Recenzia Adata SX6000 Pro: M.2 PCIe SSD za babku

Novinka v low-ende

Nie je to tak dávno, čo boli výkonné PCIe NVMe SSD výsadou len drahých počítačových zostáv a pre nadšencov. Bežný zákazník radšej siahol po SATA SSD, ktoré boli podstatne lacnejšie a ponúkali výrazné zlepšenie oproti HDD. Prešiel však nejaký čas a PCIe NVMe SSD sa výrazne rozšírili a zlacneli. Novinka s názvom SX6000 Pro útočí na najnižší segment, kde sa snaží ponúknuť vyšší výkon ako bežné SATA SSD, no za podobnú cenu.

Novinka v low-ende

Adata v poslednej dobe zahájila plnú ofenzívu a na trh chŕli jeden produkt za druhým. Najskôr výrobca predstavil rýchle SSD SX8200 Pro a Gammix S11, potom nasledovali pamäte Spectrix D41 a vodou chladené D80. Do portfólia pribudla aj klávesnica Infarex K20. Najnovší prírastok je však opäť na poli SSD.

   

SX6000 Pro je nová vylepšená verzia low-endového M.2 SSD disku. Ide o klasický M.2 PCIe Gen3 ×4 disk vo formáte 2280, ktorý využíva najnovšie NVMe 1.3. Vybavený je 3D NAND TLC pamäťovými čipmi, HMB (Host Memory Buffer) a  SLC cache.  Ovládač je nový Realtek RTS5763DL, ktorý podporuje AES256 šifrovanie, čo pri lacných diskoch nebýva zvykom.

Výrobca udáva maximálne teoretické rýchlosti na úrovni 2100 MB/s pre sekvenčné čítanie a 1500 MB/s pre sekvenčný zápis. Nie sú to také skvelé hodnoty, aké nájdeme na drahších modeloch, stále však ide o výrazné zlepšenie oproti SATA SSD, ktoré dosahujú maximálne 550 MB/s pri čítaní aj zápise. Tvrdenie výrobcu, že SX6000 Pro je až štyrikrát rýchlejšie než SATA SSD tak nezavádza. Rýchlosti náhodného čítania a zápisu dosahujú 250 000 a 240 000 IOPS, čo je približne polovica z toho, čo ponúknu najlepšie disky na trhu.

V balení nájdete jednoduchý čierny heatsink, ktorý si môžete, ale i nemusíte aplikovať. Výrobca prezentuje SX6000 Pro ako veľmi tenké SSD, ktoré má jednostranný dizajn a hrúbku len 2,15 mm. Vhodný je preto nie len do desktopov ale aj notebookov a ultrabookov.

Disk je dostupný v 256, 512 GB a 1 TB verziách. Ceny sa pohybujú od 55, 97 až pro 180 eur za jednotlivé verzie. Výrobca dáva na SSD 5 ročnú záruku.

Novinku sme porovnali s výkonnejšími modelmi výrobcu v podaní SX8200 Pro a Gammix S11. Dobre je vidieť rozdiel v jednostrannom a obojstrannom dizajne. Kým novinka nemá na zdanej strane žiadne komponenty, zvyšné dva modeli zadnú stranu využívajú vo veľkej miere. Zaujímavý je aj rozdiel vo veľkosti radiča medzi SX6000 Pro a SX8200 Pro.

Tak, vrhnime sa na testy. Tie prebiehajú v prvom slote M.2 na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Adata XPG Gammix S11 Pro – malý heatsink, veľká rýchlosť

Do rúk sa nám dostalo jedno z najatraktívnejších rýchlych SSD (NVMe). Naśtupca Gammix S11 má po novom v názvosloví označenie Pro. Vzhľad sa síce nezmenil, výkon však už narástol znamenite. Okrem rýchlostí zaujme aj elegantným heatsinkom, ktorý je však na rozdiel od toho na Patriot Viper VPN100 pomerne malý (bude stačiť?). Navyše Gammix S11 Pro má veľmi prijateľne nastavenú cenovú politiku. Celý článok „Adata XPG Gammix S11 Pro – malý heatsink, veľká rýchlosť“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Adata XPG Spectrix D41: najlacnejšie rýchle pamäte s RGB

Firma Adata je v divízii produktov XPG v poslednej dobe veľmi aktívna. Novým prírastkom do portfólia „herných“ pamätí sú Spectrix D41. Okrem pôsobivého vzhľadu s podsvietením RGB a vysokej frekvencie (3200 MHz) v XMP ich charakterizuje aj mimoriadne priaznivá cena. Podobný profil majú Patriot Viper RGB, ktoré boli donedávna najlacnejšie. Teraz situácia trochu mení, Adata vás už výjde na menej.  Celý článok „Adata XPG Spectrix D41: najlacnejšie rýchle pamäte s RGB“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Adata XPG Storm: keď efektnosť zabíja efektivitu

16 500 otáčok? To je v počítači extrémna rýchlosť. Zhruba toľko má dosahovať maličký ventilátor v unikátnom chladiči SSD, ktorý Adata vydala koncom minulého roka. Do testov sme išli s odhodlaním, že „sa to dá regulovať a zvoliť rozumné nastavenie“. Omyl, žiadny kompromis pri tomto dizajne neexistuje a v záplave mnohých nedokonalostí sa ťažko hľadá nejaké pozitívum. A to je škoda, pretože jadro je perfektné. Celý článok „Adata XPG Storm: keď efektnosť zabíja efektivitu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *