Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Záver

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný.

Záver

Za cenu okolo 8 eur sa jedná o veľmi atraktívny chladič. Isteže, v grafoch je pod Axagon CLR-M2. Ten je ale drahší a rozdiel v chladiacom výkone je v každom prípade pomerne nevýrazný. Napriek tomu je i s rezervou (pre schematicky iné testovacie prostredia, než je to naše) dostatočne veľký na to aby sme mohli konštatovať, že návrh Gecko Pro je o trochu menej efektívny. To znamená, že v pomere k hmotnosti dosahuje slabšie výsledky ako Axagon CLR-M2. Dané to môže byť čiastočne aj tým, že Gecko Pro nemá backplate (a tak neodvádza teplo aj zo zadnej strany SSD). Má ale robustné držiaky, ktoré eliminujú prehýbanie, ku ktorému môžu (ale i nemusia) podnecovať samotné dosky.

Vyvíjaný prítlak na SSD je v každom prípade v poriadku, dostatočne intenzívny, a vďaka hrubšej teplovodivej vložke dobre funguje aj na SSD, kde je radič v inej výške ako pamäťové čipy za ním. Svedčí o tom aj to, že rozdiel medzi zahrievaním radiča a pamätí je nadštandardne malý. U niektorých iných chladičov (napríklad na základnej doske Gigabyte Z790 Aorus Elite AX) je tento rozdiel takmer trojnásobný ako u Gecko Pro.

Vymieňať tento chladič za dodávané riešenia spolu so základnými doskami sa veľmi neoplatí (v niektorých prípadoch si môžete i pohoršiť), ale v prípade, že na SSD nemáte žiadny chladič, tak Gecko Pro môžeme s čistým svedomím odporučiť. Teda v prípade, že bude o dve-tri eurá lacnejší než zaplatíte za Axagon CLR-M2, čo tak v mnohých obchodoch je.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Alucia SC12: Efektívne tvary vs. mäkký materiál

Máloktorý ventilátor nás dokáže na prvý pohľad opantať tak, ako sa to podarilo Alucia SC12 od Akasy. Jeho stavba v tejto cenovej relácii pôsobí totiž dosť nekompromisne. Pri druhom pohľade po podrobnom testovaní sa však už dostavuje určité vytriezvenie. Ale i napriek tomu, že sa vysoké (až prehnane vysoké) očakávania nenaplnili, tak v niektorých aspektoch v niektorých situáciách Alucia SC12 poráža atraktívnych, podobne lacných konkurentov. Celý článok „Akasa Alucia SC12: Efektívne tvary vs. mäkký materiál“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Je to můj favorit, dám mu šanci v ultralevném ITX stroji s boxovým Spire, kde možná bude lépe ofukován.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *