Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Záver

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita.

Záver

Axagon CLR-M2XT sa medzi pasívnymi chladičmi SSD vyznačuje nadpriemernou efektivitou chladenia. Ak nad niektorým zo slotov M.2 nemáte chladič alebo pokiaľ aj máte, ale jedná sa o výkonnostne slabší chladič, bude CLR-M2XT dobrá náhrada. Obzvlášť sa hodí do miest, kde sa vyšší chladič (napríklad ako Axagon CLR-M2XL) nezmestí kvôli kolízii s rebrami procesorového chladiča.

Napriek vyššie uvedenému treba poznamenať, že porovnateľnú chladiacu efektivitu dosahujú aj výrazne nižšie alebo výrazne lacnejšie chladiče Axagon. Z nižších je to model CLR-M2, z lacnejších zase model CLR-M2L10. Pri týchto chladičoch sme dokonca zaznamenali o stupeň Celzia nižšie zahrievanie radiča, ale zase CLR-M2XT o 3–4 °C lepšie ochladzuje pamäte testovaného SSD. Vzhľadom k podstatne vyššej hmotnosti, než má viacero chladičov s veľmi podobným chladiacim výkonom (vrátane BeQuiet! MC1 Pro či Gelid IceCap) sa otvára otázka na efektivitu priečneho rebrovania.

Aj iné chladiče s priečným rebrovaním, ako sú Akasa Gecko Pro či Thermalright HR-10 2280 často zaostávajú za konkurenčnými modelmi s pozdžnym rebrovaní alebo dosahujú podobné výsledky aj pri použití väčšieho množstva materiálu s celkovo väčou vyžarovacou plochou. Isteže, potom je to ešte jedna vec, a to orientácia rebier voči prúdeniu systémového chladenia (odspodu nahor namiesto obvyklej schémy spredu dozadu).

Je možné a pravdepodobné, že po pretočení o 90 stupňov by o trochu lepšie výsledky dosahoval aj CLR-M2XT. avšak nepredpokladáme, že pôjde o zásadné rozdiely, pri ktorý by sa otáčalo poradie voči chladičom s pozdĺžnym rebrovaním. Touto problematikou sa výhľadovo každopádne budeme zaoberať a tento chladič Axagon neskôr otestujeme aj na základných doske, ktorá má pozdĺžne smerovaný slot M.2 takýchto základných dosiek je ale pomerne málo, a keď aj na takú narazíte, svoj chladič SSD často má a to i nadpriemerne efektívny, či už ide o situáciu na ASRock B650E Taichi alebo na MSI MEG X670E Ace.

Efektivita chladiča Axagon CLR-M2XT bude viac než u iných modelov závislá aj od intenzity prietoku systémového chladenia. To z dôvodu menším medzier medzi rebrami s potrebou vyššieho tlaku. So zvyšujúcim prietokom by sa tak relatívna výhodnosť tohto chladiča oproti iným, s typicky redším rebrovaním, mohla ešte zvyšovať. Navrch by mohli mať chladiče s priečným rebrovaní v systémoch bez ventilátorov, kde je ochladzovanie pasívu zavislé od sálania prirodzeným stúpaním teplého vzduchu smerom nahor.

Relatívne slabšie výsledky chladičov s priečnym rebrovaním môžu súvisieť aj s väčším množstvom mikroturbulencií, pretože majú viac rebier a ostrých hrán, ktoré spôsobujú nižší tlak/prietok medzi rebrami chladiča a tým pádom sa z pasívu odvádza menej tepla. To už sú ale také špekulácie, hypotézy, až to skoro vyzerá, že by CLR-M2XT snáď nebol dobrý chladič. To rozhodne je, ale v konfrontácii so sedemdesiatimi inými modelmi to má, samozrejme, ťažké.

Pri chladiči CLR-M2XT je nakoniec vhodné vyzdvihnúť aj spoľahlivú montáž cez backplate. Ten Axagon medzigeneračne vylepšil o doraz, vďaka ktorému je inštalácia používateľsky prívetivejšia ako u starších modelov. A potom je backplate užitočný aj v tom, že bráni prehýbania SSD v prípadoch, kde je z nejakého dôvodu dochádza k deformáciu PCB základnej dosky.

Celkovo možno chladič Axagon CLR-M2XT odporučiť (a odmeniť ocenením „Approved“). Na všetky súčasné SSD, vrátane najvýkonnejších modelov s podporou rozhrania PCI Express 5.0, bude výkonnostne stačiť za každých okolností, a to aj v skrinkách so slabšou cirkuláciou vzduchu systémových ventilátorov.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Hádanka Axagon (5/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, májovú hádanku. Celý článok „Hádanka Axagon (5/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, aprílovú hádanku. Celý článok „Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Hádanka Axagon (3/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, marcovú. Celý článok „Hádanka Axagon (3/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (13) Pridať komentár

  1. Kontraintuitivnost těch výsledků asi dost lidí zarazí. Kdo by řekl, že CLR-M2XT bude horší než CLR-M2. Sám jsem zvolil s touto orientací žeber kromě custom chladiče ještě dvojici Akasa Gecko s přesvědčením, že se osvědčí nejlépe. Můžu se chlácholit leda tím, že jsou odlišně umístěné.

    1. Je možné, že v systémoch, kde bude prúdenie vzduchu lepšie optimalizované pre priečne rebrovaní sa ten pomer otočí a M2XT bude vo vedení s väčším rozdielom. Neviem, či na ten by nebola potrebná až tá bez ventilátorová doska, kde by priečne rebrovanie najvýraznejšie navrch (samozrejme pri zachovaní vertikálnej orientácii základnej dosky). To sú ale asi také okrajové situácie (nemať v skrinke žiadne ventilátory)… s aktívnym systémovým chladením bude, predpokladám, vplyv orientácie výrazne nižší až sa pri určitej intenzite prietoku bude stierať.

      Testy pasívnych chladičov sú pomerne zložité na vyhodnotenie. Verím, že pri kombinácii testov v rôznych polohách s rôznym prietokom by sa našli také situácie, kde CLR-M2XT bude mať nad CLR-M2 navrch, ale teda potvrdené z našich meraní je, že to teda zaručene platí aj opačne.

      1. Pořád si vystačím s Gen3 disky, takže spíš operuji s notnou rezervou. Dva mám v pci-e řadiči, na který přímo vane ventilátor umístěný ve dně skříně. Právě pro ně jsem zvažoval eventuální pořízení recenzovaného modelu, prací s videem se umí obstojně rozpálit.

  2. Ľubo,… keď si dal pod nálepku „Approved“ takúto fotku, tak si myslím, že môžeš v inom „článku“ už kľudne zrušiť hviezdičky 😃

      1. no lebo hadanka uz expirovala. Inak som dost sklamany z vysledku, ale pozeram ze to testujete aj s grafikou, takze mozno bez grafiky by to bolo o nieco lepsie? Ale o kolko?

        1. Aha, jasné, už rozumiem. 🙂

          Myslím, že pár hodín sa to trochu prekrývalo. Test vyšiel v priebehu posledného dňa trvania hádanky. Takže niekdy sa do tých testov oplatí fakt mrknúť. Premýšľam, či je to fér, ale snáď áno.

    1. Brzo to porovnám s velkou věží od Axagonu. Jak tak šmátrám prsty, mělo by se to ještě vlézt pod Noctua D15 :). Hezky v mých podmínkách obložen macatou grafikou a cpu chladičem. Jsem zvědav, jak moc a zdali vůbec…

      1. Určite sa CLR-M2XL zmestí pod NH-D15? Rebrá chladiča Noctua začínajú síce pomerne vysoko, ale premýšľam, či nemôže dochádzať ku kolízii so stredným ventilátorom. NF-A15 má síce skosené rohy, ktoré to môžu v niektorých situáciách zachrániť. Na niektorých doskách, so slotom M.2 bližšie k pätici CPU, by asi ani to nemuselo stačiť. Asi to bude v poriadku, ale pre istotu… 🙂

        1. Tak se krásně vleze a ještě je tam necelý 1cm mezera. Jak směrem k heatpipe, tak k žebrům i středovému větráku 🙂
          Deska MSI Z690 Tomahawk DDR4.
          https://ctrlv.cz/5qks
          https://ctrlv.cz/gMqp

          Teď už se tam bude jen grilovat obložen hliníkem ze všech stran. Lepší to už nebude, takže to tak nechám 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *