Recenzia Adata SX6000 Pro: M.2 PCIe SSD za babku

Novinka v low-ende

Nie je to tak dávno, čo boli výkonné PCIe NVMe SSD výsadou len drahých počítačových zostáv a pre nadšencov. Bežný zákazník radšej siahol po SATA SSD, ktoré boli podstatne lacnejšie a ponúkali výrazné zlepšenie oproti HDD. Prešiel však nejaký čas a PCIe NVMe SSD sa výrazne rozšírili a zlacneli. Novinka s názvom SX6000 Pro útočí na najnižší segment, kde sa snaží ponúknuť vyšší výkon ako bežné SATA SSD, no za podobnú cenu.

Novinka v low-ende

Adata v poslednej dobe zahájila plnú ofenzívu a na trh chŕli jeden produkt za druhým. Najskôr výrobca predstavil rýchle SSD SX8200 Pro a Gammix S11, potom nasledovali pamäte Spectrix D41 a vodou chladené D80. Do portfólia pribudla aj klávesnica Infarex K20. Najnovší prírastok je však opäť na poli SSD.

   

SX6000 Pro je nová vylepšená verzia low-endového M.2 SSD disku. Ide o klasický M.2 PCIe Gen3 ×4 disk vo formáte 2280, ktorý využíva najnovšie NVMe 1.3. Vybavený je 3D NAND TLC pamäťovými čipmi, HMB (Host Memory Buffer) a  SLC cache.  Ovládač je nový Realtek RTS5763DL, ktorý podporuje AES256 šifrovanie, čo pri lacných diskoch nebýva zvykom.

Výrobca udáva maximálne teoretické rýchlosti na úrovni 2100 MB/s pre sekvenčné čítanie a 1500 MB/s pre sekvenčný zápis. Nie sú to také skvelé hodnoty, aké nájdeme na drahších modeloch, stále však ide o výrazné zlepšenie oproti SATA SSD, ktoré dosahujú maximálne 550 MB/s pri čítaní aj zápise. Tvrdenie výrobcu, že SX6000 Pro je až štyrikrát rýchlejšie než SATA SSD tak nezavádza. Rýchlosti náhodného čítania a zápisu dosahujú 250 000 a 240 000 IOPS, čo je približne polovica z toho, čo ponúknu najlepšie disky na trhu.

V balení nájdete jednoduchý čierny heatsink, ktorý si môžete, ale i nemusíte aplikovať. Výrobca prezentuje SX6000 Pro ako veľmi tenké SSD, ktoré má jednostranný dizajn a hrúbku len 2,15 mm. Vhodný je preto nie len do desktopov ale aj notebookov a ultrabookov.

Disk je dostupný v 256, 512 GB a 1 TB verziách. Ceny sa pohybujú od 55, 97 až pro 180 eur za jednotlivé verzie. Výrobca dáva na SSD 5 ročnú záruku.

Novinku sme porovnali s výkonnejšími modelmi výrobcu v podaní SX8200 Pro a Gammix S11. Dobre je vidieť rozdiel v jednostrannom a obojstrannom dizajne. Kým novinka nemá na zdanej strane žiadne komponenty, zvyšné dva modeli zadnú stranu využívajú vo veľkej miere. Zaujímavý je aj rozdiel vo veľkosti radiča medzi SX6000 Pro a SX8200 Pro.

Tak, vrhnime sa na testy. Tie prebiehajú v prvom slote M.2 na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970

Do nabídky SSD s rozhraním PCI Express 5.0 se teď přidává další model, tentokrát od firmy Adata. Tato značka obvykle prodává za relativně nižší cenu, takže by její „Gen5“ moduly mohly být zajímavé do herních počítačů s omezenějším rozpočtem. Firma by měla chystat PCIe 5.0 moduly také pod herní značkou XPG, ale jako první uvádí běžnější řadu Legend 970, která má aktivní chlazení, ovšem odlišné proti tomu referenčnímu. Celý článok „První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970“ »

  •  
  •  
  •  

Adata sa toho nebojí, na XPG Hurricane dala deravé lopatky

Toto sú naozaj nekonvenčné ventilátory. Tvary rotorov síce bývajú naprieč rôznymi modelmi rôzne, z rôznych materiálov (a preto sú témy okolo ventilátorov minimálne atraktívne), avšak konštrukcia XPG Hurricane medzi ostatnými jasne vyniká. Majú akési duálne lopatky a výrazné výstupky a, predstavte si, aj akési okienka. Celkovo je tvar lopatiek zložitejší a nejedná sa ani o typickú štvoruholníkovú geometriu. Ako to asi môže fungovať? Celý článok „Adata sa toho nebojí, na XPG Hurricane dala deravé lopatky“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *