Test 80 chladičov na procesor. Starších i novších (2005 – 2015)

Úvod a metodika

Hoci už žhavíme Core i9-9900K na testy aktuálnych chladičov, sem tam je dobré sa ohliadnuť späť a zaspomínať si na všetky tie pekné návrhy. V tomto článku nájdete vecné porovnanie, ktoré som niekoľko rokov budoval v už neexistujúcom magazíne ExtraHardware.cz. A exkluzívni čitatelia HWC nemôžu byť o viac než tisícku nameraných výsledkov ukrátení. Poďte sa nimi, možno i so slzou v oku, prelúskať!

Ako šiel čas

Dozaista sa medzi vami nájdu i takí, čo spomínajú na Sonic Tower od Thermaltaku – chladič, ktorý odštartoval vlnu dvojvežových konštrukcii. Tie definitívne popularizovala legendárna Noctua NH-D14. I tento chladič nájdete v porovnaní po boku s mnohými inými, čo sa dodnes predávajú.

Medzi špičku „vzdušných“ modelov doteraz patrí modernizovaná NH-D15. Aj keď, prekonaná už bola. V efektivite ju s najvačším rozdielom zdolal Thermalright Silver Arrow SB-E. Hovoríme už však v minulom čase, keďže sa už hodnú chvíľu nepredáva. To je, samozrejme, škoda, pretože pri nižšej hmotnosti a súčasne i nižšej hlučnosti podával lepšie výsledky. Dovolím si tvrdiť, že práve v tomto období, päť rokov naspäť, zažívali tradičné chladič postavené na báze heatpipe, najlepšie obdobie.

Zľava pasív Phanteks PH-TC14PE, Noctua NH-D14, Thermalright IFX-14 a Thermaltake Sonic Tower

Mnohé, veľmi pekné (v zmysle efektívne) návrhy masívne nahrádzajú takisto pekné chladiče, ale teraz v zmysle slova efektné. Rôzne farebné kreácie, ktorých predaje zrejme odrádzajú výrobcov uberať sa pôvodným smerom, kde bol cieľ jasný – investovať a zveľaďovať v prvom rade prevádzkové funkčné vlastnosti. V grafoch neprehliadnite výsledky chladičov, nejaké namerané v nich nájdete. Niektoré porovnania s lacnými vežovitými sú žalostné, no keď je prioritou vzhľad…

Metodika testovania

Spôsob meraní je podobný ako v metodike už vytváranej na HWCoolingu. To znamená, že najprv sa v odhlučnenom tuneli meria hlučnosť (hlukomerom Voltcraft SL-100), ktorá sa potom páruje s výsledkami chladiaceho výkonu.

Namiesto skrinky je používaný veterný tunel s doskou vertikálne nainštalovanou na stene testlabu. Cirukáciu vzduchu zabezpečuje štvorica ventilátorov Noiseblocker NB-BlackSilentFan XL1 spomalených na približne 550 ot./min. Rozloženésú v rovnovážnom pomere dva (intake) ku dvom (outtake). Na vstupe je tradične kontrolovaná teplota vzduchu. Tá sa pohybovala v rozmedzí 21 – 21,3 °C.

Postupne v jednotlivých kapitolách nájdete merania zodpovedajúce maximálnemu výkonu chladičov, to znamená s otáčkami na 100 %. Tichší režim je s priškrteným prietokom na zhruba 2/3. Výkon pri najnižšej hlučnosti je meraní v režime fixných 33 dBA, keď sú chladiče vyladené na rovnakú úroveň hluku. Na lepšiu predstavu o výkone pasívu sú v šiestej kapitole výstupy po osadení rovnakými ventilátormi. Tie sú nahradené (v rovnakom počte) za pôvodné, dodávané spolu s chladičom. Všetky tieto merania prebiehajú na pretaktovanom procesore Core i7-920@3,9 GHz (1,406 V) s výkonom okolo 220 W. Zaujímavý je ale takisto pasívny režim, v ktorom je procesor vrátaný do továrenských nastavení. Za takýchto podmienok je testovaná i „automatická regulácia“ impulznou moduláciou.

Záťaž simuluje Intel BurnTest (5 GB) po dobu 15 minút. Ak v grafoch nejaký pri nejakom chladiči chýba pruh s výsledkom, znamená to, že daný režim nezvládol. Typicky z dôvodu, že naň nestačil (to sa týka najme pasívneho režimu) alebo mal atypickú stavbu a nebolo naň možné osadiť štandardný 120mm ventilátor.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšiel Arctic Freezer 34. Trúfa si aj na dvojvežové chladiče

S Arcticom je to ako na hojdačke – výborný produkt strieda slabší. Rovnako tomu je i v prípade legendárneho radu procesorových chladičov Freezer. Iste si pamätáte, že tridsaťtrojka sa vo vertikálnej polohe neznášala s vyššou tepelnou záťažou, ale zase vieme, že predtým 32 lámala vtedajšiu Fera 3. Všetko toto je už však nepodstatné, pretože aktuálny začína byť Freezer 34, s ktorým výrobca prináša zaujímavé veci. Celý článok „Vyšiel Arctic Freezer 34. Trúfa si aj na dvojvežové chladiče“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Kto z koho? Pasívny Arctic Alpine vs. R5 2400G s TDP 65 W

Chladiť bezhlučne a zároveň mimoriadne lacno Athlon 200GE nebola zase až taká výzva. Aj keď, ktovieaké rezervy Alpine AM4 Passive ani na takto úspornom procesore nemá. Nasadiť ho na Ryzen 5 2400G, so spotrebou takmer dvojnásobnou, chce preto už trocha odvahu. Najvýkonnejšie APU súčasnosti sme podrobili manuálnemu ladeniu a hrali sme sa aj s orientáciou systémového chladenia. Celý článok „Kto z koho? Pasívny Arctic Alpine vs. R5 2400G s TDP 65 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou

Svoj najväčší pasívny chladič Arctic pôvodne pripravoval na úsporné APU R3 (2200GE) a R5 (2400GE). Tie sa však na retailovom trhu neobjavili a vôbec o nich ani vidu ani slychu. Alpine AM4 passive je zaujímavý až teraz – po vydaní Athlona 200GE, čo je jediný oficiálne podporovaný procesor postavený na architektúre AMD Zen. Otestovali sme, ako funguje s chladičom na mieru bez aktívneho ochladzovania. Celý článok „Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. 9900K? No neviem, ten čip žhaví sám seba vo vnútri, nie je to IMO najvhodnejší HW na testy chladičov. Skôr asi to najhoršie na objektívne porovnanie výkonu pasívov. 🙁 Na druhej strane ani ostatné platformy nie sú výhra. X299 s tou pastou pod viečkom tiež nie, TR potrebuje kúsky na mieru, ktorých je minimum. Ryzen by bol asi najvhodnejší, ale tam tiež stále nie každý výrobca má kompatibilné montážne sady. Je to dosť bieda veru…

  Inak ten megatest ventilátorov ešte žije? Je šanca, že ho dostaneme pod stromček? 🙂

 2. Napadá mě, že Ryzen může mít jeden problém: je to velký čip (asi 210 mm2). Takže by se aspoň teoreticky měl dát chladit lépe, než Intely. Teď je otázka, jestli je to dobře, nebo ne pro porovnávání chladičů, ale kvůli větší kontaktní ploše a tomu připájení je asi méně náročný než třeba 150mm2 Core i7-8700K s pastou.

  1. Aby sme sa chápali, nejde mi o absolútne čísla, tie sú druhoradé, zaujíma nás rozdiel výkonu medzi chladičmi v identických podmienkach. A tam mám obavy či 9900K zabezpečí tie identické podmienky, keďže má problém dostať teplo z čipu von (podobne ako staršie pastované čipy) a teda je otázne či hlave väčšie výkonnejšie pasívy nebudú týmto limitované. Vieme, že 9900K pečie aj pod vodou, takže jednoducho nedokáže plnohodnotne využiť potenciál výkonného chladenia a toto je základ pre objektívne testovanie. Úprimne som dosť skeptický. Aby to nedopadlo ako na iných weboch v časoch pastovaných intelov, kde všetci húfne nahádzali do test rigu 4770K a pod.. a potom namerali takmer identické teploty na chladičoch tybu Noctua U12 vs. D14.

   1. Miňo, uvidíme, ako sa to bude správať a aké budú rozdiely. Viem, aký je rozptyl medzi NH-D15 a Fera 3 na Ci7-5930K/Ci7-920, čo sú, samozrejme, oba vhodnejšie čipy na porovnávanie chaldičov než čokoľvek aktuálne. Ale aby sme mohli prežiť, musíme testovacie platformy aktualizovať a testovať na takom procesore okolo ktorého je teraz „humbuk“. + potom aj trochu zmeniť prístup k štruktúre testov samotných. Napríklad už nedokážem venovať 20+ režimov jednému chladiču, ale štyrom, povedzme. A týchto dvadsať meraní roložiť medzi štyri modely v nejakom zaujímavom, atraktívnejšom porovnaní (rozumej populárnejšie/vstrebateľnejšie, pretože doba sa zmenila a už je to pasé, extra podrobné elaboráty už nikto nečíta…). V najbližšom bude určite FSP Windale 4, SPC Fera 3 RGB a takéto chuťovky. Tu i7-9900K budem samozrejme ladiť tak, aby mali tieto chladiče šancu. V Prime95 sa cez custom nastavenie FFT sa dá regulovať výkon veľmi pekne. Uvidíme no, možno skončíme pri 2700X, ak by to nebolo dobré.

    A jasné, ten test ventilátorov stále žije. Síce to je už naozaj na facku, ale chcem ho už KONEČNE vydať idéalne ešte v tomto roku. Reálne ale výjde asi až tesne po. Je okolo neho strašne veľa komplikácií.

    1. Je mi jasné, že si na to dáš bacha, ale bojím sa, že to bude slepá ulička. Nechcem ale robiť závery, keďže som ten procák v rukách nemal. Možno to škálovanie chladenia nie je zlé, len je to proste pekáč… veľká časť problému je zrejme aj 8 jadier na tú plochu čipu. Uvdíme. Ryzen je problém tá rozteč, nie je dobré zaožiť test rig na plaforme ktorá nemá kompletnú podporu naprieč modelmi. nNechápem prečo proste nezriešili štvorec podľa Intelu a vybavené. Im to môže byť jedno, výrobcovia chladičov by sa len potešili, že majú AM4 kompatibilné chladiče bez námahy a zákazník by sa potešil dvojnásobne.

     Čo sa týka formy a prezentácie, nastala holt youtubová doba, buď zaujmeš obsahom a necháš to ľudí zhltnúť za 5 minút, alebo 90% ľudí odklikne preč. Aj keď vnútorne s tým nesúhlasím a práve nadšenci ktorí chcú robiť obsah pre nadšencov by nemali tomu trendu podliehať. Lebo po nich to už nemá kto iný spraviť. Ale ľahko sa mi to hovorí takto z nadhľadu. Každopádne aj to je dôvod, prečo som nikdy nenabral odvahu sa pustiť touto cestou. Asi som príliš veľký realista…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *