Gigabyte Z790 Aorus Elite AX: „Optimalizovaná na hranie“

Gigabyte Z790 Aorus Elite AX v detailoch

V kontexte základných dosiek píšeme o „hernom“ hardvéri neradi. Na herný výkon obvykle nemajú prakticky žiadny vplyv. V tomto prípade však na marketingovom slogane niečo bude, aj keď nie zadarmo a miestami vyšší výkon v hrách je vykúpený vyššou spotrebou. Dôvodov, prečo o Gigabyte Z790 Aorus Elite AX stáť, alebo sa tejto doske naopak vyhnúť, je však prirodzene viac.

Po Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi je Gigabyte Z790 Aorus Elite AX v poradí druhá doska s čipsetom Intel Z790, ktorú si rozoberieme. Kľúčovým prínos novej platformy (Intel Z790) sme sa venovali už minule.

Je dôležité zdôrazniť, že Gigabyte Z790 Aorus Elite AX je výrazne lacnejšia než spomínaná doska Asusu z predošlého testu a podľa toho treba pri zohľadňovaní jej vlastností aj pristupovať. Rozdiel v cene je približne dvesto eur a za sumu 330 eur ide o jednu z najlacnejších dosiek Z790 vo formáte ATX s podporou pamätí typu DDR5. Od Asusu je v tejto triede TUG Gaming Z790-Plus (či Prime Z790-P/WiFi), MSI tu má Pro Z790-P/A WiFi.


Gigabyte Z790 Aorus Elite AX

Modelový rad Aorus Elite je medzi doskami Gigabyte mimoriadne populárny. Dôvody, prečo to tak je, sú pomerne jednoduché. Jedná sa vždy o veľmi slušne vybavené základné dosky, ktoré sa držia cenovo pri zemi. Isteže, 330 eur (t.j. niečo málo cez osem tisíc korún českých) sa všeobecne nedá považovať za lacnú záležitosť, ale s odhadom na použitie s výkonným a drahým procesorom (typu Core i9-13900K alebo Core i7-13700K) sa už aj doska výraznou mierou podieľa na pomere cena/výkon, ktorý bude nakoniec na vyššiu triedu počítačových zostáv atraktívny.

Formát je ATX, teda 305 × 244 mm. Aj vďaka robustným chladičom (ku ktorým sa čoskoro dostaneme podrobnejšie) pôsobí doskka veľmi solídnym dojmom. Tému osvetlenia ARGB tentokrát Gigabyte poňal v jednoduchšom duchu. Decentne je podsvietený iba chladič čipsetu.

   

Na chladičoch sa nešetrilo. Pasív procesorového VRM má hmotnosť až 460 gramov a jeho dva bloky sú v jeden celok spojené heatpipe. Jej úloha je čo najrýchlejšie dostať teplo na čo najväčšiu plochu, a tá je tu pomerne veľká. Napájacia kaskáda je postavená na integrovaných obvodoch ON Semiconductor. Na ovládač PWM (NCP81530) sa viažu napäťové regulátory FDMF5062. Celkovo má doska 19 fáz (napäťový regulátor, cievka, kondenzátor) s prúdovou kapacitou 1330 A, z čoho na napájanie CPU je vyhradených 16 (1120 A).

   

Jedným z medzigeneračných vylepšení je vyvýšené a viac doboka posadené tlačidlo poistky prvého slotu PCIe ×16. To umožní pohodlnejšiu demontáž grafickej karty spod veľkých vežovitých chladičov. A obzvlášť na tejto doske sa to hodí, ktorá má relatívne kratšiu vzdialenosť medzi procesorovou päticou a najrýchlejším slotom PCI Express (5.0). Treba však poznamenať, že toto riešenie nedosahuje elegancie Q-release Asusu (s tlačidlom až pri pravom okraji PCB) a v niektorých prípadoch tak stále možno siahnete po pere alebo skrátka po niečom, čím na vylepšenú páčku poistky Gigabyte zatlačíte.

Oproti predošlej generácii dosiek Z690 je zdokonalená aj konštrukcia pasívu prvého slotu M.2 na SSD, hoci ten rozhranie PCIe 5.0 (s eventuálne vyššími nárokmi na chladenie) nepodporuje. Gigabyte viac využil výšku, teda priestor, ktorý nikdy s ničím neprichádza do kolízie a nad základňu nastohoval tri 98 mm dlhé rebrá. Dobrá premena jedného z najslabších chladičov SSD (prvého slotu M.2), ktorý býval na doskách Z690.

Pod týmto chladičom je teplovodivá podložka, ktorá teplo zo zadnej strany SSD odvádza do PCB základnej dosky. Všetko vyzerá na prvý pohľad skvelo, ale celý systém trochu stroskotáva na slabšom prítlaku. Ten odhalíte okamžité, pasív vo svojej pozícii sa akosi kníše a je pomerne nestabilný. S osadeným SSD je to lepšie, ale minimálne na SSD s rozmermi na úrovni Samsung 980 Pro (jednostranné SSD s hrúbkou 2,05 mm na ploche radiča a 2,50 mm na ploché pamätí) je tu slabší kontakt/prítlak, čo vidieť aj chladení. To nie je zlé, ale výsledok nezodpovedá konštrukcii pasívu. Ten by pri efektívnejšej výmene tepla dosiahol na lepšie výsledky.

Zdieľaný chladič pre 2–4 slot SSD je podobnej konštrukcie ako na starších doskách Gigabyte. To znamená nízky, ale dlhý (70 mm) a široký (129 mm) blok hliníku, ktorý takisto pokryje aj 110-milimetrové SSD: Tie sú, mimochodom, podporované vo všetkých slotoch M.2. Tento chladič ešte trochu nabral na hmotnosti (má až 139 gramov) a zmenil sa aj systém uchytenia na pravej strane, k čipsetovému pasívu. K tomu sa už neupevňuje dvoma skrutkami, ale iba jednou (v strede). Výhoda tohto riešenia oproti predošlému je najmä v tom, že skrutka má zospodu istiacu podložku, takže ju nestratíte. Na Z690 Aorus Elite AX (a celkovo na starších doskách Gigabyte) takéto riziko bolo.

Okolo slotov M.2 sa najvýraznejšie zlepšili dištančné stĺpiky na upevnenie SSD. Žiadne posuvné páčky, tak ako je to na konkurenčných doskách, ale jednoduché zacvaknutie. Po zasunutí SSD do slotu ho na druhej strane len položíte na hlavičku stĺpika, zľahka zatlačíte, tým sa trochu pootočí pružinka a v momente, keď PCB skĺzne pod úroveň zobáčika, tak sa zase vráti do pôvodnej polohy a SSD perfektne drží na svojom mieste. Pre odistenie potom posuniete páčku opačným smerom. Mimoriadne pohodlný a praktický systém, ktorý sa Gigabytu naozaj podaril.

Sloty M.2 (M-key) sú na doske štyri, ale na rozdiel od dosiek, ktoré ich majú päť, ani v prvom slote nedochádza k prerozdeľovaniu liniek PCIe medzi slotom M.2 a prvým slotom PCI Express ×16. Najbližší slot M.2 od pätice CPU je síce vyvedený z procesora, ale pripojený je vyhradenými linkami PCIe. V slušnom počte sú aj porty SATA, ktoré sa nevylučujú so žiadnym slotom M.2. Eventuálne môžeme použiť všetky sloty M.2 a porty SATA súbežne, a to bez straty výkonu SSD.

Ostatných konektorov je už trochu menej, z interných bude niektorým skrinkám chýbať druhý  19-pinový konektor na pripojenie konektorov USB 3.2. gen. 2 1 (doska má iba jeden). Na zadnom paneli I/O je konektorov USB nadštandardný počet, ale rýchlych (5–20 Gb/s) je iba šesť. Tri porty USB 3.2. gen. 1 plus tri porty štandardu 3.2. gen. 2 (z toho jeden 3.2. gen. 2×2 typu C). A tak, ako to má Gigabyte vo zvyku, aj tu vyviedol až štyri porty USB 2.0. Isteže, sú pomalšie, ale pripojenie klávesnice, myši a slúchadiel nijako neobmedzujú a tieto periférie tak či tak niekde zapojiť musíte.

Netradičná je aj výbava audiokonektorov. Namiesto obvyklých piatich 3,5 mm jackov sú tu iba dva, ale pri zachovaní optického výstupu S/PDIF. Domáce kino k doske cez jacky síce nepripojíte, ale koľko ľudí to tak dnes robí? Túto otázku si položili aj v Gigabyte a evidentne dospeli k záveru, že päť jackov nepoužíva takmer nikto. Je ale pomerne prekvapivé, že doska v tejto triede používa zvukový čip Realtek ALC897. ALC1220(A) je, zdá sa, nedostatok a výrobcovia musia pracovať s tým, čo je k dispozícii. Výkonný operačný zosilňovač a „audio“ kondenzátory WIMA ale v okruhu zvukového adaptéra zostali. To znamená, že je zvuk (slúchadiel/reproduktorov i mikrofóna) a zároveň stále hlasitý.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

 •  
 •  
 •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

 •  
 •  
 •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. ake tazke je dat dole VRM heatsink a treba s nim nieco specialne robit pred tym ako sa nasadi naspet?

  1. Na Gigabyte Z790 Aorus Elite AX tak ako na väčšine základných dosiek, ktoré používajú na spájanie skrutky (namiesto push-pinov) je demontáž pasívu VRM veľmi jednoduchá. Stále však treba ísť na to opatrne, aby sa nepotrhali teplovodivé podložky. Vtedy by, samozrejme, po opätovnej inštalácii nemusel byť všade optimálny kontakt medzi základňou pasívu a puzdrom napäťových regulátorov.

   Pokiaľ sa nebudete nikam ponáhľať, pôjdete pomaly a budete sledovať, čo sa pri odliepaní s teplovodivými podložkami deje (niekedy lepšie držia o pasív, inokedy o regulátory, treba to mať pod kontrolou…), tak nehrozí nikde žiadne riziko. Čistením drobných pozostatkov z podložiek podľa môjho názoru nemá zmysel sa zapodievať. Nejaké čiastočky zvyknú zostávať okolo rohov regulátorov, v ich zapustenom nápise označenia, na kontaktoch či na SMD. Odstraňovanie toho môže spôsobiť viac škody (nejakým, zbytočným poškodením niečoho) ako úžitku, takže nič špeciálne by som pred vracaním pasívu naspäť nerobil. Teda pokiaľ je teplovodivá podložka pekná, v jednom kuse. Na to pozor, niekedy sú tie podložky ako žuvačky, že sa iba natiahnu, ale inokedy sú krehké a trhajú sa už i pri pôsobení veľmi malej sily.

   Dôležitá je potom aj primeraná sila pri doťahovaní skrutiek. Menší prítlak zhoršuje teplovodivé vlastností a väčší, nadmerný, zase môže deformovať PCB, čo je tiež nežiaduce. Sila, ktorú je možné bez potu na čele vyvinúť so skrutkovačom s bežnou (t.j. s priamou, teda nie L alebo T typu) rukoväťou v zovretí troch prstov bude tak akurát.

  2. Co máš na mysli tím „specialne robit“? Z výsledků Ľubova bádání se jinak hodí vědět, že je lepší mít na VRM pružnou teplovodivou podložku o spíše větší tloušťce (1.5mm žuvačkového typu), která mosfety hezky obejme.

   Jinak by mě zajímalo, zda pasivy na kaskádu mají vždy závitové vložky. Jemný závit v přímo v hliníkovém těle chladiče by s sebou mohl nést vážný problém.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *