Adata vydává první PCIe 5.0 SSD
Do nabídky SSD s rozhraním PCI Express 5.0 se teď přidává další model, tentokrát od firmy Adata. Tato značka obvykle prodává za relativně nižší cenu, takže by její „Gen5“ moduly mohly být zajímavé do herních počítačů s omezenějším rozpočtem. Firma by měla chystat PCIe 5.0 moduly také pod herní značkou XPG, ale jako první uvádí běžnější řadu Legend 970, která má aktivní chlazení, ovšem odlišné proti tomu referenčnímu.
SSD Adata Legend by měla být další z NVMe modulů založených na řadiči Phison E26. Ten používá rozhraní PCIe 5.0 ×4 a mezipaměť DRAM, o jejíž kapacitě a typu ale nejsou informace. O NAND ano – modul používá 232vrstvou 3D NAND se záznamem TLC od Micronu – jde o čipy s rozhraním o rychlosti 1600 MT/s. Tyto moduly jsou jedny z těch, které právě kvůli vybranému typu NAND neběží na plném teoretickém výkonu řadiče, který jinak dosahuje až 12,5 GB/s (ale jen s nejrychlejšími čipy NAND s 2400MT/s rozhraním). Výměnou za to by ale tato SSD měla být levnější.
Adata bude moduly Legend 970 nabízet s kapacitou 1 TB a 2 TB. Větší model dosahuje propustnosti 10 GB/s při sekvenčním čtení i zápisu (při zápisu v rámci pseudoSLC zapisovací cache). V náhodném přístupu umí až 1 400 000 IOPS jak při čtení, tak i při zápisu. Menší verze s kapacitou 1TB má výkon o něco nižší, i když ne dramaticky – sekvenční rychlosti klesnou na 9500 MB/s při čtení a 8500 MB/s v zápisu, náhodné čtení na 1 300 000 IOPS.
Záruka na tato SSD je pětiletá a poskytují garanci na zápis odpovídající zhruba 700 přepisovacím cyklům na buňku – tedy 700 TB celkového zápisu pro 1TB verzi a 1400 TB pro větší 2TB modul. Zatím firma ale nesdělila ceny těchto SSD.
Zvláštností je u těchto SSD chladič, který je aktivní, ale Adata použila vlastní návrh, nikoliv údajně velmi hlučný chladič, který jako referenční navrhl zřejmě přímo Phison a objevil se na některých z prvních prodávaných SSD. Chlazení od Adata používá 25mm axiální ventilátor profukující hliníkový pasiv, který je částečně zakrytovaný, aby vzduch musel protékat jeho žebry. Výška chladiče je poměrně velká, celý modul je tlustý 18 mm.
Pasiv má podle Adata krystalickou úpravu pro zvětšení povrchu pro předávání tepla. Ventilátor pravděpodobně nebude mít teplotní regulaci (pokud tedy neobsahuje nějaký termistor), protože se napájí externě. Musíte ho připojit kabelem s koncovkou SATA Power. O hlučnosti zatím nejsou informace, ale takto malé ventilátory obvykle mají hodně vysoké otáčky. Dost podezřele také vypadá omezená perforace nad ventilátorem, která vypadá, jako by mohla bránit ideálnímu průtoku vzduchu.
Vedle tohoto modulu Legend 970 firma Adata chystá ještě odlišné PCIe 5.0 SSD v řadě XPG. Ten ale nemá být založený na Phisonu E26 ale na řadiči SiliconMotion SM2508. Bude dosahovat rychlosti sekvenčního čtení až 14 GB/s a sekvenčního zápisu 12 GB/s, takže se zdá, že Phison E26 bude mít brzo pěknou konkurenci. Pravděpodobně by tyto moduly měly mít i jiný chladič, byť možná také aktivní.
Zdroje: Adata (1, 2, 3), ComputerBase
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀
- Contents
- Adata vydává první PCIe 5.0 SSD
Po veľmi dlhej dobe som si objednal niečo od Adata (microsd karty od nich kapali ako muchy po biolite), NVMe disk. Som zvedavý, či ukončí svoju činnosť do 3 mesiacov, ale mať ventilátorom chladené NVMe… to už je iný úlet.
Osobne sa teším na obyčajné 2,5″ SSD s tými 232 vrstvovými čipmi. Mohli by sa konečne objaviť aj 8TB modely a dúfam, že aj čoskoro zlacnieť 4TB na či pod 150 Eur, kde už pre mňa budú zaujímavé.
Za mňa, PCI Express 5.0 sklamanie, či skôr zbytočnosť. Je tu priskoro.
Čo sa týka rýchlostí týchto NVMe, majú už skoro rýchlosti ako niektoré RAMky, ktorých rýchlosť mi ukazuje memtest – 11GB/s. Kto vie čo bude o pár rokov, pokusy o zlúčenie už boli (tušim intel), ale bol by vcelku fór, keby tak ako ASUS sa pokúča dať NVMe na grafické karty, aby sa využilo všetkých 16 liniek, či nakoniec nebude niečo ako DRAM + NAND v M.2 slote, prípadne v DIMMoch. Nie ako cache, ale ako hlavná RAM s hlavným diskovým priestorom pre systém.
Když chcípne SSD s 8TB dat 😅
To boli DDR3. DDR4/DDR5 „frčia“ okolo 50 000 – 100 000MB/s (v AIDA testoch), už tam je drastický rozdiel, ale ten najdôležitejší je prístupová doba, tam je rozdiel 1000x v prospech DRAM (desiatky nanosekúnd versus desiatky microsekúnd).
Ale najväčší problém využitia NAND ako RAM je ich obmedzený počet zápisov. Preto sa pre toto použitie vyvíjali iné technológie, napr. Intel Optane ak si dobre pamätám mal latencie bližšie k RAM ako NAND aj preto bol taký extrémne rýchly v IOPS, ale furt mal problém v obmedzenom počte zápisov, aj keď výrazne vyšší ako NAND. Tiež sa šepkalo o memristoroch, ale po nich sa nejako zľahla zem.
Optane je docela zahada. Bandwith i latence super. Pocet prepisu teoreticky omezen, nicmene zadnemu testerovi se nepovedlo dosahnout opotrebeni bunek. ( narozdil od NAND )
Podle meho jde o nejake interni / licencni cachry. Az si to majoritni akcionari a jejich pravnici vyrikaj, uvidime optane znovu. 🙂
Optane neměl a nemá šanci oslovit běžné spotřebitele. Navíc dnes už není problém do desek osadit operační paměť v řádech stovek GB a přes vyšší cenu se s ohledem na rychlost a univerzálnost uplatní zájemce v těchto speciálních případech spíše ramdisk.