BeQuiet! MC1 Pro: Smer špička, vyšší profil a heatpipe

Detaily chladiča BeQuiet! MC1 Pro

„Profesionálny“ variant chladiča BeQuiet! MC1 na SSD M.2 na rozdiel od modelu bez prívlastku Pro používa na rýchlejší odvod tepla a jeho rovnomernejšiu distribúciu do tela pasívu heatpipe. Väčší tepelný výkon je však dosahovaný ale aj pre väčšiu vyžarovaciu plochu jeho radiátora. Ten je stále ale pomerne nízky, s ničím nekoliduje, a hlavne výkonnostne zatiaľ prekonáva všetky doteraz testované chladiče SSD podobných rozmerov.

Detaily chladiča BeQuiet! MC1 Pro

Základné črty sú veľmi podobné ako u jednoduchšieho chladiča MC1 – plošný tvar rebier MC1 Pro je identický. Chladič má (znovu) pozdĺžne rebrovanie s priečnymi zárezmi v strede. Jednotlivé rebrá sú pomerne hrubé, prostredné má až 5 mm. Dve a dve po stranách sú potom už s polovičnou hrúbkou.

Široké sú nielen rebrá, ale aj vzájomné rozstupy medzi nimi. Takáto koncepcia je pre pasívne chladiče, ktorých chladiaci výkon je ale vo veľkej miere závislý od aktivity systémových ventilátorov vhodná. So zmenšujúcimi rozstupmi klesá i zisk z väčšej plochy eventuálne tenších lamiel, ako to má napríklad Axagon CLR-M2. Ten v prostredí bežných domácich počítačov chladiacim výkonom doháňa Axagon CLR-M2L10. Ten pri nižšej hmotnosti a menšej ploche povrchu, ale s výrazne väčšími rozstupmi medzi rebrami, v našich testoch dosahuje prakticky rovnaké výsledky.

BeQuiet! MC1 Pro má podobný pasív ako CLR-M2L10, ale je efektívnejší. To aj pre základňu, ktorá obsahuje heatpipe. To je jeden z dvoch kľúčových rozdielov, prečo má model MC1 Pro vyššie TDP ako MC1. Heatpipe odvádza teplo podstatne rýchlejšie, ako u rýdzo hliníkových monolitov (BeQuiet! MC1, Axagon CLR-M2(L10), Akasa Gecko Pro, …) a zároveň pasív využíva rovnomernejšie.

Písali sme o dvoch rozdieloch oproti nižšiemu modelu MC1 a ten je nižší doslova. Chladič MC1 Pro má takmer dvojnásobnú výšku (bez teplovodivej podložky 8,7 mm) To ale najmä preto, že MC1 (so 4,9 mm) sa radí k nižším chladičom SSD. Dostatočne nízky na to, aby nekolidoval s rozširujúcou kartou nad ním, je aj chladič MC1 Pro. Raz taká ako u MC1 je aj hmotnosť pasívu (32 g).

Súčasťou balenia je aj backplate, ktorý je k inštalácii chladiča na SSD nevyhnutný. Ten je takisto z hliníku a aj on sa podieľa o odvádzaní tepla z SSD, akurát z druhej strany. Výhoda backplate je u chladičov SSD aj v tom, že eliminuje ohýbanie PCB, ktoré môže spôsobovať základná doska, respektíve rozdielna výška konektora slotu M.2 a dištančného stĺpika na druhej strane. V takejto situácii sa môžu SSD trochu prehnúť, čím sa zhoršuje kontakt s pasívom a tým, prirodzene, klesá aj celkový chladiaci výkon. Backplate u chladičov SSD tieto nepresnosti vyrovnáva a drží PCB v rovine s pasívom. Kontakt je tak v poriadku.

Chladič MC1 Pro počíta aj s použitím obojstranne osadených SSD (t.j. typicky s vysokokapacitnými modelmi, ktoré majú pamäťové čipy aj zospodu). S ohľadom na rôznu hrúbku samotného SSD sú aj rôzne montážne diery, ktorými sa backplate skrutkuje k rebrovanému pasívu. K realizácii však musíme mať rovnako ako u modelu MC1 jednu výhradu. A síce, že zúženie medzi jednotlivými montážnymi pozíciami (pre jednostranné alebo obojstranné SSD) je také široké, že závit skrutiek ním prejde.

Inými slovami, nastavená pozícia nedrží tak, ako by mohla držať a pri jednostranných SSD môže byť dosahovaný nižší prítlak. Predísť sa tomu dá napríklad tak, že pri skrutkovaní zároveň silnejšie (ale samozrejme s citom) pritláčate pasív k backplate a po dotiahnutí sa vhodná pozícia drží vďaka vyššiemu tlaku skrutkovej hlavičky na zvyšok konštrukcie.

Pri obojstranných SSD si na vyššie uvedené pozor dávať nemusíte (pri montáži už netreba nič pritláčať), tie počítajú s maximálnou medzerou, ktorá môže vzniknúť. Tak či onak sú toto detaily a pri takej malej intenzite prestupu tepla, aká je u SSD, od určitej miery intenzita prítlaku nehrá dôležitú úlohu (svedčia o tom aj slušné výsledky SSD Axagon, ktoré držia o SSD iba „slabými“ gumičkami). Dôležité je, aby niekde nevznikala vzduchová medzera, čo nebude vznikať nikdy.

Na úplnosť treba ešte dodať, že hrubšia, 1-milimetrová podložka je i pomerne mäkká (a napriek tomu, zdá sa, s vyššou hustotou), takže dobre kompenzuje aj malé výškové rozdielmi, ktoré bývajú typicky medzi radičom a pamäťami. Podpora SSD je striktne vyhradená na 80 mm formát M.2, tak ako to je aj u konkurenčných chladičov. SSD skrátka musí kopírovať tvar základne, aby sa dostalo až dna zadok, do priestoru s výrezom, cez ktorý sa pripevňuje k základnej doske.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Vďaka za dobrý test.
    Ťažko povedať aká cena je vhodná. Keď sa stavia lacný PC tak tam sa nepredpokladá vysoká záťaž a chladič je prakticky zbytočný. Keď sa stavia niečo poriadnejšie a SSD stojí 200-250€ tých 15€ sa tam stratí alebo už to SSD má vlastný chladič.
    Bolo by zaujímavé vidieť z nejakého veľkého eshopu predaje SSD, SSD bez chladiča a chladičov samotných.

    1. On ten MC1 Pro výrobne lacný nebude. To aj s ohľadom na to v akých malých sériach (aj v porovnaní s chladičmi CPU) tie chladiče SSD vznikajú. Štatistiku predajov nemám, ale počítam, že u až na (ne)prítomnosť chladiča rovnakých SSD budú mať výrazne vyššie predaje modely bez chladiča, keďže sa počíta s použitím toho na doske.

      Že o varianty SSD s chladičmi nebude ktovieaký veľký záujem asi napovedá aj ich často veľmi slabá dostupnosť v obchodoch (predpokladám, že to nebude spôsobené tým, ako idú na „dračku“, ale pre ich výrazne menšiu produkciu). Niečo iné sú, samozrejme, SSD, ktoré sa bez chladiča kúpiť nedajú. Napríklad ako Patriot VPN100 a podobne.

  2. Mám ver. MC1 s SX8200 Pro 1T – 15°C, ver. MC1 Pro Firecuda 530 1T -25°C. Hodnoty oproti peaku. Naprostá spoko /snad i ty disky 🙂 ).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *