Ventilátory so závodníckou aerodynamikou
Toto sú naozaj nekonvenčné ventilátory. Tvary rotorov síce bývajú naprieč rôznymi modelmi rôzne, z rôznych materiálov (a preto sú témy okolo ventilátorov minimálne atraktívne), avšak konštrukcia XPG Hurricane medzi ostatnými jasne vyniká. Majú akési duálne lopatky a výrazné výstupky a, predstavte si, aj akési okienka. Celkovo je tvar lopatiek zložitejší a nejedná sa ani o typickú štvoruholníkovú geometriu. Ako to asi môže fungovať?
Slovom tradičné sa u nových ventilátorov Adata XPG Storm dá nazvať snáď iba formát (120 alebo 140 mm s bežnou hrúbkou 25 mm) a rozteč montážnych dier. Všetkým ostatným tieto ventilátory viac alebo menej vybočujú od konkurenčných konštrukcií.
Marketingové materiály vyzdvihujú najmä konštrukciu rotora s dvojitými lopatkami. Druhá, menšia lopatka, vznikla vzduchovou medzerou na strane bližšie k motorčeku a malým zväčšením uhla. Takéto okná sú aj v druhej polovici, zase bližšie k statorovému rámčeku. To na odtokovej strane, kde je zadok lopatky takisto zdvihnutý a pripomína zadné krídlo (spoiler) na športových autách.
K tomuto krídlu je pritom vzduch navádzanú v širších drážkach. Tie môžu byť užitočné na čiastočnú separáciu nežiaducich turbulencií na vstupe a takisto eliminujú skĺzavanie vzduchu dĺžkou lopatiek. Adata pri tejto konštrukcii, samozrejme, vyzdvihuje, že jednotlivé úpravy znižujú odpor vzduchu, čím sa prirodzene znižuje aj hlučnosť, čo, samozrejme, dáva zmysel.
Pri ventilátoroch je tá práca so vzduchom však trochu iná ako pri formulách. Odhliadnuc od pevnosti použitého materiálu môžu efektivitu ventilátorov XPG Hurricane znižovať diery v lopatka. To je priestor, ktorým uniká vzduch a je to trochu podobné ako diery v plachetnici alebo balóne, čo má negatívny dosah na statický tlak a veruže Adata uvádza iba 1,42 mm H2O, čo je pri 2000 otáčkach naozaj málo.
Celkovo plná plocha lopatiek je pomerne malá, na to, že je ich iba sedem, a medzery medzi nimi sú zase dosť veľké a keď ešte zohľadníte ten deravý plášť, tak zrejme nepôjde o ktovieako efektívne ventilátory na radiátory chladičov. To mimo iné aj pre to, že je kruhová aj vonkajšia strana statorového rámčeka. Podobne, ako je to u ventilátorov BeQuiet! Silent Wings (Pro) 4 so štandardnými rohmi. Medzi rámčekom a radiátorov vzniká medzera a zase je to priestor, cez ktorý v chladiacom systéme klesá statický tlak. O tom, že to môže mať dosah na prietok už viete z týchto testov. V nereštriktívnom prostredí by sa však mohlo jednať o efektívny ventilátor.
Uvádzaný prietok je až 104,5 m3/h, a to pri podľa špecifikácií nadštandardne nízkej hlučnosti. To znamená, že za určitých okolností je tu prísľub veľmi dobrých vlastností v skrinka, kde ventilátor nemusí prekonávať výraznú prekážku. Teda typicky v prostredí bez prachového filtra a najlepšie bez mriežky alebo keď, tak s kruhovou mriežkou vyrobenou zo zaguľatého drôtu.
Ventilátory sú už dostupné v obchodoch, to v dvoch formátoch – 120 a 140 mm za ceny okolo 20 eur/490 Kč (väčší ventilátor býva drahší približne o euro). Súčasťou výbavy sú aj ARGB LED, ktoré osvetľujú celý rotor. Na úplnosť treba dodať, že majú ventilátory fluidné (FDB) ložiská a stredná doba medzi poruchami je uvádzaná na 230 000 hodín. Záruka je pritom ale iba dvojročná.