Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Detaily chladiča Akasa Gecko Pro

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný.

Detaily chladiča Akasa Gecko Pro

Pasív chladiča Akasa Gecko Pro je hliníkový monolit s pätnástimi 1,5 mm hrubými rebrami. Aj efektívnejšie chladiče mávajú obvykle výrazne menej rebier, pretože kopírujú dĺžku chladiča. U Gecko Pro sú rebrá v zástupe po kratšej strane.

Dôležitá je celková plocha a tá sa u tohto chladiča oproti iným konštrukciám zase až tak nevymyká, ba môže byť aj menšia, ako to je napríklad aj v porovnaní s Axagon CLR-M2. Výhoda Gecko Pro je však vo väčších medzerách, ktoré môže vzduch systémových ventilátorov skrinky efektívnejšie obtekať. Na konečný výsledok bude mať, pravdaže, nejaký vplyv aj orientácia rebier, neprikladajte jej nejaký veľký význam.

Väčšie množstvo rebier Gecko Pro (oproti pasívom s pozdĺžnym rebrovaním) by mohlo byť teoreticky výhodné v tom, že prichádzajúci vzduch viac turbulentní. To je z pohľadu čo najefektívnejšieho odvádzania tepla dôležité. Na druhej strane sa vzduch nemusí dostať v takom množstve do miest, ako by sa dostal u modelov zoskupenými po dĺžke tela. Obtekanie vzduchom môže byť pomerne efektívne, pretože vzájomné rozstupy medzi rebrami sú až 3,5 mm. S ohľadom na rozloženie a nastavenie ventilátorov v skrinke bude efektivita nielen tohto, ale všetkých chladičov sa môže odlišovať.

Chladič Gecko Pro Akasa dodáva v podstate už zložený. Pasív, teplovodivá vložka aj istiace spony, všetko je pokope priamo po vybratí zo škatuľky. Backplate sa s chladičom nedodáva a Akasa vo svojich materiáloch uvádza optimalizáciu na „jednostranné“ SSD. Teda na také modely, ktoré majú radiče aj pamäte iba z jednej strany PCB a sú aj o trochu užšie (ako obojstranné SSD). Chladič Gecko Pro však nainštalujete aj na SSD s pamäťami na zadnej strane. Držiaky je možné o výšku týchto pamätí oddialiť a vhodne upevniť. Montážne diery sú dvakrát vyššie, než je výška závitu (M3) skrutiek. Ochladzovanie pamätí zospodu ale nebude také efektívne ako u chladičov s backplate.

Pred inštaláciu treba odskrutkovať držiaky, ktoré SSD cez teplovodivú vložku tlačia k pasívu. Držiaky sú síce kovové, ale ich kontaktná plocha s SSD je riadne elektricky odizolovaná plastovou vložkou.

   

V závislosti od konkrétneho SSD je si možné polohu držiakov trochu prispôsobiť. Každý je možné priskrutkovať buď medzi tretie a štvrté rebro alebo medzi štvrté a piate. Vďaka takejto regulácii je možné lepšie prispôsobiť prítlak napríklad radič SSD. Polohu vždy zvoľte tú, v ktorej v priereze plocha držiaku viac prekrýva plochu radiča. Pri pamätiach zase tú, ktorá je vzhľadom na polohu modulov viac nacentrovaná. Keď je to približne podobné, tak nič nepokazíte tým, ak použijete montážne pozície vnorené hlbšie do chladiča. Vtedy sa bude SSD, napríklad aj vplyvom výškových rozdielov slotu M.2 a dištančného stĺpika na druhej strane, menej prehýbať (a tým bude lepší kontakt s pasívom aj v kritických miestach).

Za pochvalu stojí aj fakt, že teplovodivá vložka je tu podstatne hrubšia, než bola u predošlého modelu, aj keď je „len“ milimetrová. Tým pádom s chladič lepšie prispôsobí aj potrebám SSD s väčšími výškovými rozdielmi medzi čipmi, ktoré sú záujmom chladenia (teda medzi radičom a pamäťami). Montáž je teda vyriešená celkovo lepšie a robustnejšie, ako to bývalo u systému staršieho chladiča Akasy, ktorý sa k SSD inštaloval cez tenkú nálepku. Kompatibilné sú iba SSD s dĺžkou 80 mm. Na dlhšie modely je chladič krátky, na kratšie zase príliš dlhý (zadný držiak bude prakticky mimo os už aj u 60 mm SDD).

Hmotnosť pasíva Gecko Pro (25 g bez držiakov) je podobná ako u Axagon CLR-M2 (22 g bez backplate). Na výšku má chladič Akasa 8 mm (s pripočítaním mierne stlačeného thermalpadu tak 8,7 mm), s ktorými je dostatočne nízky na to, aby nekolidoval ani s rozširujúcou kartou PCI Express nad ním.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Alucia SC12: Efektívne tvary vs. mäkký materiál

Máloktorý ventilátor nás dokáže na prvý pohľad opantať tak, ako sa to podarilo Alucia SC12 od Akasy. Jeho stavba v tejto cenovej relácii pôsobí totiž dosť nekompromisne. Pri druhom pohľade po podrobnom testovaní sa však už dostavuje určité vytriezvenie. Ale i napriek tomu, že sa vysoké (až prehnane vysoké) očakávania nenaplnili, tak v niektorých aspektoch v niektorých situáciách Alucia SC12 poráža atraktívnych, podobne lacných konkurentov. Celý článok „Akasa Alucia SC12: Efektívne tvary vs. mäkký materiál“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Je to můj favorit, dám mu šanci v ultralevném ITX stroji s boxovým Spire, kde možná bude lépe ofukován.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *