Recenzia Adata SX6000 Pro: M.2 PCIe SSD za babku

Hodnotenie

Nie je to tak dávno, čo boli výkonné PCIe NVMe SSD výsadou len drahých počítačových zostáv a pre nadšencov. Bežný zákazník radšej siahol po SATA SSD, ktoré boli podstatne lacnejšie a ponúkali výrazné zlepšenie oproti HDD. Prešiel však nejaký čas a PCIe NVMe SSD sa výrazne rozšírili a zlacneli. Novinka s názvom SX6000 Pro útočí na najnižší segment, kde sa snaží ponúknuť vyšší výkon ako bežné SATA SSD, no za podobnú cenu.

Hodnotenie

Adata SX6000 Pro je veľmi zaujímavý M.2 disk ak hľadáte lacnú a rýchlu alternatívu do vášho počítača alebo notebooku. Za rozumný peniaz dostanete SSD s novými technológiami a výrazne lepšími rýchlosťami ako pri SATA SSD diskoch.

Cena a papierové parametre však neklamú. Toto SSD v porovnaní s drahšími modelmi zaostáva v prístupových časoch, ale najmä pri práci s malými súbormi. V niektorých prípadoch bol disk až x-násobne pomalší ako drahší model SX8200 Pro či špičkové modely od Samsungu. S nižším výkonom však súvisí aj nižšie zahrievanie. Disk tak počas všetkých testov dosiahol maximálne 71 °C, čo je výrazne menej ako pri ostatných diskoch a to bez použitia heatsinku v balení. Toto je však maximálna hodnota, bežné teploty boli na prelome 50 a 60 °C.

Hlavnou otázkou vyplývajúcou z testov je, či sa naozaj oplatí ušetriť a siahnuť po SX6000 Pro, keď len o máličko drahší SX8200 Pro ponúka výrazne vyšší výkon. Hovorím konkrétne o sumách 65, 120 a 210 eur za 256, 512GB a 1TB modely. Rozdiel je teda približne 10, 20 a 30 eur v závislosti od kapacity. SX8200 Pro však ponúkne výrazne lepšie hodnoty, ktoré sa už môžu zrovnávať s hodnotami SSD Samsung Evo. Vzhľadom na malý cenový rozdiel preto odporúčame siahnuť radšej po SX8200 Pro, no ak vás naozaj tlačí rozpočet a zvažujete každé euro, ani SX6000 Pro nebude krok vedľa.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970

Do nabídky SSD s rozhraním PCI Express 5.0 se teď přidává další model, tentokrát od firmy Adata. Tato značka obvykle prodává za relativně nižší cenu, takže by její „Gen5“ moduly mohly být zajímavé do herních počítačů s omezenějším rozpočtem. Firma by měla chystat PCIe 5.0 moduly také pod herní značkou XPG, ale jako první uvádí běžnější řadu Legend 970, která má aktivní chlazení, ovšem odlišné proti tomu referenčnímu. Celý článok „První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970“ »

  •  
  •  
  •  

Adata sa toho nebojí, na XPG Hurricane dala deravé lopatky

Toto sú naozaj nekonvenčné ventilátory. Tvary rotorov síce bývajú naprieč rôznymi modelmi rôzne, z rôznych materiálov (a preto sú témy okolo ventilátorov minimálne atraktívne), avšak konštrukcia XPG Hurricane medzi ostatnými jasne vyniká. Majú akési duálne lopatky a výrazné výstupky a, predstavte si, aj akési okienka. Celkovo je tvar lopatiek zložitejší a nejedná sa ani o typickú štvoruholníkovú geometriu. Ako to asi môže fungovať? Celý článok „Adata sa toho nebojí, na XPG Hurricane dala deravé lopatky“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *