Gigabyte Z790 Aorus Elite AX: „Optimalizovaná na hranie“

Gigabyte Z790 Aorus Elite AX

V kontexte základných dosiek píšeme o „hernom“ hardvéri neradi. Na herný výkon obvykle nemajú prakticky žiadny vplyv. V tomto prípade však na marketingovom slogane niečo bude, aj keď nie zadarmo a miestami vyšší výkon v hrách je vykúpený vyššou spotrebou. Dôvodov, prečo o Gigabyte Z790 Aorus Elite AX stáť, alebo sa tejto doske naopak vyhnúť, je však prirodzene viac.

Po Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi je Gigabyte Z790 Aorus Elite AX v poradí druhá doska s čipsetom Intel Z790, ktorú si rozoberieme. Kľúčovým prínos novej platformy (Intel Z790) sme sa venovali už minule.

Je dôležité zdôrazniť, že Gigabyte Z790 Aorus Elite AX je výrazne lacnejšia než spomínaná doska Asusu z predošlého testu a podľa toho treba pri zohľadňovaní jej vlastností aj pristupovať. Rozdiel v cene je približne dvesto eur a za sumu 330 eur ide o jednu z najlacnejších dosiek Z790 vo formáte ATX s podporou pamätí typu DDR5. Od Asusu je v tejto triede TUG Gaming Z790-Plus (či Prime Z790-P/WiFi), MSI tu má Pro Z790-P/A WiFi.


Gigabyte Z790 Aorus Elite AX

Modelový rad Aorus Elite je medzi doskami Gigabyte mimoriadne populárny. Dôvody, prečo to tak je, sú pomerne jednoduché. Jedná sa vždy o veľmi slušne vybavené základné dosky, ktoré sa držia cenovo pri zemi. Isteže, 330 eur (t.j. niečo málo cez osem tisíc korún českých) sa všeobecne nedá považovať za lacnú záležitosť, ale s odhadom na použitie s výkonným a drahým procesorom (typu Core i9-13900K alebo Core i7-13700K) sa už aj doska výraznou mierou podieľa na pomere cena/výkon, ktorý bude nakoniec na vyššiu triedu počítačových zostáv atraktívny.

Formát je ATX, teda 305 × 244 mm. Aj vďaka robustným chladičom (ku ktorým sa čoskoro dostaneme podrobnejšie) pôsobí doskka veľmi solídnym dojmom. Tému osvetlenia ARGB tentokrát Gigabyte poňal v jednoduchšom duchu. Decentne je podsvietený iba chladič čipsetu.

   

Na chladičoch sa nešetrilo. Pasív procesorového VRM má hmotnosť až 460 gramov a jeho dva bloky sú v jeden celok spojené heatpipe. Jej úloha je čo najrýchlejšie dostať teplo na čo najväčšiu plochu, a tá je tu pomerne veľká. Napájacia kaskáda je postavená na integrovaných obvodoch ON Semiconductor. Na ovládač PWM (NCP81530) sa viažu napäťové regulátory FDMF5062. Celkovo má doska 19 fáz (napäťový regulátor, cievka, kondenzátor) s prúdovou kapacitou 1330 A, z čoho na napájanie CPU je vyhradených 16 (1120 A).

   

Jedným z medzigeneračných vylepšení je vyvýšené a viac doboka posadené tlačidlo poistky prvého slotu PCIe ×16. To umožní pohodlnejšiu demontáž grafickej karty spod veľkých vežovitých chladičov. A obzvlášť na tejto doske sa to hodí, ktorá má relatívne kratšiu vzdialenosť medzi procesorovou päticou a najrýchlejším slotom PCI Express (5.0). Treba však poznamenať, že toto riešenie nedosahuje elegancie Q-release Asusu (s tlačidlom až pri pravom okraji PCB) a v niektorých prípadoch tak stále možno siahnete po pere alebo skrátka po niečom, čím na vylepšenú páčku poistky Gigabyte zatlačíte.

Oproti predošlej generácii dosiek Z690 je zdokonalená aj konštrukcia pasívu prvého slotu M.2 na SSD, hoci ten rozhranie PCIe 5.0 (s eventuálne vyššími nárokmi na chladenie) nepodporuje. Gigabyte viac využil výšku, teda priestor, ktorý nikdy s ničím neprichádza do kolízie a nad základňu nastohoval tri 98 mm dlhé rebrá. Dobrá premena jedného z najslabších chladičov SSD (prvého slotu M.2), ktorý býval na doskách Z690.

Pod týmto chladičom je teplovodivá podložka, ktorá teplo zo zadnej strany SSD odvádza do PCB základnej dosky. Všetko vyzerá na prvý pohľad skvelo, ale celý systém trochu stroskotáva na slabšom prítlaku. Ten odhalíte okamžité, pasív vo svojej pozícii sa akosi kníše a je pomerne nestabilný. S osadeným SSD je to lepšie, ale minimálne na SSD s rozmermi na úrovni Samsung 980 Pro (jednostranné SSD s hrúbkou 2,05 mm na ploche radiča a 2,50 mm na ploché pamätí) je tu slabší kontakt/prítlak, čo vidieť aj chladení. To nie je zlé, ale výsledok nezodpovedá konštrukcii pasívu. Ten by pri efektívnejšej výmene tepla dosiahol na lepšie výsledky.

Zdieľaný chladič pre 2–4 slot SSD je podobnej konštrukcie ako na starších doskách Gigabyte. To znamená nízky, ale dlhý (70 mm) a široký (129 mm) blok hliníku, ktorý takisto pokryje aj 110-milimetrové SSD: Tie sú, mimochodom, podporované vo všetkých slotoch M.2. Tento chladič ešte trochu nabral na hmotnosti (má až 139 gramov) a zmenil sa aj systém uchytenia na pravej strane, k čipsetovému pasívu. K tomu sa už neupevňuje dvoma skrutkami, ale iba jednou (v strede). Výhoda tohto riešenia oproti predošlému je najmä v tom, že skrutka má zospodu istiacu podložku, takže ju nestratíte. Na Z690 Aorus Elite AX (a celkovo na starších doskách Gigabyte) takéto riziko bolo.

Okolo slotov M.2 sa najvýraznejšie zlepšili dištančné stĺpiky na upevnenie SSD. Žiadne posuvné páčky, tak ako je to na konkurenčných doskách, ale jednoduché zacvaknutie. Po zasunutí SSD do slotu ho na druhej strane len položíte na hlavičku stĺpika, zľahka zatlačíte, tým sa trochu pootočí pružinka a v momente, keď PCB skĺzne pod úroveň zobáčika, tak sa zase vráti do pôvodnej polohy a SSD perfektne drží na svojom mieste. Pre odistenie potom posuniete páčku opačným smerom. Mimoriadne pohodlný a praktický systém, ktorý sa Gigabytu naozaj podaril.

Sloty M.2 (M-key) sú na doske štyri, ale na rozdiel od dosiek, ktoré ich majú päť, ani v prvom slote nedochádza k prerozdeľovaniu liniek PCIe medzi slotom M.2 a prvým slotom PCI Express ×16. Najbližší slot M.2 od pätice CPU je síce vyvedený z procesora, ale pripojený je vyhradenými linkami PCIe. V slušnom počte sú aj porty SATA, ktoré sa nevylučujú so žiadnym slotom M.2. Eventuálne môžeme použiť všetky sloty M.2 a porty SATA súbežne, a to bez straty výkonu SSD.

Ostaných konektorov je už trochu menej, z interných bude niektorým skrinkám chýbať druhý  19-pinový konektor na pripojenie konektorov USB 3.2. gen. 2 1 (doska má iba jeden). Na zadnom paneli I/O je konektorov USB nadštandardný počet, ale rýchlych (5–20 Gb/s) je iba šesť. Tri porty USB 3.2. gen. 1 plus tri porty štandardu 3.2. gen. 2 (z toho jeden 3.2. gen. 2×2 typu C). A tak, ako to má Gigabyte vo zvyku, aj tu vyviedol až štyri porty USB 2.0. Isteže, sú pomalšie, ale pripojenie klávesnice, myši a slúchadiel nijako neobmedzujú a tieto periférie tak či tak niekde zapojiť musíte.

Netradičná je aj výbava audiokonektorov. Namiesto obvyklých piatich 3,5 mm jackov sú tu iba dva, ale pri zachovaní optického výstupu S/PDIF. Domáce kino k doske cez jacky síce nepripojíte, ale koľko ľudí to tak dnes robí? Túto otázku si položili aj v Gigabyte a evidentne dospeli k záveru, že päť jackov nepoužíva takmer nikto. Je ale pomerne prekvapivé, že doska v tejto triede používa zvukový čip Realtek ALC897. ALC1220(A) je, zdá sa, nedostatok a výrobcovia musia pracovať s tým, čo je k dispozícii. Výkonný operačný zosilňovač a „audio“ kondenzátory WIMA ale v okruhu zvukového adaptéra zostali. To znamená, že je zvuk (slúchadiel/reproduktorov i mikrofóna) a zároveň stále hlasitý.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte M32UC: 4K pri 160 Hz na zakrivených 32 palcoch

Monitorom momentálne kraľujú pravdepodobne modely s 27-palcovými uhlopriečkami,  čo je vzhľadom na ich cenu a dostupnosť logické. Ďalší krok evolúcie sú 32-palcové modely, medzi ktoré patrí aj testovaný M32UC od Gigabyte. Ten akoby z oka vypadol dávnejšie testovanému G32QC. Vzhľad je však to jediné v čom sa podobajú, nakoľko M32UC je trochu „iné zviera“. 4K pri 160 Hz a KVM sú len špičkou ladovca toho, čo monitor ponúka. Celý článok „Gigabyte M32UC: 4K pri 160 Hz na zakrivených 32 palcoch“ »

 •  
 •  
 •  

Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu

Ve světě úložišť teď nejvíc pozornosti patří přicházejícím SSD s rozhraním PCI Express 5.0 ×4, které na nových platformách (zejména Ryzenu 7000, u procesorů Intel je to složitější) přinesou masivní nárůsty sekvenčních rychlostí čtení a zápisu. Ale s tím se také z PCIe 4.0 SSD stává standard s normálnější cenou, ale také spotřebou. Zrovna na spotřebu teď lákají nové NVMe moduly vydané firmou Gigabyte. Celý článok „Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu“ »

 •  
 •  
 •  

B650(E) desky v eshopech. Už jsou i modely pod pět tisíc Kč

Minulý týden jsme konstatovali, že čerstvě odhalené desky pro procesory AMD Ryzen 7000 s čipsetem B650 / B650E jsou stále dost drahé, začínajíce někde u 6000 Kč. V tomto ohledu se situace trošku zlepší. Objevily se už modely, které cenu stahují níž. Stále ne ke 125 $, což uvádělo jako orientační „už od“ cenu AMD, ale blížíme se a je šance, že během pár dalších týdnů by toho startovní cena platformy AM5 pro méně náročné mohla dosáhnout. Celý článok „B650(E) desky v eshopech. Už jsou i modely pod pět tisíc Kč“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *