Do tretice to najlepšie? Scythe má procesorový chladič Fuma 3

Scythe Fuma 3 (SCFM-3000)

Jedna z najmladších „značiek“ alebo sérií chladičov Scythe – Fuma – sa rozrastá o nový model. Fuma 3 konštrukčne nadväzuje na svojich predchodcov s dvojvežovým radiátorom, a to snáď ešte pri vyššej chladiacej efektivite. Rozmery sa medzigeneračne príliš nezmenili, ale narástli niektoré rebrá a zvýšila sa hmotnosť. Scythe v súvislosti s týmto chladičom hovorí o novej vlajkovej lodi s aerodynamickými optimalizáciami.

Chladiče Scythe Fuma sa vyznačujú dvoma samostatnými zväzkami rebier (podobne ako kedysi Scythe Mine/2), ktoré zvierajú ventilátor. A potom je ešte na zvýšenie prietoku radiátorom jeden ventilátor aj na prednej veži – v podstate pomerne tradičná konštrukcia, akú u tohto typov chladičov dobre poznáte.

Nový model Fuma 3 sa oproti Fuma 2 (rev. B) v hrubých črtách veľmi nelíši. Pri prakticky rovnakej výške (154 mm) Fuma 3 podľa technického výkresu na dĺžku so 128 mm milimeter stráca, ale má ho navyše zase na šírku. To môže byť eventuálne aj pre viac vytŕčajúce spony na ventilátory, ale v každom prípade sa jedná o nepodstatný detail.

Pokiaľ ide o hmotnosť (1095 g), tak tam už parametre poukazujú na pozoruhodnejší rozdiel. Fuma 3 pribrala približne 10 %. Časť z nich tvorí vrchný plastový kryt, ale časť určite aj iný, plnší profil rebier. Zatiaľ čo pasív Fuma 2 má na striedačku kratšie a dlhšie rebrá, tak u Fuma 3 sú už iba dlhé.

Isteže, Fuma 3 takisto kombinuje viacero typov rebier, ale  v rámci jednej veže sa zdajú byť už všetky rovnaké. Na prednej veži sú kratšie, na zadnej dlhšie a zopár je ich zospodu skrátených na zlepšenie kompatibility či už s pamäťami na platformách so slotmi DIMM z obidvoch strán pätice CPU alebo kvôli chladičom VRM na ostatných doskách. Pasív Fuma 3 je totiž výrazne zaklonený, vďaka čomu sa s pamäťami nekríži ani predný ventilátor. Je pravda, že Scythe tomu musel pomôcť aj zúžením profilu ventilátora na 15 mm (podobne ako napríklad chladič Cryorig R1 Universal).

Použité sú dva 120 mm ventilátory. Jeden teda užší – Kaze Flex II PWM Slim a druhý už so štandardnou hrúbkou 25 mm, resp. 26 mm spolu s antivibračnými podložkami – Kaze Flex II PWM. Rýchlostný rozsah obidvoch je rovnaký, 300–1500 ot./min s tým, že hrubší ventilátor má pri nižších rovnakých otáčkach uvádzaný až dvojnásobný prietok, pri maximálnej rýchlosti je to až do 71 % (s 114,88 m3/h). Výrazne vyšší má byť aj statický tlak hrubšieho ventilátora (do 1,50 mm H2O oproti 0,96 mm H2O).

Cez medený poniklovaný coldplate sa stratové teplo do pasívu odvádza šiestimi heatpipe s hrúbkou 6 mm. Chladič je kompatibilný so všetkými novšími päticami AMD (AM5 a AM4) a Intel (LGA 1700, 1200, 115x, 2066).

Fuma 3 sa už predáva v juho-východnej Ázii, na amazon.com je dostupnosť hlásená od 20. júla. Informáciu k distribúcii v Európe sa pokúsime získať a do článku ju doplníme.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. keď sa to tak vezme, tak druhú vežu by mohli natiahnuť až celkom dozadu a tri heatpipes tiež posunúť dozadu o nejaké 2 cm, kvôli distribúcii tepla a stabilite… plochas rebier zadnej veže by mohla byť tak dvojnásobná a to sa počíta, ni?

    1. Otázka je, aký by to zväčšenie rebier pri zachovaní počtu heatpipe znamenalo nárast chladiacej efektivity. Už pri NH-D15 s nadštandardne širokými vežami je dobre vidieť, že pri takom tom tradičnom, centrovanom priechode heatpipe, tá extra plocha nebude ktovieako efektívne využívaná. Podobné a lepšie výsledky podáva aj o tretinu ľahší holobriadok typu Thermalright Silver Arrow SB-E. Ale jasné, je to dané viacerými premennými…

  2. Scythe chystá hodně novinek, mj. také dalšího nástupce doslova legendy – Mugen 6:

    https://www.youtube.com/watch?v=d_2xGk1Wy5g

    Ve videu přímo ukázaný není, jen zmínka, že se na něm dělá 🙂 Ale upřímně, všechny aktuální i chystané chladiče Scythe vypadají výborně, asi jsem lehce zaujatý, protože s touhle značkou mám jen ty nejlepší zkušenosti. Za relativně málo peněz člověk dostane v podstatě top vzduchový chladič, když si odmyslíme předraženou Noctuu.

    1. Za otestovanie budú asi stáť aj ventilátory Grand Tornado. Scythe chce nimi vo všetkých aspektoch poraziť GT D1225C. 🙂

      1. Moc se těším na test 🙂 Výhledově bych rád vrátil trochu života do mého Mugena 5 Rev. B, jede pořád s původním fanem a přeci jen se za těch 5+ let vývoj zase posunul. Počítám, že s inovovaným fanem zase pár stupňů srazím dolů, pokud ale vydají Mugena 6 a v testech vyjde dobře, asi se neudržím a přejdu komplet 😀

        1. Tie „komplety“ bývajú niekedy rozumnejšia možnosť ako zliepať pasív s nejakým iným ventilátorom, ako je ten pôvodný. Obzvlášť teda u najefektívnejších chladičov. Tie v testoch porážajú konkurenciu práve vďaka perfektnej súhre pasívu s ventilátorom. To znamená, že s ohľadom na potláčanie rezonančných frekvencií z prúdenia vzduchu sú konštrukčné detaily pasívu v perfektnom súlade s detailmi ventilátora.

          V prípade, že sa na nejaký pasív použije aj papierovo lepší ventilátor, tak celkový výsledok nemusí byť lepší/efektívnejší a chladič môže po vyladení na rovnakú hladinu hluku dosahovať nižší chladiaci výkon ako s továrenským ventilátorom. Túto tému budeme na HWC podrobne rozoberať a podporíme ju, samozrejme, aj testami. Rozhodne to stojí za pozornosť. Pre teraz som chcel len to, že na špičkový pomeru výkon/hlučnosť chladiča nestačí iba špičkový pasív a špičkový ventilátor. Špičková musí byť aj ich vzájomná optimalizácia.

          Samozrejme, že keď sa na jednoduchom chladiči, s ktorým sa výrobca povedzme zase až tak netrápil, vymení pôvodný ventilátor napríklad za Noctua NF-A12x25, tak zhoršeniu pravdepodobne nedôjde. Ale tuším už na Fera 5 s NF-A12x25 Pavel S. pri rovnakej hladine hluku nameral nižší chladiaci výkon podobne ako u NH-U12A s ventilátormi z Fera 5/s Fluctus 120? No, je to komplikované… 🙂

          1. Určitě je to komplexní problematika – dost věcí co jste nyní zmínil zaznělo i v mnou sdíleném videu výše, tam šli i dál co se týče optimalizace na konkrétní socket. Je docela škoda, že zájem širší IT veřejnosti o vzduchové chlazení opadnul, tím spíš v době, kdy nejvyšší hi-end procesory dokáží v zátěži sežrat stovky wattů a někam se to teplo poslat musí (zde se dívám zle hlavně na Intel, AMD je ve spotřebě naštěstí ještě snesitelné). Osobně nejsem vůbec příznivce vodního chlazení, mou zálibou jsou pořádné věže s tichými ventilátory 🙂 Optimálně jenom jedním.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *