Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Thermal Coating na pamětech DDR5 od Adata

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz.

Adata nyní oznámila chystanou novou rodinu paměťových modulů pro hráče, přetaktovávače a podobné nadšence, jejichž specialitou má být zlepšené chlazení. Toho má být dosaženo aplikací speciální povrchové úpravy („thermal coating“) na PCB. Ta má kombinovat efekt vedení tepla (jeho předávání vzduchu na kontaktní ploše) a jeho vyzařování, což je separátní fyzikální jev.

Při výrobě hardwaru je poměrně běžné, že se na PCB komponent aplikuje nějaká ochranná vrstva. Obvykle se ale jako její role uvádí ochrana proti vlhkosti a izolace proti elektrickému výboji či zkratu (tzv. conformal coating). Povrchová úprava, kterou nyní propaguje Adata, by asi měla být odvozenou technologií, u které jsou ale vylepšené vlastnosti vyzařování tepla a jeho odevzdávání do prostředí. Funkci elektrické izolace má ale podle výrobce také.

DDR5 paměti Adata Lancer RGB

Adata zatím nikde neuvádí, jakou látku pro ochlazovací povrchovou úpravu používá, takže těžko říct, jak reálně efektivní řešení od toho čekat. Je třeba pamatovat, že všemožné podobné kvalitativní prvky a nadstandardní materiály, kterými se výrobci hardwaru rádi chlubí, aby se odlišili od konkurence, mohou nakonec mít relativně omezený přínos, takže i tato technologie může být přínosná, ale ne zas tak moc, že by ji to činilo kriticky potřebnou. Není zas tak vzácné, že se při přísnějším testování ukáže, že podobné novinky v praxi moc nefungují.

Lepší chlazení bez chladičů

Adata uvádí výsledky interního testu, ve kterém tato úprava údajně snížila teplotu pamětí DDR5 běžících na vysoké frekvenci až o 8,5 stupně. Paměti před povrchovou úpravou měly hřát až na 78,5 °C, zatímco stejné moduly s nátěrem se zahřály jen na 70 °C (doufejme, že to bylo měřeno regulérně za stejných podmínek a není v tom žádný lapsus v testování).

Test vlivu speciální, teplo odvádějící povrchové úpravy podle Adata

Je třeba říct, že toto měření bylo uděláno na modulech, ze kterých byly sundané chladiče. To jednak vede k vyšším teplotám a může zvětšit rozdíl, ale tak se tím trochu mění situace. Takto odhalené paměti budou více využívat efekt povrchové úpravy, která je schopná lépe odevzdávat teplo do okolí. Pokud by ale byly osazené chladičem, který velkou část PCB přikryje, zákonitě by se efekt povrchové úpravy PCB měl zmenšit.

Paměti Adata Lancer Neon RGB a Lancer RGB

8000MHz moduly

Tato technologie se má objevit na pamětech DDR5 řady Lancer Neon RGB a Lancer RGB, které přijdou na trh během druhého čtvrtletí, a specificky u modulů s rychlostí DDR5-8000. Pomalejší paměti a další levnější řady modulů zatím tento zlepšovák nedostanou.

Tyto paměti by asi Adata mohla vydat na Computexu (na přelomu května a června).

Zdroj: Adata / XPG, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970

Do nabídky SSD s rozhraním PCI Express 5.0 se teď přidává další model, tentokrát od firmy Adata. Tato značka obvykle prodává za relativně nižší cenu, takže by její „Gen5“ moduly mohly být zajímavé do herních počítačů s omezenějším rozpočtem. Firma by měla chystat PCIe 5.0 moduly také pod herní značkou XPG, ale jako první uvádí běžnější řadu Legend 970, která má aktivní chlazení, ovšem odlišné proti tomu referenčnímu. Celý článok „První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970“ »

  •  
  •  
  •  

Adata sa toho nebojí, na XPG Hurricane dala deravé lopatky

Toto sú naozaj nekonvenčné ventilátory. Tvary rotorov síce bývajú naprieč rôznymi modelmi rôzne, z rôznych materiálov (a preto sú témy okolo ventilátorov minimálne atraktívne), avšak konštrukcia XPG Hurricane medzi ostatnými jasne vyniká. Majú akési duálne lopatky a výrazné výstupky a, predstavte si, aj akési okienka. Celkovo je tvar lopatiek zložitejší a nejedná sa ani o typickú štvoruholníkovú geometriu. Ako to asi môže fungovať? Celý článok „Adata sa toho nebojí, na XPG Hurricane dala deravé lopatky“ »

  •  
  •  
  •  

PCIe 5.0 SSD pro Alder Lake budou, Adata chystá dva moduly M.2

Platforma Intel LGA 1700 s procesory Alder Lake (Core 12. generace) jako první přinesla do světa PC podporu PCI Expressu 5.0. Ve slotech M.2 je ale podporováno jen PCIe 4.0, ač by zrovna SSD mohla rychlejší linky využít. Vypadalo to, že SSD používající PCIe 5.0 budou jen v serverech. Ale nakonec ne: Adata totiž chystá M.2 SSD používající PCIe 5.0 i pro herní PC. Tyto moduly mají mít rychlost až 14 GB/s, ale bude třeba adaptér. Celý článok „PCIe 5.0 SSD pro Alder Lake budou, Adata chystá dva moduly M.2“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Striknou to stejnym matrosem ze ktreho se dela aktivni vrstva grafenove nalepky-chladice na SSD.
    Tim ze se to cele prikryje chladicem se celkovy rozptyl tepla snizi, samozrejme.
    Museli by vyvinout novy tvar chladaku ktery je mensi a jen pres cipy, coz by nevypadalo tak pekne. V dobe krytu na MOBO na vse je takove reseni nepruchodne.

    Vysledny effekt nula, nula ,nic. Marketing vsak z toho vytluce prodeje, a tak to ma byt.

    1. ja som mal Adata vitesta ddr2 zhruba 2007-2013 (potom som mal Crucial ballistix sport DDR3 2013-2023 a tiez som nove ramy nezvazoval od tejto znacky ani pol sekundy), takze nemozem povedat, ze by som touto firmou opovrhoval.. Dnes ale nieje dovod nepouzit ramky zvucnejsich mien, ak mas vela $$$, ak chces dobry pomer cena/vykon, tak mas Kingston. Ine ramy ako Kingston by som dnes nekupil, aj keby mala Adata zaporne teploty..

  2. Hmm, pozoruhodné. Pokiaľ je to pravda a naozaj to tak funguje, možno je zlepšenie v chladení dosiahnuté nejakou pórovitou úpravou, ktorá zväčšuje celkovú vyžarovaciu plochu? Škoda, že k tomu chýbajú detaily.

    1. Bude to spíše jak popisuje Jmeno, tj. příměs grafenu, s pomocí které je teplo z čipů rozváděno do celé plochy modulu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *