Recenzia Adata SX6000 Pro: M.2 PCIe SSD za babku

Novinka v low-ende

Nie je to tak dávno, čo boli výkonné PCIe NVMe SSD výsadou len drahých počítačových zostáv a pre nadšencov. Bežný zákazník radšej siahol po SATA SSD, ktoré boli podstatne lacnejšie a ponúkali výrazné zlepšenie oproti HDD. Prešiel však nejaký čas a PCIe NVMe SSD sa výrazne rozšírili a zlacneli. Novinka s názvom SX6000 Pro útočí na najnižší segment, kde sa snaží ponúknuť vyšší výkon ako bežné SATA SSD, no za podobnú cenu.

Novinka v low-ende

Adata v poslednej dobe zahájila plnú ofenzívu a na trh chŕli jeden produkt za druhým. Najskôr výrobca predstavil rýchle SSD SX8200 Pro a Gammix S11, potom nasledovali pamäte Spectrix D41 a vodou chladené D80. Do portfólia pribudla aj klávesnica Infarex K20. Najnovší prírastok je však opäť na poli SSD.

   

SX6000 Pro je nová vylepšená verzia low-endového M.2 SSD disku. Ide o klasický M.2 PCIe Gen3 ×4 disk vo formáte 2280, ktorý využíva najnovšie NVMe 1.3. Vybavený je 3D NAND TLC pamäťovými čipmi, HMB (Host Memory Buffer) a  SLC cache.  Ovládač je nový Realtek RTS5763DL, ktorý podporuje AES256 šifrovanie, čo pri lacných diskoch nebýva zvykom.

Výrobca udáva maximálne teoretické rýchlosti na úrovni 2100 MB/s pre sekvenčné čítanie a 1500 MB/s pre sekvenčný zápis. Nie sú to také skvelé hodnoty, aké nájdeme na drahších modeloch, stále však ide o výrazné zlepšenie oproti SATA SSD, ktoré dosahujú maximálne 550 MB/s pri čítaní aj zápise. Tvrdenie výrobcu, že SX6000 Pro je až štyrikrát rýchlejšie než SATA SSD tak nezavádza. Rýchlosti náhodného čítania a zápisu dosahujú 250 000 a 240 000 IOPS, čo je približne polovica z toho, čo ponúknu najlepšie disky na trhu.

V balení nájdete jednoduchý čierny heatsink, ktorý si môžete, ale i nemusíte aplikovať. Výrobca prezentuje SX6000 Pro ako veľmi tenké SSD, ktoré má jednostranný dizajn a hrúbku len 2,15 mm. Vhodný je preto nie len do desktopov ale aj notebookov a ultrabookov.

Disk je dostupný v 256, 512 GB a 1 TB verziách. Ceny sa pohybujú od 55, 97 až pro 180 eur za jednotlivé verzie. Výrobca dáva na SSD 5 ročnú záruku.

Novinku sme porovnali s výkonnejšími modelmi výrobcu v podaní SX8200 Pro a Gammix S11. Dobre je vidieť rozdiel v jednostrannom a obojstrannom dizajne. Kým novinka nemá na zdanej strane žiadne komponenty, zvyšné dva modeli zadnú stranu využívajú vo veľkej miere. Zaujímavý je aj rozdiel vo veľkosti radiča medzi SX6000 Pro a SX8200 Pro.

Tak, vrhnime sa na testy. Tie prebiehajú v prvom slote M.2 na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme.


  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Adata XPG Storm: keď efektnosť zabíja efektivitu

16 500 otáčok? To je v počítači extrémna rýchlosť. Zhruba toľko má dosahovať maličký ventilátor v unikátnom chladiči SSD, ktorý Adata vydala koncom minulého roka. Do testov sme išli s odhodlaním, že „sa to dá regulovať a zvoliť rozumné nastavenie“. Omyl, žiadny kompromis pri tomto dizajne neexistuje a v záplave mnohých nedokonalostí sa ťažko hľadá nejaké pozitívum. A to je škoda, pretože jadro je perfektné. Celý článok „Adata XPG Storm: keď efektnosť zabíja efektivitu“ »

  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *