Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Detaily chladiča Axagon CLR-M2XT

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita.

Detaily chladiča Axagon CLR-M2XT

Chladič je určený pre 80-milimetrové SSD vo formáte M.2 a tomu zodpovedajú aj jeho rozmery. So 77 mm na dĺžku a 22 mm do šírky je v kontakte so všetkými kritickými súčiastkami, ktoré treba na SSD ochladzovať. Na optimálny prenos tepla (z SSD do pasívu) sú súčasťou príslušenstva aj teplovodivé podložky.

A potom, tak ako u všetkých relatívne drahších chladičov SSD Axagon, je v balení aj backplate. Ten okrem iného SSD aj spevňuje, aby vplyvom montážneho systému základnej dosky nedochádzalo k deformácii jeho PCB a eventuálne k horšiemu kontaktu. Aj toto ale backplate eliminuje a na chladení sa i sám podieľa. Jednak je v kontakte s SSD cez teplovodivú vložku a tým odvádza teplo, jednak má na povrchu vlisované dierky, ktoré zväčšujú vyžarovaciu plochu. Tento detail sme už chválili minule a zdá sa, že Axagon si ho osvojil a bude nepísaným štandardom. Teda, minimálne pri vyšších modeloch chladičov SSD.

Pasív modelu CLR-M2XT má inak hmotnosť 39 gramov a konštrukcia je tvorená hliníkovým monolitom s pomerne natesno nasekanými rebrami. Od jedného k druhému je to približne 1,25–1,40 mm, pričom rebrá majú hrúbku 0,45–0,75 mm (smerom k špičke sa stenčujú). Axagon sa ich pri stanovených rozmeroch snažil urobiť čo najviac, ale bral sa aj ohľad na určitú pevnosť. Aj pri takýchto hrúbkach je hrebeň radiátora dostatočne pevný a jednotlivé rebrá len tak „omylom“ nepozohýbate.

Výška rebier je približne 15,3 mm, pričom pasív samotný má na výšku 19,3 mm (4 mm hrubá je základňa, substrát). Celková výška s SSD aj s backplate je potom okolo 24 mm. To je o tretinu menej, než má vyšší model CLR-M2XL a konkurenčný Thermalright HR-10 2280 je vyšší až o cca 18 mm. To by malo pri CLR-M2XT umožniť možnosť inštalácie aj v zostavách, kde je medzi grafickou kartou a veľkým chladičom CPU málo miesta a s vysokým chladičom SSD sa nezmestíte. Samozrejme, vyšší je aj chladič CLR-M2XT a s montážou do slotu M.2, ktorý zvrchu prikrýva grafická karta nepočítajte. Nad grafickou kartu by sa už ale mal zmestiť vždy, aj vedľa širokého chladiča na procesore.

Axagon CLR-M2XT pod procesorovým chladičom DeepCool AK620 Digital

Chladič CLR-M2XT podporuje jednostranné aj obojstranné SSD, ale pri každom z týchto dvoch typov sa odporúča iná aplikácia teplovodivých podložiek. K chladiču sa dodávajú podložky s rôznou hrúbkou a na jednostranné SSD má tenšia prísť navrch, s radičom a so všetkými pamäťami. A to bielou stranou, ktorá sa dobre priľne k SSD a červenou, jemne vzorovanou, k pasívu chladiča. Hrubšia, modrá (nezabudnite z nej pred montážou odtrávniť ochranné fólie) ide potom zospodu. Pri obojstranných SSD je podľa návodu je poradie inštalácie podložiek opačné. To znamená s hrubšou navrch. Táto podložka (hrubšia, modrá) je v balení ešte jedna, rezervná.

Pri montáži sa nám osvedčil postup, pri ktorom podložky nainštalujeme najprv na SSD a až s ním (vybaveným podložkami) pristupujeme k pasívu. Takto si dokážete podložky dobre napasovať nad celú plochu kritických súčiastok a nestane sa, že by niekde chýbal kontakt.

   

Novinka backplatu Axagon oproti starším konštrukciám je doraz, respektíve krídelka v zadnej časti, vďaka ktorým nemusíte premýšľať, či konštrukcia backplate nebude kolidovať so skrutkou dištančného stĺpika alebo, či je konektor SSD na druhej strane dostatočne vystrčený, aby ho bolo možné do slotu M.2 nainštalovať. Praktický detail.

Backplate sa k rebrovanému pasívu skrutkuje v štyroch bodoch. V dvoch (z obidvoch strán) spredu a v dvoch vzadu. Montáž je spoľahlivá a stabilná.

Konkurenčných SSD tretích strán máme vo výsledkovej databáze už celý rad, ale pokiaľ ide o modely s priečnym rebrovaním (aké má aj Axagon CLR-M2XT) stoja za pozornosť modely Akasa Gecko Pro či Thermalright HR-10 2280. Každý z týchto chladičov je síce poňatý trochu inak, pre inú optimálnu aplikaćiu, ale to priečne rebrovanie majú spoločné. Takáto orientácia rebier môže eventuálne lepšie škálovať v skrinkách s prudením vzduchu odspodu smerom nahor alebo v zostavách bez ventilátorov.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, aprílovú hádanku. Celý článok „Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Hádanka Axagon (3/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, marcovú. Celý článok „Hádanka Axagon (3/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Axagon PCEE-G25 vs. 20+ iLAN na základných doskách

Kúpa sieťovej karty je v niektorých prípadoch elegantnejšia možnosť ako výmena celej základnej dosky. Do takýchto situácií má Axagon pre domácich používateľov na karte PCI Express napríklad 2,5-gigabitovú kartu v podobe PCEE-G25. Tú sme vystavili veľkému porovnaniu s integrovanými adaptérmi. A ešte predtým, než sa do neho pustíte, jedna otázka: Dokážete odhadnúť, akú môže taká jednoduchšia sieťová karta spotrebu? Celý článok „Axagon PCEE-G25 vs. 20+ iLAN na základných doskách“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (13) Pridať komentár

  1. Kontraintuitivnost těch výsledků asi dost lidí zarazí. Kdo by řekl, že CLR-M2XT bude horší než CLR-M2. Sám jsem zvolil s touto orientací žeber kromě custom chladiče ještě dvojici Akasa Gecko s přesvědčením, že se osvědčí nejlépe. Můžu se chlácholit leda tím, že jsou odlišně umístěné.

    1. Je možné, že v systémoch, kde bude prúdenie vzduchu lepšie optimalizované pre priečne rebrovaní sa ten pomer otočí a M2XT bude vo vedení s väčším rozdielom. Neviem, či na ten by nebola potrebná až tá bez ventilátorová doska, kde by priečne rebrovanie najvýraznejšie navrch (samozrejme pri zachovaní vertikálnej orientácii základnej dosky). To sú ale asi také okrajové situácie (nemať v skrinke žiadne ventilátory)… s aktívnym systémovým chladením bude, predpokladám, vplyv orientácie výrazne nižší až sa pri určitej intenzite prietoku bude stierať.

      Testy pasívnych chladičov sú pomerne zložité na vyhodnotenie. Verím, že pri kombinácii testov v rôznych polohách s rôznym prietokom by sa našli také situácie, kde CLR-M2XT bude mať nad CLR-M2 navrch, ale teda potvrdené z našich meraní je, že to teda zaručene platí aj opačne.

      1. Pořád si vystačím s Gen3 disky, takže spíš operuji s notnou rezervou. Dva mám v pci-e řadiči, na který přímo vane ventilátor umístěný ve dně skříně. Právě pro ně jsem zvažoval eventuální pořízení recenzovaného modelu, prací s videem se umí obstojně rozpálit.

  2. Ľubo,… keď si dal pod nálepku „Approved“ takúto fotku, tak si myslím, že môžeš v inom „článku“ už kľudne zrušiť hviezdičky 😃

      1. no lebo hadanka uz expirovala. Inak som dost sklamany z vysledku, ale pozeram ze to testujete aj s grafikou, takze mozno bez grafiky by to bolo o nieco lepsie? Ale o kolko?

        1. Aha, jasné, už rozumiem. 🙂

          Myslím, že pár hodín sa to trochu prekrývalo. Test vyšiel v priebehu posledného dňa trvania hádanky. Takže niekdy sa do tých testov oplatí fakt mrknúť. Premýšľam, či je to fér, ale snáď áno.

    1. Brzo to porovnám s velkou věží od Axagonu. Jak tak šmátrám prsty, mělo by se to ještě vlézt pod Noctua D15 :). Hezky v mých podmínkách obložen macatou grafikou a cpu chladičem. Jsem zvědav, jak moc a zdali vůbec…

      1. Určite sa CLR-M2XL zmestí pod NH-D15? Rebrá chladiča Noctua začínajú síce pomerne vysoko, ale premýšľam, či nemôže dochádzať ku kolízii so stredným ventilátorom. NF-A15 má síce skosené rohy, ktoré to môžu v niektorých situáciách zachrániť. Na niektorých doskách, so slotom M.2 bližšie k pätici CPU, by asi ani to nemuselo stačiť. Asi to bude v poriadku, ale pre istotu… 🙂

        1. Tak se krásně vleze a ještě je tam necelý 1cm mezera. Jak směrem k heatpipe, tak k žebrům i středovému větráku 🙂
          Deska MSI Z690 Tomahawk DDR4.
          https://ctrlv.cz/5qks
          https://ctrlv.cz/gMqp

          Teď už se tam bude jen grilovat obložen hliníkem ze všech stran. Lepší to už nebude, takže to tak nechám 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *