Tie prebiehajú v prvom slote M.2 na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

SSD s integrovaným malým vodním chladičem! Ale hlavně na ozdobu

Chlazení SSD dostalo od rozšíření malých modulů M.2 mnoho podob, před nedávnem se například začaly objevovat chladiče s heatpipe. A vypadá to, že už nastupuje voda. Teď asi čekáte, že se objeví nějaký vodní blok, který umožní zapojit NVMe modul do custom okruhu, ale je to trošku jinak. Firma TeamGroup totiž přišla s SSD, které má kapalinové chlazení přímo integrované. Nepočítá ale s cirkulací, takže je to spíš kuriozita. Celý článok „SSD s integrovaným malým vodním chladičem! Ale hlavně na ozdobu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

PCIe 4.0 SSD modul Sabrent Rocket má chladič s třemi heatpipe

S platformou AMD X570 s procesory Ryzen 3000 se do PC dostane sběrnice PCI Express 4.0, jejíž hlavní využití bude pro výkonná NVMe SSD. Ta mohou mít o dost vyšší propustnost, ale také ze začátku mají docela vysoké spotřeby a budou potřebovat chlazení.Sabrent Rocket, jedno z prvních PCIe 4.0 SSD, má zatím asi největší chladič, jaký dosud nějaký modul M.2 z výroby měl, dokonce rovnou se třemi heatpipe. Celý článok „PCIe 4.0 SSD modul Sabrent Rocket má chladič s třemi heatpipe“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test: Porovnanie 1TB a 512GB verzie Patriot Viper VPN100

Pri testovaní SSD Patriot Viper VPN100 sme zistili, že 512GB verzia ponúka skvelý výkon, ktorým sa toto rýchle úložisko zaradilo medzi top 3 v našich testoch. Podľa papierových parametrov je však 1TB variant ešte rýchlejší. Mohol by ísť o najrýchlejšie SSD, aké sme kedy mali v rukách? Zvedavosť nám nedala spávať, a preto vám prinášame porovnanie 1TB a 512GB verzie tohto unikátneho SSD. Celý článok „Test: Porovnanie 1TB a 512GB verzie Patriot Viper VPN100“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. keď už bol v poslednom odstavci spomenutý Evo model, škoda, že recenzent neporovnal aj ten. teploty sú stále dosť vysoké, ale tomu ste sa tu už venovali, nie je to nič, čo by nešlo vyriešiť či už kúpou špeciálneho chladiča, alebo samodomo pasívkom. no a profesionáli v predposlednej vete majú radšej i 😉
  ináč fajn testík, tak ako je tu dobrým zvykom 🙂

  1. Ďakujeme za postreh, chybičku sme opravili. 970 Evo sa nám do rúk ešte nedostala, pokúsime sa ju zohnať, keď je o ňu záujem. V takom prípade ju porovnám aj s 960 Evo, ktorú mám doma 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *