Recenzia Adata SX6000 Pro: M.2 PCIe SSD za babku

Novinka v low-ende

Nie je to tak dávno, čo boli výkonné PCIe NVMe SSD výsadou len drahých počítačových zostáv a pre nadšencov. Bežný zákazník radšej siahol po SATA SSD, ktoré boli podstatne lacnejšie a ponúkali výrazné zlepšenie oproti HDD. Prešiel však nejaký čas a PCIe NVMe SSD sa výrazne rozšírili a zlacneli. Novinka s názvom SX6000 Pro útočí na najnižší segment, kde sa snaží ponúknuť vyšší výkon ako bežné SATA SSD, no za podobnú cenu.

Novinka v low-ende

Adata v poslednej dobe zahájila plnú ofenzívu a na trh chŕli jeden produkt za druhým. Najskôr výrobca predstavil rýchle SSD SX8200 Pro a Gammix S11, potom nasledovali pamäte Spectrix D41 a vodou chladené D80. Do portfólia pribudla aj klávesnica Infarex K20. Najnovší prírastok je však opäť na poli SSD.

   

SX6000 Pro je nová vylepšená verzia low-endového M.2 SSD disku. Ide o klasický M.2 PCIe Gen3 ×4 disk vo formáte 2280, ktorý využíva najnovšie NVMe 1.3. Vybavený je 3D NAND TLC pamäťovými čipmi, HMB (Host Memory Buffer) a  SLC cache.  Ovládač je nový Realtek RTS5763DL, ktorý podporuje AES256 šifrovanie, čo pri lacných diskoch nebýva zvykom.

Výrobca udáva maximálne teoretické rýchlosti na úrovni 2100 MB/s pre sekvenčné čítanie a 1500 MB/s pre sekvenčný zápis. Nie sú to také skvelé hodnoty, aké nájdeme na drahších modeloch, stále však ide o výrazné zlepšenie oproti SATA SSD, ktoré dosahujú maximálne 550 MB/s pri čítaní aj zápise. Tvrdenie výrobcu, že SX6000 Pro je až štyrikrát rýchlejšie než SATA SSD tak nezavádza. Rýchlosti náhodného čítania a zápisu dosahujú 250 000 a 240 000 IOPS, čo je približne polovica z toho, čo ponúknu najlepšie disky na trhu.

V balení nájdete jednoduchý čierny heatsink, ktorý si môžete, ale i nemusíte aplikovať. Výrobca prezentuje SX6000 Pro ako veľmi tenké SSD, ktoré má jednostranný dizajn a hrúbku len 2,15 mm. Vhodný je preto nie len do desktopov ale aj notebookov a ultrabookov.

Disk je dostupný v 256, 512 GB a 1 TB verziách. Ceny sa pohybujú od 55, 97 až pro 180 eur za jednotlivé verzie. Výrobca dáva na SSD 5 ročnú záruku.

Novinku sme porovnali s výkonnejšími modelmi výrobcu v podaní SX8200 Pro a Gammix S11. Dobre je vidieť rozdiel v jednostrannom a obojstrannom dizajne. Kým novinka nemá na zdanej strane žiadne komponenty, zvyšné dva modeli zadnú stranu využívajú vo veľkej miere. Zaujímavý je aj rozdiel vo veľkosti radiča medzi SX6000 Pro a SX8200 Pro.

Tak, vrhnime sa na testy. Tie prebiehajú v prvom slote M.2 na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Dve novinky Adata: extra rýchle a úsporné SSD PCIe 4.0

Adata sa blysla uvedením unikátnych SSD, ktoré sa vyznačujú jedinečnými vlastnosťami. Jedno výkonom naráža na hranice priepustnosti štyroch liniek zbernice PCI Express 4.0 a pri druhom sa už konečne kladie dôraz i na nízku spotrebu a vysokú efektivitu. Zatiaľ sa tieto SSD nepredávajú, ale dlho na seba nenechajú čakať. Na produktových stránkach sú už dostupné parametre a laťku nastavujú pomerne vysoko. Celý článok „Dve novinky Adata: extra rýchle a úsporné SSD PCIe 4.0“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu

Loni jsme psali o NUCu 9 od Intelu používajícím modulární konstrukci se základním prvkem „Compute Element“ ve formě vyměnitelné karty nesoucí procesor, sloty pro paměti/SSD a tak dále. Nyní Intel tento produkt uvedl na trh a vypadá to, že ona modularita by mohla fungovat. Minipočítače založené na této „základní kartě“ teď totiž uvedlo několik dalších firem, takže tu máme ekosystém, na němž může vzniknout nový SFF standard. Celý článok „Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Adata XPG Gammix S11 Pro – malý heatsink, veľká rýchlosť

Do rúk sa nám dostalo jedno z najatraktívnejších rýchlych SSD (NVMe). Naśtupca Gammix S11 má po novom v názvosloví označenie Pro. Vzhľad sa síce nezmenil, výkon však už narástol znamenite. Okrem rýchlostí zaujme aj elegantným heatsinkom, ktorý je však na rozdiel od toho na Patriot Viper VPN100 pomerne malý (bude stačiť?). Navyše Gammix S11 Pro má veľmi prijateľne nastavenú cenovú politiku. Celý článok „Adata XPG Gammix S11 Pro – malý heatsink, veľká rýchlosť“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *