Test 80 chladičov na procesor. Starších i novších (2005–2015)

S rovnakými ventilátormi

Hoci už žhavíme Core i9-9900K na testy aktuálnych chladičov, sem tam je dobré sa ohliadnuť späť a zaspomínať si na všetky tie pekné návrhy. V tomto článku nájdete vecné porovnanie, ktoré som niekoľko rokov budoval v už neexistujúcom magazíne ExtraHardware.cz. A exkluzívni čitatelia HWC nemôžu byť o viac než tisícku nameraných výsledkov ukrátení. Poďte sa nimi, možno i so slzou v oku, prelúskať!

S rovnakými ventilátormi






  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy

Značku BeQuiet!, kterou zde asi nemusím blíže představovat, uvedla zkraje tohoto roku špičkový chladič Dark Rock Elite. Spolu s ním byl uveden také Dark Rock Pro 5, který však zůstal poněkud skrytý ve stínu svého elitního sourozence, což bych dnes rád napravil. Pevně věřím, že se i páté generaci chladiče Dark Rock Pro povede úspěšně navázat na předchozí verze, které byly vždy vyhlášené svojí nekompromisní chladicí účinností a tichým chodem. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy“ »

  •  
  •  
  •  

PCCooler CPS DS360-BK – Nový král vodního chlazení?

Společnost PCCooler zatím působí převážně na asijském trhu, nicméně se v poslední době snaží prosadit i ve zbytku světa. Dnes tedy prověříme kapalinový AIO chladič DS360-BK, který spadá do vyšší střední třídy a jedním z jeho zajímavých prvků je například displej zobrazující aktuální teplotu procesoru. Také je vybaven velice solidními ventilátory, což vše vede k příslibu povedeného vodníka. Pojďme se tedy vrhnout na analýzu a zátěžové testy. Celý článok „PCCooler CPS DS360-BK – Nový král vodního chlazení?“ »

  •  
  •  
  •  

PCCooler CPS RZ820: Proti elite s hmotnosťou cez 1,8 kg

Toľko prízvukovali na to, že je ich chladič optimalizovaný na procesory Intel LGA 1700, až sme to museli vyskúšať. A vzhľadom na to, že CPS RZ820 je „poriadny kus“ materiálu, tak do výberu referenčných vzoriek sa dostali také konkurenčné chladiče, ktoré sú na špičke databázy vežovitých modelov. Tie by mal PCCooler CPS RZ820 poriadne potrápiť. Súčasne by pritom tento chladič nemal byť drahší. Celý článok „PCCooler CPS RZ820: Proti elite s hmotnosťou cez 1,8 kg“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. 9900K? No neviem, ten čip žhaví sám seba vo vnútri, nie je to IMO najvhodnejší HW na testy chladičov. Skôr asi to najhoršie na objektívne porovnanie výkonu pasívov. 🙁 Na druhej strane ani ostatné platformy nie sú výhra. X299 s tou pastou pod viečkom tiež nie, TR potrebuje kúsky na mieru, ktorých je minimum. Ryzen by bol asi najvhodnejší, ale tam tiež stále nie každý výrobca má kompatibilné montážne sady. Je to dosť bieda veru…

    Inak ten megatest ventilátorov ešte žije? Je šanca, že ho dostaneme pod stromček? 🙂

  2. Napadá mě, že Ryzen může mít jeden problém: je to velký čip (asi 210 mm2). Takže by se aspoň teoreticky měl dát chladit lépe, než Intely. Teď je otázka, jestli je to dobře, nebo ne pro porovnávání chladičů, ale kvůli větší kontaktní ploše a tomu připájení je asi méně náročný než třeba 150mm2 Core i7-8700K s pastou.

    1. Aby sme sa chápali, nejde mi o absolútne čísla, tie sú druhoradé, zaujíma nás rozdiel výkonu medzi chladičmi v identických podmienkach. A tam mám obavy či 9900K zabezpečí tie identické podmienky, keďže má problém dostať teplo z čipu von (podobne ako staršie pastované čipy) a teda je otázne či hlave väčšie výkonnejšie pasívy nebudú týmto limitované. Vieme, že 9900K pečie aj pod vodou, takže jednoducho nedokáže plnohodnotne využiť potenciál výkonného chladenia a toto je základ pre objektívne testovanie. Úprimne som dosť skeptický. Aby to nedopadlo ako na iných weboch v časoch pastovaných intelov, kde všetci húfne nahádzali do test rigu 4770K a pod.. a potom namerali takmer identické teploty na chladičoch tybu Noctua U12 vs. D14.

      1. Miňo, uvidíme, ako sa to bude správať a aké budú rozdiely. Viem, aký je rozptyl medzi NH-D15 a Fera 3 na Ci7-5930K/Ci7-920, čo sú, samozrejme, oba vhodnejšie čipy na porovnávanie chaldičov než čokoľvek aktuálne. Ale aby sme mohli prežiť, musíme testovacie platformy aktualizovať a testovať na takom procesore okolo ktorého je teraz „humbuk“. + potom aj trochu zmeniť prístup k štruktúre testov samotných. Napríklad už nedokážem venovať 20+ režimov jednému chladiču, ale štyrom, povedzme. A týchto dvadsať meraní roložiť medzi štyri modely v nejakom zaujímavom, atraktívnejšom porovnaní (rozumej populárnejšie/vstrebateľnejšie, pretože doba sa zmenila a už je to pasé, extra podrobné elaboráty už nikto nečíta…). V najbližšom bude určite FSP Windale 4, SPC Fera 3 RGB a takéto chuťovky. Tu i7-9900K budem samozrejme ladiť tak, aby mali tieto chladiče šancu. V Prime95 sa cez custom nastavenie FFT sa dá regulovať výkon veľmi pekne. Uvidíme no, možno skončíme pri 2700X, ak by to nebolo dobré.

        A jasné, ten test ventilátorov stále žije. Síce to je už naozaj na facku, ale chcem ho už KONEČNE vydať idéalne ešte v tomto roku. Reálne ale výjde asi až tesne po. Je okolo neho strašne veľa komplikácií.

        1. Je mi jasné, že si na to dáš bacha, ale bojím sa, že to bude slepá ulička. Nechcem ale robiť závery, keďže som ten procák v rukách nemal. Možno to škálovanie chladenia nie je zlé, len je to proste pekáč… veľká časť problému je zrejme aj 8 jadier na tú plochu čipu. Uvdíme. Ryzen je problém tá rozteč, nie je dobré zaožiť test rig na plaforme ktorá nemá kompletnú podporu naprieč modelmi. nNechápem prečo proste nezriešili štvorec podľa Intelu a vybavené. Im to môže byť jedno, výrobcovia chladičov by sa len potešili, že majú AM4 kompatibilné chladiče bez námahy a zákazník by sa potešil dvojnásobne.

          Čo sa týka formy a prezentácie, nastala holt youtubová doba, buď zaujmeš obsahom a necháš to ľudí zhltnúť za 5 minút, alebo 90% ľudí odklikne preč. Aj keď vnútorne s tým nesúhlasím a práve nadšenci ktorí chcú robiť obsah pre nadšencov by nemali tomu trendu podliehať. Lebo po nich to už nemá kto iný spraviť. Ale ľahko sa mi to hovorí takto z nadhľadu. Každopádne aj to je dôvod, prečo som nikdy nenabral odvahu sa pustiť touto cestou. Asi som príliš veľký realista…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *